بررسی علائم ویروس کرونا

علائم کرونا ویروس؛ بدون علامت، دارای علائم خفیف تا شدید

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

همانگونه که در این مدت متوجه شدید ویروس کرونا یک ویروس به شدت خطرناک و حتی کشنده است. اما در عین حال اگر شما مراقب خود باشید قطعاً از ابتلا به این بیماری در امان خواهید ماند. فرض کنیم که یکی از نزدیکان شما به این بیماری مبتلا شده است. شما چگونه می‌توانید متوجه ابتلای او به ویروس کرونا شده و از او دوری کنید؟ به عبارت دیگر اگر بدانید که این بیماری منحوس چه علائم و نشانه هایی دارد، متوجه بیماری اطرافیان خود شده و از آن‌ها دوری خواهید کرد. در این مقاله به صورت مفصل تمامی نشانه های ابتلا به ویروس کرونا را برای شما شرح خواهیم داد تا در صورت ابتلای خود یا یکی از نزدیکان به این بیماری، سریعاً درمان و قرنطینه را آغاز نمایید. این مسئله نه تنها برای حفظ سلامتی خود شما بلکه برای در امان ماندن اطرافیان از شر این ویروس نیز بسیار اهمیت داردـ

در حال حاضر دغدغه اصلی تمام جهان، پیدا کردن راه حلی برای بیماری کرونا است. تا آن زمان مردم باید خودشان مراعات نموده و با رعایت پروتکل های بهداشتی، از ابتلای خود و اعضای خانواده به این ویروس جلوگیری نمایند. اکنون به خوبی می دانید کرونا می تواند منجر به مرگ شود لذا نباید این موضوع را شوخی گرفت. زمانی که کوچکترین علائم ویروس را در خود مشاهده نمودید، باید اقدامات لازم شامل انجام تست و قرنطینه تا زمان اعلام نتیجه آزمایش، انجام شود. اما آیا می دانید کرونا چه علائمی دارد؟ شما باید با نشانه های این بیماری آشنا باشید تا بتوانید در برخورد با این بیمار به درستی عمل کنید.

با شدت گیری و افزایش همه گیری کووید ۱۹ ، علائم کرونا ویروس بیش از پیش مورد توجه همه قرار گرفته است. ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است موجب بیماری عفونی کووید-19 میشود. این ویروس نوظهور و بیماری ناشی از آن، تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان،کشور چین، ناشناخته بود. علائم کرونا ویروس بر خلاف بسیاری از بیماری های دیگر دارای تغییرات بسیار است به طوری که علائم آن از حالات شبیه به بیماری سرما خوردگی تا بیماری های گوارشی ، بیماری های قلبی ، سکته مغزی و غیره متفاوت است. علت این موضوع را ما باید در ژن این ویروس جست و جو کرد.

علائم کرونا ویروس؛ بدون علامت، دارای علائم خفیف تا شدید

در این مقاله ما سعی داریم در مورد علائم کرونا ویروس و سوالات احتمالی شما در این مورد بپردازیم:

علت تغییرات و گسترده بودن علائم کرونا ویروس

اگر شما اخبار کووید ۱۹ را دنبال کرده باشید به طور حتم متوجه شده اید علائم کرونا ویروس هر چند روز یک بار تغییر می کند. به طوری که در اوایل همه گیری و قبل از پاندمی شدن این ویروس دانشمندان و پزشکان علائم اصلی آن را درگیری ریه و تب اعلائم کردند ولی ما امروزه شاهد علائم دیگر و عجب شده ایم که هیچ ویروس دیگری نتوانسته تا به حال دارای چنین علائم و نشانه هایی همزمان باشد.

اما سوالی که ممکن است برای شما پیش آماده باشد علت این همه تغییرات و علائم جدید که هر روزه شاهد ان هستیم چیست؟ چرا علائم کرونا ویروس این قدر متفاوت و عجب می باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید علت آن را در ژن های ویروس جست و جو کنیم.

ویروس کرونا همانند هر ویروس دیگری یک انگل درون سلولی اجباری محسوب می شود. به طوری که برای همانند سازی ژن و پروتئین های خود نیاز به تمهیدات درون سلول میزبان دارد و بدون این امکانات توانایی رشد و تقسیم ندارد ولی باید در نظر داشت که ویروس برای مدتی این قابلیت را دارد که بدون همانند سازی زنده بماند. ماده ژنتیک و یا ان چه که باعث انتقال اطلاعات می شود در ویروس ها DNA یا RNA می باشد (توجه داشته باشید که هیچ ویروسی توانایی این را ندارد که RNA و DNA با هم همزمان داشته باشد.)

