آیا استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا مفید است یا نه؟

آیا استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا مفید است یا نه؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

یکی از سوالاتی و ابهاماتی که در مورد کرونا وجود دارد استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا می باشد. برخی افراد استفاده از آن را مفید و باعث کاهش ابتلا به کووید ۱۹ می دانند در حالی که برخی استفاده از آن را عاملی برای هیپوکسی (کاهش اکسیژن رسانی) به ریه می دانند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که هرگز نباید به هیچ موضوعی بدون دلیل و مدرک توجه کرد. با شیوع کووید ۱۹ شایعات بسیاریی در ارتباط با بیماری مرتبط با آن وجود داشته که هیچ کدام پایه و اساس علمی ندارد.

با گسترش بیشتر کووید ۱۹ ، راه های پیشگیری بیشتری برایی کاهش ابتلا به آن مانند استفاده دو عدد ماسک توصیه شده است. مطالعات مرکز کنترل بیماری‌های همه‌ گیر ماسک‌های مختلف را در محیط آزمایشگاهی آزمایش کرده و شواهدی پیدا کرده است که نشان می ‌دهد ترکیب ماسک پارچه‌ای روی ماسک جراحی می‌ تواند به طور چشمگیری هم از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کرده و هم از ابتلا فرد به ویروس تا حد زیادی مصون کند.

نمونه گیری در منزل

آیا استفاده از دو ماسک جراحی (یکبار مصرف) برای پیشگیری مفید است؟

مطالعات مرکز کنترل بیماری‌های همه ‌گیر استفاده از دو‌ ماسک یکبار مصرف به صورت همزمان را توصیه نمی ‌کند. همچنین نیازی به لایه ‌گذاری ماسک دیگری با ماسک N95 نیست، این ماسک‌ها ماسک‌هایی حرفه‌ای هستند که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی از آن استفاده می‌کنند. هرچند این توصیه‌ها داده جدیدی در اینباره ندارند که چه کسی باید ماسک بزند و چه کسی خیر این اطلاعات صرفاً در مورد چرایی و چگونگی استفاده از ماسک است.

اگر دو عدد ماسک جراحی بدون اینکه متناسب با صورت‌تان باشند، به صورت بزنید، هوا از لبه‌های ماسک وارد شده و به‌دلیل این که مقاومت ماسک افزایش یافته، این هوا نمی ‌تواند به ‌راحتی خارج شود و باعث ضرر بیشتر و افزایش خطر ابتلا به ویروس کرونا می ‌شود. بنابراین استفاده از ماسک متناسب با صورت به‌ مراتب بهتر از استفاده از دو عدد ماسک است. همچنین ترکیب ماسک های جراحی و نوع پنبه‌ای مشکل‌ ساز است. مواد پنبه در مقایسه با ماسک جراحی، فیلترهای ملایم‌ تری هستند. بنابراین ترکیب آن با ماسک جراحی یا ماسکN۹۵، جلوی نفس کشیدن فرد را می ‌گیرد و احتمال این که فرد ماسک را برای هوا گرفتن بارها کنار بزند هست و همین موضوع او را بیش از زمانی ‌که یک عدد ماسک استفاده می‌ کرد، در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار می‌ دهد.

افزایش ایمنی در برابر کووید ۱۹ در شرایط پر خطر با استفاده از دو ماسک

تحقیقات نشان می دهد اگر مجبور به حضور در محل های پرخطر شدید، بسیار کمک کننده می باشد. محققان می ‌گویند که استفاده از این روش از ماسک می ‌تواند در شرایط پر خطر ایمنی بیشتری ایجاد کند. هرچند نیازی نیست که همیشه چند ماسک با هم استفاده شوند. استفاده از آن برای زمان‌ حضور در محیط‌ های عمومی و خارج از خانه کارایی دارد.

افزایش ایمنی در برابر کووید ۱۹ در شرایط پر خطر با استفاده از دو ماسک

آیا استفاده از دو ماسک در همه جا ضرورت دارد؟

اگر در مکان‌های پر جمعیت نیستید نیازی به استفاده نیست و فقط یک ماسک کاملاً مناسب است. وضعیت استفاده از آن واقعاً برای موارد پرخطر است. مثلاً اگر قرار است برای مدت زمانی طولانی در یک فروشگاه مواد غذایی باشید یا اگر قرار است با تعداد زیادی از افراد برای مدتی طولانی در یک فضای بسته باشید بهتر است از دوتا استفاده کنید. برای این کار کافی است از یک ماسک جراحی استفاده کنید و یک ماسک پارچه‌ای روی آن قرار دهید. با این کار عبور ویروس از لایه‌های ماسک را دشوارتر می‌کنید و ایمنی خود را بالاتر می ‌برید.

