افزایش احتمال ابتلا به کرونا در افراد با گروه خونیA

افزایش احتمال ابتلا به کرونا در افراد با گروه خونیA

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

گروه خونیA بیشترین درصد گروه خونی را در بین جمعیت ها به خود اختصاص داده است. تحقیقات اخیر نشان داده است که احتمال ابتلا به کرونا در افراد با این گروه خونی بیشتر از سایر گروه های خونی می باشد. از زمانی که ویروس کرونا در تمام دنیا شیوع پیدا کرده است، همه متخصصین جهان به دنبال یافتن راهکارهای درمانی و تولید واکسن برای این ویروس هستند. در این راستا، تحقیقات بسیار زیادی انجام گرفته است من جمله اینکه گروه خونی چه اندازه می تواند بر روی احتمال ابتلا به این بیماری تاثیرگذار باشد.

همانگونه که می دانید، وجود پروتئین های مختلف در سطح گلبول های قرمز بدن منجر به تفاوت در گروه های خونی خواهد شد. کشور چین بخشی از مطالعات خود در زمینه کرونا را به این موضوع اختصاص داده و بیان کرده است که افراد با گروه خونی o به احتمال بسیار کم به کرونا مبتلا می شوند. حتما این مطلب برای شما جاب خواهد بود.

آزمایش چکاپ مردان

شاید برای شما تا به حال سوال پیش آمده باشد که گروه خونیA ، B، AB، O به چه معنا هستند اما در پاسخ به این سوال می توان گفت تمامی پروتئین هایی که سطح گلبول های سفید خون هستند را گروه خونی می نامند. و گروه خونی سیستم ABO به همراه سیستم RH تنها دو تا از سیستم های گروه خونی می باشند. به طور کلی در سطح سلول های قرمز خون ( RBC ) پروتئین های مختلفی وجود دارد.

این پروتئین ها از نظر سیستم ایمنی بدن ما آنتی ژن هستند به صورتی که در حالت نرمال سیستم ایمنی ما علیه آنتی ژن های سطحی گلبول های قرمز خودمان آنتی بادی تولید نمی کند ولی اگر خون فرد دیگری (که دارای آنتی ژن های متفاوتی در سطح گلبول های قرمز خود هستند) را دریافت کنیم، بدن ما علیه این آنتی ژن ها واکنش نشان می دهد.

برای تشخیص گروه خونیA، آنتی ژن B را با خون فرد واکنش می دهیم. در صورت آن که گروه خونی A باشد آنتی بادی های از پیش تولید شده در سرم خون فرد با آنتی ژن B واکنش می دهد و به صورت لخته در می آیند. تست تعیین گروه خونی به صورت اسلایدی یا صحرایی یا لوله ای قابل انجام است. وجود یا عدم وجود آنتی ژن خاصی در سطح گلبول های قرمز تعیین کننده نوع گروه خونی می باشد‌.

هنگامی که می گوییم فردی گروه خونی A می باشد به این معناست که فرد آنتی ژن A را در سطح سلول هایی گلبول قرمز خود دارد و در گروه خونی B آنتی ژن B در سطح گلبول های قرمز وجود دارد و همچنین در گروه خونی AB فرد هم آنتی ژن A و هم B را با هم دارد. در حالی که در گروه خونی O فرد فاقد آنتی ژن A و B می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایشاتی که برای تشخیص گروه خونی انجام می شوند مراجعه فرمایید.)

گروه خونیA به معنای وجود آنتی ژن A بر سطح سلول های قرمز خون می باشد. همچنین در سرم این افراد آنتی بادی علیه گروه خونی B وجود دارد که به همین دلیل در صورت تزریق گروه خونی B به این افراد ، بدن نسبت به آن واکنش نشان می دهد و آنتی بادی ها با آنتی ژن گروه خونی B واکنش نشان می دهد. البته همین مسئله برای گروه خونی B نیز صادق می باشد.

بتلا به کرونا در افراد با گروه خونیA

پس از انجام آزمایش گروه خونی متداول و جمع آوری آمار در دنیا متوجه این موضوع شده ایم که گروه های خونی متدوال سیستم گروه خونی ABO و Rh به یک نسبت وجود ندارند. به طوری که بیشترین گروه خونی در دنیا گروه خونی O+ و کمترین گروه خونی AB_ می باشد. در افراد آسیایی تنها ۰.۱٪ از افراد گروه خونی AB- می باشند. البته این درصدها در بین ملل مختلف متفاوت می باشد به طوری احتمالا گروه متدوال در ایرانO+ می باشد ولی گروه خونی غالب در استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل گروه خونی A+می باشد که این پراکندگی شاید نشانه خطر در این مناطق باشد!

