آزمایش crp به چه منظور انجام می شود؟

آزمایش CRP

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

عفونت یکی از مهمترین و رایج ترین عارضه هایی است که هر فرد ممکن است در سطوح مختلف به آن مبتلا شود. ساده ترین نوع عفونت، زخم های سطحی پوست است که با التهابی کوچک همراه بوده و خیلی سریع رفع می گردد. اما در مواردی همانند تب روماتیسمی، عفونت در بدن پیشروی کرده و لازم است درمان تحت نظر متخصص انجام شود. در مواردی که پزشک به وجود عفونت باکتریایی در بدن شک داشته باشد، از شما می خواهد آزمایش crp را انجام دهید. crp یک گلیکوپروتئینی است که در کبد و در پاسخ به التهاب و عفونت باکتریایی، تولید می شود. به این معنا که اگر مقدار این پروتئین از حد نرمال بیشتر شود، زنگ خطر به صدا درآمده و متخصص با اطمینان بیشتری به عفونت باکتریایی شک می کند.

آزمایش CRP جهت تشخیص عفونت و التهاب واغلب برای تشخیص عفونت های باکتریایی و اختلالات التهابی مانند RA و تب روماتیسمی در بدن درخواست می شود. شاید برای شما پیش آمده باشد که آزمایش CRP را در برگه درخواست آزمایش یا خود برگه آزمایشات مشاهده کرده باشید و برایتان سوال ایجاد شده باشد که این تست برای چیست؟ علت درخواست آن چیست و یا این که علت بالا بودن آزمایش CRP به چه علت می باشد؟ در این مقاله ما قصد داریم راجع به آزمایش CRP و سوالات پیرامون آن بپردازیم.

پروتئین فعال C (CRP) ماده ای است که در کبد، و در پاسخ به التهاب سنتز می شود. شاخص حساس تر و وسیع تری است. در التهاب حاد CRP سریع تر و بیش تر از ESR افزایش می یابد و با بهبودی بیمار، سریع تر به مقدار طبیعی باز می گردد. توجه داشته باشید که آزمایش ESR یک تست تشخیصی نیست؛ بلکه یک آزمایش غیر اختصاصی است که ممکن است در بسیاری از شرایط افزایش یابد. این آزمایش اطلاعات کلی در مورد وجود یا عدم وجود یک بیماری التهابی ارائه می دهد.(جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش ESR مراجعه فرمایید)

آزمایش CRP نسبت به ESR شاخص حساس تر و وسیع تری است. در التهاب حاد CRP سریع تر و بیش تر از ESR افزایش می یابد و با بهبودی بیمار، سریع تر به مقدار طبیعی باز می گردد. ممکن است از آزمایش CRP برای تشخیص عفونت پس از زخم استفاده شود. سطح CRP چهار تا شش ساعت پس از جراحی افزایش می یابد و از روز سوم پس از عمل جراحی شروع به کاهش می کند. پایین نیامدن غیرطبیعی سطح CRP می تواند نشان دهنده عفونت یا سکته ریوی باشد.

آزمایش CRP

CRP چیست؟

CRP گلیکوپروتئینی است که در کبد ساخته می شود و بطور معمول در خون وجود ندارد. التهاب حاد همراه با تخریب بافتی در بدن؛ باعث تحریک ترشح این پروتئین در بدن می شود. بنابراین CRP مثبت نشانگر وجود یک پروسه التهابی در بدن است.

شرایط آزمایش CRP

آزمایش CRP به ناشتایی نیازی ندارد اما بعضی از آزمایشگاه ها مدت چهار تا دوازده ساعت ناشتا بودن را توصیه می نمایند، اما توجه داشته باشید در زمان ناشتایی نوشیدن آب مانعی ندارد.

آزمایش CRP

علت درخواست آزمایش CRP چیست؟

علت درخواست آزمایش CRP تشخیص عفونت و التهاب در بدن می باشد. در ادامه مواردی که ممکن است آزمایش CRP درخواست شود را اشاره می کنیم:

 • تشخیص فرایندهای التهابی سیستماتیک
 • کمک به تشخیص افتراقی آپاندیسیت از بیماری التهابی حاد لگن
 • کمک به تشخیص افتراقی بیماری کرون از کولیت اولسراتیو
 • کمک به تشخیص افتراقی آرتریت روماتوئید از لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE) بدون عارضه
 • کمک به ارزیابی بیماری های عروق کرونر
 • تشخیص وجود یا تشدید پروسه های التهابی در بدن
 • رصد کردن پاسخ به درمان اختلالات خود ایمنی نظیر آرتریت روماتوئید
 • تشخیص عفونت و ارزیابی پاسخ به درمان آنتی بیوتیکی عفونت های باکتریایی
 • تشخیص افتراقی فاز فعال بیماری از فاز غیر فعال در مبتلایان به عفونت همزمان