شاید برای شما نیز سوال ایجاد شده باشد که محل هایی پر خطر را چگونه تشخیص دهیم؟ و در محل هایی باید از دو ماسک استفاده کنیم ؟ ما با شناخت این محل ها و خودداری از حضور در آن و یا رعایت برخی نکات پیشگیری می توانیم احتمال ابتلا را بسیار کاهش دهیم. امکان خودداری از حضور در برخی از مراکز عمومی مانند آسانسورها ، وسایل حمل و نقل عمومی و غیره گاهی وجود ندارد ولی ما می توانیم با توجه به برخی نکات از ابتلا به این ویروس پیشگیری کنیم. در پاسخ باید بگوییم محل های پر خطر شامل مراکز درمانی ، آزمایشگاه ها، محل های خرید سربسته و غیره می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ۹ محل پر خطر که احتمال ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در آن ها بیشتر است و راه های مقابله با آن مراجعه فرمایید)

علت استفاده از دو ماسک به جای یک ماسک چیست؟

همان طور که اشاره شد باعث کاهش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ می شود. اما مواد استفاده ‌شده در ماسک ‌های جراحی بسیار خوب است و بیش از ۹۵ درصد از ذرات معلق در هوا را که اندازه ‌ای در حد ۰,۱ میکرومتر دارند، فیلتر می‌کنند. اما حدود ۲۰ درصد از هوا می‌توانند از کناره‌های این ماسک‌ ها وارد شوند و این موضوع کارآیی این ماسک‌ ها را تا ۸۰ درصد کاهش می‌ دهد. در حالی که استفاده از دو ماسک به صورتی ابتدا ماسک جراحیی استفاده کنید سپس بر روی آن ماسک پارچه بزنید می تواند باعث کیپ شدن ماسک بر روی صورت شود. همچنین توجه داشته باشید فیکس شدن ماسک بر روی صورت بسیار حایز اهمیت می باشد به طوری که باید از کناره ها روی صورت باشد و فلز بالای بینی را بر روی آن کیپ کنید.

علت استفاده از دو ماسک به جای یک ماسک چیست؟

روش درست استفاده از دو ماسک به چه صورت است؟

همان طور که در بالا اشاره شد این روش زمانی می تواند باعث افزایش کارایی این روش باشد که به درستی انجام شود. در این روش گفته می شود که باید فرد در ابتدا از یک ماسک جراحی یا یکبار مصرف استفاده کند و سپس بر روی آن یک ماسک پارچه ای متناسب با صورت خود استفاده کند. و توجه داشته باشید کناره ها و روی بینی کاملا بر روی صورت فیکس شده باشد و راه عبور هوا وجود نداشته باشد.

تنها استفاده از دو ماسک کافی نیست!

اگر چه استفاده از دو ماسک اخیرا بسیار توصیه می شود ولی توجه داشته باشید که تنها استفاده از ماسک کافی نیست. به طوری که اظهار می شود قطعا ماسک در پیشگیری از شیوع کروناویروس کمک کننده است اما درصورتی که افراد نزدیک به یکدیگر باشند همچنان احتمال پخش ویروس یا ابتلا به بیماری وجود دارد. ماسک به تنهایی کمک کننده نیست و در کنار آن رعایت فاصله اجتماعی ضروری است. همان طور که می دانیم انواعی مختلفی ماسک موجود می باشد که با هدف های مختلف و شرایط متفاوت کاربرد دارند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بررسی کارایی ماسک ها در برابر کرونا آنفولانزا مراجعه فرمایید)

همزمان در بررسی کارایی استفاده از دو ماسک، کارایی ماسک های دیگر نیز بررسی می شود. به طوری که محققان در این بررسی آزمایش کردند که چگونه پنج نوع مختلف ماسک بر گسترش ترشحات تنفسی حامل کرونا ویروس در زمان عطسه یا سرفه تاثیر دارد. هر یک از این ماسکها مورد آزمایش قرار گرفته به طور چشمگیری تعداد ترشحات تنفسی که پخش می شوند را کاهش می دهد. هرچند در فاصله فیزیکی کم ترشحات تنفسی کافی وجود دارند که بیماری زا باشند. محققان آمریکایی دستگاهی تولید کردند که از مولد هوا برای شبیه سازی سرفه و عطسه انسان استفاده می کند. از این مولد برای دمیدن ذرات مایع ریز مانند قطرات معلق به هنگام عطسه و سرفه استفاده شده است.

آیا استفاده از دو ماسک احتمال ابتلا به کرونای انگلیسی را کاهش می دهد؟

استفاده از دو ماسک احتمال ابتلا به کرونای انگلیسی را کاهش می دهد. هنگامی که افراد از ماسک جراحی کاملا مناسب و باکیفیت که با ماسک پارچه‌ای پوشیده ‌شده، استفاده می‌کنند، 90 درصد یا بیشتر در برابر قطرات آئروسل محافظت می‌شوند و هنگامی که هر دو طرف ماسک می‌زنند احتمال انتقال به‌ طرز چشمگیری کاهش می‌ یابد.این تحقیق دریافت «استفاده همگانی از ماسک»، ابزاری کاملا موثر برای کاهش سرعت گسترش ویروس SarsCoV2 است، زمانی که با سایر اقدامات محافظتی مانند رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از ازدحام جمعیت و فضای داخلی با تهویه نامناسب و رعایت درست بهداشت دست‌ ها ترکیب شود.

