پیشگیری از کرونا با انجام آزمایشات ویتامین و مواد معدنی

پیشگیری از کرونا با انجام آزمایشات ویتامین و مواد معدنی

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

انجام آزمایشات ویتامین و مواد معدنی مانند کلسیم و روی از جمله تست های مهم چکاپ هستند که باید با توجه به شرایط بدن سالانه برای چند بار انجام شود. آزمایش چکاپ بر خلاف سایر آزمایش هایی که در هنگام بیماری و وجود یک مشکل خاص، برای فرد تجویز می شود، به منظور پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به بیماری برای فرد انجام می شود. ویروس کووید ۱۹ ، عضو جدیدی از خانواده کرونا ویروس ها ، ویروس بسیار پیچیده می باشد که به سرعت در حال جهش و شیوع می باشد. به طوری که بشر را در قرن ۲۱ بسیار شوکه کرده است.

آزمایشات ویتامین و مواد معدنی این روزها به منظور بررسی وضعیت ایمنی بدن در برابر کرونا درخواست می شود. ویتامین ها و مواد معدنی نقش بسیار مهمی در مقابله با عفونت ها از جمله ویروس کووید ۱۹ دارند. سیستم ایمنی بدن ما از سلول ها و موادی تشکیل شده است که بدون آن ها امکان مقابله با هیچ عامل بیگانه ای وجود ندارد. ویتامین ها و موادی مانند زینک در درست کار کردن این سیستم بسیار حایز اهمیت هستند بنابراین کمبود این مواد ممکن است در تضعیف سیستم ایمنی نقش داشته باشد.

آزمایشات ویتامین ها و مواد معدنی در واقع به ما در تشخیص مقادیر این مواد در بدن کمک می کند تا در صورت کمبود هر کدام از آن ها بتوانیم با استفاده از مواد غذایی یا مکمل ها باعث تقویت کلی بدن شویم. ویتامین ها و مواد معدنی علاوه بر نقش در سیستم ایمنی بدن، در بسیاری دیگر از اعمال دیگر بدن کاربرد دارند. تشخیص کمبود به موقع هر کدام از این مواد در پیشگیری از عوارض ناشی از آن بسیار کمک کننده می باشد. به همین دلیل قبل از ابتلا به کرونا باید آزمایشات چکاپ سیستم ایمنی را انجام دهید تا در صورت ابتلا بدن توانایی مقابله داشته باشد.

آزمایش هورمونی زنانه

در ادامه به شرح آزمایشاتی که لازم است برای این مسئله انجام دهیم، می پردازیم:

آزمایشات ویتامین D

ویتامینD یکی از مهم ترین تست هایی که باید در آزمایشات ویتامین می باشد. متاسفانه افراد بسیاری در کشورمان به ویژه در زنان به علت پوشش که دارند با کمبود ویتامین مواجه هستند. بنابراین برای جبران این کمبود باید اقداماتی انجام شود. اولین اقدام انجام تست و تعیین مقدار کمبود ویتامین D می باشد. برای انجام آزمایش ویتامین D3 نیاز به یک آزمایش خون ساده است که به صورت وریدی از شخص گرفته می شود. برای انجام این آزمایش بهتر است در اوایل صبح اقدام به دادن نمونه خون نماید و توصیه می شود حداقل دو ساعت ناشتا بودن را رعایت کنید. همچنین از مصرف مکمل های غذایی نیز اجتناب کنید تا نتیجه آزمایش با کمترین میزان خطا به دست آید. آزمایش D3 می تواند شامل این آزمایشات باشد:

 • 25 OH Cholecalciferol
 • 25-OH vitamin D،
 • آزمایش Calcidiol
 • آزمایش 25-hydroxycholecalciferol

با توجه به نقش ویتامین D در کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ دارد و کمبود این ویتامین در اکثر افراد انجام آزمایش برای همه توصیه می شود ولی برای برخی افراد نیاز به انجام آزمایش های ویتامین D بیش از هر کسی دیگری می باشد که در ادامه به افرادی که باید سالانه چند بار انجام شود که شامل افراد زیر می باشد:

 • کسانی که به دلیل بیماری توان خروج از خانه را ندارند.
 • افرادی که در مراکز مراقبتی (از جمله خانه ی سالمندان) نگهداری می شوند.
 • کسانی که بیماری خاصی ای دارند که احتمال کمبود یا ناکافی بودن ویتامین D را افزایش می دهد.
 • همه ی افرادی که پوکی استخوان دارند.
 • افرادی که در گذشته بر اثر ضربه ای خفیف (مثلاً زمین خوردنِ ساده) استخوانشان شکسته است.
 • مبتلایان هایپوکلسمی (سطح پایین کلسیم خون) و هایپوفسفاتمی (سطح پایین فسفات خون)

آزمایشات ویتامین D

آزمایشات ویتامین B12

انجام آزمایشات ویتامین B12 در تعیین وضعیت ایمنی بسیار حایز اهمیت می باشد. ویتامین B12 یا کوبالامین بزرگ ترین و پیچیده ترین ساختار را در بین ویتامین ها دارد. این ویتامین به صورت طبیعی در محصولات گوشتی یافت می شود و تولید صنعتی آن از طریق تخمیر باکتریایی انجام می شود. این ویتامین محلول در آب است و مقادیر اضافی آن از طریق کلیه ها و ادرار دفع می شود. البته بدن انسان می تواند این ویتامین را برای حداکثر 4 سال ذخیره کند.

