انجام آزمایش خون در منزل با بیشترین دقت

آزمایش خون در منزل

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

هر انسان باید در طول سال حداقل دو بار آزمایش خون انجام دهد تا از وضعیت درونی بدن خود مطمئن شود. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید تعداد دفعات مراجعه به آزمایشگاه بیشتر خواهد شد. قطعاً چنین شرایطی برای بسیاری از افراد سخت است چرا که برای مثال باید یک روز کاری خود را برای رفتن به آزمایشگاه جهت نمونه گیری و یک روز دیگر را جهت دریافت جواب نمونه کنار بگذارند. ما به شما پیشنهاد می کنیم که از خدمات آزمایش خون در منزل استفاده کنید. خوشبختانه آزمایشگاه های زیادی در سال‌های اخیر همانند آزمایشگاه آنی آزما خدمات نمونه گیری خون در منزل را انجام می دهند. حتی اگر سر کار باشید نیز می توانید از کارشناسان ما درخواست کنید تا در اولین فرصت به محل کار شما آمده و بدون اینکه وقت خود را تلف کرده باشید آزمایش مورد نظر را انجام دهید. کیفیت نمونه گیری در منزل و همچنین دقت بررسی نمونه خون در این شرایط به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد بنابراین جای نگرانی نخواهد بود

خوشبختانه امروزه در سراسر کشور آزمایشگاه های متعدد تحت نظر متخصصین وجود دارد که برای هموطنان عزیز این امکان فراهم شده است تا بتوانند انواع مختلف آزمایشات را در اولین فرصت انجام داده و نتیجه را با دقت بالا به دست بیاورند. جالب است بدانید که در سال های اخیر آزمایشگاه ها نمونه گیری در منزل را شروع کرده اند. حتما این موضوع برای شما عجیب خواهد بود. آزمایش که باید در محیط خاص انجام شده و نمونه سریعا در جایگاه خود قرار گیرد، چگونه می شود آن را در خانه انجام داد. جایی برای نگرانی نخواهد بود. کافی است این مقاله را با دقت مطالعه نمایید تا از کیفیت آزمایش خون در منزل و نحوه انجام آن مطمئن شوید.

آزمایش خون منزل یکی از بهترین انتخاب ها در این شرایط قرنطینه می باشد. این روز ها با گسترش بیماری های مسری مانند کووید ۱۹ ، آنفولانزا و غیره بیش از گذشته انجام آزمایش خون در منزل احساس می شود. آزمایش خون از جمله تست های پر کاربرد در آزمایشگاه محسوب می شود. نمونه گیری و آزمایش خون در منزل به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در مراکز درمانی می باشد. شما می توانید به صورت آنلاین از صفحه اصلی آنی آزما آزمایش خون خود را پذیرش کنید و سپس نمونه گیری شما در منزل یا محل کارتان در اسرع وقت انجام می شود.

همچنین جواب تست شما به صورت آنلاین در یایت قرار می گیرد. ولی سوالی که ممکن است برای شما تا به حال پیش آمده باشد این است که منظور از آزمایش خون چه تست هایی می باشد؟ و یا این که آزمایش خون به چه منظور انجام می شود؟ در این مقاله ما قصد داریم در مورد آزمایش خون در منزل ، انواع ان و سوالات احتمالی شما در این مورد صحبت کنیم.

آزمایش خون در منزل

انواع آزمایش خون در منزل

گاهی افراد به صورت چکاپ سالانه و گاهی به علت حس اختلال و مشکلی در خود در آزمایش خون در منزل را دارند. هر فرد باید در طول سال حداقل دو بار آزمایش خون را انجام دهید. چکاپ های شش ماهه در واقع یک گزارش کلی از وضعیت سلامت بدن در اختیار پزشک قرار می دهد و در صورتی که احتمال بروز بیماری وجود داشته باشد، زنگ هشدار به صدا در می آید. آمار پزشکی نشان داده است که با تشخیص به موقع بسیاری از بیماری ها، از پیشرفت آن ها جلوگیری شده و بیمار در کوتاه ترین زمان سلامتی خود را به دست آورده است. در ادامه شما می توانید با انواع آزمایش خون در منزل آشنا شوید:

آزمایش CBC در منزل

یکی از آزمایش خون در منزل که بسیار پر کاربرد می باشد تست CBC می باشد.

