آزمایش ویتامین D و کلسیم را با هم انجام دهید

آزمایش ویتامینD و کلسیم را با هم انجام دهید

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

بسیاری از متخصصان انجام آزمایش ویتامینD و کلسیم را به طور همزمان توصیه می کنند ولی تا به حال به آن فکر کرده اید که علت آن چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت ویتامین D و کلسیم ، مکمل هم هستند و هر دو در حفظ تراکم استخوان ها و تراکم آن نقش دارند. ویتامین D یکی از ویتامین‌ های لازم برای بدن و از جمله ویتامین‌‎های محلول در چربی است که به رشد و استحکام استخوان ‌ها کمک کرده و از بدن در برابر دیابت، ام اس، سرطان، بیماری ‌های قلبی و افسردگی و اخیرا ثابت شده است که از عوارض کرونا محافظت می ‌کند.

انجام همزمان آزمایش ویتامینD و کلسیم در تشخیص صحیح می تواند کمک کننده باشد. ویتامین D فعالیت‌های ضدمیکروبی مستقیمی را علیه طیف وسیعی از میکروب ‌ها از جمله باکتری‌های گِرم مثبت و گرم منفی، ویروس‌های پوشیده و غیرپوشیده و همچنین قارچ‌ ها دارد. یک مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین D با غلظت‌ ۳۸ نانوگرم در میلی‌لیتر یا بیشتر با کاهش قابل توجه بیش از دو برابر خطر ابتلا به سندرم تنفسی حاد (۱۷٪ در مقابل ۴۵٪) همراه است. برخی از آزمایشات بالینی بر روی ویتامین D کاهش بروز و شدت بیماری ویروس کرونا را نشان داد.

همه نکاتی که باید در مورد پنومونی بدانید

در هنگام درخواست آزمایش ویتامینD و کلسیم ، بررسی ویتامین D در بخش هورمون شناسی و کلسیم در بخش بیوشیمی انجام می شود. کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی در بدن است. عمده کلسیم بدن در استخوان ها ذخیره می شود. بدن برای حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها به کلسیم نیاز دارد. علاوه بر این، کلسیم برای حفظ عملکرد صحیح اعصاب، قلب و عضلات ضروری است.

از آنجا که کلسیم برای بسیاری از عملکردهای بدن بسیار مهم است، باید سطح آن در یک محدوده مشخص قرار داشته باشد. در صورتی که پزشک نسبت به بیماری کلیه، بیماری غدد پاراتیروئید، سرطان یا سوء تغذیه شک داشته باشد، ممکن است تست خون کلسیم را نیز تجویز کند.

علت درخواست آزمایش ویتامین D و کلسیم چیست؟

آزمایش ویتامینD و کلسیم مانند هر تست بررسی ویتامین ها و مواد معدنی در بیشتر موارد برای بررسی وضعیت بدن و پیشگیری از بیماری ها انجام می شود. چکاپ کامل ویتامین ها شامل آزمایش موادی می باشد که برای بدن بسیار حیاتی هستند و نقش حیاتی برای سلامت انسان ها دارند. وجود ویتامین ها در بدن برای ادامه بقا لازم و ضروری است.

ویتامین ها در بسیاری از فعالیت های بدن نقش دارند و به دو دسته ی ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. ویتامین های ضروری به آن هایی اطلاق می شود که بدن توانایی تولید کامل آن ها را نداشته و باید وارد بدن شوند ولی بدن توانایی تولید ویتامین های غیر ضروری را دارد و نیازی به تامین آن ها نیست. هدف از چکاپ ویتامین ها اندازه گیری و بررسی مقادیر آن ها در بدن می باشد. برخی از ویتامین ها به صورت محلول در آب بوده و برخی دیگر محلول در چربی هستند .

آزمایش ویتامین Dو کلسیم برای بررسی میزان کافی این مواد درخواست می شود. انجام چند ماه یکبار این تست ها از رخ دادن برخی مشکلات مانند پوکی استخوان، درد عضلانی، پوسیدگی دندان ها و غیره پیشگیری می کند. کلسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که برای استخوان ها و دندان های قوی و سالم لازم است. کلسیم همچنین در عملکرد صحیح قلب، عضلات و اعصاب نقش دارد. بنابراین منطقی است که چرا آزمایش خون کلسیم می تواند یک آزمایش مهم باشد.

پوکی استخوان

در هنگام آزمایش ویتامین D و کلسیم ، سطح این مواد در بدن بررسی می شود، کمبود و یا بیشتر بودن ویتامین D و کلسیم هر دو مشکل ساز خواهند بود. آزمایش کلسیم Ca جهت بررسی شرایطی که مربوط به استخوان‌ها، قلب، کلیه، اعصاب و دندان‌ها مفید است.