نقش ویتامین B12 به طور کلی در همانند سازی ژن های هسته ی سلول، تکثیر سلول های بافت عصبیو تولید رشته های عصبی این بافت و تکثیر سلول های دستگاه گوارش و مغز استخوان و تولید و بلوغ گلبول های نقش دارد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چرا باید کمبود ویتامین B12 و کمبود اسید فولیک را به موقع انجام دهد؟ مراجعه فرمایید)

ویتامین E

ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی است، که می تواند به بدن کمک کند تا در برابر عفونت ها و عوارض کرونا مقابله کند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به دفاع از سلول های در برابر مولکول های سمی رادیکال های آزاد کمک می کنند، که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری ها را افزایش دهد.

بیشتر ما باید ویتامین E کافی از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنیم و متخصصان می گویند که بدن بیشتر از مکمل ها می تواند از غذاهای غنی از ویتامین E مزایای آنتی اکسیدانی دریافت کند. اگر مکمل ویتامین E مصرف می کنید ، اطمینان حاصل کنید که بیش از مقدار توصیه شده روزانه مصرف نکنید ، زیرا می تواند شرایطی مانند بیماری قلبی را بدتر کند.

ویتامین E

آزمایش روی یا زینک

در کنار انجام آزمایشات ویتامین ، انجام آزمایش روی (zn) به شما و پزشکتان کمک می کند تا میزان احتیاجتان را به این عنصر بسنجید. و با توجه به آن مکمل ها را دریافت کنید یا نه. روی یک ماده معدنی اصلی کمیاب می باشد که بعد از آهن بیشترین میزان را در بدن داراست.

غلظت‏ های پایین روی در ادرار و سرم ممکن است به دلیل فقدان روی در مواد غذایی یا از دست دادن از طریق ترشحات در بیماران با سوختگی رایج و بیماران با آسیب در دستگاه گوارش ایجاد شود. تست روی در آزمایشگاه بیوشیمی انجام می شود. برای انجام این تست توصیه می شود ترجیحا ناشتا باشید و ۲۴ یاعت قبل از مکمل ها استفاده نکنید. مقادیر نرمال این عنصر به شرح زیر است:

مقادیر نرمال

سرم : 70 – 120 μg/dL

گلبول های قرمز : 10 – 16 μg/dL

ادرار : 150 – 1200 μg/day

آزمایش روی در کنار آزمایشات ویتامین از تست های ضروری چکاپ می باشد که با توجه به وضعیت این روزها و گسترش ویروس کووید ۱۹ ، اهمیت آن دو چندان شده است. روی، ماده معدنی است که در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش موثر دارد. روی، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود زخم ها و رشد طبیعی بدن می شود. کمبود روی، در کشورهای در حال توسعه شایع است. اما در کشورهای توسعه یافته، به دلیل اینکه افراد رژیم غذایی متعادلی را دنبال می کنند، کمبود این ماده شیوع چندانی ندارد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تاثیر میزان روی (zn) بر عوارض کرونا مراجعه فرمایید)

چرا نباید بدون انجام آزمایشات ویتامین ، مکمل مصرف کرد؟

استفاده از مکمل ها و مولتی ویتامین ها بدون انجام آزمایشات ویتامین و مواد معدنی ممکن است برایتان مشکل آفرین باشد. اما شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علائم کمبود ویتامین ها را در بدن خود احساس کرده باشید و با خود فکر کرده باشید از مکمل های حاوی ویتامین استفاده کنید ولی باید توجه کنید مکمل های ویتامین دار مانند دارو های دیگر باید در بدن شکسته شوند و کبد که وظیفه ی این کار را به عهده دارد با تجزیه این مواد و دارو ها و سموم که وارد بدن می شود، آسیب می بیند در حالی ممکن است ما در ویتامینی که دریافت می کنیم کمبودی نداریم و از طرفی شاید مشکلی که با آن مواجه هستیم ناشی از اختلال دیگری در بدن باشد.

شما به راحتی با انجام آزمایشات ویتامین و آزمایش های همراه از بسیاری از مشکلات دیگر ناشی از خود درمانی می توانید پیشگیری کنید. همچنین لازم به ذکر است تعدادی از ویتامین ها محلول در چربی هستند و مقدار اضافی آن ها از طریق کلیه نمی تواند دفع شود و ممکن است ویتامین در بدن به صورت اضافی ذخیره شود و وضعیت توکسیک ( سمی ) برای بدن ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود با انجام چکاپ ویتامین ها ، کمبود این مواد را تشخیص داده و در صورت نیاز مکمل دریافت شود.