از پلاکت، گلبول های قرمز و گلبول های سفید تشکیل شده است که همه این سلول ها در بدنی که به بیماری مبتلا نشده است، به تعداد نرمال وجود دارند اما کافی است به نوع خاصی از بیماری مبتلا شوند که جمعیت سلول های خون تغییر کند. از طریق شمارش جمعیت این سلول ها، می توان نوع بیماری را دقیق تر تشخیص داد. بنابراین ازمایش CBC. اطلاعات بسیاری در مورد وضعیت بدن به ما می دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش CBC مراجعه فرمایید)

پزشک با توجه به علائم موجود در شما می تواند از آزمایش CBC برای تشخیص بیماری های زیر استفاده کند:

  • یافتن علت مشکلات انعقادی
  • بررسی میزان کلی سلامت جسمانی شما پس از انجام شیمی درمانی
  • احتمال وجود آنمی
  • بررسی علت وجود علائمی مثل تب، ضعف، درد و غیره
  • ارزیابی وضعیت کلی بدن شما

آزمایش قند خون در منزل

یکی از تست هایی که به عنوان آزمایش خون در منزل باید به طور مرتب به ویژه در افرادی که دارای سابقه خانوادگی در این زمینه هستند آزمایش خون می باشد. همچنین در صورتی که علائم دیابت را داشته باشید، متخصص از شما می خواهد آزمایش قند خون را انجام دهید. به طور کلی با این آزمایش می توان هر گونه انحراف قند خون از سطح نرمال را تشخیص داد. در این صورت متخصص می تواند تشخیص دقیق ترید در مورد شرایط بدنی شما داشته و در صورت ابتلا به هر نوع بیماری، درمان را شروع کند. آزمایش قند خون برای تعیین اینکه سطح قند خون شما در محدوده سالم است یا خیر استفاده می شود.

آزمایش خون در منزل

این آزمایش همچنین برای غربالگری و تشخیص دیابت و شرایط پیش دیابتی و نظارت بر روند درمان قند خون بالا (هایپرگلیسمی) یا قند خون پایین (هیپوگلیسمی) درخواست می گردد. آزمایش قند ادرار نیز برای بررسی میزان قند موجود در ادرار کاربرد دارد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش قند خون مراجعه فرمایید) انواع آزمایشاتی که جهت تشخیص دیابت انجام می شود شامل موارد زیر می باشد:

FBS یا قند خون ناشتا

 ساده ترین آزمایشی که در آزمایش خون در منزل به منظور غربالگری دیابت مورد استفاده قرار می گیرد FBS توجه کنید که برای انجام این آزمایش باید ۸ ساعت ناشتایی رعایت شود. می باشد.

تست تحمل گلوکز 2 ساعته (GTT)

برای انجام این تست در آزمایش خون در منزل، فرد دارای تست قند خون ناشتا (انجام شده در بالا) است ، سپس فرد نوشیدنی حاوی 75 گرم گلوکز می نوشد. نمونه خون دیگری 2 ساعت بعد از نوشیدن گلوکز کشیده می شود. این پروتکل بدن فرد را برای پردازش گلوکز “به چالش می کشد”. به طور معمول ، سطح قند خون بعد از نوشیدن این محلول بالا می رود و لوزالمعده را تحریک می کند تا انسولین را در جریان خون آزاد کند. انسولین اجازه می دهد تا گلوکز توسط سلول ها گرفته شود.

آزمایش A1C

آزمایش A1C دقیق ترین تست برای ارزیابی احتمال بروز عوارض دیابتیک در آزمایش خون در منزل است که شامل بیماری های قلبی، چشمی، کلیوی، سکته و آسیب عصبی است. نام دیگر این آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله Glycohemoglebin و HbA1C می باشد. به طوری که به بیماران دیابتی توصیه می شود که در سال 3 تا 4 بار آزمایش A1C را انجام داده و سپس با پزشک خود درباره روند درمان مشورت نمایند. A1C یک نوع هموگلوبین می باشد. هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز وجود دارد و وظیفه‌اش انتقال اکسیژن در خون می‌باشد.

هموگلوبین‌های مختلفی در خون وجود دارند که بیشترین مقدار آنها (95 درصد) را هموگلوبین A تشکیل می‌دهد. یکی از زیر مجموعه‌های هموگلوبین A، هموگلوبین A1C می باشد. قندی که در سیستم گردش خون وجود دارد با این هموگلوبین پیوند می‌شود. هر چه غلظت قند در خون بیشتر باشد مقدار بیشتری با این نوع هموگلوبین پیوند می‌شود و تا زمانی که عمر گلبول قرمز به اتمام نرسیده از آن جدا نخواهد شد که این زمان حدود 120 روز می‌باشد. به همین جهت گفته می‌شود آزمایش A1C میانگین قند 2 تا 3 ماه گذشته فرد را نشان می‌دهد.

