تست کرونا در منزل با آنی آزماتست آنتی بادی در منزل برای تشخیص  کرونا، انفولانزا و بیماری های عفونی دیگر کاربرد دارد. ویروس‌ های کرونا گروه بزرگی از ویروس ‌ها هستند که می ‌توانند حیوانات و انسان‌ها را آلوده کنند و باعث بروز ناراحتی‌ های تنفسی شوند؛ این ناراحتی‌ها ممکن است به اندازه سرماخوردگی خفیف یا به اندازه ذات الریه و حتی شدید تر باشند.  در مقاله ما قصد داریم با انجام  تست آنتی بادی در منزل به تشخیص کرونا بیشتر آشنا شویم و منظور از اصطلاحاتی که در برگه آزمایش آنتی بادی را بهتر بدانیم.

منظور از تست آنتی بادی در منزل چیست؟

تست آنتی بادی در منزل به منظور شناسایی کرونا یک روش روتین برای تشخیص می باشد. در این تست ما به دنبال آنتی بادی می باشیم. آنتی بادی یک گلیکوپروتئین می باشد که در پاسخ به عامل عفونت مانند کرونا و یا هر عامل عفونی دیگر در بدن تولید می شود. آنتی بادی توسط گلبول های سفید خون تولید و وارد جریان خون می شود که اختصاصی است به طوری که هر آنتی بادی که در یک بیماری تولید می شود اختصاصی همان عامل عفونی می باشد. در این تست یا الایزا در واقع با شناسایی آنتی بادی اختصاصی هر بیماری می توانیم به تشخیص کرونا یا هر عامل عفونی دیگر ببریم.

تست آنتی بادی در منزل

تفسیر جواب تست آنتی بادی

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که تست آنتی بادی در منزل انجام داده باشید و جواب آزمایش خود را آنلاین دریافت کرده باشید و کنجکاو به دانستن جواب خود باشید. در این بخش ما قصد داریم شما را با این تست بیشتر آشنا کنیم تا مفهوم اصطلاحات در جواب تست خود را بدانید.

تست آنتی بادی در منزل به منظور تشخیص کرونا این روزها بسیار کاربرد دارد. تست آنتی بادی در منزل وجود IgM و IgG اختصاصی علیه ویروس کرونا را در بدن شما شناسایی می کند. بنابراین توجه نمایید که انجام این آزمایش برای کسب اطلاع از وضعیت فعلی شما به هیچ عنوان مناسب نیست و تنها برای نشان دادن سابقه مواجهه شما با ویروس کاربرد دارد.

زمان تولید آنتی بادی

اولین نکته که باید در مورد تست آنتی بادی بدانیم این است که آنتی بادی ها یک تا 3 هفته بعد از عفونت شروع به تولید می نمایند. بنابراین منفی شدن جواب این آزمایش به معنای عدم ابتلای قطعی شما نمی باشد. در واقع ممکن است شما ناقل این بیماری باشید ولی چون هنوز بدن شما واکنشی نسبت به ویروس نداده است و آنتی بادی شناسایی نمی شود و جواب تست منفی می باشد.

IgM و IgG در تست آنتی بادی

نکته دیگر در رابطه با اصطلاحات IgM و IgG می باشد. برای درک بهتر این اصطلاحات باید بگوییم آنتی بادی دارای چند کلاس و زیر کلاس می باشد. IgM در در اوایل ابتلا به بیماری هایی مانند کرونا تولید می شود بنابراین شناسایی این آنتی بادی به تنهایی نشان دهنده فاز اولیه ابتلای فرد به این بیماری می باشد ولی در ادامه IgG به همراه IgM نشانگر وضعیت رو به بهبودی بیمار است. و در نهایت مثبت شدن IgG به تنهایی به معنایی این است که فرد قبلا به کرونا مبتلا بوده  ولی در حال حاضر بهبود یافته است.

تست آنتی بادی در منزل

البته توجه داشته باشید IgG برای مدت کوتاه چند روزه بعد از بهبودی مثبت باقی می ماند بنابراین مثبت بودن آن به تنهایی نشانگر ابتلای اخیر به کرونا و بهبودی از آن است. در آخر توجه داشته باشید که اگر جواب تست آنتی بادی در منزل شما مثبت شده باشد آرامش خود را حفظ کنید و در اولین اقدام محل خود را به مکان قرنطینه و دورتر از سایر افراد قرار دهید. با مرکز بهداشت محل خود تماس بگیرید و توصیه های کادر درمان را انجام دهید. توجه داشته باشید اگر علائم شما خفیف است و یا دارای شرایط رو به بهبودی هستید و دچار تنگی نفس نیستید ، نیاز به مراجعه به مراکز درمان نیست.

همچنین نکته دیگر که حایز اهمیت است متاسافانه افراد بعد از ابتلا به کرونا نسبت به آن مصون نمی شوند به این صورت که ممکن است شما دارای علائم کرونا باشید و تست آنتی بادی مثبت شود و بهبود یابید ولی در مواجهه به ویروس کرونا دوباره به آن مبتلا شود. بنابراین ابتلا به کرونا به معنای مصونیت دائمی نیست و پس از ابتلا و بهبودی نیز همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.

چه کسانی باید تست آنتی بادی در منزل انجام دهند؟

این تست را ممکن است افرادی که به ویروس کرونا مبتلا بوده اند و می خواهند برای اهدای پلاسمای خون خود این آزمایش را انجام دهند و گروه دیگر کسانی که هیچ علائمی از ویروس کرونا نداشته اند و می خواهند بدانند که قبلا به کرونا مبتلا بوده اند یا خیر.

انجام تست آنتی بادی در منزل به چه صورت انجام می شود؟

تست آنتی بادی در منزل بدون حضور در آزمایشگاه قابل انجام است. به این منظور باید وارد صفحه پذیرش شوید و قسمت های لازم از قبیل نام و نام خانوادگی بیمار  پر کنید. همچنین زمان را خود مناسب جهت نمونه گیری در منزل یا محل کار خود می دانید را مشخص کنید. توجه داشته باشید نمونه گیری در محلی انجام می شود که شما درخواست کنید. در انتها در قسمت های پذیرش اگر خواهان انجام این تست در منزل هستید بعد از انجام مراحل درخواست و پذیرش همکاران آنی آزما برای نمونه گیری در منزل یا محل کار در اولین فرصت با شما تماس می گیرند. پس از نمونه گیری و انجام آزمایش خون می توانید جواب آزمایش خود را در سایت و بدون نیاز حضور در آزمایشگاه دریافت کنید.

تست آنتی بادی در منزل

جواب آزمایش تست آنتی بادی در منزل چقدر طول می کشد؟

انجام تست آنتی بادی در منزل معمولا حدود 24 الی 48 ساعت برای جوابدهی به زمان نیاز دارد. همچنین توجه داشته باشید بهترین زمان برای انجام این تست  حدود سه الی چهار هفته بعد از بروز علامت های بیماری می باشد.

اگر شما نیز مایل به انجام آزمایش های تشخیص کرونا می باشید و به دنبال انجام آزمایش در منزل و یا کار خود هستید،  انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد