تاثیر ویتامین دی در مقابله با کرونا

اثر ویتامین D3 بر کاهش مرگ و میر کووید ۱۹

یکی از موضوعاتی که پیرامون افزایش مقاومت بدن در ابتلا به بیماری کروناثابت شده و همچنان متخصصان بر آن مانور می دهند استفاده از قرص ویتامین دی است. تقریبا از همان ماه‌های ابتدایی ورود ویروس کرونا به کشور پزشکان اکیداً توصیه داشته اند که حتماً قرص ویتامین دی مصرف می نماییم تا قدرت دفاعی بدن برای مقابله با این ویروس افزایش پیدا کند اما آیا تا به حال این سوال را از خود پرسیده اید که ویتامین دی چگونه می تواند بدن را برای مقابله با این ویروس آماده کرده و حتی از مرگ جلوگیری کند؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ سوال خود را به دست بیاوریم

از زمانی که ویروس کرونا در دنیا شیوع پیدا کرد، متخصصین آزمایشات خود را شروع کردند تا متوجه شوند چه عواملی باعث افزایش مقاومت بدن نسبت به این عامل بیماری مهلک خواهد شد. به هر حال تا زمانی که روش درمانی و واکسن برای کووید 19 کشف شود، لازم است با مراقبت از خود، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم تا اگر ویروس وارد بدن شد، در حد یک سرماخوردگی ساده عمل کرده و خطر جانی نداشته باشد. از ابتدای شیوع کرونا متخصصین اعلام کردند ویتامین دی باعث کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا خواهد شد. آیا می دانید این ویتامین چگونه باعث افزایش قدرت دفاعی بدن خواهد شد؟

این روز ها با افزایش مرگ و میر کرونا اقدامات پیشگیری و عوامل کاهش آن بیش از پیش مورد بررسی قرار گرفته شده است. ویتامین D3 یکی از ویتامین های لازم برای بدن و از ویتامین‌ های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوان ها از طریق کنترل تعادل و افزایش میزان جذب کلسیم و فسفر و منیزیم کمک می‌ کند.

اثر این ویتامین بر پیشگیری و درمان بسیاری از مشکلات مانند نازائی، پوکی استخوان، افسردگی و غیره مورد بررسی قرار گرفته شده است (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله با ویتامین D3 و خواص آن بیشتر آشنا شوید مراجعه فرمایید) ولی با کشف ویروس نو ظهور ویروس کووید ۱۹ در خانواده کرونا ویروس ها اثر این ویتامین در کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ بررسی شده است ولی متاسفانه هنوز به طور قطعی رابطه علت و معلولی بین میزان این ویتامین و شدت بیماری ثابت نشده است. در این مقاله قصد داریم در مورد ویتامین D3 و اثرا آن در کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ بگوییم.

اگر به بیماری کرونا مبتلا هستید چه کاری باید انجام دهید

علت کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ با ویتامینD3 چیست؟

کاهش مرگ و میر کرونا با ویتامین D3 و علت آن یکی از سوالاتی می باشد که ممکن است برای شما پیش آمده باشد. همان طور که در بالا اشاره شد بر اساس یک پژوهش جدید که به تازگی به انجام شده است، بیماران مبتلا به کرونا که به اندازه کافی ویتامین دی (D) مصرف کنند، خطر مرگ آن‌ها به میزان ۵۲ درصد به نسبت افرادی که از کمبود این ویتامین رنج می‌برند، کمتر خواهد بود. به طوری که تحقیقات نشان داده است که با کاهش سطح ویتامین D3 احتمال مرگ و میر در بیماران مبتلا و افراد مبتلا به نوع شدید آن بیشتر می شود.

ویتامین D هورمونی است که به واسطه قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید در بدن تولید می‌شود. نکته ای که باید به ان توجه داشت این است که اختلاف نظرهایی در دنیا درباره عوارض کمبود ویتامین دی وجود دارد اما آنچه مسلم است، بر اساس آزمایشات انجام گرفته در کشور ما با کمبود شدید ویتامین دی، میان مردم به ویژه در بین زنان یائسه روبهرو هستیم و بنابر نتایج تحقیقات انجام شده اکثر ایرانی‌ها کمبود ویتامین D دارند.

