اقدامات لازم بعد از مثبت شدن تست کرونا

اگر جواب تست کرونا مثبت باشد چه کار کنیم؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

پزشکان توصیه می‌کنند که به محض رویت اولین علائم بیماری کرونا حتماً باید به متخصص مراجعه کنید تا بعد از انجام تست ها، در صورتی که جواب تست برای شما مثبت شد اقدامات لازم جهت درمان و قرنطیه صورت گیرد. اگر یک فرد مبتلا، در رعایت نکات بهداشتی و همچنین قرنطینه کوتاهی نماید ممکن است باعث مرگ افراد دیگر نیز شود. بنابراین از زمانی که متوجه شدید جواب تست شما در مورد ابتلا به کرونا مثبت است باید سریعاً وارد قرنطین شوید. اما از این زمان به بعد باید چه کارهایی را انجام داد؟ پاسخ سوال شما را به صورت کاملاً تخصصی در این مقاله توضیح خواهیم داد. به شما عزیزان توصیه می کنیم که چند دقیقه وقت خود را برای مطالعه این مقاله کنار گذاشته و حتماً آن را برای دوستان خود نیز ارسال نماییدـ

ویروس کرونا به عنوان یکی از کوچکترین موجودات کره زمین، توانسته است زندگی بشر را به شدت تحت تاثیر قرار داده و کل دنیا را درگیر خود کند. اما مطالعات تاریخی نشان داده است که بشر می تواند برای بدترین شرایط نیز راهکار پیدا کند. لذا نگران نباشید چرا که نتایج آزمایشات و تحقیقات، امید بخش بوده و به زودی واکسن از راه می رسد اما تا آن زمان، شما باید مراقب سلامت خود و خانواده باشید. در واقع هر کدام از ما مسئول جامعه کوچک خود یعنی خانواده هستیم تا سایر مردم سالم بمانند. یکی از وظایف ما این است که اگر جواب تست کرونا مثبت شد، قرنطینه را شروع کنیم. اما آیا می دانید از این پس چه باید کرد؟

جواب کرونا مثبت ممکن است شما و یا سایر اعضای خانوادتان را به اضطراب بیندازد و نگرانی در این باره به شدت به استرستان بیفزایید ولی توجه داشته باشید اولین اقدام بعد از انجام تست کرونا و دریافت آن کنترل بر احساسات و استرستان می باشد. بیماری ویروسی کووید ۱۹ که امروزه همه ما را به نحوی درگیر خود کرده است متاسفانه هر روز درحال افزایش است و هنوز درمان کاملا موثر و واکسن مورد تائید کشف نشده است. بنابراین بهترین راه در مقابله با این بیماری پیشگیری با رعایت موارد بهداشتی مانند استفاده از ماسک، شستن دست ها، خودداری از اجتماعات و غیره می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله انواع ماسک ها در برابر ویروس کرونا و انفولانزا مراجعه فرمایید)

اما توجه داشته باشید که این شرایط نباید باعث استرس شما شود. همچنین بیماری کووید ۱۹ برخلاف تصور عموم ممکن است دارای علائم خفیف و متوسطی باشد که با ماندن در خانه و شرایط دوران قرنطینه و مراقبت های حمایتی بیماری شما بهبود می یابد. ما در این مقاله سعی داریم در این مقاله در مورد تمامی مراحل از مرحله جواب کرونا مثبت ، و اینکه در درمان بیماری چه کار کنیم، تا زمان بهبودی کامل صحبت کنیم.

اگر جواب تست کرونا مثبت باشد چه کار کنیم؟

جواب کرونا مثبت

اگر شما یا اطرفیانتان تا به حال آزمایش داده باشد و جواب کرونا مثبت گزارش شده باشد به احتمال با چند اصطلاح تست PCR و تست های الایزا آنتی بادی و آنتی ژن و همچنین IgG و IgM آشنایی دارید ولی شاید معنی این واژه ها را ندانید. ولی به طور کلی باید بدانید هر آزمایش کرونا کاربرد جدا دارد و برای شرایط خاصی تجویز و انجام می شود.