آیا استفاده از دو ماسک احتمال ابتلا به کرونای انگلیسی را کاهش می دهد؟

علاوه بر استفاده از دو ماسک چه اقدامات دیگری نیز ضروری می باشد؟

سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که علاوه بر استفاده از دو ماسک در محل های پر خطر ، تعدادی موارد پیشگیری را نیز ضروری است رعایت کنیم. این موارد باعث می شود که علاوه از آن که باعث جلوگیری از ابتلا ما به کووید ۱۹ شود، مانع ابتلا سایر افراد به این بیماری شود. در ادامه مواردی را که توصیه می شود رعایت کنیم را اشاره خواهیم کرد:

 • حداقل امکان از مراجعه حضوری به درمانگاه ها خودداری کنید و به صورت تلفنی یا آنلاین با پزشک خود مشورت کنید و توصیه های لازم را انجام دهید.
 • آزمایش ها و چکاپ های خود را می توانید بدون حضور در آزمایشگاه و به صورت نمونه گیری در منزل انجام دهید.
 • از انجام جشن ها و دید و بازدید های غیر ضروری جدا خوددرای کنید.
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار اجتناب کنید
 • از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودتان اجتناب کنید
 • مایعات کافی و به ویژه گرم مصرف کنید.
 • درجه حرارت بدن خود را خود را بسنجید و در صورت بالا بودن دمای بدن، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • هرگز بدون ماسک از منزل خارج نشوید.
 • پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن با یکدیگر
 • شستن مرتب دستها با آب و صابون یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل
 • محدود کردن فعالیت های خارج از منزل در حد امکان محدود و پرهیز از حضور در مکان های عمومی و شلوغ
 • استفاده از دستمال کاغذی هنگام سرفه یا عطسه؛ در صورتی که دستمال موجود نباشد، استفاده از قسمت داخلی آرنج توصیه میشود.
 • استریل مکرر سطوح، کیبورد و ماوس و میز کارکنان، دستگیره و هر بخشی که با آن تماس زیاد دارند.
 • اجتناب از خوردن غذا در محیط های عمومی، همچنین استفاده از غذای آماده تا حد امکان و استفاده از مواد غذایی به صورت کامل پخته شده
 • استراحت و استفاده از ماسک در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی و مراجعه به مراکز درمانی در صورت شدید شدن علائم مربوطه
 • در صورت سرفه یا عطسه دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی خودتان بگیرید و سپس آن دستمال را به سرعت دور بیندازید.
 • اشیا و سطوحی که با آن‌ ها سروکار دارید را دائماً پاک و ضدعفونی کنید.
 • بیشتر استراحت کنید و با جنین داخل شکمتان صحبت کنید
 • به تغذیه خود اهمیت دهید و از مواد غذایی غنی از ویتامین ها استفاده کنید‌
 • در خانه نرمش های ملایم انجام دهید و قدم بزنید‌.

آزمایش در منزل

اگر علائم کرونا را در خود یا اطرافیانتان احساس کردید ، با تشخیص کرونا در منزل می توونید بدون هیچ دردسری ، نسبت به انجام آزمایش آن اقدام کنید. برای انجام آزمایش کرونا در منزل تنها کافیست وارد صفحه اصلی آنی آزما شوید. در صفحه اصلی می توانید مشخصات شخصی که قصد انجام تست کرونا را دارد را وارد کنید. همچنین آزمایشگاهی که مایل به انجام آزمایش در آن را دارید را شما انتخاب خواهید کرد. در صورت هر گونه سوال می توانید با همکاران ما در تماس باشید. پس از انتخاب محلی که قصد دارید نمونه گیری در منزل شما انجام شود می توانید پذیرش خود را تکمیل کنید.

این روزها با افزایش شیوع کووید ۱۹، تست کرونا در منزل تبدیل به یکی از آزمایشات مهم و حیانی شده است. همچنین با توجه به شرایط و نیاز های مختلف ، انواع آزمایش کرونا نیز وجود دارد. انجام این آزمایشات بسیار ضروری و حیاتی می باشد به طوری که تشخیص سریع و به موقع این ویروس ، در تسریع بهبودی و همچنین انتقال آن به سایر افراد پیشگیری می کند. اما مسئله ای که در این ارتباط وجود دارد نگرانی افراد در مبتلا شدن به کووید ۱۹ در آزمایشگاه ها و یا مراکز درمانی می باشد. همچنین علاوه بر آن وقت گیر بودن ، مسیر های طولانی در رسیدن به یک آزمایشگاه ، هزینه بالای رفت و آمد و به طور کلی سختی های پروسه انجام آزمایش رغبت افراد را برای انجام آزمایش کاهش داده است.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.