تست سریع کرونا (تست های کاستی یا رپید کرونا)

تست سریع کرونا (تست های کاستی یا رپید کرونا)

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

تست سریع کرونا از جمله تست های سریع و جدید برای تشخیص ویروس کرونا می باشد که به صورت کاست می باشند. ویروس‌ های کرونا خانواده بزرگی از‌ ویروس‌ ها هستند که می ‌توانند حیوانات و انسان‌ ها را بیمار کنند. تعداد زیادی از ویروس‌ های کرونا که تا کنون شناخته‌ شده‌ اند، موجب ابتلا به طیفی از عفونت‎های دستگاه تنفسی در انسان ها می ‌شوند. که از سرما خوردگی تا ابتلا به بیماری ‌های شدید تری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس-MERS) و سندروم تنفسی حاد (سارس-SARS) متغیر هستند. ویروس کووید ۱۹ عضو جدید این خانواده می باشد که همه دنیا را درگیر خود کرده است. با همه گیر شدن این بیماری انجام تست سریع کرونا اهمیت ویژه ای یافته است. انجام یک تشخیص سریع در پیشگیری از انتقال آن در جمعیت های مختلف می تواند پیشگیری کند.

تست سریع کرونا که به نام های تست رپید یا کاستی نیز معروف هستند مانند آزمایش کاستی دیگر یک روش تشخیصی می باشد که در بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. اگر چه در حال حاضر ما این روش تست را در ایران نداریم ولی احتمال واردات این نوع کیت ها وجود دارد. علت استقبال از این روش ساده بودن، سریع و هزینه کم آن ها می باشد. در ادامه این مطلب ما قصد داریم به تست سریع کرونا و سوالاتی در این مورد بپردازیم:

آرمایش در منزل

تست سریع کرونا برای چه کسانی توصیه می شود؟

تست سریع کرونا برای ارزیابی وضعیت ابتلا فرد با علائم مشکوک انجام می شود و انجام این تست برای فرد بدون علامت ارزش تشخیصی ندارد. همچنین این تست معمولا برای بررسی گروه افراد مشکوک که در معرض این بیماری قرار گرفته اند و دارای تعداد بالای آمار مبتلا و فوتی هستند درخواست می شود. برای مثال تصور کنید افراد یک روستا در اثر تماس با ویروس کرونا دارای آمار بالای ابتلا و فوتی در اثر کووید ۱۹ بوده اند. برای تشخیص سریع و ارزان به جای آزمایش PCR همه افراد ، تست سریع کرونا انجام می شود سپس تنها افراد با گزارش مثبت ، آزمایش PCR را برای اطمینان انجام می دهند. به این صورت افراد سالم با هزینه کمتر، سریع تر از افراد مبتلا جدا می شوند. انجام تست PCR برای همه جمعیت هزینه بر، زمان بر و سخت می باشد.

استفاده از تست سریع کرونا برای غربالگری

هدف استفاده از تست سریع کرونا بیشتر برای غربالگری یک جمعیت از افراد می باشد تا تشخیص این نوع بیماری. علت استفاده از تست سریع کرونا برای غربالگری تشخیص آسان و سریع این نوع روش می باشد به طوری که کمتر از ۳۰ دقیقه می توان جواب تست را دریافت کرد. این تست افراد منفی و مثبت را جدا کرده و سپس با استفاده از تست پی سی آر، تشخیص قطعی می ‌دهد، اما در حال حاضر امکانات این تست در ایران وجود ندارد. تعدادی از این تست‌ ها را در اختیار بعضی کشور ها گذاشته است تا بررسی‌ های لازم را انجام دهند. در صورت داشتن ارزش واقعی، از آن‌ ها به عنوان تست اولیه و صرفا برای غربالگری استفاده می‌ شود تا بعد از اینکه افراد منفی جدا شدند، مثبت بودن سایر افراد با روش‌های دقیق‌ تری تائید شود.

استفاده از تست سریع کرونا برای غربالگری

روش تشخیص تست سریع کرونا

تست سریع کرونا همان طور که در بالا اشاره شد جهت غربالگری کاربرد دارد نه تشخیص دقیق ویروس کووید ۱۹. اما سوالی که برای شما سوال ایجاد شده باشد این است که روش تشخیص این نوع تست ها چه می باشد؟ که در پاسخ می توان گفت روش این نوع تست ها ، شناسایی آنتی ژن کووید ۱۹ می باشد. آنتی ژن جزئی از یک عامل بیگانه یا خودی می باشد که علیه آن آنتی بادی در سیستم ایمنی تولید می شود. در روش های تشخیصی شناسایی آنتی ژن با آنتی بادی می باشد.

