تاثیر تشخیص کرونا زود به هنگام در کاهش عوارض ریوی

تاثیر تشخیص کرونا زود به هنگام در کاهش عوارض ریوی

این روزها تشخیص کرونا زود به هنگام به یک امر حیاتی تبدیل شده است. ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. ویروس های این خانواده دارای ماده ژنتیک RNA دار و پوشش دار هستند. کرونا ویروس ها به خاطر شکل ظاهری که دارند به این نام که به معنای اشعه خورشید یا تاج است معروف هستند. از دیگر عضو های این خانواده سارس و مرس است. همچنین قبل آن ها ما شاهد بیماری هایی مانند سرماخوردگی در این خانواده بوده ایم که به همین دلیل این خانواده پیش از این یکی از عاملین سرماخوردگی های ویروسی می شناختند.

برای تشخیص کرونا که عفونت تنفسی کروناویروس COVID-۱۹ را ایجاد می‌کند از یک روش آزمایشگاهی رایج استفاده می‌شود که برای تشخیص ویروس‌هایی مثل ایدز یا سارس استفاده می‌شده است. پژوهشگران چینی در نیمه اول ژانویه توالی ژنوم (فرمول ژنتیکی) ویروس جدید کرونا را مشخص کردند و در اختیار همگان قرار دادند. برای تشخیص ویروس جدید کرونا، فرمول ژنتیکی آن با آنچه دانشمندان چینی مشخص کردند سنجیده می‌شود تا روشن شود آیا فرد به ویروس جدید کرونا آلوده شده یا نه.

آزمایش چکاپ زنان

علائم کووید ۱۹ برای تشخیص کرونا زود به هنگام چیست؟

تشخیص کرونا اگر به موقع انجام شود می توان از بسیاری از عوارض آن مانند عوارض ریوی جلوگیری کرد. همچنین تشخیص به موقع این ویروس در کاهش انتقال و شیوع این ویروس موثر است. اولین نکته برای تشخیص این بیماری توجه به علائم این بیماری می باشد. اگر شما اخبار کووید ۱۹ را دنبال کرده باشید به طور حتم متوجه شده اید علائم کرونا ویروس هر چند روز یک بار تغییر می کند. به طوری که در اوایل همه گیری و قبل از پاندمی شدن این ویروس دانشمندان و پزشکان علائم اصلی آن را درگیری ریه و تب اعلائم کردند ولی ما امروزه شاهد علائم دیگر و عجب شده ایم که هیچ ویروس دیگری نتوانسته تا به حال دارای چنین علائم و نشانه هایی همزمان باشد.

بر خلاف تصور عموم علائم این ویروس برای تشخیص کرونا تنها به چند علامت ختم نمی شود بلکه این بیماری علائم متفاوتی دارد. بنابراین متاسفانه این علائم باعث سردرگمی فرد مبتلا و پزشک در تشخیص شده است. به طوری که گاهی در یک فرد این بیماری آن قدر خفیف می باشد که فرد تصور می کند به یک سرما خوردگی مبتلا می باشد ولی گاهی بیماری در فرد دیگر ممکن است بیماری به قدری شدید باشد که باید بستری و تحت مراقبت های ویزه قرا بگیرد که گاهی ممکن است منجر به مرگ شخص شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم کرونا ویروس؛ بدون علامت، دارای علائم خفیف تا شدید مراجعه فرمایید).

علائم کووید ۱۹ شامل موارد زیر می باشد:

 • گلودرد
 • سردرد
 • گرفتگی بینی
 • ناخوشی
 • درد عضلانی
 • مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع یا استفراغ
 • بی اشتهایی
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • احساس بویی ناخوشایند فاضلاب ، سبزی گندیده، نفت
 • تنگی نفس
 • سکته های قلبی و مغزی
 • ایسکمی در پاها و دست ها

روش تشخیص کرونا به موقع

همان طور که در بالا اشاره شد برای تشخیص کرونا نیاز است در اولین مرحله علائم کووید ۱۹ را بشناسیم و به آن ها توجه داشته باشید. گفته می شود این روزها در صورت داشتن هر گونه علائمی مشابه سرماخوردگی ، مسمومیت غذایی و احساس بی حالی، تب و غیره را به عنوان علائم کرونا در نظر بگیریم و گر آن که خلاف آن ثابت شود! به این صورت که آزمایش کرونا را انجام دهید و نتیجه تست شما منفی گزارش شود که حتی در این صورت نیز اگر علائمتان ادامه یابد پس از چند روز باید آزمایش را دوباره انجام دهید.

