آزمایش هورمونی زنانه و زمان مناسب انجام آن

در بدن هر فرد سطح مشخصی از هورمون ها وجود دارد که برخی از ان ها بنا به جنسیت متفاوت هستند. مردان و زنان از نظر هورمون ها جنسی با هم تفاوت هایی دارند. همین مسئله است که بر روی فیزیولوژی بدن آن ها و خلق و خوی رفتاری تاثیر می گذارد. اندازه گیری سطح هورمون ها تعیین کننده سلامت بدن است. تغییر در این فاکتور، نشانه شروع بیماری است. خانم ها باید جدیت بیشتری در مورد آزمایش هورمونی زنانه داشته باشند چرا که بدن آن ها بیشتر مستعد بیماری های سخت است. از آنجایی که هورمون های بدن در زمان پریودی به شدت تغییر می کند، نتیجه آزمایش هورمونی در این دوران با زمان های دیگر کاملا متفاوت است. اگر در پریود خود مشکل داشته و یا به بیماری های مرتبط با پریودی مبتلا هستید، لازم است آزمایش هورمونی در این دوران بنا به توصیه متخصص انجام گیرد.

آنچه که از آن به عنوان آزمایش هورمونی زنانه یاد می شود، در واقع مربوط به بررسی هورمون تحریک کننده فولیکولی( FSH )، آزمایش سطح استروژن، تیروئید، پرولاکتین، سایر هورمون های مربوط به تخمدان و آزمایش های هورمونی بزاق است.  ترشح این هورمون ها از طریق غدد درون ریز و برون ریز است که از طریق جریان خون به بافت و اندام های مختلف بدن منتقل می شوند و اینکه این آزمایش های هورمونی زنانه روز چندم پریودی انجام می شود بسیار مهم است

بررسی آنها در آزمایش هورمونی زنانه، به فرد در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری کمک می کند. این هورمون ها نقش بسیار مهمی در بدن داشته و تنظیم نبودن آنها منجر به اختلالات جدی در فرد خواهد شد. از رایج ترین علائم اختلالات هورمونی در زنان می توان به این موارد اشاره کرد: نامنظمی در تاریخ پریودی، تنبلی تخمدان،  رویش موهای زائد، تغییرات خلق و خویی، یائسگی زودرس، ناباروری، چاقی، افسردگی، مشکلات خواب و … . آنچه که سطح هورمون های جنسی زنان را تنظیم میکند، غده هیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز است .

آزمایش هورمونی زنانه

آزمایش هورمونی زنانه FSH

از انواع آزمایش هورمونی زنانه می توان به هورمون محرک تخمک اشاره کرد که توسط غده هیپوفیز در بدن ترشح می شود. از این آزمایش هورمونی زنانه به عنوان FSH  یاد می شود. وظیفه این هورمون بالغ کردن تخمک ها جهت باروری است. در هر سیکل قاعدگی بدن با کاهش ذخایر تخمدان مواجه می شود. در این حالت هورمون FSH با تحریک تخمدان ها، بدن را وادار به تخمک گذاری می کند. برای بررسی این هورمون یک آزمایش خون ساده برای فرد تجویز می شود. این آزمایش  هورمونی زنانه روز چندم پریودی انجام می شود؟ بسیار مهم است که باید در روز سوم پریودی آن را انجام دهد. سطح نرمال این هورمون در روز سوم عادت ماهانه بین 5 تا 20 است.  بالا بودن این هورمون در روز سوم پریودی نشان دهنده کاهش ذخایر و نارسایی زودرس تخمدان ها در بدن است. پایین بودن آن نیز نشان دهنده سندرم تخمدان پلی کیستیک است. بهترین زمان برای انجام آزمایش هورمونی زنانه، اول صبح و پس از 12 ساعت ناشتا بودن است.