همانند سازی ویروس کرونا

همانند سازی ویروس کرونا نیز همانند ویروس های دیگر با کمک امکانات سلول میزبان می باشد ولی این همانند سازی دارای خطا ها و جهش هایی می باشد. هر گونه تغییر در ژنوم ویروس کرونا باعث تغییرات در خود ویروس و در نهایت علائم و تاثیرات آن در بدن می شود. بنابراین ما در اوایل این بیماری را یک بیماری تنفسی با تب بالا می شناختیم ولی اخیرا می دانیم این ویروس می تواند باعث مشکلات گوارشی ، بیماری قلبی ، مغزی، پوستی ، ناباوری در مردان و حتی ایسکمی و قطع عضو شود.

علائم کرونا ویروس

بر خلاف تصور عموم علائم کرونا ویروس به چند علامت ختم نمی شود بلکه این بیماری علائم متفاوتی دارد. بنابراین متاسفانه این علائم باعث سردرگمی فرد مبتلا و پزشک در تشخیص شده است. به طوری که گاهی در یک فرد این بیماری آن قدر خفیف می باشد که فرد تصور می کند به یک سرما خوردگی مبتلا می باشد ولی گاهی بیماری در فرد دیگر ممکن است بیماری به قدری شدید باشد که باید بستری و تحت مراقبت های ویزه قرا بگیرد که گاهی ممکن است منجر له مرگ شخص شود.

ما در ادامه این مطلب ما قصد داریم در مورد تمامی علائم کرونا ویروس صحبت کنیم و به طور کلی در موارد بدون علامت، خفیف تا شدید آن بپردازیم:

افراد بدون علامت

اگر بخواهیم در مورد افراد دارای علائم کرونا ویروس هستند و کسانی که مبتلا هستند ولی دارای علامت نیستند صحبت کنیم اولین نکته ای که باید در. نظر داشته باشیم این است که بیشترین افرادی که موجب انتقال این بیماری می شوند افرادی هستند که بدون علامت هستند! اگر فردی این روز ها شاهد علائم در خود یا سایر اعضای خانواده خود شود در اکثر موارد فرد سعی در تشخیص این بیماری و حفظ فاصله به سایرین و اعمال قرنطینه می باشد ولی متاسفانه افرادی که علائم ندارند و به اصطلاح داری بیماری خاموش هستند گاهی کم تر موارد پیشگیری را رعایت می کنند و با احتمال بیشتری به سایر افراد منتقل می کنند.

بنابراین توجه داشته باشید که حتی اگر هیچ علامتی در خود یا سایرین حس نکنید همچنان ممکن است ناقل این بیماری باشید پس باید همیشه موارد پیشگیری را رعایت کنید. همچنین توجه داشته باشید که از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز اولین علائم چند روز طول می کشد که به این بازه زمانی دوره کمون یا خاموشی گفته می شود که با این که شما ناقل این بیماری هستید و احتمال آن وجود دارد که بیماری را منتقل کنید ولی علائمی را در خود مشاهده نکنید.

علائم کرونا ویروس؛ بدون علامت، دارای علائم خفیف تا شدید

علائم خفیف و متوسط کرونا ویروس

ویروس کووید ۱۹ ممکن است دارای علائم کرونا ویروس به صورت خفیف و متوسط نیز باشد‌ . به طوری که تشخیص این بیماری بر اساس علائم بالینی از یک سرما خوردگی که قبلا شبیه آن را تجربه کرده اید سخت باشد. درحالی که ویروس های سرماخوردگی و بیماری آنفلونزا تاثیر بدی روی نوزادان و کودکان دارد، اکثر تحقیقات پیرامون کرونا حاکی از این است که احتمالا کودکان علائم خفیف دارند یا اصلا دچار علامت نمی شوند. همچنین نکته که باید به آن توج داشت این است که شناخت شدت بیماری به ما در راهبرد درمان و مراقبت های آن تاثیر به سزایی دارد. به طور کلی علائم خفیف و متوسط این بیماری شامل موارد زیر می باشد.

تب

تب یکی از نشانه هایی است که در بین علائم بسیاری از بیماری های عفونی و علائم کرونا ویروس شایع است. اکثر افراد مبتلا به کرونا دچار تب می¬ شوند. بنابر تحقیقی که در ژانویه¬ ی 2020 در مجله¬ ی لنست به چاپ رسید، 98% از افراد مبتلا به کووید-19 تب داشتند. در موارد خفیف تا متوسط، افراد معمولا تا 38 درجه¬ تب می¬ کنند.

احساس کوفتگی و خستگی در بدن

از علائم دیگر کرونا ویروس خستگی و احساس در د در بدن است به طوری که افراد ممکن است در طول روز انرژی کم تر را تجربه کنند و به خواب بیشتری نیاز داشته باشند.

سرفه های خشک

افراد مبتلا به کرونا ویروس با علائم خفیف و متوسط ممکن است سرفه های خشک نیز داشته باشند ولی این سرفه ها خفیف بوده و نیاز به دستگاه اکسیژن در آن ها نیز نباشد.

سایر علائم شایع کرونا عبارتند از:

 • گلودرد
 • سردرد
 • گرفتگی بینی
 • ناخوشی
 • درد عضلانی
 • مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع یا استفراغ
 • بی اشتهایی

علائم شدید کرونا ویروس

گاهی علائم کرونا ویروس به قدری شدید است که فرد نیاز است تحت درمان قرار گیرد و حتی در بیمارستان و یا مراکز درمانی بستری شود. البته متاسفانه به علت اشباع مراکز درمانی و عدم وجود درمان ویژه برای این بیماری در بیشتر موارد فرد بستری نمی شود و توصیه می شود درمان فرد در خانه و شرایط قرنطینه انجام شود و در صورت نیاز ماسک اکسیژن برای فرد در خانه مبتلا تهیه شود. مگر آن که این علائم به قدری شدید شود که فرد دچار کاهش هوشیاری شود و اعما برود که باید در بیمارستان بستری و تحت مراقبت قرار بگیرد. به طور کلی علائم شدید کرونا ویروس شامل موارد زیر می شود که در صورت مشاهده این موارد با اورژانس تماس بگیرید:

 • تنگ‌ نفس ناگهانی و شدید
 • سرفه شدید
 • غیرقابل کنترل
 • سیاهی رفتن چشم‌ ها
 • احساس درد در قفسه‌ سینه

علائم کرونا ویروس؛ بدون علامت، دارای علائم خفیف تا شدید

کدام یک از علائم کرونا ویروس جدیدا کشف شده اند؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم علائم کرونا ویروس شدیدا در حال تغییر می باشد . به طوری که به طور دقیق از علائم بالینی یک فرد نمی توان تشخیص به بیماری کووید ۱۹ داد.( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی مراجعه فرمایید) در ادامه این مقاله ما قصد داریم که به علائم جدید کرونا بپردازیم:

ایسکمی در اندام های فوقانی و تحتانی

ایسکمی در اندام از نادر ترین علائم جدید کرونا می باشد به طوری که در کل دنیا تا به حال تنها چند مورد گزارش شده است که متاسفانه یکی از این موارد از ایران بوده است! ایسکمی به معنای کاهش خون رسانی به یک اندام می باشد. به دنبال کاهش خون رسانی ، کاهش اکسیژن ، مواد مغذی نیز وجود دارد که باعث از کار افتادن آن اندام می شود. متاسفانه ایسکمی که در ایران گزارش شده است پزشک معالج مجبور به قطع فرد مبتلا شده است.

علائم پوستی

علائم پوستی کرونا یکی از دیگر از علائم کرونا ویروس است که به تازگی گزارش شده است. البته باید توجه داشت که ارتباط بین علائم پوستی و COVID_19 به درستی ثابت نشده است و متخصصان و محققان در سراسر دنیا به دنبال یافتن این ارتباط هستند و سوالاتی در این رابطه وجود دارد که آیا علائم پوستی در کرونا نشانه پیش آگهی در این بیماری می باشد؟ و همچنین این علائم آیا نشان شدت COVID_19 می باشد؟ پاسخ به سوالات نیازمند تحقیقات بیشتر در این زمینه می باشد. البته با توجه به تحقیقات که در این مدت انجام گرفته است تا به حال احتمال ارتباط بین این علائم با بیماری COVID_19 را نشان داده است.( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم پوستی کرونا مراجعه فرمایید)

