آیا گروه خونی بر روی درصد احتمال ابتلا به کرونا تاثیر دارد؟

تاثیر گروه خون بر شدت ابتلا به کرونا ویروس

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

از زمانی که ویروس کرونا در تمام دنیا شیوع پیدا کرده است، همه متخصصین جهان به دنبال یافتن راهکارهای درمانی و تولید واکسن برای این ویروس هستند. در این راستا، تحقیقات بسیار زیادی انجام گرفته است من جمله اینکه گروه خونی چه اندازه می تواند بر روی احتمال ابتلا به این بیماری تاثیرگذار باشد. همانگونه که می دانید، وجود پروتئین های مختلف در سطح گلبول های قرمز بدن منجر به تفاوت در گروه های خونی خواهد شد. کشور چین بخشی از مطالعات خود در زمینه کرونا را به این موضوع اختصاص داده و بیان کرده است که افراد با گروه خونی o به احتمال بسیار کم به کرونا مبتلا می شوند. حتما این مطلب برای شما جاب خواهد بود. آیا این بدان معنا است که افراد به این گروه خونی به کرونا دچار نمی شوند؟ ادامه مقاله را مطالعه کنید.

کرونا ویروس که به تازگی کشف شده است موجب بیماری عفونی کووید-19 میشود. این ویروس نوظهور و بیماری ناشی از آن، تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان،کشور چین، ناشناخته بود. تب، خستگی و سرفه‌های خشک رایج ‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید-19 هستند. بعضی از بیماران ممکن است علائم دیگری مثل درد و کوفتگی، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال داشته باشند.

اما آن چه که در تحقیقات مربوط به بیماری کووید۱۹ دانشمندان چینی به به تازگی برخورد کرده اند و که اکنون در کانون توجه کارشناسان آلمانی و نروژی قرار گرفته است، ارتباط بین گروه خونی و ابتلا به کرونا ویروس و شدت ابتلا به این بیماری می باشد. پس از انتشار مقاله ای در مجله معتبر The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE و در تاریخ 17 ژوئن می توان گفت احتمال ریسک فاکتور بودن گروه های خون در ابتلای افراد به بیماری کووید-19 وجود دارد. در این مقاله ما سعی بر این داریم به سوالاتی در این رابطه پاسخ دهیم.

تاثیر گروه خون بر شدت ابتلا به کرونا ویروس

تفاوت گروه خونی های مختلف با هم در چیست؟

قبل از پاسخ به ارتباط گروه خونی و شدت بیماری کرونا ویروس بهتر است راجع به گروه های خونی کمی بیشتر بدانیم. در سطح سلول های قرمز خون ( RBC ) پروتئین های مختلفی وجود دارد. این پروتئین ها از نظر سیستم ایمنی بدن ما آنتی ژن هستند به صورتی که در حالت نرمال سیستم ایمنی ما علیه آنتی ژن های سطحی گلبول های قرمز خودمان آنتی بادی تولید نمی کند ولی اگر خون فرد دیگری (که دارای آنتی ژن های متفاوتی در سطح گلبول های قرمز خود هستند) را دریافت کنیم، بدن ما علیه این آنتی ژن ها واکنش نشان می دهد.

آزمایش گروه خونی ‌که به صورت روتین در آزمایشگاه ها انجام می شود، تنها دو سیستم گروه خونی به نام ABO و Rh را مورد بررسی قرار می دهند ولی جالب است بدانید بیش از ۳۵ نوع گروه خونی وجود دارد. در تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شده که بیش از 600 آنتی‌ژن دیگر به غیر از آنتی‌ژن‌های معروف A و B وجود دارند (+)! گروه خونی انسان‌ها بر اساس وجود پروتئین‌هایی خاص بر روی گلبول‌های قرمز خون مشخص می‌شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایشاتی که برای تشخیص گروه خونی انجام می شوند مراجعه فرمایید)