اما نکته که باید بدانید جواب کرونا مثبت به معنای درگیری ریه و مشکلات از این قبیل نمی باشد و یک فرد ممکن است مبتلا به کرونا باشد ولی دچار بسیاری از علائم کووید ۱۹ مانند تنگی نفس، مشکلات تنفسی و قلبی و غیره نشود و بیماری فرد بیشتر شبیه یک سرما خوردگی و حتی یک مشکل گوارشی به نظر بیایید. ( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تست های کرونا PCR و الایزا مراجعه فرمایید)

اگر جواب تست کرونا مثبت باشد چه کار کنیم؟

بعد از جواب کرونا مثبت استرس خود را کنترل کنید

همان طور که در بالا اشاره شد یک جواب کرونا مثبت ممکن است باعث استرس شما شود ولی نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید همین استرس شما می تواند باعث بدتر شدن اوضاع شود. مطالعات بسیاری نشان داده است که استرس می تواند باعث کاهش سیستم ایمنی بدن شود و بدن را در برابر عفونت هایی مانند کووید ۱۹ ضعف تر کند بنابراین علاوه بر این که استرس راه چاره نیست ، اضطراب ، استرس بهبودی شما را به تاخیر می اندازد.

بیماری کووید ۱۹ دارای شدت های مختلف از خفیف تا شدید می باشد. در موارد خفیف و متوسط نیاز به بستری وجود ندارد و تنها باید شما از سایرین قرنطینه شوید و در اتاق جدا بمانید . استراحت و تغذیه مناسب در این دوران می تواند بسیار کمک کننده باشد. اما توجه داشته باشید دچار تنگی نفس شدید با اورژانس تماس بگیرید و علائم خود را ذکر کنید. گاهی در این شرایط همچنان بهتر است در خانه بمانید و دستگاه اکسیژن تهیه کنید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چند راهکار جهت کاهش استرس مراجعه فرمایید)

بعد از جواب تست کرونا مثبت در قرنطینه و خانه بمانید

اگر جواب تست کرونا مثبت دریافت کردید سریعا خود را از سایر اعضای خانواده قرنطینه کنید همچنین حتما سایر اعضای خانواده هم تست کرونا را انجام دهند تا افرادی که کرونا مثبت هستند از سایر اعضا جدا شوند. در ادامه سایر مواردی که باید به آن توجه داشته باشید را اشاره می کنیم:

  • در خانه بمانید مگر برای مراجعه به پزشک.
  • علائم خود را بررسی کنید. در صورت بروز علائم حاد (مانند مشکل در تنفس)، به دنبال مراقبت‌های فوری پزشکی باشید.
  • در صورت امکان در اتاقی جداگانه خود را قرنطینه کنید.
  • در صورت امکان از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده نمایید.
  • از تماس با سایر افرادی که در خانه زندگی می‌کنند و حیوانات خانگی خودداری نمایید.
  • وسایل شخصی مانند فنجان، حوله و سایر وسایل خود را به صورت اشتراکی استفاده نکنید.
  • در هنگام تماس مستقیم با دیگران از ماسک استفاده نمایید.

اگر جواب تست کرونا مثبت باشد چه کار کنیم؟

با دریافت جواب کرونا مثبت سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

اگر جواب کرونا مثبت دریافت کرده اید باید بدانید که بیشتر از همیشه بدن شما نیاز به تقویت و کمک دارد . با مطالعه و دریافت مواد غذایی که شما را در این راه کمک می کند، می تواند بهبودی خود را سریع تر به دست آورید. علاوه بر مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن ، می توانید ورزش های متناسب با وضعیت خود داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید حفظ روحیه در این شرایط و کنترل استرس به شما کمک می کند تا با این بیماری مقابله کنید. (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تقویت سیستم ایمنی مراجعه فرمایید)

بعد جواب کرونا ، تب خود را کنترل کنید

یکی از علائمی که در افراد با جواب کرونا مثبت دیده می شود ، تب بالا است. تب بالا باعث بیی حالی افراد مبتلا می شود. تب یک راهبرد سیستم ایمنی در مقابله با برخی از عفونت ها می باشد و همچنین از سوی دیگر تب حاصل واکنش های بسیاری است که بدن در اثر مقابله با عفونت ها تولید می کند ولی گاه همین تب می تواند باعث آسیب به بسیاری از اندام ها شود. بنابراین یکی از علائمی که در رابطه با بیماری کووید ۱۹ کنترل کنیم تب می باشد.

