سه روش درمانی موثر در درمان کرونا

سه روش درمانی موثر در درمان کرونا

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

با شیوع ویروس کووید ۱۹ و افزایش مرگ و میر ناشی از آن، باعث اهمیت هر چه بیشتر درمان کرونا شده است. ویروس کووید ۱۹ یکی از پاندمی های تاریخ بشر است که تقریبا می توان گفت همه جوانب زندگی ما را درگیر خود ساخته است. وضعیت اقتصادی، سلامتی جسم و روان انسان ها ، روابط اجتماعی همه و همه وابسته به این ویروس میکروسکوپی شده است! در این میان دانشمندان در تلاش هستند تا درمان های مؤثری برای این بیماری پیدا کنند.

روش های درمانی مورد بررسی شامل داروهایی است که برای درمان مالاریا و بیماری های خود ایمنی استفاده می شود. داروهای ضد ویروسی که برای سایر ویروس ها ایجاد شده اند، و آنتی بادی های افرادی که از ویروس کرونا بهبود یافته اند، می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا می تواندی به مقاله ویروس کرونا چیست و چه ویژگی هایی دارد مراجعه نمایید.)

تاکنون ۳ داروی “کورتیکوئید استروئید”، “داروی ضد انعقاد” و “اکسیژن” به عنوان سه داروی موثر در درمان کرونا هستند، معرفی شده‌اند. درمان ویروس کرونا امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های افراد مختلف و همچنین کادر درمان می باشد. بیشتر افرادی که با ویروس کرونا بیمار می شوند، می توانند در خانه بهبود یابند. تا چند وقت پیش ، هیچ دارویی برای درمان این ویروس مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته بود ولی اخیر با توجه به ساز و کار این ویروس و کارآمدی آن ها، این دارو ها مورد تایید و استفاده گسترده قرار گرفته است.

آزمایش چکاپ زنان

در ادامه به روش های درمان این بیماری و سوالاتی در مورد این موضوع می پردازیم:

داروی “کورتیکوئید استروئید”، “داروی ضد انعقاد” و “اکسیژن” به عنوان سه داروی موثر در درمان کرونا

همان طور که در بالا اشاره شد داروی “کورتیکوئید استروئید”، “داروی ضد انعقاد” و “اکسیژن” به عنوان سه داروی موثر در درمان کرونا هستند. اما سوالی که ممکن است برای شما در ارتباط با این موضوع ایجاد شده باشد این درمان ها ،چگونه باعث کاهش مرگ و میر در بیماران مبتلا به کرونا می شود؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که برای درک بهتر از درمان با این دارو ها باید پیش تر از همه ، ساز و کار ویروس ها آشنا شویم. ویروس ها انگل های درون سلولی اجباری هستند. به طوری که در خارج از سلول میزبان توانایی تکثیر را ندارند. در ادامه به توضیح این سه دارو می پردازیم:

درمان کرونا با کورتیکوئید استروئید

گاهی متخصصان برای درمان کرونا، مجبور به استفاده از دارو های “کورتیکوئید استروئید” می شوند. داروهای کورتیکواستروئیدها نوعی دارو هستند که باعث کاهش التهاب در بدن می شوند. آن ها همچنین فعالیت سیستم ایمنی بدن، تورم، خارش، قرمزی و واکنش های آلرژیک را کاهش می دهند. به همین علت پزشکان اغلب پیش از این از کورتیکواستروئیدها را برای کمک به درمان بیماری هایی مانند آسم، آرتروز، لوپوس و آلرژی تجویز می کردند ولی اخیرا از این دارو برای کاهش اثرات التهابی ویروس کووید ۱۹ استفاده می شود.

کورتیکواستروئیدها عملکردی شبیه هورمون کورتیزول دارند که به طور طبیعی توسط غدد آدرنال بدن تولید می شود. بدن برای سالم ماندن به کورتیزول نیاز دارد. کورتیزول در طیف وسیعی از فرآیندهای بدن مانند متابولیسم، پاسخ ایمنی و استرس نقش دارد.