تاثیر گروه خون بر شدت ابتلا به کرونا ویروس

کدام گروه های خونی شدید تر به کرونا ویروس مبتلا می شوند؟

در مورد گروه خونی که احتمال ابتلا به کرونا در آن ها بیشتر است مطالعات در چهارشنبه 14 اکتبر 2020 نشان داده است که گروه خونی ممکن است بر خطر ابتلا به COVID-19 و شدت این بیماری تأثیر گذار باشد که این یافته ها در مجله Blood Advances منتشر شده است.در این مطالعه محققان بیش از 473000 نفر در دانمارک را با COVID-19 با بیش از 2.2 میلیون نفر در جمعیت در کشور های دیگر مقایسه کردند.

در این میان بیماران COVID-19 ، درصد کمتری از افراد با گروه خونی O و درصد بیشتری از افراد با نوع A ، B و AB بودند .در واقع این یافته ها حاکی از آن است که افراد مبتلا به خون A ، B یا AB احتمال ابتلا به COVID-19 بیشتر از افراد دارای خون نوع O است ولی میزان عفونت در افراد با خون نوع A ، B و AB مشابه بود. همچنین مطالعه دیگر شامل 95 بیمار مبتلا به COVID-19 بیمار وخیم در کانادا بود. به طوری که در این مطالعه پژوهشگران متوجه شده اند که بیماران با گروه خون از نوع A یا AB به احتمال زیاد به تهویه مکانیکی احتیاج پیدا کردند.

این مطالعه نشان می دهد که افراد با گروه خونی Aیا AB نسبت به COVID_19 آسیب پذیر تر بودند همچنین این افراد (افرادی که دارای گروه خونی A یا AB هستند) در ابتلا به این بیماری دارای علائم درگیری ریوی بیشتری بودند.

افراد با گروه های خونی A و AB تحت مراقبت ویژه

پژوهشگران در این مطالعه همچنین افزود ، بیماران بیشتری با گروه خون از نوع A و AB در صورت ابتلا به COVID_19 به دلیل نارسایی کلیه به دیالیز نیاز داشتند. در ادامه به گفته محققان ، نتایج نشان می دهد که بیماران مبتلا به COVID-19 با گروه های خونی A و AB ممکن است نسبت به کسانی که دارای گروه خون نوع O یا B هستند ، دارای احتمال ابتلا به اختلال عملکرد یا نارسایی اعضای بدن بیشتری هستند.

این مطالعات نشان داد که در حالی که افراد با گروه خونی A و AB بیشتر از بیماران با نوع O یا B در بیمارستان بستری نیستند ، اما به طور متوسط بیشتر تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند که نشان دهنده ابتلا به COVID-19 با شدت بیشتر هستند.

تمرکز در این مطالعه بر روی این مسئله است که تاثیر گروه خونی بر ابتلا برCOVID-19 و شدت ابتلا به چه صورت است در واقع تاثیر گروه های خونی Aو AB بر شدت بیماری و همچنین تاثیر آن ها بر بیماری های کلیوی و ریوی مشخص است ولی آن چه که باید بیشتر مطالعه برای آن انجام شود ارتباط این دو مورد با هم است.

این کارشناسان مولکول‌های DNA در مطالعه ارتباط بین گروه خونی و شدت بیماری نشان داده است و بیماران را نیز که از نقاط مختلقی بودند استخراج و مورد بررسی و پژوهش قرار دادند. سپس خصوصیات ژنتیکی یافته شده در نمونه‌های خون این بیماران با خون ۲۲۰۵ نفر از افراد سالم اهداکننده خون از هر دو کشور مقایسه شدند. محققان دریافتند که افراد دارای گروه خونی A + بیشتر در معرض خطر نارسایی تنفسی ناشی از بیماری کووید۱۹ هستند. نتایج این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که بدن افراد با گروه خونی نوع 0 در مقابل ویروس کرونا از ایمنی بهتری برخوردار است.