اثر ویتامین D3 بر کاهش مرگ و میر کووید ۱۹

اثرات ویتامین D3 در بدن

تقویت سیستم ایمنی

بنابر تحقیقات ویتامین D3 نقش حیاتی در تقویت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ دارد. به طوری که ویتامین D3 تولید دیفنسین و کاتلیسیدین را به عنوان آنتی بیوتیک های اندوژنوس تحریک می کند که نه تنها عفونت های میکروبی بلکه اثرات مخربی بر عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا دارد. شایان ذکر است، که تولید کاتلیسیدین وابسته به دوز سرمی2D OH)) 1a,25 است و دوز ng/ml30 برای تولید کاتلیسیدین لازم است و دوزهای بالاتر از40 ng/mlهمچنین علاوه بر این کارآمد نیست. همچنین تحقیقات نشان داده است که میزان کافی از ویتامین دی می‌تواند عوارضی از جمله «توفان سیتوکین» (آزادسازی زیاد و سریع پروتئین‌ها در خون) و در نهایت مرگ بر اثر کرونا کووید۱۹ کاهش دهد.

استحکام استخوان ها

ویتامینD با جذب کلسیم و فسفر از زمان کودکی تا پیری در استحکام استخوان ها موثر است. به طوری که ثابت شده است با اضافه کردن این ویتامین در رژیم غذایی کودکان و نوزادان از راشیتسم یا نرمی استخوان و در دوران پیری با مصرف آن می توان از شکستگی استخوان ها پیشگیری کرد.

کاهش افسردگی

یکی دیگر از عوارض ویتامینD افزایش روند افسردگی می باشد به طوری که در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که مصرف مکمل ها و جبران کمبود ویتامینD با کاهش علائم افسردگی همراه است. شاید برایتان جالب باشد که افسردگی خود عاملی بر کاهش سیستم ایمنی بدن می باشد به این صورت کمبود ویتامین D به صورت غیر مستقیم در روند سیستم ایمنی بدن تاثیر دارد و باعث افزایش مرگ و میر کووید ۱۹ می شود.

دریافت ویتامین D3 برای کاهش مرگ و میر کرونا

همان طور که در بالا اشاره کردیم متاسفانه افراد بسیاری در کشورمان به ویژه در زنان به علت پوشش که دارند با کمبود ویتامین مواجه هستند. بنابراین برای جبران این کمبود باید اقداماتی انجام شود. که در ادامه بهترین منابع دریافت ویتامین D بیان می شود:

دریافت ویتامین D از نور مستقیم خورشید برای کاهش مرگ و میر کرونا

بیشتر ما بدون آن که متوجه باشیم بخشی از ویتامین D مورد نیازشان را از طریق نور خورشید دریافت می کنیم. نور فرابنفش نوع B یعنی UVB با طول موج ۲۹۰ تا ۳۲۰ نانومتر به پوست محافظت ‌نشده نفوذ می‌کند و ۷-‌دهیدروکلسترول پوستی را به پیش‌ ساز ویتامین D3 تغییر می ‌دهد که آن هم به ویتامین D3 بدیل می‌ شود. نکته ای که جالب است بدانید میزان کمبود ویتامین دی در گروه‌های مبتلا به بیماری‌های قلبی مزمن و افراد چاق نیز شایع است. این کمبود در افراد رنگین پوست به خصوص سیاه پوستان آمریکایی دو برابر از سفید پوستان است. زیرا وجود مقادیر بالایی از ملانین در پوست افراد سیاه پوست و پوست‌ های قهوه‌‌ ای جذب ویتامین دی را از خورشید دشوار تر می ‌کند.

مکمل های غذایی برای کاهش مرگ و میر کرونا

مکمل های غذایی یکی از راه های دریافت ویتامین ها از جمله ویتامین D3 می باشد. البته بیش از مصرف آن ها باید توجه داشت که قبل از مصرف حتما آزمایش ویتامین D3 را انجام دهید و زیر نظر پزشک ویتامین را دریافت کنید. زیرا که مصرف بی‌رویه ویتامین دی می‌تواند مشکلاتی همچون آسیب رساندن به کلیه‌ها را به وجود آورد بنابراین باید دقت داشت تا سطح مطلوبی از ویتامین دی را برای سلامت بدنمان دریافت کنیم.D2 با تابش فرابنفش از ارگوسترول در مخمر تولید می‌شود و D3 با تابش توسط ۷-‌دهیدروکلسترول از لانولین و تغییر شیمیایی از کلسترول ساخته می‌شود.