آن چه که در درمان کرونا مورد توجه قرار گرفته است این است که مخرب تر از عوارض خود ویروس ، واکنش بدن علیه کووید ۱۹ می باشد! در واقع بیشتر عوارض ویروس کووید ۱۹، همانند سکته قلبی و مغزی، تنگی نفس و غیره در آن ناشی از واکنش افسار گسیخته سیستم ایمنی بدن علیه این ویروس می باشد. متخصصان با توجه به این واکنش ، در موارد شدید تصمیم به استفاده از کورتیکوئید استروئید برای درمان آن می گیرند. واکنش التهابی بدن علیه ویروس کرونا توسط سایتوکاین ها اتفاق می افتد.

اصطلاحی که در درمان کرونا بسیار حایز اهمیت می باشد طوفان سایتوکاینی می باشد. در حقیقت واژه‌ سایتوکاین از ترکیب 2 کلمه یونانی سایتو به معنای سلول و کینوز به معنی حرکت، ساخته شده است. سایتوکاین ها نقش مهمی در سلامتی و بیماری ایفا می‌ کنند. این مولکول ها در واکنش های التهابی و عفونی، ترمیم آسیب های بافتی و مبارزه با برخی از سرطان ها نیز به بدن کمک می ‌کنند.

سایتوکاین ها به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می‌ کنند و اثرات مثبتی بر سیستم ایمنی و واکنش های التهابی می ‌گذارند. با این وجود اگر بعضی از این مولکول ها به خوبی عمل نکنند یا بیش از حد تولید شوند که به اصطلاح به آن طوفان سایتوکاینی گفته می شود؛ می ‌توانند در افراد ایجاد بیماری بکنند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سندروم یا طوفان سایتوکاینی در بیماری کرونا مراجعه فرمایید)

درمان کرونا با کورتیکوئید استروئید

درمان کرونا با دستگاه اکسیژن

گاهی به علت درگیری ریه در افراد مبتلا به این بیماری، دستگاه اکسیژن یا اکسیژن تراپی به عنوان درمان کرونا در نظر گرفته می شود. درگیری ریوی در بیماران مبتلا به کرونا سبب کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود. حدود ۲۰ درصد از بیماران دچار درگیری ریوی شدید می‌شوند که این موضوع می‌تواند خود را به صورت تنگی نفس، گاهی سرفه و کاهش سطح اکسیژن خون نشان دهد و ممکن است بیمار به دستگاه اکسیژن نیاز داشته باشد.

 

درمان کرونا با اکسیژن درخانه به تدریج در میان بیماران کووید-۱۹ با علایم خفیف به عنوان راهی برای ممانعت از بستری در بیمارستان و کاهش هزینه های درمان محسوب می شود. سازمان غذا و دارو هشدار می دهد که اکسیژن درمانی در خانه اگر با نظارت پزشک و رعایت نکات ایمنی نباشد، ضرر آن بیشتر از سودش است.

نظارت بر اکسیژن تراپی در خانه با دستگاه پالس اکسی متر ایده خوبی است زیرا این دستگاه می تواند به بیمار در مورد بروز مشکلات هشدار دهد. هنگامی که میزان اشباع اکسیژن به زیر ۹۳ کاهش یابد، ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی باشد. غلیظ کننده های اکسیژن، دستگاه های پزشکی هستند که می توانند نیتروژن را از هوای اتاق فیلتر کرده و مقدار اکسیژن بیشتری را به بیماران ارائه دهند.

در صورت لزوم استفاده از اکسیژن تراپی در خانه برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ باید این کار به شیوه ای ایمن و طبق تجویز و تحت نظارت مستقیم پزشک انجام شود و راه اندازی آن نیز باید توسط یکی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی انجام شود. هنگام استفاده از دستگاه باید نکات ایمنی لازم را جهت پیشگیری از آسیب به بیمار و خطرات احتمالی دستگاه رعایت کرد.