آزمایش هورمونی زنانه و بررسی استروژن

بررسی سطح استروژن یکی دیگر از انواع آزمایش هورمونی زنانه است. بهتر است بدانید منظور از استروژن بررسی سه هورمون استریول، استرادیول و استرون است. از این هورمون ها به طور کلی استروژن  و یا هورمون زنانه یاد میشود. آزمایش استرادیول در روز سوم پریودی برای فرد تجویز می شود و به منظور بررسی سطح استروژن در بدن است. این هورمون توسط فولیکول های تخمدان در بدن ترشح می شود و میزان آن در روزهای ابتدایی سیکل عادت ماهانه پایین است.

بالا بودن این هورمون در این  مدت زمان می تواند نشانه ایی از کاهش ذخایر تخمدان ها و یا وجود تخمدان پلی کیستیک باشد. سطح نرمال استروژن در روز سوم پریودی بین 25 تا 27 است. اگر سطح این هورمون حدود سی و یا کمتر از آن باشد، احتمال دارد فاکتورهای یائسگی مورد بررسی قرار گیرند. البته توجه به سن و شرایط جسمانی و بالینی فرد نیز در این مورد دخیل است. از جمله علایم یائسگی می توان به مشکلات خواب، خشکی واژن، گرگرفتگی و تغییر خلق و خو اشاره کرد.

آزمایش هورمونی زنانه و پرولاکتین

پرولاکتین هورمونی است که بواسطه غده هیپوفیز در خون ترشح می شود و در بدن همه افراد میزانی از آن وجود دارد. . تنظیم نبودن این هورمون می تواند باعث بهم خوردن دوران پریودی شود و در  برخی از موارد به تشخیص سرطان سینه و یا تومور هیپوفیز نیز منجر می شود. میزان این هورمون در دوران بارداری و شیردهی افزایش می یابد. برای انجام این آزمایش هورمونی زنانه، پزشک از فرد می خواهد تا حداقل 2 و حداکثر 3 ساعت پس از بیدار شدن نمونه خون دهد.

این آزمایش معمولا  بنا بر تشخیص پزشک در روزهای سیکل عادت ماهانه تجویز می شود و انجام آن لزوما در دوران خونریزی نیست و به صورت ناشتا در اوایل صبح انجام شده و به بیماران توصیه می شود، شب قبل از پوشیدن لباس های تنگ، بخصوص در ناحیه سینه اجتناب کنند. همچنین لازم است تا از انجام فعالیت های ورزشی  نیز خودداری شود و هیچگونه تماس جنسی در شب قبل از آزمایش وجود نداشته باشد. برای آزمایش خون پرولاکتین، بهتر است حدود 30 دقیقه زودتر در آزمایشگاه حضور داشته باشید تا با آرامش و بدون استرس نمونه خون از شما گرفته شود. چنانچه از داروهای خاصی استفاده می کنید بهتر است به پزشک و تکنسین آزمایشگاه اطلاع دهید. 

آزمایش هورمونی زنانه روز چندم پریودی انجام می شود؟

آزمایش هورمونی زنانه و هورمون پروژسترون

در آزمایش هورمونی زنانه، سطح پروژسترون نیز مورد بررسی قرار می گیرد. پروژسترون مهم ترین هورمون برای داشتن سیکل ماهانه و باروری است. با اندازه گیری این هورمون تشخیص کیست های تخمدانی و حاملگی خارج از رحم انجام می شود. از این هورمون به عنوان یک هورمون استروئیدی یاد شده که در نیمه دوم سیکل قاعدگی ترشح می شود. سطح این هورمون در بدن در طول یک سیکل قاعدگی یکسان نیست. معمولا هفت روز قبل از شروع عادت ماهانه بعدی، سطح آن در بدن افزایش می یابد. وظیفه این هورمون ترشح پروتئینی است که پوشش داخلی رحم را برای باروری تخمک مهیا می کند.

چنانچه دیواره رحم ضخامت کافی نداشته باشد، لانه گزینی رخ نخواهد کرد و دیواره های رحم شروع به تجزیه شدن می کنند و در نهایت خونریزی عادت ماهیانه آغاز می شود. چنانچه بارداری رخ دهد، این هورمون در جفت نیز ترشح می شود و به همین دلیل است که سطح آن در زمان بارداری، بالا باقی خواهد ماند. همچنین این هورمون به رشد غدد تولید کننده شیر در بدن مادر کمک می کنند.