این دو نوع ویتامین بر اساس توانایی‌شان در درمان راشیتیسم یکسان عمل می‌کنند. در واقع بیشتر مراحل سوخت ‌و‌ ساز و فعالیت این دو ویتامین شبیه به هم است. هر دو شکل ویتامین (همچنین ویتامین D در غذا و سنتز پوستی) به‌طور موثری میزان 25(OH)D سرمی را افزایش می‌ دهد. در‌مورد اثرات متفاوت این دو نوع ویتامین D نمی‌توان نتیجه‌ گیری قطعی کرد؛ با این حال، بیشتر شواهد نشان می‌ دهد که ویتامین D3 سطح سرم 25(OH)D را به میزان بیشتری افزایش می‌ دهد و این سطوح بالاتر را بیشتر از ویتامین D2 حفظ می‌ کند، حتی اگر هر دو شکل به‌ خوبی در روده جذب شوند.

زرده تخم مرغ برای کاهش مرگ و میر کرونا

یک عدد زرده تخم مرغ حاوی ۴۰ واحد ویتامین D است البته نباید سعی کنید کل نیاز روزانه خود به ویتامین D را از طریق خوردن زرده تخم مرغ جبران کنید. چون یک عدد تخم مرغ حاوی ۲۰۰ میلی گرم کلسترول است و توصیه انجمن قلب آمریکا این است که روزانه بیش از ۳۰۰ میلی گرم کلسترول برای حفظ سلامت قلب، دریافت نشود.

میگو

میگو نیز حاوی حدودا 152 میلی گرم کلسترول در هر وعده است، که یک مقدار قابل توجهی است. با این حال، این نباید دلیلی برای نگرانی باشد. بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف کلسترول رژیم غذایی اثر بزرگی در سطح کلسترول خون ندارد. حتی دستورالعمل های 2015 رژیم غذایی برای حد بالای مصرف کلسترول، بیان کرد که مصرف اضافی کلسترول مسئله ای نیست!

ماهی سالمون

ماهی سالمون یکی از منابع ویتامین D می باشد که با مصرف آن می توان باعث کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ شد. با توجه به مطالعات و استاندارد های جهانی هر صد گرم یا ۳٫۵ اونس ماهی سالمون پرورشی آتلانتیک ۵۲۶ واحد یا ۶۶% میزان توصیه شده روزانه ویتامین D دارد.

قارچ ها

قارچ های وحشی منابع غذای خوبی برای دریافت ویتامین D ی باشند که امروزه طرفداران بیشتری یافته است. اما متاسفانه قارچ های پرورشی در تاریکی پرورش داده می شود و این باعث شده است مقدار کمتری ویتامین D تولید کنند. قارچ ویتامین D را از طریق تابش نور خورشید سنتز می‌کند. با این وجود قارچ ویتامین D2 تولید می‌کند، در حالی که حیوانات ویتامین D3 تولید می‌کنند. گرچه ویتامین D2 موجب افزایش سطح ویتامین D خون می‌شود ولی شاید به اندازه ویتامین D3 موثر نباشد. با این وجود قارچ وحشی منبع غنی از ویتامین D2 است.

مواد غذایی غنی شده با ویتامین D

با افزایش آگاهی از نقش حیاتی ویتامین D در زمینه های مختلف مانند افسردگی، نازائی و حتی به تازگی نقش در کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ این ویتامین در برخی مواد غذایی اضافی شده است. از این مواد می توان به شیر گاو، شیر سویا، آب پرتقال ، غلات و جو سر و غیره اشاره کرد.

اثر ویتامین D3 بر کاهش مرگ و میر کووید ۱۹

آیا ویتامین D3 علاوه بر کاهش مرگ و میر کرونا  در پیشگیری از ان نیز موثر است؟

یکی از سوالاتی که این روزها ایجاد شده است این می باشد که آیا ویتامین D3 علاوه بر کاهش مرگ و میر کرونا در پیشگیری ابتلا نیز موثر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اگر چه ویتامین D3 در کاهش مرگ و میر تاثیر به سزایی دارد و اهمیت آن ثابت شده است ولی هنوز مشخص نیست که ویتامین D در بدن نقش پیشگیرانه ‌ای در برابر این بیماری دارد یا نه؟ همچنین کمبود شدید این ویتامین در بدن عوارض منفی بسیاری را به دنبال دارد که می ‌تواند روی ابتلا به کووید ۱۹ هم تاثیر گذار باشد اما هنوز تحقیقات نتوانسته با قطعیت نشان دهد که ویتامین D می‌تواند ازابتلا نیز جلوگیری کند.