در تحقیقات اخیر به طور خاص مشخص شد که کروناویروس به آنتی ژن های گروه خونیA موجود در سلول های تنفسی جذب می شود. محققان روی پروتئینی در سطح کروناویروس موسوم به حوزه اتصال گیرنده ها (RBD) متمرکز شدند که بخشی از ویروس است و به سلول های میزبان متصل می شود. این موضوع برای محققانی که سعی در فهم چگونگی آلوده شدن افراد به کروناویروس هستند یک هدف مهم است.

در این مطالعه آزمایشگاهی، محققان چگونگی تعامل حوزه اتصال گیرنده های کروناویروس را با سلول های تنفسی و گلبولهای قرمز در گروه های خونی A ، B و O ارزیابی کردند.نتایج نشان داد که حوزه اتصال گیرنده های کروناویروس تمایل دارند به گروه خونی A موجود در سلولهای تنفسی متصل شوند اما هیچ ترجیحی برای گلبولهای قرمز گروه خونی A یا سایر گروههای خونی موجود در سلولهای تنفسی یا گلبول قرمز ندارد.

اولویت حوزه اتصال گیرنده های کروناویروس برای شناسایی و اتصال به آنتی ژن گروه خونی A در ریه های افراد با گروه خونی A میتواند به فهم ارتباط بالقوه بین گروه خونی A و عفونت کووید-۱۹ کمک کند.

آیا گروه خونیA شدیدتر به کرونا مبتلا می شوند؟

تحقیقات اخیرا در مورد درصد گروه خونی افراد مبتلا ، گروه خونیA نسبت به COVID_19 آسیب پذیر تر بودند همچنین این افراد (افرادی که دارای گروه خونی A ) در ابتلا به این بیماری دارای علائم درگیری ریوی بیشتری بودند. در مورد گروه خونی که احتمال ابتلا به کرونا در آن ها بیشتر است مطالعات در چهارشنبه 14 اکتبر 2020 نشان داده است که گروه خونی ممکن است بر خطر ابتلا به COVID-19 و شدت این بیماری تأثیر گذار باشد که این یافته ها در مجله Blood Advances منتشر شده است.

در این مطالعه محققان بیش از 473000 نفر در دانمارک را با COVID-19 با بیش از 2.2 میلیون نفر در جمعیت در کشور های دیگر مقایسه کردند. در این میان بیماران COVID-19 ، درصد کمتری از افراد با گروه خونی O و درصد بیشتری از افراد با نوع A ، B و AB بودند .در واقع این یافته ها حاکی از آن است که افراد مبتلا به خون A ، B یا AB احتمال ابتلا به COVID-19 بیشتر از افراد دارای خون نوع O است ولی میزان عفونت در افراد با خون نوع A ، B و AB مشابه بود. همچنین مطالعه دیگر شامل 95 بیمار مبتلا به COVID-19 بیمار وخیم در کانادا بود. به طوری که در این مطالعه پژوهشگران متوجه شده اند که بیماران با گروه خون از نوع A یا AB به احتمال زیاد به تهویه مکانیکی احتیاج پیدا کردند.

آیا گروه خونیA شدیدتر به کرونا مبتلا می شوند؟

آیا همه افراد با گروه خونیA با شدت بیشتری به کووید ۱۹ مبتلا می شوند؟

گاهی افراد به اشتباه تصور می کنند همه افراد با گروه خونیA با شدت بیشتری به کووید ۱۹ مبتلا می شوند. ولی باید دانست که همه افراد دارای چنین گروهی دارای بیماری کرونای وخیم نیستند بلکه عوامل دیگری مانند سن، وضعیت و شرایط بدن در ابتلا به کووید ۱۹ موث هستند.

از آن جایی که پاندمی ویروس کرونا – کووید 19 همچنان ادامه دارد، دانشمندان در سراسر جهان به دنبال این هستند تا ریسک فاکتور‌ها و عواملی را که بر روی نتایج درمان اثر می‌گذارد، پیدا کنند. تاثیر نوع گروه های خونی بر روی میزان احتمال ابتلا به ویروس کرونا و نیز بروز عوارض بیماری، یکی از مواردی است که مورد سوال و بررسی قرار گرفته است. در زیر به نتایج تعدادی از مطالعات اشاره می‌کنیم. اما هنوز مطالعات بیشتری باید صورت بگیرد تا نتایج قطعی و قابل اطمینان حاصل شود.

پس از انتشار نتایج مطالعات دانشمندان نگران بودند تا نتایج مطالعه باعث شود افراد با گروه خونیA بسیار نگران و یا وحشت‌زده شوند و از سوی دیگر افراد با گروه خونی O کمتر نگران ابتلایشان به بیماری باشند. اما توجه داشته باشید همه افراد یک جامعه با هم برای کاهش شیوع باید در تلاش باشیم. این تحقیقات تنها برای پیدا کردن ساز و کار ویروس کووید ۱۹ و یافتن راه حلی برای درمان و پیشگیری انجام می شود. نه به این معنا که افراد گروه خونی O به این بیماری مبتلا نمی شوند ولی گروه خونی Aدچار استرس مضاعف شوند.