ما از طریق بررسی میزان کلسیم Ca خون نمی‌توانیم پی ببریم دقیقاً چه مقدار کلسیم در استخوان ‌ها موجود است. برای پی بردن به میزان کلسیم موجود در استخوان احتیاج به عکس برداری با اشعه X می‌باشد که به آن اسکن استخوان می‌گویند. این آزمایش بخشی از برنامۀ چکاپ سلامت است. در ادامه علت های بررسی این آزمایشات را بررسی خواهیم کرد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چرا باید آزمایش چکاپ ویتامین ها انجام شود؟ مراجعه فرمایید)

 • هنگامی که میزان کلسیم، فسفر و یا هورمون پاراتیروئید (PTH) غیر طبیعی باشد
 • وجود علایم و یا شک بالینی در خصوص بیماری استخوان یا ضعف استخوان
 • وجود شک بالینی به کمبود ویتامین D
 • قبل از شروع درمان دارویی استئوپورز (پوکی استخوان)
 • به طور دوره ای برای پایش درمان کمبود ویتامین D

شرایط انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم چیست؟

برای انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم، توصیه می شود قبل از آن حداقل ۴ ساعت ناشتایی رعایت شود. از مصرف قرص های مکمل ویتامین D و کلسیم خودداری شود. البته توجه داشته باشید که محدودیت غذایی برای این آزمایش وجود ندارد؛ اما اگر پزشک دستور آزمایش آن را داده است،

ممکن است به شما دستور دهد تا قبل از چند ساعت چیزی نخورید و بنوشید. شما می توانید لباس مورد نظر خود را برای این تست ها بپوشید. اگرچه توصیه می شود لباس های بدون آستین یا آستین کوتاه بپوشید، یا حداقل لباس هایی با آستین که به راحتی چرخانده می شود. این امر باعث می شود دسترسی خون به آسانی انجام شود ، زیرا خون از بازوی شما خارج می شود.

واژه “insufficienc” در برگه آزمایش ویتامین D و کلسیم به چه معناست؟

اگر تا به حال به برگه آزمایش ویتامین D و کلسیم توجه کرده باشید متوجه واژه های “insufficienc ” و Deficiency و sufficience شده اید. و مفهوم آن ها برایتان سوال شده است. ویتامین D از نوع ویتامین های محلول در چربی است.

فشارخون، پوکی استخوان، راشیتیسم، دیابت نوع ۲، بی حوصلگی، بیحالی، افسردگی، اضافه وزن بدون علت، اختلالات هورمونی، عدم تحمل بعضی از مواد غذایی، اختلالات تیروئیدی، پوست مات، تنگی نفس یا به اصطلاح نفس کم آوردن، استخوان درد بدون دلیل، عرق کردن سر، مشکلات گوارشی، تسریع پیر شدن بافت استخوان ها، درد و ضعف ماهیچه ها از جمله نشانه های کمبود ویتامین D در بدن است. مفهموم عبارت بالا را در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • Deficiency یا کمبود شدید ویتامین D عددی بین ۱ تا ۱۰ دارد.
 • In sufficiency یا حد مناسب ویتامین D عدد بین ۱۱ تا ۲۹ را نشان می دهد.
 • Sufficiency یا حد متعادل این ویتامین بین ۳۰ تا ۱۵۰ است.
 • بالاتر از ۱۵۰ شاخص سمی بودن بدن یا Toxicity است.

هنگام مراجعه به پزشک موقع آزمایش خون حتما از پزشک خود بخواهید آزمایش کاملی که شامل آزمایش ویتامین دی باشد حتما برایتان تجویز کند.

کمبود ویتامین D در بدن

آیا بدون داشتن نسخه انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم در آنی آزما امکان پذیر است؟

شاید برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که آیا بدون داشتن نسخه انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم در آنی آزما امکان پذیر است؟ که در پاسخ به آن می توان گفت که بله. اما اگر قصد انجام آزمایش با بیمه مورد نظرتان را دارید باید پزشکتان آزمایش را برای شما برای شما درخواست کند. همچنین ذکر این نکته قابل توجه است که آنی آزما با تمامی بیمه های درمانی طرف قرارداد دارد که شما می توانید بدون نگرانی همه آزمایش های خود و یا سایر اعضای خانوادتان را با نمونه گیری در منزل انجام دهید.

۶ دلیل که باید آزمایش ویتامین D و کلسیم را باید به طور مداوم انجام دهید:

اگر به طور مداوم در خانه و قرنطینه به سر می برید آزمایش ویتامین D و کلسیم را در منزل انجام دهید:

انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم برای افرادی که بیشتر وقت خود را در خانه به سر می برند، بسیار توصیه می شود. قرار گرفتن کمتر در معرض نور خورشید موجب کاهش سطح این دو هورمون می شود. به طوری که اگر در تست تشخیص داده شود که کمتر از حد نرمال است، تحت نظر پزشک باید قرص و یا به صورت تزریقی دریافت مکمل کنید. بنابراین اگر در چنین شرایط مشابهی قرار دارید از انجام این تست هرگز غافل نشوید

استفاده از کرم های ضد آفتاب

اگر از کرم های ضد آفتاب بر تمام قسمت های از که در معرض نور خورشید قرار دارد، استفاده می کنید، از انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم به طور دوره ای غافل نشوید. کرم های مرطوب کننده SPF و ضد آفتاب مانع جذب اشعه ماوراء بنفش(UVB) و تولید ویتامین D توسط بدن می گردند.

تبلیغات فراوانی درباره کرم های ضد آفتاب و تاثیر آن ها در جلوگیری از سرطان پوست می شود، اما نکته قابل تامل این است که در کشورهای حاشیه خلیج فارس که شدت تابش خورشید و فصل گرما طولانی تر از کشور آمریکا است و مردم نیز کمتر از کرم های محافظ پوست و ضد آفتاب استفاده می کنند سرطان پوست به مراتب کمتر از کشور آمریکا شایع است،

تحقیقات جدید نشان می دهند استفاده بی رویه از کرم ها و لوسیون های محافظ پوست به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی شانس ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. برای محافظت از پوست بهتر است از کرم های ضد آفتاب بی خطر SPF15 و یا از روغن های گیاهی ارگانیک استفاده کنید.

استفاده از کرم های ضد آفتاب

اگر رنگ پوستتان تیره است

افراد سیاه پوست و یا کسانی که رنگ پوستشان تیره است باید زمان بیشتری در معرض نور خورشید قرار گیرند تا بدنشان به اندازه افراد سفید پوست ویتامین D تولید کند.

اگر تغذیه مناسبی ندارید و یا گیاه خوار می باشید

اگر در برنامه غذایی شما منابع اصلی ویتامین D از قبیل ماهی، تخم مرغ، شیر محلی وجود ندارد و یا گیاه خوار افراطی می باشید احتمال کمبود ویتامین D در شما زیاد است و به شما انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم به صورت دوره ای توصیه می شود.

اگر از مکمل های غذایی استفاده نمی کنید

برای برخی از مردم دشوار است که فقط از منابع غذایی مقدار مورد نیاز ویتامین D بدنشان را تامین کنند، بعضی از مکمل های غذایی مانند روغن کبد ماهی(Cod Liver Oil) حاوی ویتامین A و D به شکل طبیعی بوده و منبع مناسبی برای تامین نیازهای بدن است.

در شرایط جسمانی خاص می باشید

خانم های باردار و شیرده، ورزشکاران و افراد مسن به مقدار بیشتری ویتامین D نسبت به سایرین احتیاج دارند.

انجام نمونه گیری در منزل یا محل کار یک روش آسان برای انجام تست های ضروری می باشد. با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش نمونه گیری در محل کار یا منزل را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

همه نکاتی که باید در مورد پنومونی بدانید

نمونه مورد نیاز برای انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم چیست؟

برای انجام آزمایش ویتامین D و کلسیم تنها چند سی سی نمونه خون وریدی کافیست. برای انجام آن کادر آزمایشگاه چند سی سی خون از رگ بازو شما نمونه برداری می کنند و به آزمایشگاه می فرستند. در آزمایشگاه سرم خون جدا می شود و برای انجام تست به بخش مربوطه ارسال می شود. انجام تست ویتامین D در بخش هورمون شناسی و تست کلسیم در بخش بیوشیمی معمولا مورد آزمایش قرار می گیرد. پس از انجام آزمایش نمونه مورد نظر ، جواب این دو تست به طور همزمان مورد تفسیر قرار می گیرد.

هدف آنی آزما آسان نمودن مسیر تشخیص و در نهایت کمک به پرسه درمان می باشد. شما می توانید از صفحه اول پذیرش ، آزمایشگاهی که مایل هستید آزمایش شما انجام شود را نیز انتخاب کنید. با این ترتیب نمونه گیری در محل مد نظر شما انجام می شود و در سریع ترین زمان به آزمایشگاه مورد تایید شما انتقال می یابد. همچنین جواب دهی در اسرع وقت بر سایت به صورت آنلاین قرار می گیرد. توجه داشته باشید که جواب آزمایش شما به صورت خصوصی فقط با رمز کاربری شما امکان پذیر است و فقط خودتان قادر به مشاهده نتیجه آزمایشتان می باشید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.