ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

در برخی از مشاغل، زماین که قرار است نیروی جدید استخدام شود حتما باید فرد آزمایشات لازم را انجام دهد که در پرونده کاری او ضمیمه گردد. این آزمایشات وضعیت سلامت کارمندان را از نظر ابتلا به بیماری های خاص و یا درگیری به اعتیاد نشان مید هد. البته در مورد بعضیا از مشاغل، لازم است کارمندان در مودت کاری خود نیز در مدت های مشخص شده حتما آزمایشات طب کار را انجام دهند. از سویی دیگر بسته به نوع حرفه ای، لیست آزمایشات می تواند کمی متفاوت باشد. در این مقاله ما اطلاعات لازم در مورد تست های مربوطه و نحوه اجرای آن ها ارائه کرده ایم. از سویی دیگر آزمایشاه شبانه روزی انی آزما در خدمت شما خواهد بود تا تحت نظر یک مرکز معتبر، آزمایشات طب کار را انجام دهید.

آزمایش طب کار یکی از موارد بسیار مهمی است که برای استخدام و همچنین بررسی شرایط جسمانی افراد استخدام شده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. این آزمایش به منظور بررسی میزان سلامت جسمانی افراد و همچنین تعیین میزان آسیب های احتمالی ناشی از شرایط کار در افراد استخدام شده، انجام می گیرد. آزمایش طب کار به صورت قانونی یک آزمایش الزامی می باشد که بسته به شرایط  و خطرات احتمالی که فرد را تهدید می کند، به صورت دوره ای و در فاصله های زمانی معین انجام می شود.

آزمایشگاه آنلاین آنی آزما به عنوان یک مرکز آزمایشگاهی آنلاین آماده است تا هر گونه درخواست های مرتبط با آزمایش طب کار را که توسط شرکت ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی مورد درخواست می باشد را پذیرش کرده و در اسرع وقت نسبت به جوابدهی این آزمایشات اقدام نماید.

آزمایش طب کار

آزمایش طب کار چیست

آزمایش کار یک گروه از آزمایش های مختلف می باشد که به منظور بررسی شرایط جسمانی افراد و بررسی آسیب های احتمالی ناشی از شرایط کار در افراد انجام می گیرد. این آزمایشات هم قبل از استخدام و هم در طول کار برای افراد الزامی می باشد.

آزمایشی که قبل از استخدام انجام می شود برای بررسی شرایط جسمانی فرد و بررسی هر گونه نقص و بیماری احتمالی که می تواند در وظایف فرد اختلال ایجاد نماید، صورت می گیرد. بررسی های پزشکی که قبل از استخدام برای افراد مختلف انجام می شود، به صورت کلی تحت عنوان طب کار نامیده می شود.

طب کار یکی از رشته های نوپای تخصصی پزشکی بوده؛ و عموم مردم این رشته را با معاینات شغلی( بدو استخدام یا بیمه تامین اجتماعی؛ معاینات ادورای) می شناسند. متخصصین این رشته ؛ فارغ التحصیل رشته پزشکی بوده و بعد از سه سال تحصیل در رشته طب کار بعنوان متخصص طب کار مشغول به فعالیت می شوند. هدف از بنیانگزار پس از گذراندن دوره های لازم این رشته، تشخیص و درمان بیماریهای ناشی از کار را به عهده می گیرند. گرچه رشته طب کار بعنوان یکی از شاخه های  طب پیشگیری می باشد، اما اغلب متخصصین این رشته با مشکلات کلینیکال مواجه می باشند. پزشکان طب کار جهت تشخیص بیماریهای ناشی از کار؛ باید هم بیمار و هم تماس های محیطی را ارزیابی کنند.

به صورت کلی آزمایش شامل بررسی ها و آزمایش های مختلفی می باشد که به چند دسته کلی زیر می توان تقسیم بندی کرد:

  • آزمایش طب کار بدو استخدام:
  • آزمایش طب کار برای معاینات ادواری:
  • آزمایش طب کار برای تعیین محدودیت های شغلی:
  • آزمایش طب کار برای انجام معاینات ویژه و چکاپ کارمندان:

آزمایش طب کار برای استخدام

طبق قانون 90 تامین اجتماعی هر فردی که متقاضی  شغلی می یاشد باید در مراکز مجاز و تایید شده این سازمان، مورد معاینه قرار گیرد. یکی از مواردی که در این معاینات مورد بررسی قرار می گیرد، آزمایش طب کار می باشد. در این آزمایش ها، انواع بیماری احتمالی فرد و همچنین فاکتورها و موارد شیمیایی مختلفی برای فرد مورد آزمایش قرار می گیرد تا در صورت وجود هر گونه نقص و بیماریی که برای فرد در قبول وظایف تعیین شده توسط کارفرما ایجاد مشکل می نماید مشخص گردد. بر اساس قانون کارفرمایان باید کارکنان خود را قبل از استخدام تحت معاینات پزشکی قرار داده و وضعیت مناسب آنها را برای انجام وظایف شغلی مشخص نماید و چنانچه فرد در شغل مناسبی از نظر پزشکی به کار گمارده نشود، غرامت سازمان تامین اجتماعی از کارفرما بر اساس ماده 50   قانون تامین اجتماعی اخذ خواهد شد. هدف از انجام معاینات بدو استخدام بررسی توانایی فرد و وضعیت کلی بدنی او با کار محوله با توجه به عوامل زیان آور محیط کار ؛ بررسی سطح سلامت وی بعنوان پایه جهت مقایسه با معاینات سالهای بعدی و … می باشد. این معاینات شامل معاینه کامل توسط پزشک و تست های پاراکلینیک دیگر با توجه به نوع شغل فرد و مخاطرات شغلی می باشد که آزمایش طب کار یکی از این تست های پاراکلینیکال می باشد.

آزمایش طب کار برای استخدام

معاینات ادواری آزمایش طب کار

طبق ماده 92 قانون کار هر فرد شاغل به منظور تشخیص زودرس بیماریهای ناشی از کار باید حداقل سالی یکبار مورد معاینه قرار گیرد. در این معاینات برای بررسی عواملی که می توانند در محیط کار بر سلامت فرد تاثیر بگذارند، مورد بررسی قرار می گیرند. یکی از راه های تعیین این موارد، انجام آزمایش طب کار می باشد. از آنجا که درمان اکثر بیماریهای شغلی بسیار مشکل و یا غیر قابل درمان می باشد؛ هدف از انجام معاینات ادواری تشخیص زودرس بیماریهای ناشی از کار بوده تا با اقدامات مناسب از پیشرفت بیماری جلوگیری شده و درمان بیماری راحت تر انجام پذیرد. برای مثال آلودگی با مواد سربی که در کارخانجات و محیط کاری افراد وجود دارد، به وسیله آزمایش طب کار تشخیص داده شده و فرد برای انجام درمان های مورد نیاز نزد متخصص معرفی می شود. آزمایش طب کار در کنار سایر رشته های پاراکلینیکی مثل رادیولوژی و غیره در جهت تشخیص زود هنگام بیماری ها و اختلالات احتمالی، به پزشک طب کار کمک شایانی می نمایند.

آزمایش طب کار برای تعیین محدودیت های شغلی:

در صورت بروز بیماری و یا حادثه شغلی فرد و یا کار فرما متقاضی بررسی شرایط جسمی جدید و تطابق توانایی وی جهت تعدیل وظایف محوله به صورت دایم  و یا موقت می گردند. پزشکان  با اشراف به نوع وظیفه شغلی فرد و ریسک فاکتورهای محیط کار توانایی انجام این نوع معاینات را دارند.  برای این منظور از آزمایش  برای ارزیابی شرایط بدنی فرد و تعیین میزان آسیب وارد شده بر بدن او استفاده می کنند.

آزمایش طب کار برای تشخیص و تایید اعتیاد

از آزمایش طب کار برای تشخیص اعتیاد و نوع آن در فرد نیز استفاده می شود. از دیگر مواردی که برای کارفرمایان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، موضوع اعتیاد می باشد. اعتیاد نوعی بیماری روانی است که می تواند در عملکرد فرد تاثیر منفی بگذارد. کمتر کسی را می توان یافت که به دنبال استخدام افراد معتاد باشد. همچنین در برخی مشاغل مثل رانندگی، داشتن اعتیاد مانع از صدور گواهی نامه برای فرد می شود.

شما قبل از استخدام و همچنین در طول دوره کاری خود حداقل یک بار موظف به انجام آزمایش اعتیاد از طریق آزمایش طب کار می باشید. در این آزمایش از نمونه ادرار و خون برای تعیین اعتیاد و نوع آن استفاده می شود.

آزمایش طب کار برای انجام معاینات ویژه و چکاپ کارمندان

آزمایش طب کار برای انجام معاینات ویژه و چکاپ کارمندان

با توجه به اینکه بسیاری از بیماریها در حال حاضر در صورت تشخیص زودرس قابل درمان و یا کنترل می باشند این نوع معاینات با توجه به سن, جنسیت فرد, سابقه فامیلی و ییماریهای زمینه ای فرد ؛ طراحی و انجام میگیرد. هدف این نوع معاینات کشف زودرس بیماریهای قابل درمان و یا قابل کنترل با انجام معاینات بالینی و تست های پاراکلینیکی می باشد. آزمایش طب کار با بررسی فاکتورهای مختلف بدنی از جمله میزان هورمون ها و فاکتورهایی مثل قند و چربی، باعث تشخیص زود هنگام بیماری و در نتیجه درمان موثر و سریع آن می شود.

آزمایشگاه آنلاین آنی آزما با انجام خون گیری در محل کار و شرکت شما، و آماده سازی جواب تست های مربوط به آزمایش طب کار آماده خدمت رسانی به ارگان ها و سازمان های خصوصی می باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD