راهکارهای مقابله با استرس کرونا

چند راهکار برای کاهش استرس کرونا

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

با توجه به اینکه ویروس کرونا خیلی راحت می‌تواند جان انسانی را بگیرد به همین دلیل از زمانی که قدرت کشندگی آن به تمام دنیا اعلام گردید، استرسی تمام وجود انسان ها را فرا گرفت چرا که هر بار می خواهیم از خانه بیرون برویم نگران این موضوع هستیم که مبادا از کنار یک فرد ناقل عبور کرده و ویروس وارد بدن ما شود. اما لازم است بدانید که استرس به عنوان مادر تمام بیماری ها شناخته شده و به قول گذشتگان ترس برادر مرگ است. بنابراین شما باید استرس ناشی از کرونا را مهار کنید تا بتوانید خیلی زود به شرایط عادی زندگی برگشته و از نظر روحی در شرایط ایده آلی به سر ببرید. قطعاً بخش مهمی از روابط ما در زندگی تحت تاثیر شرایط روحی قرار دارد به همین دلیل است که شما باید بتوانید استرس و اضطراب خود را در دوران کرونا کنترل کنید تا بتوانید روابط خود را با اطرافیان به خوبی مدیریت نمایید

استرس یکی از بدترین اختلالات روحی است که در سال های اخیر به شدت زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. انسان امروزی به دلیل درگیر شدن با امور کار، تکنولوژی، دور شدن از محیط های آرام روستایی و زندگی در محیط شهری پر سر و صدا و… دچار آسیب های روحی همانند استرس و اضطراب شده است. در حال حاضر که کرونا وارد زندگی بشر شده و هر لحظه ممکن است جان انسان را بگیرد، این تنش روحی بیشتر شده است. اما فراموش نکنید که استرس باعث ضعف سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلا به بیماری خواهد شد. پس چگونه می توان استرس کرونا را مهار کرد؟

اگر اخبار این روز ها را دنبال کنید یا نه به هر حال خبر ها باعث می شود که شما استرس کرونا را داشته باشید. با افزایش روز افزون این مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ و آمار فاجعه انگیر آن این استرس را هر روز بیشتر کرده است ولی باید در نظر داشته باشید که این استرس کرونا نه تنها کمکی در این رابطه نمی کند بلکه خود استرس در این دوران اوضاع را وخیم تر می کند به این صورت که تحقیقات بسیاری نشان داده است که استرس باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می شود.

استرس کرونا اگر چه در این روز ها تبدیب به یک عضو جدا نشدنی زندگی ما شده است ولی می توانیم با انجام چند راه حل ان را مهار یا کاهش داد. مطلبی که شاید شما نیز متوجه آن شده باشید این است که اگر شما حتی اخبار این ویروس نوظهور را دنبال نکنید روزانه چند خبر از آن خواهید شنید! این گونه است که حتی اگر تصور می کنید دچار استرس کرونا نمی باشید ، باز ممکن است درگیر این مسئله شده باشید.

چند راهکار برای کاهش استرس کرونا

در مقاله ما قصد داریم در مورد لزوم کاهش استرس در دوران کرونا و چند روش و راهکار کاهش استرس کرونا صحبت کنیم:

استرس کرونا

استرس کرونا یا به طور کلی استرس ناشی از هر عامل دیگری به سلامت کلی بدن شما آسیب می رساند. استرس یک عکس العمل ذهنی و فیزیکی نسبت به تجربه های زندگی است و هر کس می تواند در هر زمان استرس را بروز دهد. با صنعتی شدن دنیای مدرن به نظر می رسد استرس افراد بسیار بیشتر از قبل شده است. گاهی اضطراب ما موقعت و گاهی به صورت مزمن می باشد. علائمی که ممکن است نشان دهد دچار یک اضطراب و استرس مزمن هستیم شامل موارد زیر می شود:

 • خستگی بیش از حد
 • سردرد های طولانی
 • احساس خواب آلودگی یا بی خوابی در شبانه روز
 • احساس درد در معده
 • تپش قلب
 • افت ناگهانی فشار خون یا فشار خون بالا
 • کاهش میل جنسی
 • احساس سردردی بیش از حد در دست و پا
 • عصبانیت
 • افسردگی
 • بی اشتهایی یا پر خوری