درمان کرونا با دستگاه اکسیژن

درمان کرونا با داروهای ضد انعقاد

دارو های ضد انعقادی در روند درمان کرونا موثر هستند. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد این است که علت این اثر بخش چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت متاسفانه افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ دچار طوفان سایتوکاینی می باشد که این مسئله با عوارض بسیاری همراه است که یکی از آن ها لخته خون در جریان و مسیر رگ ها می باشد. این لخته ها در قلب باعث سکته قلبی، در مغز سکته مغزی ، در ریه باعث تنگی نفس و ناتوانی در تنفس و در نهایت در اندام ها باعث ایسکمی در آن عضلات همراه است.

همان طور که مسلم است داروهای ضد انعقادی به عنوان درمان کرونا با رفع لخته های خون و پیشگیری از آن ها ، در بهبود بیماران کرونایی و جلوگیری از سکته های قلبی، مغزی و ریوی موثر می باشد. در روند بررس ها پژوهشگران آلمانی در بررسی‌های جامع خود بر تأثیر مثبت داروهای رقیق ‌کننده خون در درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ صحه گذاشته اند. همچنین در تحقیقات کالبد شکافی افراد کرونایی در هامبورگ مشخص شد که بیماری کووید ۱۹ در بسیاری موارد به ترومبوز (لخته شدن خون) و آمبولی ریه انجامیده است.

بهبود بیماران کرونایی با پیشگیری از لخته بستن خون توسط داروهای درمان کرونا ضد انعقادی به این علت امکان پذیر است که طی تحقیقی که مؤسسه پزشکی قانونی آلمان تمامی ۷۳۵ مورد مرگ ‌ومیر مرتبط با کووید ۱۹ در هامبورگ را در سال ۲۰۲۰ انجام شده است. در ۶۱۸ مورد از این موارد علت مرگ، همین بیماری تشخیص داده شد. در ۷درصد از موارد که بالغ بر حدود ۵۰ مورد می‌شود، اگرچه آلودگی به ویروس کرونا وجود داشت اما عفونت عامل مرگ نبود.

همچنین مطالعه ای دیگر که روی 184 بیمار مبتلا به کووید-19 بستری در بخش مراقبت های ویژه در هلند برای بررسی درمان کرونا انجام شده است، نشان داده است که 27 درصد آنها دارای ترومبوآمبولی وریدی (VTE) هستند که تشکیل لخته خون در رگ های عمیق پاها، ران یا لگن گفته می شود.

بیست و پنج درصد بیماران دارای آمبولی ریوی (PE) بودند که شرایطی بالقوه تهدیدکننده زندگی است و در نتیجه پاره شدن لخته خون از مکانی دیگر در بدن و ورود آن به ریه ها رخ می دهد. به طور کلی، 31 درصد بیماران دارای نوعی عارضه لخته شدن خون بودند که به گفته پژوهشگران آمار بسیار بالایی برای بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تایید بهبود بیماران کرونایی با استفاده از داروهای ضد انعقادی مراجعه فرمایید)

درمان کرونا با داروهای ضد انعقاد

سه داروی “کورتیکوئید استروئید”، “داروی ضد انعقاد” و “اکسیژن” جهت درمان کرونا ،هیچ کدام داروی ضد ویروسی نیستند!

شاید این نکته برای شما جالب باشد که هیچ کدام از سه داروی “کورتیکوئید استروئید”، “داروی ضد انعقاد” و “اکسیژن” جهت درمان کرونا ،هیچ کدام داروی ضد ویروسی نیستند! بلکه این سه دارو برای کاهش عوارض خطرناک این بیماری کاربرد دارد. همان طور که در بالا اشاره شد درمان موثر برای این بیماری بیشتر حمایتی است تا روش درمان اثبات شده. برای مثال استفاده از اکسیژن تراپی و یا دستگاه اکسیژن، تب بر ها، استراحت و غیره درمان های حمایتی این بیماری محسوب می شوند.