به این صورت که تعریف می شود اگر در نمونه مورد نظر تست سریع کرونا، آنتی ژن وجود داشته باشد، با آنتی بادی علیه آن که اختصاصی آن است واکنش می دهد. آنتی بادی ها پروتئین های هستند که علیه آنتی ژن به طور اختصاصی تولید می شود. واکنش آنتی ژن با آنتی بادی در بدن منجر به بی اثر شدن تاثیر آنتی ژن در بدن می شود و علاوه بر این منجر به آسان شدن بیگانه خواری توسط ماکروفاژها می شود.

در تست سریع کرونا نیز از این واکنش آنتی بادی_آنتی ژن استفاده می شود تا آنتی ژن مورد نظر ما که جزئی از ویروس کووید ۱۹ می باشد را در نمونه می باشد شناسایی شود. به طوری که شناسایی آنتی ژن کووید ۱۹ نشان گر ابتلای فرد به کرونا می باشد. در واقع می توان گفت روش مورد استفاده در این تست همانند تست آنتی ژن الایزا کرونا می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش الایزا کرونا مراجعه فرمایید)

نمونه مورد نیاز برای تست سریع کرونا

برای انجام تست سریع کرونا ترشحات حلق و گلو می باشد به طوری که این ترشحات گلو و حلق را روی کاست ‌های مشخصی می‌ گذارند و تست را می ‌خوانند. این تست ‌ها ارزش تشخیصی ندارند و صرفاً برای غربالگری استفاده می‌ شود. در حالی که نمونه مورد نظر برای تست PCR کرونا با سواپ از انتهای مجاری تنفسی می باشد و نمونه مورد نیاز برای تست الایزا آزمایش خون می باشد.

علت تفاوت نمونه مورد نظر در تست های مختلف، هدف های تشخیصی متفاوت می باشد به طوری که در تست PCR کرونا هدف شناسایی و جستجوی ماده ژنوم ویروس کووید ۱۹ می باشد ولی در تست الایزا کرونا ما به دنبال آنتی بادی و یا آنتی ژن ویروس کووید ۱۹ هستیم. در حالی که در تست سریع کرونا هدفت شناسایی آنتی ژن این ویروس می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش PCR در منزل مراجعه فرمایید)

روش انجام تست سریع کرونا

روش کار با تست سریع کرونا بسیار ساده و آسان می باشد به طوری که اگر شما تا به حال از بی بی چک برای تشخیص حاملگی استفاده کرده اید و یا روش استفاده از آن را دیده باشید روش کار با این تست را می دانید. در روش رپید یا سریع ، یک وسیله ای به نام کاست استفاده می شود که بر روی آن دو ناحیه وجود دارد. در یکی از چاهک ها ما باید چند لاندا یا قطره از نمونه مورد نظر را بریزیم و برای چند دقیقه صبر کنیم.

خط اول به طور معمول نشان گر درست بودن کاست را نشان می دهد به طوری که اگر نمایش داده نشود نشانگر این است که کاست ما درست کار نمی کند . خط دوم نشان گر مثبت بودن می باشد. به طوری که اگر در کاست کرونا دو خط ظاهر شود یعنی فرد به احتمال به کووید ۱۹ مبتلا می باشد ولی اگر یک خط ظاهر شود یعنی فرد به احتمال به کووید ۱۹ مبتلا نمی باشد که البته این جواب ها ممکن است منفی کاذب یا مثبت کاذب باشد. بنابراین تست های رپید کرونا برای اعمال تشخیصی کووید ۱۹ استفاده نمی شود.

روش انجام تست سریع کرونا

تفاوت تست سریع کرونا با تست PCR کرونا

همان طور که در بالا اشاره شد تست سریع کرونا ویژگی های ، روش ، هدف و نمونه مخصوص برای خود دارد اما ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که تست سریع با تست PCR چه تفاوتی دارد در ادامه به تفاوت این دو نوع تست می پردازیم:

نوع نمونه

نمونه مورد نیاز تست سریع ترشحات گلو و حلق می باشد در حالی که نمونه PCR نمونه گیری از مجاری تنفسی است.

زمان مورد نیاز برای آزمایش

همان طور که پیداست در تست سریع کرونا، زمان کمی برای جوابدهی مورد نیاز می باد به طوری که در کمتر از ۳۰ دقیقه جواب تست آماده است ولی برای انجام PCR به زمان خیلی بیشتری نیاز داریم.

روش آزمایش

در روش رپید تنها چند لاندا در جایگاه کاست جای داده می شود که پس از گذشت چند دقیقه به تعداد خط های نمایشگر آن توجه می شود و جواب به صورت مثبت یا منفی گزارش می شود ولی در تست PCR در چندین مرحله ماده ژنوم ویروس در صورت وجود جدا می شود و پس از آن در ژل یا نوار هایی مورد بررسی قرار می گیرد.