روش تشخیص کرونا به موقع

برای کاهش هزینه های تشخیص کرونا توصیه می شود افراد از تست های غربالگری که شامل تست های CRP و ESR ، CBC و در نهایت تست رپید می باشد استفاده کنند. آزمایش CRP جهت تشخیص عفونت و التهاب واغلب برای تشخیص عفونت های باکتریایی و اختلالات التهابی مانند RA و تب روماتیسمی در بدن درخواست می شود. CRP گلیکوپروتئینی است که در کبد ساخته می شود و بطور معمول در خون وجود ندارد. التهاب حاد همراه با تخریب بافتی در بدن؛ باعث تحریک ترشح این پروتئین در بدن می شود. بنابراین CRP مثبت نشانگر وجود یک پروسه التهابی در بدن است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش crp به چه منظور انجام می شود؟ مراجعه فرمایید)

تست ESR نیز یکی دیگر از تست های غربالگری تشخیص کرونا می باشد. آزمایش ESR مخفف عبارت erythrocyte sedimentation rateبه معنای سرعت رسوب گلبول های قرمز خون می باشد. به عبارتی آزمایش ESR در حقیقت سرعتی است که گلبول های قرمز خون در یک بازه زمانی یک ساعته ته نشین می شوند. هدف از اندازه گیری سرعت رسوب گلبول های قرمز تشخیص التهاب در بدن می باشد. البته لازم به ذکر است که آزمایش ESR یک تست غیر اختصاصی بوده و در کنار آزمایشات دیگر جهت تشخیص درخواست می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آیا با آزمایش ESR آشنا هستید؟ مراجعه فرمایید)

اخیرا تست های رپید یا کاستی برای تشخیص کرونا وارد بازار شده است که در کاهش زمان تشخیص نقش به سزایی داشته است. اگر تا به حال از تست های بی بی چک استفاده کرده باشید و یا روش استفاده از آن ها دیده باشید متوجه شکل ظاهری این تست می شوید. تست سریع کرونا برای ارزیابی وضعیت ابتلا فرد با علائم مشکوک انجام می شود و انجام این تست برای فرد بدون علامت ارزش تشخیصی ندارد. همچنین این تست معمولا برای بررسی گروه افراد مشکوک که در معرض این بیماری قرار گرفته اند و دارای تعداد بالای آمار مبتلا و فوتی هستند درخواست می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تست سریع کرونا (تست های کاستی یا رپید کرونا) مراجعه فرمایید)

تست های اختصاصی تشخیص کرونا

برای تشخیص کرونا تست های اختصاصی نیز وجود دارد که با اطمینان بیشتری مثبت یا منفی بودن آزمایش را نشان می دهند. این تست ها شامل آزمایش PCR و آزمایش الایزا می باشد. تست PCR در آزمایش ویروس کرونا به دنبال خود ویروس در بینی ، گلو یا مناطق دیگر دستگاه تنفسی است تا مشخص شود آیا عفونت فعال با SARS-CoV-2 وجود دارد یا خیر. در بیشتر موارد ، یک نمونه از بینی یا گلو توسط پزشک متخصص یا کارکنان بیمارستان و پرستار ها به وسیله سواپ گرفته می شود و آن سواب برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. تست مثبت PCR در آزمایش ویروس کرونا بدین معنی است که فرد مورد آزمایش عفونت فعال COVID-19 دارد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تست PCR در منزل مراجعه فرمایید)

تست های اختصاصی تشخیص کرونا

تست الایزا روش دیگری برای تشخیص کرونا می باشد. تست سرولوژی در آزمایش ویروس کرونا به دنبال آنتی بادی های ضد SARS-CoV-2 در خون است تا مشخص کند آیا در گذشته عفونت وجود داشته است یا خیر. آنتی بادی توسط بدن برای مقابله با عفونت ها تشکیل می شود. IgM اولین آنتی بادی است که در برابر میکروب تشکیل می شود ، بنابراین ابتدا در آزمایشات ، معمولاً در طی 1-2 هفته ظاهر می شود.

بدن سپس IgG تشکیل می دهد که حدود 2 هفته پس از شروع بیماری در آزمایشات ظاهر می شود. IgM معمولاً طی چند ماه از خون ناپدید می شود ، اما IgG می تواند سالها دوام آورد. برخی از تست های آنتی بادی میزان IgM و IgG را آزمایش می کنند و برخی نیز فقط IgG را آزمایش می کنند. برای انجام این آزمایش، یک نمونه خون از فرد گرفته می شود تا مقادیر آنتی بادی آن اندازه گیری شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مقایسه تست های کرونا ویروس (PCR ، الایزا) مراجعه فرمایید)

مزایای تشخیص کرونا زود به هنگام چیست؟

تشخیص کرونا اگر به موقع انجام شود دارای نقش حیااتی در درمان می باشد. متاسفانه این نگرش در جامعه غالب شده که در موارد بروز بیماری کرونا فرد مبتلا باید در قرنطینه بماند تا علایم به خودی خود بهبود پیدا کنند که این تصوری اشتباه است و با این تصور اشتباه بیمار زمان طلایی برای درمان را از دست می دهد و فرد زمان مراجعه به پزشک با درگیری قابل توجهی از ریه مواجهه می شود. ولی بیمار هرچه سریع تر بتواند به پزشک مراجعه و برای درمان اقدام کند روند بیماری کوتاه تر و کم عارضه تر خواهد بود.