چرا ایجاد روش های درمانی بیماری های ویروسی بسیار دشوار است؟

در روند درمان کرونا باید در نظر داشت که داروی ضد ویروسی باید بتواند قسمت خاصی از چرخه زندگی ویروس را که برای تولید مثل لازم است ، هدف قرار دهد. علاوه بر این ، یک داروی ضد ویروسی باید بتواند ویروس را بکشد بدون آنکه سلول انسانی را که ویروس اشغال می کند، بکشد. و این که ویروس ها بسیار سازگار هستند. از آنجا که ویروس ها به سرعت تولید مثل می کنند، فرصت زیادی برای جهش (تغییر اطلاعات ژنتیکی خود) با هر نسل جدید دارند، و به طور بالقوه در برابر هرگونه دارو یا واکسن که ایجاد می کنیم مقاومت می کنند.

آزمایش در منزل

چند درمان کرونا دیگر برای تسریع بهبودی

افراد برای افزایش سیستم ایمنی بدن از مولتی ویتامین‌ها در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ استفاده کنند. مصرف ویتامین‌ها باید منطقی باشد زیرا مصرف زیاد برخی ویتامین‌ها با عوارضی همراه است. مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی روزانه به عنوان منبع غنی ویتامین‌ها توصیه می‌شود.

بدن شما برای درمان کرونا و بازسازی نیاز به استراحت کافی دارد. استراحت به معنای داشتن خواب کافی نیز می شود. داشتن استراحت کافی به بدن شما در مبارزه با عامل عفونی کمک می کند. اما این استراحت به معنای ماندن ۲۴ ساعته در تخت نمی باشد. برای چند لحظه هم اگر شده از تخت خود پایین بیایید و چند حرکت ساده نرمشی را انجام دهیو و اگر امکان آن را دارید در بالکن یا فضای دیگر که فاصله اجتماعی در آن رعایت شده است نفس بکشید. این کار هر چند ساده در بهبود روحیه و بیماری شما دارد.

عوارض کرونا مانند اسهال و استفراغ باعث کاهش اب و الکترولیت ها می شود. برای جبران کاهش اثرات و درمان کرونا به افراد مبتلا توصیه می شود مصرف مایعات را جدی بگیرند. البته در مواردی لازم است برایی افراد سرم های قندی و تقویتی تجویز شود.

آزمایش در منزل و آزمایش کرونا در منزل یکی از خدمات نوین آزمایشگاه آنی آزما می باشد که با انجام نمونه برداری در منزل، کلیه تست های شما را بدون این که نیاز باشد به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه نمایید، انجام می دهد. در این روش شما با صرف یک هزینه بسیار جزئی و معقول آزمایشگاه را به منزل خود می آورید. آزمایشگاه های تشخیص طبی و بیمارستان ها به دلیل مراجعه تعداد زیادی از افراد مختلف با مشکلات مختلف به صورت روزانه بسیار شلوغ و پر ازدحام می باشد.

اگر قصد انجام تست کرونا و هر گونه تست دیگری را دارید، می توانید آزمایش خود را در خانه یا محل کار انجام دهید. به این منظور وارد صفحه اصلی آنی آزما شوید و نوع تست و آزمایشگاهی را که مایل به انجام آزمایش در آن هستید را انتخاب کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با همکاران ما در این خصوص در ارتباط باشید. نمونه گیری در همان آدرسی که شما درخواست کرده اید، انجام خواهد گرفت. پس از نمونه گیری ، جواب آزمایشتان در سایت آنی آزما قرار می گیرد و شما با در دست داشتن شما کاربری خود می توانید جواب آزمایشتان را دریافت کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.