اگر تب یا بدن درد دارید، استامینوفن یا ایبوپروفن بخورید. حواستان باشد در هر 24 ساعت بیشتر از 3000 میلی گرم مصرف نکنید. این موضوع شامل استامینوفن به تنهایی و داروهایی مانند قرص و شربت سرماخوردگی و آنفلونزا می شود.

بعد جواب کرونا ، تب خود را کنترل کنید
بعد جواب کرونا ، تب خود را کنترل کنید

بعد از جواب کرونا مثبت استراحت کنید!

شاید برایتان کمی عجیب باشد ولی می توان گفت بهترین کاری بعد از این که جواب کرونا مثبت خود را دریافت کردید هیچ کار نکردن یا همان استراحت می باشد. استراحت به شما کمک می کند تا انرژی خود را برگردانید. توجه داشته باشید طول بیماری کرونا شما ممکن است نسبت به سن، شرایط شما بیشتر طول بکشند.

سعی کنید در این دوران اگر شرایط عمومی شما بهبود یافته است کار هایی که در خانه برایتان لذت بخش است را انجام دهید و از منزل تا بهبودی کامل خارج نشوید. برای مثال در خانه کتاب بخوانید، به گل های منزل خود رسیدگی کنید، فیلم های مورد علاقه خود را تماشا کنید و غیره . به این صورت امید و روحیه خود را نیز حفظ کرده باشید.

هرگز بعد از دریافت جواب کرونا مثبت ماسک را فراموش نکنید

اگر جواب کرونا مثبت دریافت کرده اید همچنان ماسک بزنید. همه ما می دانیم برای پیشگیری از کرونا یکی از مهم ترین مسائل این روزها ماسک می باشد ولی آن چه که بسیار مهم است ماسک علاوه بر پیشگیری از ابتلای ما از کرونا ، از ابتلای دیگران به ویروس کرونا کمک می کند. بنابراین برای درمان و یا تشخیص های دیگر مجبور به ترک خانه هستید حتما ماسک بزنید و فاصله خود را با دیگران حفظ کنید.

ماسک زدن هر فردی باعث می‌شود که اطرافیانش از انتشار قطرک‌های تنفسی احتمالاً حاوی ویروس کرونا در امان بمانند. تحقیقات ثابت کرده اند اگر همه افراد ماسک بزنند( افراد سالم و مبتلا) افراد مبتلا تا حدود بسیاری کاهش می یابد. بنابراین با ماسک زدن در هر شرایطی به ریشه کن شدن این بیماریی کمک کنیم.

سوالات مهم پس از دریافت جواب کرونا مثبت

اگر پس از مدتی از دریافت جواب کرونا مثبت دچار تنگی نفس شدیم چه کار کنیم؟

گاهی اوقات افراد با جواب کرونا مثبت ممکن است دچار تنگی نفس شدید شوند ولی توجه داشته باشید این حالت برای همه افراد مبتلا ممکن است اتفاق نیفتد به طوری که فردی احتمال دارد تنها دارای علائم یک سرما خوردگی را داشته باشد و یا فرد دیگری مبتلا به کرونا باشد و دچار علائم گوارشی شدید باشد ولی ریه فرد مبتلا درگیر نشده باشد و دچار تنگی نفس نشود. ولی برخی موارد فرد مبتلا دچار تنگی نفس می شود. در این مواقع با حفظ آرماش با اورژانس یا مرکز بهداشت محل خود تماس بگیرید.

اورژانس شما را پیشبرد این راه کمک می کند. اگر مشکل فرد حاد باشد به طوری که دچار اغما و کما شود به احتمال در بیمارستان بستری می شود ولی اگر تنها فرد مبتلا تنگی نفس می شود بهتر است در خانه با کمک دستگاه اکسیژن مشکل خود را رفع کند. توجه داشته باشید با توجه به عدم دارو و درمان مناسب این بیماری مراکز درمانی نیز تنها با درمان حمایتی سعی در کمک به شما دارند ولی با توجه به افزایش گسترده کووید ۱۹ و غیر قابل پیش بینی بودن آن مراکز درمانی اشباع شده و تخت خالی برای سایر افراد وجود ندارد.

