کرونای انگلیسی و علائم این بیماری

کرونای انگلیسی و علائم این بیماری

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

کرونای انگلیسی ، گونه جدیدی از بیماری کووید ۱۹ است که توجه دنیا را به تازگی به خود جلب کرده است و در حال انتشار در نقاط دیگر جهان است و به‌ دلیل نوع جهشی که داشته، نگرانی‌ های جدی را در سطح جهان به وجود آورده است. ویروس کووید ۱۹ که برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ کشف شد به نظر می رسد قبل از آن توانایی بیماری زائی در انسان را نداشت و پس از جهش های متعدد ممکن است این توانایی را کسب کرده است. در طبقه بندی ویروس ها، کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد که این خانواده دارای ژنوم RNA می باشند که شدیدا جهش پذیر است.

نمونه گیری در منزل

ویژگی که کرونای انگلیسی را از گونه های دیگر متمایز می کند:

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که تفاوت کرونای انگلیسی چیست و یا چرا آن را گونه جدید بررسی می کنند؟ در پاسخ باید گفت علاوه بر تفاوت مشخص شده در بررسی های توالی بین گونه های قبلی ویروس های کووید ۱۹ با گونه جدید که وجود دارد، ما شاهد تفاوت هایی در علائم بیماری ناشی از آن، شیوع ، شدت و غیره نیز بوده ایم. همان طور که می دانیم فنوتیپ ویروس ( ساختار ویروس ) را ژنوم آن تعیین می کند. هر گونه تغییر در ترتیب این ژنوم را جهش می گوییم که باعث تغییرات گسترده در ساختار پروتئینی یک ویروس و در نتیجه علائم ، شدت و غیره ویروس می شود. در ادامه به شرح این تفاوت ها می پردازیم:

 • از گونه‌ های قبلی واگیردارتر است.
 • دو برابرعفونی‌ تر است.
 • سرعت انتشارش ۷۰ درصد بیشتر است.
 • به سرعت جایگزین گونه قبلی می‌شود.
 • آزمایش آن هفته‌ ها یا شاید ماه‌ها طول می‌ کشد.
 • آنتی‌ بادی نجات ‌یافتگان تأثیر کمتری روی آن دارد.
 • در کودکان قدرت بیماری زائی بالایی دارد.

تفاوت در پروتئین های سطحی (اسپایک) ویروس کرونای انگلیسی

اگر بخواهیم مهم ترین تفاوت کرونای انگلیسی را با گونه های قبلی بررسی ، تفاوت درسطح پروتئین اسپایک این گونه می باشد که در اثر جهش های گوناگون در ماده ژنومی رخ داده است. ویروس ها انگل های درون سلولی اجباری هستند که بدون سلول میزبان توانایی رشد و تقسیم ندارند و در محیط خارج از سلول تنها برای مدت محدودی توانایی زنده ماندن دارند که به همین دلیل به آن ها به جای سلول ، ذره اطلاق می شود. ویروس ها برای ورود به سلول در مرحله نخست باید با پروتئین های سطح خود به گیرنده های سلول میزبان متصل شوند سپس با روش های مختلف وارد سلول می شوند. ویروس کووید ۱۹ نیز با اسپایک خود به سلول میزبان متصل می شود. هر گونه تغییر ممکن است باعث تغییر اتصال به سلول میزبان شود.

تفاوت در پروتئین های سطحی (اسپایک) ویروس کرونای انگلیسی

عامل تغییر در اسپایک کرونای انگلیسی از سایر گونه ها به دلیل جهش در ژنوم آن است. به طوری که تاکنون جهش های متعددی در ژن اسپایک رخ داده که شامل 7 تغییر در آمینو اسیدها بوده و 2 جهش حذفی هم رخ داده است و در یک ناحیه 3 و در ناحیه‌ای دیگر 6 نوکلئوتید از ژن اسپایک حذف شده اند؛ این 2 ناحیه حذفی حائز اهمیت هستند و می ‌توانند ساختار اسپایک را تغییر دهند که جهش دیگری در آمینو اسید 501 ژن اسپایک بوده و موجب افزایش اتصال به گیرنده سلولی می شود؛ این افزایش قدرت اتصال، موجب افزایش سرایت پذیری شده است که بر اساس مدل سازی ها، بین 50 تا 70 درصد سرایت پذیری ویروس بیشتر شده و این بزرگترین نگرانی ماست.

آیا واکسن های در حال حاضر بر کرونای انگلیسی موثر هستند؟

یکی از سوالات متداول عموم مردم با شیوع کرونای انگلیسی ، موثر بودن واکسن های در حال حاضر بر گونه جدید می باشد. که در پاسخ می توان گفت واکسن ها بر اساس واریانت‌ های قبلی ویروس تولید شده اند و عمده واکسن ها بر اساس همین پروتئین تولید شده اند بنابراین احتمال اینکه این جهش ها روی اثربخشی واکسن ها را زیر سوال ببرند، بسیار کم است اما باید این احتمال کم را در نظر گرفت و مطالعات تکمیلی انجام داد. در واقع واکسن ‌های فعلی قادر به مقابله با آن هستند، اما اگر باز هم جهش کند، ممکن است واکسن‌ ها کارآیی نداشته باشند.