نوع گروه خونی که بیشتر در معرض بیماری کرونا است

نتایج این تحقیق علمی نشان داد که بیشترین درصد مبتلایان به کرونا ویروس مربوط به گروه خونی مربوط به گروه خونی «AB» است. با این حال این مطالعه هنوز منتظر نتایج حاصل از پرسش نامه دیگری است در آن ده هزار نفر از افراد با گروه خونی متفاوت در آن شرکت کردند.این افراد همه از کسانی هستند که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند و پس از بستری بهبود یافتند.

آیا افراد با گروه خونی O در برابر ابتلا به کرونا ویروس ایمن هستند؟

اگر چه مطالعات اخیر نشان داده است که افراد با گروه خونی O با شدت کمتری ممکن است به کرونا مبتلا شوند ولی این مطالعات به معنای آن نیست که افراد با گروه خونی O در برابر ابتلا به کرونا ویروس ایمنی هستند. در واقع این افراد نیز مانند سایر افراد باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

تاثیر گروه خون بر شدت ابتلا به کرونا ویروس

آیا گروه خونی تعیین کننده شدت و ابتلا به کرونا ویروس می باشد؟

اگر چه گروه خونی در ابتلا به کرونا ویروس و شدت این بیماری تاثیر گذار است ولی آن چه که باید به آن توجه کرد وجود یک نوع گروه خون تنها عامل خطر و زمینه ساز در ابتلا به این ویروس نیست. ویژگی های ژنتیکی افراد در جوامع مختلف نیز ممکن است در ابتلا به کووید-19 مؤثر باشد.

چه عواملی به غیر از گروه خونی بر ابتلا به کرونا ویروس تاثیر دارد؟

همان طور که در این مقاله اشاره شد و همچنین در مطالعات اخیر نشان داده شده است گروه خونی در شدت ابتلا به بیماری کرونا ویروس موثر است. اما این فاکتور نمیی تواند تعیین کننده ابتلا به کرونا باشد که در ادامه به عوامل موثر بر ابتلا به کرونا ویروس را ذکر خواهیم کرد:

جنسیت در ابتلا به کرونا ویروس

سیستم ایمنی در مردان نسبت به زنان به دلایل مبهم ضعیف تر است البته در برخی منابع علت آن را مربوط به هورمون های زنانه و مردانه نسبت داده اند. بنابراین احتمال ابتلا افراد به کرونا ویردس در مردان بیشتر از زنان می باشد.

افزایش سن در ابتلا به کرونا ویروس

با افزایش سن تیموس رو به زوال می رود و سیستم ایمنی افراد به نسبت کاهشش می یابد. بنابراین احتمال ابتلا با شدت بیشتر در افراد سالمند بالا تر است.

محروم بودن از وضعیت اقتصادی ـ اجتماعی مناسب

افراد با وضعیت اقتصادی_اجتماعی پایین تر در بیشتر موارد دارای شرایط تغذیه ای با ارزش غذایی پایین تر هستند. همچنین این افراد دارای شرایط بهداشتی و دسترسی به مراکز بهداشت کم تر هستند. بنابراین در این افراد احتمال ابتلا به کرونا ویروس با شدت بیشتر بسیار بالا تر نسبت به افراد با شرایط مرفه جامعه می باشد‌. البته آن چه که باید به آن توجه داشت این است که احتمال مبتلا افراد با وضعیت اقتصادی_اجتماعی بالا نیز وجود دارد ولی احتمال در این افراد کمتر از افراد با وضعیت پایین تر است.

پیشینه بیماری‌هایی نظیر دیابت، آسم شدید و بیماری‌ های مرتبط با سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی افراد مبتلا به دیابت، آسم، فشار خون ضعیف تر می باشد بنابراین احتمال ابتلا به کرونا ویروس با شدت بیشتر در این افراد بیشتر است.

اضافه وزن در ابتلا به کرونا ویروس

اضافه وزن باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می شود بنابراین احتمال ابتلا به کرونا ویروس با شدت بیشتر در این افراد بیشتر است.

