عدد نرمال آزمایش crp چقدر است؟

عدد نرمال آزمایش crp

اگر می خواهید در مورد عدد نرمال آزمایش crp بیشتر بدانید، بهتر است در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. آزمایش crp یکی از انواع آزمایش های خون است که برای تشخیص عفونت و التهاب در بدن فرد تجویز می شود. زمانی که crp شما مثبت باشد، به این معنا است که در بدن شما عفونت وجود دارد.

 اما باید دقت داشته باشید که شما از این آزمایش به تنهایی نمی توانید، برای تشخیص بیماری استفاده کنید و باید در کنار آن برخی آزمایشات دیگر را نیز انجام دهید. این آزمایش ها به شما کمک می کنند تا بیماری های خود را پیدا کرده و آن ها را درمان کنید.

آزمایش crp چیست؟

CRP یا C-reactive protein یکی از پروتئین هایی است که به طور کاملا طبیعی به وسیله کبد در بدن انسان تولید می شود. در برخی موارد که بدن شما دچار عفونت یا التهاب می شود، کبد این پروتئین ها را راهی خون می کند. در اغلب موارد این پروتئین ها می توانند، التهاب و عفونت های بدن را درمان کنند؛ اما در بعضی مواقع نیز crp قادر به از بین بردن بیماری ها نخواهد بود و همین مسئه منجر به انباشت و افزایش میزان آن در خون می شود.

دقت داشته باشید که عدد نرمال آزمایش crp در بدن، هیچ گاه به صفر نزدیک نیست. این مسئله به این معنا است که این پروتئین همواره در خون وجود دارد. سعی کنید همواره به همراه آزمایش چکاپ کامل این آزمایش را نیز انجام دهید تا از وجود بیماری و التهاب در بدنتان با خبر شوید.

بیشتر بخوانید:آزمایش crp چیست و چگونه تفسیر می شود؟

دلایل انجام آزمایش crp

پیش از این که شما را با عدد نرمال آزمایش crp آشنا کنیم، بهتر است، دلایل انجام آن را مورد بررسی قرار دهیم. همان طور که گفته شد از این آزمایش به عنوان یک تست مکمل برای تشخیص التهاب استفاده می شود. در زمانی که شما این آزمایش را به همراه تست های دیگری هم چون CBC یا ESR انجام دهید، می توانید به طور حتم از وجود بیماری مطلع شوید.

برخی مواقع نیز در صورتی که پزشک شما به وجود بیماری هایی هم چون موارد زیر شک می کند، این آزمایش را برای شما تجویز می کند:

 • بیماری کرونا
 • وجود آپاندیسیت
 • ابتلا به بیماری التهابی لگن
 • بیماری های مربوط به التهاب روده
 • ابتلا به آرتریت روماتوئید
 • بیماری های لوپوس
 • انواع سکته مثل سکته قلبی
 • سکته مغزی
 • ابتلا به بیماری عفونت ادراری
 • بیماری های بد خیم هم چون سرطان
میزان نرمال آزمایش crp در بزرگسالان
میزان نرمال آزمایش crp در بزرگسالان

بررسی عدد نرمال آزمایش crp

ممکن است با خود بپرسید که میزان نرمال آزمایش crp چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که این عدد کمتر از 10 میلی گرم بر لیتر باشد. زمانی که افراد به بیماری های مختلف مبتلا می شوند، ممکن است، این عدد افزایش پیدا کند و همین مسئله نیز نشان دهنده وجود التهاب و عفونت در بدن فرد است. سطح نرمال این آزمایش در بزرگسالان با کودکان تفاوت چندانی ندارد و تقریبا در تمام افراد یکسان است.

دقت داشته باشید که میزان crp در افرادی که کمی چاق هستند، بیشتر خواهد بود. علاوه بر آن عدد نرمال آزمایش crp در بانوان باردار یا افرادی که قرص های ضد بارداری استفاده می کنند نیز بیشتر است. البته بالا رفتن این پروتئین، اغلب در اواخر دوره بارداری اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید:Crp در آزمایش خون به چه معناست؟

تفسیر آزمایش crp

برای اندازه گیری crp از واحد میلی گرم در لیتر استفاده می شود. دقت داشته باشید که میزان پایین آن بسیار بهتر از بالا بودن آزمایش crp می باشد. این مسئله به این علت است که crp پایین نشان دهنده نبود بیماری و التهاب در بدن است. پس از این که جواب آزمایش را دریافت کردید، بهتر است به اعداد آن توجه داشته باشید.

نحوه انجام آزمایش crp
نحوه انجام آزمایش crp

در صورتی که عدد آن بین 0 تا 10 میلی گرم در لیتر باشد، نشان دهنده آن عدد نرمال آزمایش crp شما است. اما اگر این عدد بیشتر از 10 باشد، ممکن است، نشان دهنده وجود عفونت و التهاب در بدن شما باشد. از جمله این بیماری ها می توان به سرطان لنفوم، استئومیلیت، آرتریت و … باشد.

بیشتر بخوانید:آزمایش crp به چه منظور انجام می شود؟

نحوه انجام آزمایش crp در آزمایشگاه ها

برای این که این آزمایش را انجام دهید، بهتر است نزد آزمایشگاه های معتبر بروید. برای انجام این آزمایش و به دست آوردن عدد نرمال آزمایش crp شرایط خاصی وجود دارد که در ادامه با هم بررسی می کنیم:

 • برای انجام این آزمایش شما نیازی به ناشتا بودن ندارید، البته اگر آزمایش های دیگری نیز به همراه این آزمایش انجام می دهید، بهتر است ناشتا باشید.
 • سعی کنید به مدت 12 ساعت پیش از انجام آزمایش از هر گونه ورزش سنگین خودداری کنید؛ زیرا ممکن است میزان crp را در خون شما افزایش دهند.
 • اگر پزشک برایتان یک آزمایش دو مرحله ای تجویز کرده است، بهتر است، بین دو تست خود حداقل 14 روز فاصله بگذارید.
 • این آزمایش به صورت خون گیری از ورید انجام می شود و تنها چند دقیقه زمان می برد؛ بنابراین سعی کنید خونسردی خود را حفظ کرده و با آرامش کامل آزمایش را انجام دهید.
 • پس از دریافت جواب آزمایش، سریعا آن را نزد پزشک خود برده و در صورت مثبت بودن آزمایش از پزشک خود در مورد درمان سی ار پی بالا مشاوره بگیرید.
بهترین روش برای انجام تست crp
بهترین روش برای انجام تست crp

سخن پایانی

همان طور که گفته شد عدد نرمال آزمایش crp برای بزرگسالان زیر 10 میلی گرم در لیتر است. crp یک پروتئین است که توسط کبد تولید می شود و برای درمان التهابات موجود در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که این پروتئین در خون افزایش پیدا کند، نشان دهنده وجود التهاب یا عفونت در بدن است.

 دقت داشته باشید که بهتر است، این آزمایش را به صورت مکمل با سایر آزمایش ها انجام دهید. شما می توانید با مراجعه به وب سایت آنی آزما از متخصصان ما بخواهید که این آزمایش را در خانه از شما بگیرند و جواب آن را در سریع ترین زمان ممکن به دست شما برساند. مهم ترین هدف آنی آزما سلامت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.