پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ یا پاپ اسمیر نوعی روش غربالگری برای تشخیص سرطان سرویکس است. به واسطه آزمایش پاپ اسمیر مشخص می شود که سلول های پیش سرطانی یا سرطانی روی سرویکس شما وجود دارد یا خیر. منظور از سرویکس همان دهانه رحم است. در صورتی که شخص ترشحات غیر معمول واژن دارد و یا خونریزی یا لکه بینی در خارج از زمان قاعدگی طبیعی ماهانه احساس می کند و همینطور احساس درد یا خونریزی از واژن در زمان رابطه جنسی دارد قطعاً باید تست پاپ اسمیر را جدی بگیرید.

لزوم انجام پاپ اسمیر

بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که زنان از سن 21 سالگی می بایست حداقل هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. اگر انجام این آزمایش برای شما دشوار است تیم آنی آزما نمونه گیری را به سادگی و بدون درد انجام می دهد. برای بانوان نمونه گیری توسط اپراتور زن انجام می شود. بسیاری از بانوان ممکن است که در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. در این صورت نیاز به تست های بیشتری است.

افراد بالای 21 سال در صورت نداشتن رابطه جنسی نیازی به تست پاپ اسمیر ندارند. افراد بالای 21 سال در صورت داشتن رابطه جنسی هر سه سال یک بار باید این تست را تکرار نمایند. اشخاص 21 الی 29 سال می بایست هر 3 سال یک بار حتما این تست را انجام دهند.

لزوم انجام پاپ اسمیر

افراد بین 30 الی 65 سال می بایست هر 3 الی 5 سال یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند (با فرض اینکه نتیجه پاپ اسمیر منفی است). اشخاص بالای 65 سال نیاز به این تست ندارند مگر اینکه پزشک تشخیص دهد.

در صورتی که تشخیص سرطان دهانه رحم یا وجود سلول های پیش سرطانی در پاپ اسمیر قبلی داده شود انجام آزمایش پاپ اسمیر به صورت مکرر و در فواصل کوتاه تری است. ضعف سیستم ایمنی بدن به دلیل پیوند اعضا و یا شیمی درمانی نیز نیاز به تکرار پاپ اسمیر را بیشتر می کند.

نحوه انجام پاپ اسمیر

برای انجام آزمایش سلول های سرویکس به سادگی تراشیده می شوند. به واسطه این تراشیدگی مشخص می شود که رشد غیر طبیعی دارند یا خیر. بعضی از افراد سوال می کنند که آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟ این عمل خوشایند نیست اما نمی توان گفت که درد طولانی مدتی احساس می کنید.

روش انجام به این صورت است که روی تخت به پشت دراز می کشید و پاها باز می شود و در داخل تکیه گاهی به اسم رکاب قرار می گیرد. پزشک نمونه کوچکی از سلول ها را از سرویکس شما می تراشد. در این راستا یک سری ابزار نیز وجود دارد. مثلاً از ابزار اسپاتول استفاده می شود. برخی از اسپاتول به همراه برس استفاده می کنند.

برخی دیگر از دستگاهی به اسم سیتوبراش استفاده می کنند. این دستگاه ترکیبی اسپاول و برس است با این دستگاه شخص احساس فشار و تحریک کمتری دارد. از نمونه ها محافظت می شود و به آزمایشگاه ارسال خواهد شد. نمونه ها از نظر وجود سلول های غیر طبیعی آزمایش می شوند.

نحوه انجام پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چه چیزهایی را نشان می دهد؟

نتیجه این آزمایش به دو معناست: طبیعی و غیر طبیعی. در صورتی که نتایج شما طبیعی باشد به این معنی است که هیچ نوع سلول غیر طبیعی در بدن شما شناسایی نشده است. در واقع این صورت گفته می شود که نتیجه پاپ اسمیر منفی است. اگر نتیجه طبیعی باشد تا سه سال آینده نیازی به تکرار آن ندارید.

پاپ‌اسمیر غیر طبیعی به این معنی نیست که شما درگیر سرطان هستید. بسیاری از افراد به محض اینکه جواب پاپ اسمیرشان مثبت می شود نگران هستند که درگیر سرطان شده اند. این تصور اشتباه است. در واقع پاپ اسمیر مثبت یعنی سلول های غیر طبیعی روی سرویکس شما وجود دارد. پس در این صورت سلوله ها می توانند در چندین سطح قرار بگیرند. مثلاً خفیف، متوسط، دیسپلازی شدید و سرطان درجا.

بر اساس نتایج آزمایش شما پزشک به شما تجویز می کن که دفعات آزمایش را بیشتر کنید و یا بافت سرویکس شما به روش دیگری به اسم کولپوسکوپی بررسی می شود.

دقت آزمایش بسیار بالا است و کسانی که غربالگری منظم با پاپ اسمیر را دنبال می کنند تا 80 درصد از سرطان سرویکس در امان هستند. تست پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد.

انجام پاپ اسمیر با بیشترین دقت

تیم متخصص انی آزما شرایطی فراهم ساخته اند که آزمایش پاپ‌اسمیر برای بانوان به بهترین نحو صورت بگیرد. نمونه گیر ها خانم هستند تا شخص احساس راحتی داشته باشد. نتیجه آزمایش در کمتر از 48 ساعت به دست شما می رسد. نگران درد آزمایش نباشید. از ابزارهایی استفاده می شود که شخص کمتری احساس را داشته باشد. روش انجام کار به صورت کاملاً تخصصی نیز سبب می شود که درد کمتری احساس شود. شما با یک تماس ساده و یا ثبت درخواست در سایت می توانید پرونده پزشکی مخصوص به خود را داشته باشید. نمونه گیری ها با دقت بالا صورت می گیرد تا نیاز به تکرار نباشد.

انجام پاپ اسمیر با بیشترین دقت

نکته

نکته قابل ذکر این که مقداری ترشح و خارج شدن خون پس از آزمایش پاپ‌اسمیر طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی کند. در سال های اخیر این آزمایش به همراه تست HPV سبب شده تا افراد بتوانند به نتیجه بهتری دست یابند. البته که این تست به نوبه خود می تواند شرایط خاصی ایجاد کند و شخص هر چه سریع تر جلوی یک اتفاق بزرگ را بگیرد.

نمونه های برداشته شده جمع آوری می شوند و به صورت کامل به یک محلول نگهدارنده منتقل می شوند. به این ترتیب بررسی دقیق در آزمایشگاه صورت می گیرد. در آزمایشگاه به واسطه دستگاه مخصوصی، خون و موکوس از هم جدا می شوند و سلول ها به صورت اسمیرهای تک لایه روی لام منتقل می شوند. در این همه نمونه جمع آوری شده برای تشخیص در دسترس هستند. احتمال تجمع و هم پوشانی سلول های اپی تلیال از بین رفته و تک تک سلول ها قابل رویت هستند. این نمونه ها برای تشخیص عفونت های مراقبتی نیز مناسب هستند.