استرس کرونا نیز مانند استرس ناشی هر عامل دیگری عوارض بسیاری بر بدن دارد. که گاه این عوارض دائمی می باشد و گاه موقت‌. در ادامه ما قصد داریم به عوارض استرس کرونا اشاره کنیم تا اهمیت کاهش آن را بیش از پیش متوجه شویم:

تاثیر استرس کرونا بر سیستم ایمنی بدن

اگر ما بخواهیم از مهم ترین عارضه استرس کرونا در این روز ها سخن بگوییم، تاثیر آن بر سیستم ایمنی بدن می باشد. اگر چه استرس کرونا بر ارگان و بخش های مختلفی از بدن ممکن است تاثیر داشته باشد ولی با توجه به اهمیت دو چندان برابر سیستم ایمنی بدن و مقابله آن با ویروس نو ظهور این عارضه نیز بیشتر به نظر می رسد. محرک های استرس در سیستم ایمنی می تواند شرایط خاصی را به وجود آورد و این محرک ها می توانند به فرد کمک کنند که از عفونت ها دوری بمانند و در طول زمان هورمون استرس می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند. افرادی که دچار استرس مزمن هستند، در برابر عفونت ها ضعیف تر عمل می کنند و استرس همچنین می تواند زمان بهبودی بیماری و آسیب را طولانی تر کند.

چند راهکار برای کاهش استرس کرونا

تاثیر استرس کرونا بر سیستم قلب و عروق

اگر این روز ها دچار استرس کرونا یا هر استرسی شده باشید متوجه تپش قلب و شاید تی کشیدن قلبتان شده اید. استرس ممکن است باعث تپش قلب، کاهش اکسیژن رسانی ، افزایش فشار خون ، و حتی سکته های قلبی شود.

تاثیر استرس کرونا در سیستم گوارش

احساس سوزش ، درد شدید در معده در استرس هایی مانند استرس کرونا تقریبا یک عارضه ای می باشد که ممکن است هر فردی آن را تا به حال تجربه کرده باشد. اگر دچار درد در ناحیه معده باشید و یا ناراحتی های دیگری در سیستم گوارش خود مانند یبوست، اسهال ، استفراغ و غیره را تجربه کرده باشید و پزشک شما پس از انجام چند آزمایش خون و تست های دیگر ممکن است علت مشکلات شما را استرس بیان کند‌. بدون ان که به چشم دیده شود در فردی عوارض مختلفی داشته باشد.

همچنین در رابطه با عوارض استرس بر سیستم گوارش می توان به عارضه کبد اشاره کرد. کبد به عنوان یک ارگان که عضو سیستم گارش محسوب می شود ممکن است در برابر استرس احتمالاً قادر نخواهد بود که گلوکز اضافی را دفع کند و استرس مزمن گاهی اوقات خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را بالا می برد.

تاثیر استرس کرونا بر سیستم تنفسی

اگر دچار استرس کرونا با شدت بالا هستید به احتمال احساس تنگی نفس دارید! احساس خفگی در افرادی که به صورت مزمن دچار استرس هستند به وضوح دیده می شود. که اگر بخواهیم علت آن را بدانیم ممکن است علت آن تاثیر استرس بر عروق و اکسیژن رسانی باشد. همچنین تاثیر استرس بر عضلات را نیز می توان عاملی بر این عارضه دانست.

تاثیر استرس کرونا بر سیکل جنسی

استرس کرونا بر روابط و سیکل هورمونی در مردان و زنان ممکن است تاثیرگذار باشد. به طوری که این استرس بر کیفیت اسپرم ها، تولید آن ها، میل جنسی در مردان موثر است. همچنین در زنان باعث به هم خوردن سیکل دوران قاعدگی ، درد های شدید قاعدگی، کاهش میل جنسی ، خشکی واژن و عفونت های تناسلی را در بر داشته باشد. همچنین استرس در زنان ممکن است باعث بروز زود تر علائم یائسگی شود.