برای کاهش مرگ و میر کرونا آزمایش ویتامین D را انجام دهید

همان طور که بیان شد کمبود ویتامین D با افزایش مرگ و میر کووید ۱۹ همراه است ولی برای جبران این ویتامین هرگز نباید قرص ها یا آمپول آن را به صورت خودسر مصرف کرد. به طوری که مصرف بیش از حد این مکمل با مسمومیت دارویی ممکن است همراه باشد. مسمومیت ویتامین D می تواند علائم غیر اختصاصی، مانند بی¬‌ اشتهایی، کاهش وزن، پر ادراری و آریتمی قلب، داشته باشد. مهم تر این که، ممکن است باعث بالا رفتن میزان کلسیم موجود در خون شود که باعث انباشته شدن توده¬‌ های کلسیم در رگ و بافت ¬‌ها و در نتیجه آسیب دیدن قلب، عروق و کلیه می‌شود. برای مصرف ویتامین D باید ابتدا آزمایش ویتامین D را انجام داد . سپس تحت نظر پزشک مکمل ها را با دوز تعیین شده ، در زمان مشخص تهیه و مصرف کرد.

برای انجام آزمایش ویتامین D3 نیاز به یک آزمایش خون ساده است که به صورت وریدی از شخص گرفته می شود. برای انجام این آزمایش بهتر است در اوایل صبح اقدام به دادن نمونه خون نماید و توصیه می شود حداقل دو ساعت ناشتا بودن را رعایت کنید. همچنین از مصرف مکمل های غذایی نیز اجتناب کنید تا نتیجه آزمایش با کمترین میزان خطا به دست آید.

اثر ویتامین D3 بر کاهش مرگ و میر کووید ۱۹

آزمایش D3 می تواند شامل این آزمایشات باشد:

 • 25 OH Cholecalciferol
 • 25-OH vitamin D،
 • آزمایش Calcidiol
 • آزمایش 25-hydroxycholecalciferol

با توجه به نقش ویتامین D در کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ دارد و کمبود این ویتامین در اکثر افراد انجام آزمایش برای همه توصیه می شود ولی برای برخی افراد نیاز به انجام آزمایش های ویتامین D بیش از هر کسی دیگری می باشد که در ادامه به افرادی که باید سالانه چند بار انجام شود که شامل افراد زیر می باشد:

 • کسانی که به دلیل بیماری توان خروج از خانه را ندارند.
 • افرادی که در مراکز مراقبتی (از جمله خانه ی سالمندان) نگهداری می شوند.
 • کسانی که بیماری خاصی ای دارند که احتمال کمبود یا ناکافی بودن ویتامین D را افزایش می دهد.
 • همه ی افرادی که پوکی استخوان دارند.
 • افرادی که در گذشته بر اثر ضربه ای خفیف (مثلاً زمین خوردنِ ساده) استخوانشان شکسته است.
 • مبتلایان هایپوکلسمی (سطح پایین کلسیم خون) و هایپوفسفاتمی (سطح پایین فسفات خون)

اثر ویتامین D3 بر کاهش مرگ و میر کووید ۱۹

اگر در دوران سخت کرونایی نگران ابتلا به کووید ۱۹ در محیط های پرتجمع به ویژه مراکز درمان مانند آزمایشگاه ها هستید ولی نیاز به انجام آزمایش کرونا در منزل و انواع آزمایش خون دیگر دارید، انجام نمونه گیری در منزل یا محل کار بهترین انتخاب برای شما می باشد تا با کمترین هزینه، سریع ترین زمان ممکن آزمایش های خود را انجام دهید. انجام نمونه گیری در منزل با پذیریش، جوابدهی آنلاین می باشد و نمونه گیری در محل تعیین شده شما صورت می گیرد. بنابراین با انتخاب آزمایش مورد نظر خود در صفحه اول پذیرش و حتی آزمایشگاه مد نظر خود می تواتید به آسانی آزمایش خود را انجام دهید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.