علائم کرونا ویروس؛ بدون علامت، دارای علائم خفیف تا شدید

کاهش احساس شنوایی و مشکلات آن

اختلال در شنوای یکی از علائم جدید کرونا می باشد.یک گروه از پزشکان در آمریکا در بررسی‌ های خود دریافتند ویروس کرونا نه تنها می‌تواند گلو و بینی را درگیر کند بلکه ممکن است به گوش و استخوان ماستوئید نیز آسیب بزند.در این بررسی متخصصان به مطالعه روی سه بیمار حدودا ۶۰ و ۸۰ ساله که به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده بودند پرداختند.

بررسی آنان نشان داد ویروس در قسمت میانی گوش راست و چپ و استخوان ماستوئید بیماران نفوذ کرده است.به گفته متخصصان این مطالعه تایید کننده وجود ویروس کرونا در گوش میانی و استخوان ماستوئید این بیماران است.درحالی که این مطالعه تنها روی سه بیمار انجام گرفته و بسیار محدود بوده است ، اما نشان می‌دهد که مشکلات مربوط به گوش از جمله از دست دادن قدرت شنوایی می‌تواند نشانه این بیماری باشد.

از دست دادن حس بویایی و چشایی

ز دست دادن حس بویایی و چشایی یکی دیگر از علائم کرونا ویروس می باشد. ممکن است شما نیز قبلا از دست دادن این علائم را در یک سرما خوردگی تجربه کرده باشید ولی متاسفانه در اکثر موارد از دست دادن حس بویای و چشایی در کرونا ویروس شدید بوده و فرد برای مدت طولانی تری این مشکل را تجربه می کند. همچنین گفته می شود کاهش اشتها به احتمال در ارتباط با این موارد می باشد.

یک مطالعه‌ی جدید بر اساس داده‌های گذشته‌نگر نشان داد بیماران مبتلا به کووید 19 که عملکرد نرمال بویایی داشتند، بیماری سخت ‌تری را تجربه کردند و احتمالاً در بیمارستان بستری شده و در ونتیلاتور قرار می‌گیرند. این یافته‌ها نشان می‌دهد بیمارانی که در عملکرد بویایی‌شان اختلالی را تجربه می‌کنند ممکن است دچار نوع خفیف این بیماری شوند.

علائم کرونا ویروس؛ بدون علامت، دارای علائم خفیف تا شدید

آزمایش خون و تست های کرونا

با گسترش بیماری های عفونی و مسری مانند کووید ۱۹ ، آنفولانزا و سرما خوردگی ها ترس همه افراد در دنیا از قرار گیری در محل های آلوده مانند مراکز درمانی و آزمایشگاه ها بسیار بیشتر شده است در حالی که این روز ها بیش از پیش احساس نیاز به انجام آزمایش ها و تشخیص های طبی احساس می شود. آنی آزما برای حل این مسئله امکانات نمونه گیری و آزمایش خون در منزل را برای شما توصیه می کند. به طوری که اگر مایل به انجام هر گونه آزمایش خون و تست کرونا در منزل می باشید می توانید بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید.

همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم در مورد زمان و مکان که شما مایل به نمونه گیری در منزل با محل کار می باشید را انجام خواهند داد. پس از نمونه گیری نمونه شما سریعا به آزمایشگاه درخواستی شما ارسال می شود و درکمترین زمان جوابدهی انجام می گیرد.توجه داشته باشید که آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا به امروز بوده است شکل گرفته است.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

یک دیدگاه در بررسی علائم ویروس کرونا

 1. شهرام نه قصر می‌گوید:

  سلام خسته نباشید درخصوص بیماری و آزمایشات مختلف و توضیحاتی که در خصوص انواع آزمایشات و نحوه نمونه گیری و علامتهایی اختصاری، سپس خلاصه ای از کووید ۱۹ و هر آنچه که لازم بود و زحمت بسیاری برای جمع آوری اطلاعات و ارتباطات بود اگر قرار باشد امتیازی داده شود، واقعا لایق ۵ ستاره هستید و به کسانی که اطلاعات سایت آزمایشگاه را تکمیل کرده اند باید ضمن تشکر و قدردانی از زحماتشان باید گفت perfect و bravo خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.