تاثیر استرس کرونا بر سیستم عصبی و مغز

همه ما از تاثیر استرس هایی مانند استرس کرونا بر سیستم عصبی اگاه هستیم ولی شاید جالب باشد که بدانید استرس ممکن است باعث از بین بردن سلول های مغزی، افسردگی ، کاهش قدرت حافظه و غیره می شود.

چند راهکار برای کاهش استرس کرونا

چگونه استرس کرونا را کنترل و یا کاهش دهیم

با توجه به مطالب بالا به طور حتم تا به حال متوجه لزوم کاهش استرس کرونا شده اید. اما سوالی که ممکن است شما را درگیر خود کرده این است که چگونه این استرس در کاهش دهیم؟ برای دریافت پاسخ به این سوال با ما در ادامه مطلب همراه باشید:

اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید

بسیار منطقی می باشد که اگر اضطراب و استرس کرونا و ابتلای آن را دارید، اقداماتی که باید برای پیشگیری از آن می باشد را به طور دقیق انجام دهید البته نکته که باید به آن توجه داشته باشید هرگز در انجام آن ها افراط نکنید! ضد عفونی کردن افراطی دست ها، شست و شوی بیش از حد وسیله ها و غیره ممکن است نشانه بروز استرس و تشویش در شما باشد که خود باید کنترل شود. بنابراین برای کاهش استرس تنها اقدامات پیشگیری را در حد معقول انجام دهید.

دنبال علایقتان بروید

یکی از بهترین روش های کاهش استرس کرونا ، دنبال کردن علایق می باشد. تصور کنید همیشه عاشق نقاشی، بافتنی، شیرینی پزی، سفال گری و هر هنر دیگری بوده اید ولی هیچگاه وقت یا انگیزه کافی برای انجام آن ها نداشته اید. اما روز های قرنطینه می تواند وقت مناسبی برای انجام این کار ها باشد. همچنین توجه داشته باشید نیازی نیست برای انجام و یادگیری این علایق کلاس های گران قیمتی ثبت نام کنید. وارد صفحه جست و جوی سیستم خود شوید و در موتور های جست و جو دنبال یک آموزش رایگان برای آن بگردید!

برنامه منظم داشته باشید

گاهی اوقات اضطراب ما ناشی از استرس کرونا نمی باشد. به این معنی که اگر کارهای خود را دائما به تعویق می اندازید به طور حتم بعد مدتی دچار اضطراب و استرس می شود. برای مقابله با آن بهترین کار این است که لیستی از کار های ضروری خود را تهیه کنید و تمامی مراحل آن را یادداشت کنید با انجام هر کدام از آن ها یک تیک کنار آن علامت بزنید و حتی در آخر سر می توانید یک کادو کوچک در پایان به خود هدیه دهید.

کمی هوای آزاد

اگر چه استرس کرونا ممکن است باعث ماندن در خانه شده است ولی اگر هر از چند گاهی به فضای سبز خانه یا محل نزدیک محل زندگیتان بروید و رعایت فاصله اجتماعی و ماسک قدم بزنید‌. اگر چه این اقدام خیلی ساده به نظر می رسد ولی به مرور تاثیر آن را به طور حتم بر خود مشاهده خواهید کرد. همچنین اگر خارج شدن از خانه برایتان مقدور نیست رسیدگی به گل های بالکنتان را برای شما توصیه می کنیم. یک فضایی برای گل ها در بالکن یا خانه اختصاص دهید و روزانه به آن ها رسیدگی کنید.

دعا و راز و نیاز را انجام دهید

بسیاری از مردم برای تسکین استرسشان به معنویت متسول می شوند و مطالعات نشان می دهد که این کار می کند. دعا می تواند به طور فیزیکی باعث استراحت شود و احساسی آرامش بخش و روحی برای فرد دارد. دفعه بعد که احساس کردید استرس دارید، قدرت دعا را فراموش نکنید.

هر آن چه که باعث ناراحتی شما شده است را بنویسید

نوشتن می تواند به روش های مختلفی استفاده شود، که همه آن ها می توانند استرس را کاهش دهند.از آنجا که نوشتن توسط تحقیقات انجام شده فواید سلامتی متعددی علاوه بر امدادرسانی استرس نیز دارد، پس این مسکن استرس به شدت توصیه می شود.