از جمله علایم کمبود پروژسترون در بدن میتوان به اختلالات عادت ماهانه، احساس ضعف و خستگی داشتن، افزایش وزن و بیماری های پوستی اشاره کرد. استرس و تمرینات بدنی مفرط از جمله دلایل اختلال این هورمون در بدن است.

آزمایش هورمونی زنانه و LH

بررسی هورمون لوتئینه کننده یا همان LH  ، در آزمایش هورمونی زنانه نیز مورد بررسی قرار می گیرد. این هورمون از غده هیپوفیز ترشح می شود و میزان آن روزهای قبل از تخمک گذاری بیش از سایر روزهای سیکل عادت ماهیانه است. این هورمون نیز در تنظیم تخمک گذاری چرخه عادت ماهانه نقش مهمی دارد. انجام این آزمایش معمولا برای بررسی علل ناباروری، از سوی پزشک تجویز می شود.

تفسیر آزمایش های هورمونی به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد، و بنابراین بهتر است تفسیر آزمایش هورمونی را بر عهده متخصص آن واگذار کنید.

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

60 دیدگاه در آزمایش هورمونی زنانه و زمان مناسب انجام آن

   • لیلا می‌گوید:

    سلام وقتتون بخیر
    من خیلی جوش میزنم مخصوصا در قسمت پشت و شانه هام با توجه به اینکه قبلا هم شاهد متورم شدن سینه هام بودم و وقتی ماموگرافی اینام دادم گفتن تغییرات هورومونیه. الان من باید چه آزمایشی بدم که بدونم علت جوش زدن هام تغییرات هورمونی هست یا خیر

    • پشتیبان می‌گوید:

     سلام
     وقت بخیر
     بهتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا به درستی راهنماییتون کنن

  • نیلا می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، برای جوش های صورت دوستان گفتند ازمایش هورمون انجام بدهم، دراین ازمایش چه چیزی قراره برسی بشه؟؟

   • پشتیبان می‌گوید:

    سلام
    وقت بخیر
    در آزمایشات هورمونی میزان هورمون های مرتبط با مشکل شما نسبت به رنج نرمال آن ها بررسی خواهد شد

 1. Simin می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  برای مشکل نامنظمی قاعدگی به طوریکه قاعدگی دیر به دیر انجام شود و طول دوره بیش از حد باشد کدام هورمون ها باید بررسی شوند ؟
  می توان دقیقا مشخص کرد ؟

 2. سارا می‌گوید:

  سلام دکتر برام ازمایش هورمون نوشته با اینکه فردا روز ۹ قاعدگی هست گفتن برم ازمایش رو بدم.مگه نه اینکه این ازمایش ها باید روز ۳ یا ۴ پریودی داد؟؟
  حالا من روز ۹ برم بدم جواب ها غلط میشه؟؟

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   توصیه می شود آزمایش بنا به صلاح دید پزشک مطابق دستور ایشان انجام شود

 3. ستایش می‌گوید:

  ببخشید دکتر برای من نوشته روز سوم پریودی روز اول لکه بینی داشتم و فراموش کردم روز سوم برم میشه روز پنجم ازمایش رو انجام داد خیلی تفاوت داره با روز سوم؟

 4. زهرا محمدی می‌گوید:

  سلام ببخشید برای ازمایشگاه خصوصی اگه بخوایم یک ازمایش مشخص که خودمون اسمش رو می دونیم بدیم ایا لازمه دکتر حتما در نسخه بنویسه یا خودمون می تونیم همینطوری بریم ازمایشگاه ؟ ( بدون دفترچه و به صورت ازاد منظورمه )

 5. نگین می‌گوید:

  سلام میشه این آزمایش رو چهارم پریدی انجام داد،اخه سوم پریدیم جمعه هست هیچ ازمایشگاهی باز نیست

 6. نورا می‌گوید:

  سلام من باآمپول پریودشدم ودکترم گفته روزپنجم قاعدگی آزمایش هورمونی انجام بشه ولی اون چیزی که من اینجاخوندم نوشته روزسوم انجام بشه حالامن روزپنجم انجام بدم یاسوم؟