علت بالا بودن آزمایش CRP چیست؟

آزمایش CRP یک تست غیراختصاصی می باشد. به همین دلیل همراه آزمایشات دیگر و همچنین علائم بالینی بیمار تفسیرمی شود. توجه داشته باشید که افزایش CRP نباید بدون سابقه بالینی تفسیر شود. در ادامه علل افزایش آزمایش CRP اشاره می شود:

واکنش های التهابی حاد غیر عفونی

– بیماری های کلاژن عروقی مانند سندرم واسکولیت، لوپوس اریتروماتوز

– انفارکتوس یا آسیب بافتی مانند انفارکتوس حاد میوکارد، انفارکتوس ریوی، رد پیوند کلیه یا مغز استخوان ، ترومای وارد بر بافت نرم

– عفونت ها باکتریایی مانند عفونت جراحت پس از عمل، عفونت مجاری ادراری، پیلونفریت، سل و مننژیت

آزمایش CRP

در بیماری های بدخیم

مقدار آن پس از حمله قلبی، در سپسیس و بعد از عمل جراحی افزایش می یابد.

 • بیماری کرون
 • بیماری های التهابی روده
 • حاملگی (نیمه دوم)
 • وسیله ضد بارداری IUD
 • تب روماتیسمی
 • آرتریت روماتوئید
 • SLE
 • التهاب عروق کرونر
 • افراد چاق
 • ورزش کردن

آزمایش CRP به چه صورت انجام می شود؟

آزمایش CRP به دو صورت کمی و کیفی انجام می شود. اساس تكنيك مبتني بر آگلوتيناسيون پاسيواست. در اين تكنيك ذرات لاتكس بوسيله آنتي بادي ضد CRP پوشانده شده است كه در صورت وجود CRP در سرم افراد،اتصال آنتی ژن – آنتی بادی صورت گرفته و نتيجه به صورت آگلوتيناسيون واضح خواهد بود. عدم وجود CROP در سرم، هيچگونه آگلوتيناسيوني به دنبال نخواهد داشت. جواب آزمایش کیفی CRP به صورت ۱+، +۲، +۳ و در مواردی TRACE گزارش می شود.

بدیهی است که هر چه عدد گزارش بیشتر باشد نشانگر شدت التهاب و یا عفونت در بدن فرد است.

آزمایش CRP

تست های مرتبط با آزمایش CRP

همان طور که در بالا اشاره شد آزمایش CRP یک تست غیر اختصاصی است که همراه سایر آزمایشات جهت تفسیر درخواست می شود که این آزمایشات شامل موارد زیر می باشد:

ESR

آزمایش ESR نشان گر سرعت رسوب گلبول های قرمز خون است. در التهاب و عفونت سرعت رسوب این سلول ها افزایش می یابد. بنابراین افزایش این تست نشانگر عفونت و التهاب در بدن است.

آزمایش فیبرونوژن

فیبرینوژن توسط کبد ساخته شده و برحسب نیاز بدن به همراه سایر فاکتورهای انعقادی در جریان خون آزاد می‌شود. ترکیب پروتئینی فیبرینوژن (پلی پپتید) با فعالیت آنزیم‌های پروتئاز به فیبرین تبدیل می‌شود. این آزمایش برای بررسی علت نتیجه غیرطبیعی تست های PT وPTT و همچنین غربالگری بیماری انعقاد درون رگی منتشر(DIC) و فیبرینولیز انجام می‌شود.

آزمایش لیپوپروتئین

ليپوپروتئين ها به طور عمده به 4 دسته تقسيم مي شوند: ليپوپروتئين هاي با چگالي پايين (LDL)، با چگالي بسيار پايين (VLDL)، با چگالي بالا(HDL) و شيلوميكرون ها. که در این میان به HDLکلسترول خوب و به LDL کلسترول بد می گویند.

آزمایش میزان همولیز کمپلمان کل (CH50)

آزمایش CRP

اندازه گیری میزان همولیز کمپلمان کل (CH50) بهترین ارزیابی و سنجش عملکردی مسیر کلاسیک کمپلمان است. سطوح سرمی CH50 اغلب در بیماری SLE، گلومرولونفریت و دیگر بیماری های کمپلکس ایمنی کاهش می یابد. اندازه گیری C3 و C4 هم در اختلالات خود ایمنی دارای اهمیت می باشد.

اگر شما نیز مایل به انجام آزمایش CRP و تشخیص عفونت یا آزمایش کرونا در منزل می باشید و به دنبال انجام آزمایش در منزل و یا کار خود هستید، انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.