اگر جواب تست کرونا مثبت باشد چه کار کنیم؟

پس از چند روز بعد از جواب کرونا مثبت دیگر ناقل نیستیم و می توانیم به زندگی روزمره خود باز گردیم؟

یکی از سوالاتی رایجی که افراد با جواب کرونا مثبت بسیار می پرسند این است که پس از چند روز بعد از جواب کرونا مثبت دیگر ناقل نیستیم و می توانیم به زندگی روزمره خود باز گردیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت برای پیدا کردن پاسخ این سوال باید تست الایزا آنتی بادی دهید. همچنین به علائم خود توجه کنید. اگر تمامی علائم شما به جز حس بویایی و حس چشایی بهبود یافته باشد بعد از چند روز به احتمال بالا دیگر ناقل نیستید به طوری که بیشتر افرادی که به ویروس کرونا آلوده بوده و دارای علامت هستند، معمولاً ۱۰ روز بعد از رفع علائم دیگر ناقل این بیماری محسوب نمی‌ شوند.

آزمایش الایزا یک روش مرسوم در آزمایشگاه است که در آن آنتی ژن یا آنتی بادی مورد نظر مورد بررسی قرار می گیرد.وقتی یک عامل بیگانه اعم از ویروس، باکتری ، قارچ و غیره وارد بدن می شود. سیستم ایمنی بدن علیه آن پروتئین های موسوم آنتی بادی یا ایمونوگلوبین تولید می کند که آن ها با ماده بیگانه مانند کلید و قفل با هم جور می شوند. در واقع برای هر نوع ماده ای بر روی عامل بیگانه یا ساختار های درون آن یک نوع آنتی بادی خاص تولید می شود.

توجه داشته باشید که با با انجام تست های کرونا می توان تشخیص و پیگیری درمان را انجام داد. ولی نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که آزمایش الایزا بیشتر برای پیگیری درمان و بررسی وضعیت فرد مبتلا که آیا ناقل است یا نه؟ کاربرد دارد. برای روشن تر شدن این موضوع باید بگوییم ویروس از زمانی که وارد بدن می شود تا زمانی که تکثیر می یابد فرد را مبتلا به این بیماری می دانیم ولی آنتی بادی در فرد پس از گذشت چند روز تولید می شود.

آیا پس از بهبودی دیگر به این بیماری مبتلا نمی شویم؟

یکی از اشتباهات رایج پس از جواب کرونا مثبت این است که فرد بهبود یافته نسبت به این بیماری ایمن شده است و به آن مبتلا نمی شود ولی باید گفت متاسفانه بر خلاف تصور عموم فرد بهبود یافته از کرونا ممکن است در مواجه با این بیماری دوباره مبتلا شود. همچنین توجه داشته باشید ویروس بیماری COVID_19 به شدت دچار جهش می شود. بنابراین هر لحظه سیستم ایمنی بدن را در شناسایی غافلگیر کند.

مطالعات نشان داده است که آنتی بادی که در بدن برای مقابله این بیماری از سلول های ایمنی بدن تولید می شود فقط چند هفته در بدن باقی می مانند و به این صورت بدن توانایی مقابله با این ویروس را از دست می دهد. بنابراین پس از بهبودی نیز پیشگیری از ابتلای مجدد این بیماری بسیار حیاتی می باشد.

اگر جواب تست کرونا مثبت باشد چه کار کنیم؟

در شرایط فعلی با پاندمی شدن ویروس کووید ۱۹ و بیماری های دیگر مانند بیماری آنفولانزا سخت گیری های بیشتری در رابطه با پیشگیری این بیماری ها اعمال شده است. به طوری که یکی از بارزترین راهکار ها انجام قرنطینه در خانه می باشد. اما ماندن درخانه تصور می شود مانعی برای انجام آزمایش خون و پیگیری های درمانی ، تشخیصی می باشد ولی باید بگوییم آزمایش خون در منزل آنی آزما یک روش ساده، کاربردی ، سریع جهت انجام آزمایش کرونا در منزل و آزمایشات دیگر است.

شما می توانید با انجام نمونه گیری در منزل به صورت آنلاین و غیر حضوری تمامی مراحل آزمایش خود را در منزل از مرحله پذیرش، نمونه گیری، تا جوابدهی انجام دهید بدون آن که در مراکز درمانی حضور داشته باشید و در صف های طولانی آزمایشگاه برای پذیرش ، نمونه گیری، جواب دهی بمانید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.