اگر تشخیص کرونا به موقع انجام شود می توان از عوارض ریوی، قلبی، مغزی، ایسکمی در اندام ها و حتی مرگ فرد پیشگیری کرد ولی گاهی انتقال فرد به بیمارستان متاسفانه زمانی انجام می شود که فرد دچار کما و عوارض جبران ناپذیر شده است. سیر و پیش آگهی بیماری در افراد مختلف متفاوت است اما کلیدی ترین مسائل در تعیین سیر بیماری، حفظ آرامش و خونسردی طی بیماری و درمان و دوم مراجعه به موقع و از دست ندادن زمان طلایی گرفتن دارو است.

مزایای تشخیص کرونا زود به هنگام چیست؟

تشخیص کرونا اگر به موقع انجام شود مهم ترین راهکار برای کاهش شیوع و کنترل این ویروس می باشد:

تشخیص کرونا اگر به موقع انجام شود مهم ترین راهکار برای کاهش شیوع و انتقال این ویروس می باشد. به این صورت که اگر از آلوده بودن فردی به ویروس کووید ۱۹ آگاه شویم و فرد سریعا قرنطینه شود از انتقال این ویروس جلوگیری کرده ایم. البته توجه داشته باشید که جواب کرونا مثبت ممکن است شما و یا سایر اعضای خانوادتان را به اضطراب بیندازد و نگرانی در این باره به شدت به استرستان بیفزایید ولی توجه داشته باشید اولین اقدام بعد از انجام تست کرونا و دریافت آن کنترل بر احساسات و استرستان می باشد.

بیماری ویروسی کووید ۱۹ که امروزه همه ما را به نحوی درگیر خود کرده است متاسفانه هر روز درحال افزایش است و هنوز درمان کاملا موثر و واکسن مورد تائید کشف نشده است. بنابراین بهترین راه در مقابله با این بیماری پیشگیری با رعایت موارد بهداشتی مانند استفاده از ماسک، شستن دست ها، خودداری از اجتماعات و غیره می باشد.

در صورت مثبت بودن تشخیص کرونا چه باید کنیم؟

اگر تشخیص کرونا شما و یا سایر اعضای خانوادتان مثبت باشد باید چند نکته را در نظر داشته باشید. به این صورت که این شرایط نباید باعث استرس شما شود. همچنین بیماری کووید ۱۹ برخلاف تصور عموم ممکن است دارای علائم خفیف و متوسطی باشد که با ماندن در خانه و شرایط دوران قرنطینه و مراقبت های حمایتی بیماری شما بهبود می یابد.

باید بدانید جواب کرونا مثبت به معنای درگیری ریه و مشکلات از این قبیل نمی باشد و یک فرد ممکن است مبتلا به کرونا باشد ولی دچار بسیاری از علائم کووید ۱۹ مانند تنگی نفس، مشکلات تنفسی و قلبی و غیره نشود و بیماری فرد بیشتر شبیه یک سرما خوردگی و حتی یک مشکل گوارشی به نظر بیایید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله اگر جواب تست کرونا مثبت باشد چه کار کنیم؟ مراجعه فرمایید)

آزمایش در منزل

تشخیص کرونا ۹ روز قبل از بروز علائم!

همان طور که می دانیم بسیاری از تست های تشخیص کرونا پس از بروز علائم این بیماری ممکن می باشد ولی فرد در فاصله مبتلا به این ویروس تا بروز علائم را که به آن دوره کمون می گویند نیز به عنوان فرد ناقل می باشد که یکی از مهم ترین عاملین انتقال و شیوع ویروس کووید ۱۹ می باشد. ولی اخیرا شناسایی عفونت کووید -۱۹ پیش از بروز علائم و با استفاده از تکنولوژی‌های روز به نظر می رسد امکان پذیر باشد. به این صورت که گروهی از محققان دانشگاه استنفورد در ایالت کالیفرنیا با بررسی اطلاعات به دست آمده از ۳۱ فرد مبتلا به بیماری کرونا که از دستبندهای هوشمند فیت بیت استفاده می‌کردند، متوجه شدند که می‌توان این بیماری را چند روز قبل از ظهور نشانه‌ها در بدن افراد شناسایی کرد.

برای تشخیص کرونا در ۹ روز قبل از بروز علائم آن می توان با توجه به علائمی مانند تغییر در ضربان قلب و دیگر علائم حیاتی اقدام کرد. گجتی که به تازگی طراحی شده است قادر است علائم آلودگی به ویروس کرونا را در بعضی موارد ۹ روز قبل از شروع علائمی مانند سرفه، تب، یا از بین رفتن حس بویایی و چشایی تشخیص دهد. به گفته محققان ابزارهای پوشیدنی که علائم حیاتی بدن انسان را اندازه ‌گیری می ‌کند، می‌ تواند برای مهار شیوع ویروس کرونا بسیار مفید باشند، زیرا باعث می‌شوند افراد آلوده پیش از بروز علائم متوجه بیماری خود شوند و فاصله فیزیکی خود را با دیگران حفظ کنند. این ابزارها نقش مؤثری در کاهش شیوع ویروس کرونا خواهد داشت.

اگر شما نیز مایل به انجام آزمایش های تشخیص کرونا می باشید و به دنبال انجام نست کرونا در منزل و آزمایش در منزل و یا کار خود هستید، انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.