استفاده از هموگلوبین A1C به عنوان اندازه گیری سطح قند خون در چند ماه گذشته اولین بار توسط ایمنولوژیست ایرانی به نام ساموئل رهبر مطرح شد. این کشف اطلاعات ارزشمندی برای ارزیابی سطح قند خون افراد دیابت یک در ۲ الی ۳ ماه اخیر در اختیار پزشکان قرار داد.

تست های کبدی در آزمایش خون در منزل

یکی دیگر از موارد آزمایش خون در منزل، انجام تست های کبدی می باشد. آزمایش های کبدی به منظور تشخیص انواع بیماری ها و مشکلات کبدی انجام می شود. معمولاً کبد از روی پوست قابل لمس نیست چون توسط این عضو قفسه سینه محافظت می شود. وظیفه اصلی کبد فیلتر کردن خون بخش گوارشی قبل از عبور از آن به بقیه بدن است ؛ کبد همچنین مواد شیمیایی و داروهای متابولیزه شده Translate را نیز سم زدایی می کند.

همان طور که این کار را انجام می دهد کبد صفرا را به روده ها می فرستد. همچنین، پروتئین ها را برای لخته شدن خون و دیگر وظایف مهم می سازد. تست های کبدی آنزیم های کبدی ALT, AST,GGT,LDH, ALK و بیلی روبین آلبومین و غیره بررسی می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چه آزمایش سلامت عملکرد کبد را آشکار می کند؟ مراجعه کنید.)

آزمایش خون در منزل

تست های کلیوی در آزمایش خون در منزل

تست های کلیوی یکی دیگر از آزمایش خون در منزل است که بسیار حیاتی می باشد. کلیه ها ٢ عضو لوبیایی شکل هستند که در قسمت پشتی شکم و در طرفین مهره های ١ تا ٤ کمری قرار دارند. سایز هر کلیه به اندازه یک مشت بسته بوده و وزن هر کدام از آنها تقریبا ۱۵۰ گرم است. وظیفه ی اصلی کلیه ها تصفیه و پاکسازی خون و دفع سموم و مواد زائد از بدن می باشد.

از دیگر عملکرد کلیه ها میتوان به تنظیم تعادل آب و الکترولیت بدن، کنترل فشار خون و در نهایت سنتز و ساخت گلبول قرمز و ویتامین D اشاره کرد. آزمایش کلیوی به منظور ارزیابی عملکرد کلیه انجام می شود و مارکر های بیوشیمیایی مختلفی وجود دارند که اندازه گیری آنها در خون و همچنین نمونه ادرار می تواند به عنوان معیاری نسبت به عملکرد کلیه در نظر گرفته شود. ( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چگونه از هملکرد کلیه ها مطمئن شویم؟ مراجعه فرمایید) تست های که برای بررسی عملکرد کلیه در خواست می شود شامل موارد زیر می باشد:

اندازه گیری اوره (Urea) یا نیتروژن اوره خون (BUN)

اوره یک ماده ی حاصل از سوخت و ساز پروتئین بدن است، که حاصل تجزیه پروتئین ها در کبد بوده و به طور کامل از کلیه ها ترشح می شود، به همین دلیل معیار خوبی برای پایش گلومرولی (عملکرد فیلتری کلیه) در آزمایش خون در منزل است. قابل توجه است که اوره خون در موارد دیگر مانند نارسائی احتقانی قلب، دریافت پروتئین زیاد، خونریزی های مختلف داخلی و جذب خون، کم آبی بدن و انسداد دستگاه ادراری نیز افزایش می یابد.

ادرار ۲۴ ساعته

نمونه ادرار 24 ساعته برای تشخیص بسیاری از بیماری ها مخصوصا بیماری های کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه باید دقیقا طی 24 ساعت جمع آوری گردد. به همین منظور گالن هایی در اختیار شما قرار می گیرد که برخی از آنها حاوی مواد نگهدارنده مایع یا جامد است. نکته مهم این است که شما نباید تحت هیچ شرایطی این مواد را خالی کرده یا آنها را بو کنید.( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله نمونه ادرار ۲۴ ساعته را باید چگونه تهیه کنیم؟ مراجعه فرمایید)

آزمایش کراتینین (Cr)

آزمایش کراتینین ؛ کراتین بیشتر از عضلات اسکلتی مشتق شده و پس از فعل و انفعالاتی به کراتینین تبدیل میشود. سوخت و ساز کراتینین به عضلات هر فرد بستگی داشته و مقدار آن در افراد با توجه به جثه ثابت است به طوری که مقدار کراتینین در یک ورزشکار و یک فرد عادی متفاوت می باشد.