افراد رنگین پوست

هنوز به درستی مشخص نشده است که افراد رنگین پوست چرا با احتمال بیشتری به کرونا ویروس مبتلا می شوند ولی آن چه که تحقیقات مشخیص آورده است احتمال ابتلا و شدت بیماری در آن ها بیشتر است.

ژنتیک

ژنتیک و گنجینه لنفوسیتی نقش به سزایی در تعیین سیستم ایمنی و ایمن بودن در برخی از بیماری ها دارد. افراد با ژنتیک مختلف دارای سیستم ایمنی مختلف و متفاوتی هستند.

تغذیه

تغدیه نقش به سزایی در تقویت سیستم ایمنی افراد دارد. افرادی که دارای تغذیه با ارزش غذایی بالاتری هستند به نسبت افراد با تغذیه با ارزش غذایی کم تر احتمال کم تری دارد که به این بیماری مبتلا شوند. ( برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله روش های تقویت سیستم ایمنی بدن مراجعه فرمایید)

بارداری

سیستم ایمنی زنان باردار ضعیف تر می باشد بنابراین احتمال ابتلا به کرونا ویروس با شدت بیشتر در این افراد بیشتر است.

تاثیر گروه خون بر شدت ابتلا به کرونا ویروس

علت تاثیر گروه خونی بر شدت ابتلا به کرونا ویروس

متخصصان می‌گویند که تحقیقات نشان داده که بیماری‌های زیادی با نوع گروه خونی پیوند خورده است. نتایج تحقیقات نشان داده است که گروه خونی AB با ریسک ابتلا به سکته مغزی و در کل با ریسک ابتلا به اختلال شناختی در ارتباط است، ولی در همه پژوهش ‌ها هنوز علت تاثیر گروه خونی بر شدت ابتلا به کرونا ویروس مشخص نیست.

همچنین گروه خونی O در مقایسه با سایر گروه‌های خونی، باعث محافظت در برابر حمله‌های قلبی و لخته‌های خونی در سیاهرگ ها، که به ترومبوز سیاهرگی شناخته شده است، می‌شود.بر اساس تحقیقات درباره بیماری کووید۱۹ شدت نارسایی‌های تنفسی در بیماران گروه‌های خونی خاصی بیشتر است.

بیشترین و کم ترین گروه خونی در ایران

شاید با اطلاعات جدید در مورد ارتباط گروه خونی و ابتلا به کرونا ویروس ، همچنین شدت این بیماری برای شما سوال پیش آمده باشد که بیشترین گروه خونی در ایران و توزیع آن در ایران به چه صورت است. در پاسخ به سوال باید بگوییم گروه خونی O میان مردم و اهدا کنندگان خون ایران بیشترین فراوانی را دارد. پایش گروه‌های خونی میان اهدا کنندگان طی سالیان متمادی نشان می‌دهد که گروه خونی O میان مردم خصوصا اهدا کنندگان از بیشترین فراوانی برخوردار است.

همچنین بررسی ‌ها نشان می‌دهد در سال 93 از دو میلیون و 71 هزار و 31 واحد خون اهدایی در کشور به طور میانگین27 درصد، مردم دارای گروه خونی A مثبت و 3 درصدA منفی هستند. 22 درصد مردم دارای گروه خونی B مثبت و 2 درصد B منفی هستند.

پراکندگی جغرافیایی گروه‌های خونی نشان می‌دهد که بیشترین میزان گروه خونی A مثبت در کشور مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و ایلام است. بیشترین میزان گروه خونی A منفی در کشور مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان است.

بیشترین میزان گروه خونی B مثبت در کشور مربوط به استان‌های یزد، خراسان جنوبی و کرمان و بیشترین میزان گروه خونی B منفی در کشور مربوط به استان‌های یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی است.

تاثیر گروه خون بر شدت ابتلا به کرونا ویروس

اگر شما نیز مایل به انجام آزمایش کرونا در منزل و یا گروه خونی می باشید و به دنبال انجام آزمایش در منزل و یا کار خود هستید، انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.