علائم کرونای انگلیسی

طی تحقیقات اخیر تاکنون به نظر می رسد علائم کرونای انگلیسی با گونه های قبلی تفاوت ندارد و علائم یکسان دارند ولی شدت علائم، در گیری گروه های سنی پایین و کودکان، شیوع بالای آن، بی اثر بودن آنتی بادی گونه های قبلی بر این گونه جدید و غیره می باشد. بر خلاف تصور عموم علائم کرونا ویروس به چند علامت ختم نمی شود بلکه این بیماری علائم متفاوتی دارد.

بنابراین متاسفانه این علائم باعث سردرگمی فرد مبتلا و پزشک در تشخیص شده است. به طوری که گاهی در یک فرد این بیماری آن قدر خفیف می باشد که فرد تصور می کند به یک سرما خوردگی مبتلا می باشد ولی گاهی بیماری در فرد دیگر ممکن است بیماری به قدری شدید باشد که باید بستری و تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرد که گاهی ممکن است منجر به مرگ شخص شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم کرونا ویروس؛ بدون علامت، دارای علائم خفیف تا شدید مراجعه فرمایید)

 • تب
 • گلودرد
 • سردرد
 • ناخوشی
 • درد عضلانی
 • مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع یا استفراغ
 • بی اشتهایی
 • احساس خستگی
 • احتقان بینی

علائم کرونای انگلیسی

کرونای انگلیسی در چه حدی خطرناک است؟

بر اساس یافته‌ های دانشمندان، احتمال مبتلا شدن افراد زیر ۱۵ سال با کرونای انگلیسی، در مقایسه با ویروس قدیمی کرونا بیشتر است. به گفته آن‌ ها این رفتار ویروس کرونا که کودکان را کمتر مبتلا می‌ کرد یک رفتار استثنایی بود، زیرا بیماری‌ های تنفسی ویروسی معمولا کودکان را بیشتر مبتلا می ‌کنند، اما اکنون به نظر می‌ رسد ویروس جدید کودکان و بزرگسالان را به طور یکسان مبتلا می ‌کند. مشاهدات دیگری هم مانند ابتلای وخیم تر به بیماری، کاهش کارایی واکسیناسیون و… گزارش شده است که البته هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

در حال حاضر افزایش سرایت پذیری ویروس به دلیل تغییرات پروتئین‌ های سطحی ویروس ثابت شده است. به طوری که تغییرات اخیر سبب افزایش میزان سرایت‌ پذیری ویروس شده است. بر اساس آمار‌هایی که اعلام می ‌شود سرایت‌ پذیری ویروس حتی تا ۷۰ درصد افزایش یافته است.

آزمایش تشخیص کرونا انگلیسی

آزمایش تشخیص کرونای انگلیسی فقط در آزمایشگاه های تهران قابل انجام است و هزینه بالایی هم دارد. هیچ یک از گروه های سنی از آسیب های این ویروس در امان نیستند. تست تشخیص این گونه جدید نیز بر پایه PCR که یک روش مولکولی می باشد انجام می شود. تست‌های مولکولی بر پایه ژن S باشند ممکن است منفی کاذب داشته باشند اما خوشبختانه در شبکه آزمایشگاهی که داریم، عمده کیت‌ها بر اساس دو ژن است؛ یعنی علاوه بر ژن S، یک ژن دیگر را نیز برای تشخیص ویروس کرونا مورد بررسی قرار می‌ دهند که این امر تشخیص ویروس گونه جدید را نیز میسر می ‌سازد؛ اگر کیت تشخیص PCR، تنها بر اساس ژن S باشد، ممکن است موارد منفی کاذب رخ دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله انواع آزمایش ویروس کرونا، تست سرولوژی چه تفاوت هایی با تست های مولکولی و PCR دارد مراجعه فرمایید)

شیوع کرونای انگلیسی در ایران

ورود کرونای انگلیسی یکی از معضلاتی است که این روز ها در گیر ان هستیم. با ارائه محدودیت ها، کاهش دورهمی ها، استفاده بیشتر مردم از ماسک و غیره به نظر می رسید وضعیت کشورمان کمی استیبل تر از قبل شده بود ولی هیچ گاه نتوانسته ایم ادعا کنیم کاملا به صفر یا نزدیک صفر رسیده است. اما گونه جدید که پشت دروازه‌ های کشور بود، بالاخره به ایران رسید، این ویروس حالا خودش رو تغییر داده و توانسته مرز‌های جغرافیایی را بشکند و روز گذشته اولین مورد ابتلا به این ویروس جهش یافته در ایران تایید شد. ویروس جهش یافته برای اولین بار ماه گذشته در انگلیس شناسایی شد، گونه جدید «B ۱.۱.۷» نام دارد و به احتمال زیاد منشاء آن منطقه جنوب شرقی انگلیس است، بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت کرونای جدید بیش از نیمی از موارد جدید در انگلیس را به نام خود ثبت کرده است.