آزمایش خون در منزل

آزمایش های ویتامین ها و مواد معدنی در منزل

ویتامین ها از جمله مهم ترین تست های آزمایش خون در منزل به شمار می روند. چکاپ کامل ویتامین ها شامل آزمایش موادی می باشد که برای بدن بسیار حیاتی هستند و نقش حیاتی برای سلامت انسان ها دارند . وجود ویتامین ها در بدن برای ادامه بقا لازم و ضروری است. ویتامین ها در بسیاری از فعالیت های بدن نقش دارند و به دو دسته ی ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند.

ویتامین های ضروری به آن هایی اطلاق می شود که بدن توانایی تولید کامل آن ها را نداشته و باید وارد بدن شوند ولی بدن توانایی تولید ویتامین های غیر ضروری را دارد و نیازی به تامین آن ها نیست. هدف از چکاپ ویتامین ها اندازه گیری و بررسی مقادیر آنها در بدن می باشد. برخی از ویتامین ها به صورت محلول در آب بوده و برخی دیگر محلول در چربی هستند . (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چرا باید آزمایش چکاپ ویتامین ها انجام شود؟ مراجعه فرمایید) چکاپ ویتامین ها ممکن است به دلایل مختلفی و بر اساس تشخیص پزشک معالج درخواست می شود.

دلالیل چکاپ ویتامین ها:

• سنجش سیستم دفاعی بدن در مواردی که فرد از سرماخوردگی های مکرر یا بیماری های عفونی زیادی که مبتلا می شود، شکایت دارد.

• تشخیص افتراقی بیماری راشیتسم و استئومالاسی

• در ریزش شدید مو و در تغییرات پوستی مانند خشکی ، پوسته پوسته شدن و ترک های نامشخص

• بررسی علت بعضی از کم خونی ها

• در خستگی ها و کج خلقی ها و غیره

آزمایش کرونا در منزل

این روز ها انجام آزمایش خون در منزل برای انجام انواع تست کرونا در منزل با گسترش ویروس کووید ۱۹ و افزایش ابتلا به آن و نیاز به قرنطینه در صورت ابتلا آن بسیار گسترش یافته است. نکته ای باید به آن توجه داشته باشید گر نسبت به ابتلای خود مشکوک هستید، اما علائم شدید ندارید و جزو گروه های پر خطر محسوب نمی شوید، لازم نیست نسبت به انجام آزمایش اقدام کنید، بلکه در خانه بمانید و استراحت کنید. مگر آن که مجبور به خروج از خانه باشید. برای مثال کادر درمان باشید.

منظور از گروه های پر خطر سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، خانم‌های باردار، افرادی که با سالمندان، بیماران زمینه‌ای و خانم‌های باردار ارتباط مستقیم دارند و افرادی است که در خوابگاه ها و پادگان ها حضور دارند. COVID_19 یک بیماری عفونی است که توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می‌شود و با روشی مشابه با ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، به راحتی بین افراد گسترش می‌یابد.

اغلب مبتلایان به COVID-19 دارای بیماری تنفسی خفیف تا متوسط هستند، و برخی ممکن است علامتی نداشته باشند (عفونت بدون علامت). برخی دیگر دچار علائم شدیدی می‌شوند و نیاز به درمان تخصصی و مراقبت‌های ویژه پیدا می‌کنند.

آزمایش خون در منزل

آزمایش خون در منزل

این روز ها با گسترش شدید ویروس کرونا و افزایش مرگ در اثر ابتلا به این بیماری همه ما بیشتر از گذشته مایل به قرنطینه هستیم. ترس از ابتلا به بیماری های مسری مانند کووید ۱۹، بیماری آنفولانزا و غیره گاهی ممکن است باعث امتناع از حضور در مراکز درمانی شده است ولی باید توجه داشت که این نگرانی ها نباید مانع از انجام چکاپ های سالانه و پیگیری سلامت شما باشد. بنابراین آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته بوده است با انجام پذیرش های انلاین و انجام نمونه گیری در منزل سریع و همچنین جواب دهی بدون نیاز حضوری بهترین انتخاب برای انجام آزمایش های خون شما و خانوادتان می باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.