هدف آزمایش

هدف انجام تست سریع شناسایی آنتی ژن ویروس کووید ۱۹ می باشد ولی در تست PCR هدف جستجوی ماده ژنوم ویروس می باشد. این تفاوت باعث متفاوت بودن روش آزمایش شده است.

غربالگری یا تشخیصی بودن تست ها

همان طور که در بالا اشاره شد تست سریع کرونا یک روش غربالگری در کووید ۱۹ می باشد ولی تست PCR یک روش تشخیصی با احتمال ۹۰ درصدی است. به طوری که زمانی که ما با جمعیتی مواجه هستیم و شرایط انجام تست مولکولی برای همه وجود ندارد، ابتدا با این تست موارد منفی را جدا می‌کنیم و سپس با روش PCR، تشخیص دقیق می‌دهیم.

تفاوت تست سریع کرونا با تست PCR کرونا

هرگز نباید از تست سریع کرونا برای تشخیص قطعی این بیماری استفاده شود:

همان طور که در بالا اشاره شد تست سریع کرونا یک روش غربالگری کووید ۱۹ می باشد. مثبت یا منفی شدن این تست دلیل بر مبتلا بودن یا نبودن به کرونا فردی ندارد که علت آن این است که در تست سریع ما به دنبال آنتی ژن در ترشحات حلق و گلو هستیم. وقتی ویروس وارد بدن می شود تا زمان این که در بدن گسترش یابد و همانند سازی کند برای مدتی طول می کشد. اگر نمونه برداری برای تست در این مدت انجام شود، ما آنتی ژن و ویروس کووید ۱۹ را در ترشحات گلو مشاهده نخواهیم کرد در حالی که بدن به این بیماری مبتلا شده است. بنابراین نتیجه تست منفی کاذب می باشد.

بنابراین تست سریع کرونا یک روش غربالگری می باشد نه تشخیصی . همچنین نتیجه مثبت این تست ممکن است نشان گر مبتلا بودن فرد باشد و منفی بودن تست به احتمال نشان گر مبتلا نبودن فرد به کرونا است ولی به طور قطعی نمی توان آن را قبول کرد اما در تست PCR کرونا ماده ژنوم ویروس جستجو می شود و تست به طور ۹۰ درصدی مبتلا بودن فرد را به کرونا نشان می دهد.

مثبت و یا منفی کاذب در تست سریع کرونا چه معنایی دارد؟

منفی کاذب در تست سریع کرونا یعنی آزمایش فرد منفی است اما در واقع مبتلا به بیماری می باشد. در افرادی که بدون علامت هستند، میزان منفی کاذب می تواند تا 50٪ باشد.

مثبت کاذب یعنی آزمایش فرد مثبت است اما در واقع مبتلا به بیماری نمی باشد، بسیار کم است. بنابراین، نتیجه مثبت تست سریع کرونا به این معنی است که به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا هستید. در صورتی که تست سریع کرونا فردی منفی باشد، اما علائم بیماری را داشته باشد توصیه می شود که برای تایید، تست PCR را انجام دهد. به ویژه در افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا قرار داشته اند، بیشتر صدق می کند. مانند تماس با فرد بیمار (فرد مبتلا به COVID-19) بیش از 15 دقیقه در 24 ساعت، در صورتی که فاصله با فرد مبتلا کمتر از 6 فوت (180 سانتی متر ) بوده باشد.

نمونه گیری در منزل

هزینه تست سریع کرونا چقدر می باشد؟

هزینه آزمایش سریع کرونا ارزان تر از آزمایش تشخیص مولکولی است و مطابق دستور وزیر محترم بهداشت، در صورتی که این آزمایش در فرآیندهای تشخیصی و بر اساس پروتکل‌ ها و اولویت‌ های ابلاغی، در مراکز بهداشتی_ درمانی منتخب ارائه شوند، هزینه ‌ای برای بیماران و گیرندگان خدمت نخواهد داشت و دولت و بیمه‌ های پایه هزیه آن را متقبل می ‌شوند. البته؛ هنوز هزینه تمام شده آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن تعیین نشده است اما فعلا قیمت کیت وارداتی آن کمتر از ۵ دلار نخواهد بود.

مجموعه آنی آزما به علت نیاز به آسان شدن مراحل تشخیص و درمان انجام نمونه گیری در منزل را انجام می دهد. اگر شما نیز تمایل به انجام آزمایش خون در منزل و یا تست کرونا در منزل یا مکان دیگر را دارید می توانید بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم در مورد زمان و مکان که شما تمایل به نمونه گیری می باشید را انجام خواهند داد. پس از نمونه گیری در منزل نمونه شما سریعا به آزمایشگاه درخواستی شما ارسال می شود و درکمترین زمان جوابدهی انجام می گیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.