انجام ورزش ها ساده در خانه

یکی دیگر از کارهای کاربردی برای کاهس استرس کرونا می توان انجام داد ورزش کردن است. انجام ورزش مورد علاقتان را سرچ کنید و حرکات آن را در خانه مرتب انجام دهید. همچنین انجام مدیتیشن یک روش کاربردی دیگر است که می توان برای کاهش استرس انجام داد.

عطرها

استفاده از عطر ها به ویژه عطر های طبیعی مانند بو کردن لیمو ترش، گلاب، بوی خاک، بوی باران، نوزاد و غیره در کاهش استرس می تواند کمک کننده باشد. همچنین برای کاهش استرستان می توانید عود ، شمع روشن کنید.

چند راهکار برای کاهش استرس کرونا

به طور کافی بخوابید

کم خوابی یا پر خوابی خود نیز در شدت گرفتن استرس کرونا موثر باشد. بنابراین برای کنترل استرستان برنامه خواب خود را منظم کنید. همچنین توجه داشته باشید که بهترین خواب در شب و موقع تاریکی می باشد بنابراین سعی کنید خواب خود را طوری تنظیم کنید که خوابتان در طول شب باشد.

به رژیم غذایی خود دقت کنید

برای کاهش استرس کرونا یک نکته بسیار مهم که به آن باید توجه داشته باشید رژیم غذاییتان می باشد. یک رژیم غذایی ضعیف می تواند واکنش پذیری بیشتری از استرس را به ارمغان بیاورد. رژیم غذایی سالم می تواند فواید فیزیکی و عاطفی را به همراه داشته باشد. برخی غذاها و وعده های ساده را پیدا کنید که با آنها احساس استرس کمتری داشته باشید.

موسیقی مورد علاقه تان را گوش دهید

تحقیقات بسیاری ثابت کرده است که گوش کردن به یک موسیقی با ریتم آرام در کاهش اضطراب ها مانند استرس کرونا بسیار موثر است. اما توجه داشته باشید هرگز موسیقی که به آن گوش می دهید دارای محتوای غمگین نباشد.

دوش آب گرم را امتحان کنید

دوش آب گرم باعث شل شدن عضلات و در نهایت در کاهش استرس می تواند کمک کننده باشد بنابراین با انجام این کار می توانید به طور محسوس کاهش استرس را در خود حس کنید.

روابط اجتماعی خود را حفظ کنید

اگر چه کرونا باعث فاصله گرفتن فیزکی افراد شده است ولی دقت داشته باشید که این فاصله نباید باعث قطع ارتباط شما با سایرین شود. یک تماس تصویری، صوتی با دوستان ، خانوادتان و غیره می تواند در کاهش استرس شما بسیار موثر باشد. همیشه به یاد داشته باشید که انسان یک موجود اجتماعی است که قطع ارتباط با جهان بیرون می تواند با عوارض روحی مانند افسردگی، تنش، اضطراب ، استرس و غیره همراه باشد.

چند راهکار برای کاهش استرس کرونا

انجام آزمایش های تشخیصی یک عضو جدای ناپذیر در زندگی ما به شمار می رود. به طوری که انجام چکاپ های سالانه به ما در تشخیص به هنگام بیماری ها می تواند کمک کند و از شدت گرفتن آن جلوگیر یبه عمل آورد. ولی با گسترس بیماری های مسری مانند کووید ۱۹ ، بیماری آنفولانزا، آلودگی ها، افزایش هزینه های حمل و نقل، افزایش صف های طولانی پذیرش ، نمونه گیری و همچنین جواب دهی در آزمایشگاه ها ما را به دنبال راه حل برای این مشکل واداشته است. آنی آزما با توجه به نیازی که حس می شود با انجام آزمایش کرونا در منزل و نمونه گیری در منزل یا محل کار و انجام پرسه پذیرش و جواب دهی به صورت آنلاین در آسان کردن انجام آزمایش ها در کمترین زمان می تواند به شما و اطرافیانتان کمک شایانی کند.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.