 7. بهار می‌گوید:

  سلام من بخاطر ناباروری دکترم واسم آزمایش هورمونی نوشتن و گفتن روز دوم پریودی انجام بدم ولی من به دلایلی نتونستم روز دوم بدم روز سوم هم جمعه بود آیا میشه روز چهارم بدم این آزمایشو

 8. پریسا می‌گوید:

  هزینه چکاپ هورمون زنانه برای دفترچه تامین اجتماعی و کمیته امداد چند میشه؟

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   اکثر آزمایشات هورمونی بین روز سوم تا پنجم قاعدگی صورت میگیرند که مطابق دستور پزشکتون باید ببینید در چه روزی باید انجام بشه

 9. Khatereh می‌گوید:

  تعداد روز قاعدگی رو چجوری باید حسابم کرد من ساعت ۷عصر چهارشنبه پریود شدم روز سوم باید آزمایش بدم ولی نمی‌دونم روز سوم جمعه میشه یا شنبه

 10. محمدی می‌گوید:

  سلام وقت تون بخیر
  دختران حدودا بیست ساله که بافت سینه شان رشد خیلی کمی داشته است باید آزمایش هورمونی بدهند؟ و این مشکل حل شدنیه؟

 11. بهناز می‌گوید:

  سلام ممکنه بپرسم اگر تمامی ازمایشات هورمونی توسط دکتر تجویز شده باشه زمان مناسب برای انجام این آزمایشات روز چندم پریود هست؟

 12. نونو می‌گوید:

  سلام من حدود۲۰سالمه بخاطر موهای زائد روی صورت و دور سینه م دکتر گف آزمایش هورمونی بدم الانم من حدود۸.۹روزی میشه از پریودی تموم شدم و دکتر بهم نگفت که ۳تا۵روز پریودی باید آزمایش بدی الانم ساعت۶ونیم صبحه که بیدار شدم برای ازمایش اماده باشم بنظرتون حتماً باید ۳تا۵ روز پریودی باشه؟؟

 13. عاطفه می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من 25 سالمه ریزش موهام زیاد نیس ولی رویش مو ندارم…
  دکترم بدون هیچ آزمایشی تشخیص دادن که ارثی است…
  ولی من میخام آزمایش بدم از نظر کم‌خونی و هورمون و ویتامین‌ها و تیروئید…

  میخاستم بدونم همه ی این آزمایش ها شامل یک آزمایش خون میشه؟؟؟؟
  ادرار و مدفوع که نیس درسته؟؟؟

 14. آیدا می‌گوید:

  سلام ببخشید دکتر من برام ازمایش پرولاکتین و هورمون نوشته گفته روز ۲۲ سیکلت برو.بنظدتون اونموقع خوبه اخه میگن دوران پریودی باید بری

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   بهتره طبق دستور پزشک معالجتون مواردی که اعلام میکنن و درخواست کردن رو انجام بدین

 15. فاطمه می‌گوید:

  سلام وقت بخیر برای جوش های صورت و گردنم دکترم ازمایش هورمونی prl و fshlh و.. نوشتن ایا میشه در دوره ی پریودی انجام داد؟؟گفتن ک ناشتا باشم و از ۵صبحش بیدار

 16. هلیا می‌گوید:

  سلام وقت بخیر ۲۳ سالمه مجردم
  ۱۵روز پریودم عقب افتاده
  سونو دادم گفتن همه چی اوکیه چیزی نیست و بهتره ازمایش هورمونی بدم
  و الان خیلی علائم پریودی دارم فکر میکنم تا ی هفته دیگه پریود بشم
  بنظر شما من کی ازمایش هورمونی بدم بهتره؟؟؟

 17. زهرا می‌گوید:

  سلام روزتون بخیر من ازمایش هورمونم رو در روز دوم قاعدگی دادم چون فرداش جمعه بود مشکلی پیش میاد برای جواب ارمایشم؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام بهتره روز سوم تا پنجم باشه در ضمن ما خدمات شبانه روزی انجام میدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.