چرا نباید بدون انجام آزمایشات ویتامین ، مکمل مصرف کرد؟

این روزها با گسترس ویروس کووید ۱۹ ، نگرانی مردم‌ نیز در مورد ابتلا به آن نیز افزوده شده است به طوری که از ابتدای کرونا شاهد مصرف بی‌رویه مکمل‌ها و گروه خاصی از مواد خوراکی هستیم که مصرف آن ها هیچ پایه و اساس علمی ندارد. اگر چه ویتامین و مکمل‌ ها و به خودی‌خود بد نیستند و می‌بایست زمانی استفاده شود که فرد دچار کمبود آن ماده مغذی در بدن است. اکثر این مواد مغذی با رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای بدن تأمین می‌شوند. مثلاً با استفاده از ۳ تا ۵ واحد میوه و سبزی و برای مثال گنجاندن فلفل دلمه‌ای قرمز در برنامه غذایی میزان نیاز بدن به ویتامین C تأمین می‌شود.

حال با ازدیاد دریافت ویتامینC برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ که دوزهای موجود در بازار آن بسیار بیشتر از میزان نیاز بدن فرد است، مطالعات نشان داده‌اند که منجر به اختلالاتی از قبیل کاهش جذب مس، افزایش دفع کلسیم اگزالات ادراری (که در افرادی که سابقه سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیم را دارند باعث بزرگ شدن سنگ و تشدید آن می‌شود)، فرسایش و پوسیدگی دندان در نوع جویدنی ویتامین، افزایش احتمال ریفلاکس و سوزش سر دل در افراد با سابقه زخم‌ ها و التهاب مری و ریفلاکس، افزایش جذب آهن که در افراد با سابقه غلظت خون منجر به تشدید بیماری و…، می ‌شود.

علت لزوم انجام آزمایشات ویتامین قبل از ابتلا یا در کنار تست های کرونا چیست؟

انجام آزمایشات ویتامین برای تعیین وضعیت آن ها در بدن و مقدار نیاز به مصرف مکمل ها درخواست می شود. همان طور که در بالا اشاره شد اگر چه مصرف مکمل و ویتامین ها برای مقابله به ویروس کووید ۱۹ بهترین کار به نظر می رسد ولی مصرف بی رویه این مواد همان طور که از زمان شیوع آن رایج شده است به طوری که مصرف این مکمل ها و ویتامین ها چندین برابر قبل از شیوع پاندمی این ویروس شده است، در بسیاری از موارد خطرناک می باشد.

برخی ویتامین ها در صورت مصرف بی رویه در بدن تبدیل به حالت توکسیک (سمی) در بدن می شوند. برخی باعث عدم جذب یا جذب بیشتر سایر مواد می شوند. ولی با انجام چکاپ های ساده ویتامین ها و مواد معدنی مقدار و دوز نیاز برای وضعیت نرمال را تشخیص داد.

شرایط انجام آزمایشات ویتامین چیست؟

نمونه مورد نیاز برای انجام آزمایشات ویتامین از سرم (خون وریدی) می باشد. برای انجام این آزمایش توصیه می شود ناشتایی حداقل ۲ ساعت رعایت شود و ۷۲ ساعت قبل از مصرف مکمل ها خودداری شود. اگر مایل به انجام آزمایش چکاپ ویتامین و مکمل ها باشید، باید قبل از انجام آزمایش برخی شرایط قبل از آزمایش را رعایت کنید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سوالاتی که پیرامون شرایط آزمایش برای شما پیش خواهد آمد؟ مراجعه فرمایید.)

نمونه گیری در منزل

نمونه گیری در منزل آنی آزما با کادر مجرب و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی انجام می شود. توجه داشته باشید که افراد خونگیر پیوسته از لحاظ ابتلا به کرونا بررسی می شوند. همچنین جهت امنیت و اطمینان خاطر شما کادر هنگام مراجعه دارای کارت پرسنلی دارای مشخصات کامل می باشد تا شما از حضور فرد در خانه خود نگران نباشید. کادر مجرب آنی آزما قبل از وارد شدن به این حیطه طی چند مرحله آموزش های لازم را دیده اند بنابراین از تخصص این افراد اطمینان کامل داشته باشید. نمونه های خون پس از نمونه گیری با رعایت شرایط مناسب جهت انتقال در اسرع وقت به آزمایشگاه درخواستی شما انتقال داده می شود.

اگر در دوران سخت کرونایی نگران ابتلا به کووید ۱۹ در محیط های پرتجمع به ویژه مراکز درمان مانند آزمایشگاه ها هستید ولی نیاز به انجام آزمایش کرونا در منزل و انواع آزمایش خون دیگر دارید، انجام نمونه گیری در منزل یا محل کار بهترین انتخاب برای شما می باشد تا با کمترین هزینه، سریع ترین زمان ممکن آزمایش های خود را انجام دهید. انجام نمونه گیری در منزل با پذیریش، جوابدهی آنلاین می باشد و نمونه گیری در محل تعیین شده شما صورت می گیرد. بنابراین با انتخاب آزمایش مورد نظر خود در صفحه اول پذیرش و حتی آزمایشگاه مد نظر خود می تواتید به آسانی آزمایش خود را انجام دهید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.