آیا افراد غیر گروه خونیA نسبت به کووید ۱۹ مقاوم هستند؟

اگر چه مطالعات اخیر نشان داده است که افراد با گروه خونیA با شدت بیشتری ممکن است به کرونا مبتلا شوند ولی این مطالعات به معنای آن نیست که افراد با گروه خونی O در برابر ابتلا به کرونا ویروس ایمنی هستند. در واقع این افراد نیز مانند سایر افراد باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

ابتلا به کووید ۱۹ و شدت آن را بیشتر عواملی مانند، سن، جنس، وضعیت ایمنی افراد و غیره تعیین می کند. بنابراین اگر چه گروه خونی در ابتلا به کرونا ویروس و شدت این بیماری تاثیر گذار است ولی آن چه که باید به آن توجه کرد وجود یک نوع گروه خون تنها عامل خطر و زمینه ساز در ابتلا به این ویروس نیست. ویژگی های ژنتیکی افراد در جوامع مختلف نیز ممکن است در ابتلا به کووید-19 مؤثر باشد.

آیا افراد غیر گروه خونیA نسبت به کووید ۱۹ مقاوم هستند؟

چرا گروه خونیA بیشتر به کووید ۱۹ مبتلا می شوند؟

یکی از سوالاتی که از زمان یافت رابطه بین گروه خونیA با کووید ۱۹ ، سوال در مورد چرایی ابتلا به نوع شدید در بین افراد گروه خونی وجود دارد. در عفونت قبلی SARS-CoV، محققان دریافتند که گلیکوزیلاسیون O یا اتصال کربوهیدرات‌ها به گروه اکسیژن موجود در پروتئین‌ها، نقشی اساسی در ایجاد بیماری دارد.

برای ۲-SARS-CoV، محققان پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است اتفاق مشابهی رخ دهد و گلیکوپروتئوم O یکی از اجزای مهم عفونت است. اگرچه به نظر می‌رسد گیرنده تبدیل‌کننده آنژیوتانسین ۲ انسان (۲ ACE) گیرنده اصلی ویروس در سلول‌های میزبان باشد، ویروس احتمالاً از طریق تشکیل یک گلیکان متوسط، تحت سلطه آمینو اسید ویروس متصل می‌شود. در انسان، ساختار میانی حاصل، مستقل از گروه خونی ممکن است با کربوهیدرات‌های اختصاصی گروه‌های خونی (ABO (H جایگزین شود.

وخامت بیماری در گروه خونیA به چه صورت می باشد؟

سوابق پزشکی این بیماران نشان می‌دهد که بیماران با گروه خونیA و AB، به صورت متوسط حدود 13.5 روز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌‌اند. حال آنکه بیماران مبتلا به ویروس کووید-19 با گروه خونی O و B تعداد روز کمتری و در حدود 9 روز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌ اند.

شاید یکی از دلایلی که باعث می‌شود وخامت بیماری در افرادی با گروه خونی O کمتر باشد، آن است که این افراد کمتر در معرض لخته شدن خون قرار می‌گیرند! پزشکان توصیه می‌کنند که چنین تحقیقاتی نباید باعث شود افرادی که گروه‌های خونی O یا B دارند در پیشگیری از مبتلا شدن به کرونا سهل انگاری کرده یا تصور کنند به صرف اینکه چنین گروه خونی دارند، بدنی مقاوم‌تر دارند.

نمونه گیری در منزل

اگر دچار علائم مشکوک به ویروس کووید ۱۹ هستید و نگران انتقال این ویروس در مراکز پرخطر مانند بیمارستان ها، آزمایشگاه ها هستید، برای انجام آزمایش کرونا و یا هر تست دیگری که مایل به انجام آن هستید می توانید نمونه گیری را در منزل انجام دهید و دیگر مجبور به انتظار در صف های طولانی پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی نباشید. نمونه گیری در منزل آنی آزما به صورت غیر حضوری در آزمایشگاه و آنلاین انجام می شود.

تمامی مراحل آزمایش در منزل آنی آزما به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه ها می باشد. به این صورت که برای انجام آزمایش کرونا در منزل تنها کافی است وارد صفحه اصلی آنی آزما شوید و پذیرش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. نمونه گیری در منزل خود را انتخاب و حتی آزمایشگاهی که می تواهید نمونه شما آزمایش شود را خودتان می توانید انتخاب کنید.

همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال با همکاران ما می توانید در تماس باشید. پس از انجام پذیرش ، همکاران ما با شما جهت آزمایش در منزل تماس خواهند گرفت. سپس نمونه گیری در منزل توسط کادر مجرب و آموزش دیده انجام می شود و نمونه سریعا به آزمایشگاه مد نظر شما برای انجام آزمایش انتقال داده می شود و در نهایت جوابدهی تست شما به صورت آنلاین در سریع ترین زمان ممکن صورت می گیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.