عملکرد ایران در پیشگیری از کرونای انگلیسی

متاسفانه کرونای انگلیسی بسیار دیرتر از آن چه که باید شناسایی و گزارش می شد اعلائم شده است. بنابراین بستن مرزهای انگلیس به ایران تاثیر کاملی نداشته است ولی با این وجود سیاست های پیشگیری نشان می دهد برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر این گونه در کشور بستن مرزهای بین ایران و انگلیس ضروری به نظر می رسد. همچنین سریعاً کلیه کسانی که طی دوهفته گذشته از مبدأ کشور انگلیس مستقیم یا غیر مستقیم وارد کشور شده اند مورد بررسی قرار گرفته و تا تعیین تکلیف نتایج آزمایشات مربوطه، تحت قرنطینه و مراقبت کامل قرار گیرند.

عملکرد ایران در پیشگیری از کرونای انگلیسی

راه های پیشگیری از کرونای انگلیسی چیست؟

راه‌های پیشگیری از کرونای انگلیسی فرقی با کرونا معمولی ندارد، ماسک زدن، فاصله گذاری، شستن دست و پرهیز از دورهمی‌ ها توصیه می‌ شود که علت این موضوع انتقال این ویروس از طریق راه های تنفسی می باشد. بررسی ها مدت هاست نشان داده است که انتقال و شیوع ویروس های با روش انتقالی تنفسی بسیار بالاتر از سایر روش ها مانند گوارشی، جنسی، ضربه، ورود از پوست و غیره می باشد. در ادامه به تعدادی موارد جهت پیشگیری از این ویروس می پردازیم:

– پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن با یکدیگر

– شستن مرتب دستها با آب و صابون یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل

– محدود کردن فعالیت های خارج از منزل در حد امکان محدود و پرهیز از حضور در مکان های عمومی و شلوغ

– اجتناب از خوردن غذا در محیط های عمومی، همچنین استفاده از غذای آماده تا حد امکان و استفاده از مواد غذایی به صورت کامل پخته شده

– استراحت و استفاده از ماسک در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی و مراجعه به مراکز درمانی در صورت شدید شدن علائم مربوطه

– عدم تماس دست ها با صورت (به عنوان یکی از راه های مهم انتقال ویروس به بدن )

– استفاده از خلال دندان، گوش پاک کن یا دستمال کاغذی برای لمس دکمه های آسانسور

– گندزدایی وسایل محل کار نظیر تلفن ثابت و تلفن همراه

– استفاده از خودکار، قلم، ماوس و کیبورد اختصاصی

– تمیز کردن دست ها پس از سرفه یا عطسه یا هنگام مراقبت از فرد بیمار با آب و صابون یا ضدعفونی کننده الکلی

– استفاده از دستمال کاغذی هنگام سرفه یا عطسه؛ در صورتی که دستمال موجود نباشد، استفاده از قسمت داخلی آرنج توصیه می شود.

– گندزدایی مکرر سطوح، کیبورد و ماوس و میز کارکنان، دستگیره و هر بخشی که با آن تماس زیاد دارند.

نمونه گیری در منزل

آزمایش در منزل آنی آزما به صورت آنلاین

با گسترش ویروس کووید ۱۹ و شیوع کرونای انگلیسی برخی از مراکز پرتجمع به ویژه مراکز درمانی مانند بیمارستان ها، آزمایشگاه ها ،محل های پر خطر هستند که امکان سرایت و انتقال بیماری های مسری مانند کووید ۱۹، آنفولانزا، سرماخوردگی ها و غیره بیشتر از سایر مکان ها می باشد. اما این روزها نیاز انجام آزمایشات تشخیصی و اقدامات درمانی بیش از گذشته حیاتی شده است. در نگاه اول این دو مسئله مخالف هم به نظر می رسند ولی یافتن یک راه حل برای این آن بسیار مشکل گشا می باشد. به این صورت که شما می توانید با انجام نمونه گیری در منزل ، علاوه بر آن که آزمایش خود را به اسانی و بی دردسر انجام دهید، دیگر نیاز به مراجعه به آزمایشگاه به عنوان مرکز پر خطر نداشته باشد.

تمامی مراحل آزمایش در منزل آنی آزما به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه ها می باشد. به این صورت که برای انجام آزمایش کرونا در منزل تنها کافی است وارد صفحه اصلی آنی آزما شوید و پذیرش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. نمونه گیری در منزل خود را انتخاب و حتی آزمایشگاهی که می تواهید نمونه شما آزمایش شود را خودتان می توانید انتخاب کنید. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال با همکاران ما می توانید در تماس باشید. پس از انجام پذیرش ، همکاران ما با شما جهت آزمایش در منزل تماس خواهند گرفت. سپس نمونه گیری در منزل توسط کادر مجرب و آموزش دیده انجام می شود و نمونه سریعا به آزمایشگاه مد نظر شما برای انجام آزمایش انتقال داده می شود و در نهایت جوابدهی تست شما به صورت آنلاین در سریع ترین زمان ممکن صورت می گیرد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.