در صورت ابتلا به کووید ۱۹ برای چه مدت باید قرنطینه شویم؟

در صورت ابتلا به کووید ۱۹، برای چه مدت باید قرنطینه شویم؟

با شیوع و گسترش ویروس همه گیر کرونا، بخشی از سوالات در مورد ابتلا به کووید ۱۹ و این است که اگر مبتلا به کووید ۱۹ شدیم، برای چه مدت باید قرنطینه شویم؟ برای پاسخ به این سوالات و یا سوالات از این قبیل ابتدا باید در مورد این ویروس و تست های مرتبط، علائم کووید ۱۹ و غیره بدانیم. ما زمانی می توانیم بدن خود را نسبت به عوامل بیماری زا حفظ کنیم که در مورد هر یک و نحوه آسیب رسانی آن ها اطلاعات کافی داشته باشیم. در شرایط فعلی خطرناک ترین ویروس که کشته های زیادی به دنبال داشته است، ویروس کرونا است.

متاسفانه تا زمانی که روش درمانی برای مقابله با آن کشف شود مردم باید به فاصله گذاری اجتماعی توجه داشته و بهداشت را بسیار زیاد رعایت کنند. کووید ۱۹ از طریق آسیب به ریه ها و دستگاه گوارش، فعالیت خود را شروع می کند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله با ویروس کووید 19 آشنا شوید مراجعه فرمایید)

ابتلا به کووید ۱۹ از راه های هوایی محتمل تر از راه دیگری می باشد. ویروس کووید 19 (بیماری کرونا ویروس 2019) بیماری ناشی از عفونت با یک کرونا ویروس تازه ظهورکرده به نام SARS-CoV-2 (سندرم حاد تنفسی شدید کروناویروس 2) است. کرونا ویروس ها گروهی از ویروس ها است که معمولاً در حیوانات یافت می شود. این نوع ویروس بیشتر به عنوان عوامل عفونی حیوانات شناخته می شوتد و معمولا نمی توانند به طور مستقیم انسان را آلوده کنند، اما بعضی اوقات ویروس تغییر می کند (جهش می یابد) و این امر می تواند توانایی ایجاد عفونت را در انسان ها ایجاد کند. چهار کرونا ویروس در گردش با بیماری خفیف تنفسی (سرماخوردگی) با انتقال انسان به انسان شناخته شده است.

آزمایش ایدز در منزل

مدت زمان لازم برای قرنطینه در صورت ابتلا به کوووید ۱۹

همان طور که می دانیم در صورت ابتلا به کووید ۱۹ برای پیشگیری از انتقال آن به اعضای خانواده و سایر افراد ، باید قرنطینه شویم . قرنطینه به معنا جدا کردن هر گونه ارتباط با سایر افراد می باشد. برای مثال حتی اگر در خانه بمانیم و سایر اعضای خانواده نیز در خانه باشند فرد مبتلا باید در اتاق جدا، در بسته و دارای تهویه مناسب باشد و د صورت امکان دستشویی و حمام فرد نیز جدا شود‌. همچنین مدت زمان قرنطینه به شدت بیماری زائی ویروس، مقاومت سیستم بدنی شما، سن، جنس و غیره وابسته است. به طور کلی گفته می شود فرد مبتلا به کووید ۱۹ باید ۱۰ روز الی ۳ هفته قرنطینه شود ولی برای اطمینان از ناقل نبودن فرد باید آزمایش دهد.

مدت قرنطینه برای بررسی بهبودی کامل فردیی که ابتلا به کووید ۱۹ داشته است بسته به شدت بیماری ۱۰ تا ۲۱ روز ذکر شده است . همچنین در موارد خفیف تا متوسط بیمار باید ۱۰ روز پس از شروع اولین علامت در منزل قرنطینه باشد. در موارد شدیدی که فرد در بخش ویژه بستری بوده یا دچار بیماری‌های نقص ایمنی مشخصی است باید تا سه هفته در قرنطینه بماند و با استراحت، مصرف مایعات و تغذیه مناسب این دوران را طی کند. بر این موارد نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که از فرستادن فرزند کوچک خانواده در صورت ابتلا فردی در خانواده به کووید ۱۹ ، به سایر بستگان به ویژه سالمندان پرهیز کنید. چرا که کودکان معمولا در صورت ابتلا به این بیماری بدون علامت بوده و عامل انتقال کرونا به سایر افراد می شوند.

در صورت ابتلا به کووید ۱۹ پس از ۱۰ روز بیماری و مشاهده علائم زیر می توانید تست الایزا کرونا برای بررسی و اطمینان از بهبودی به کار گرفت. این علائم ونشانه ها شامل موارد زیر می باشد:

حداقل ۲۴ ساعت از قطع شدن تب، بدون استفاده از تب‌بر گذشته باشد.علائم بیماری (مثل سرفه و تنگی نفس) بهبود یافته باشد. از دست دادن حس بویایی و چشایی ممکن است تا هفته‌ها یا ماه‌ها پس از بهبود نیز باقی بماند، بنابراین نیازی نیست که برای پایان قرنطینه تا بهبود این علامت صبر کنید.از شروع علائم بیماری حداقل ۱۰ روز* گذشته باشد.

مدت زمان لازم برای قرنطینه در صورت ابتلا به کوووید ۱۹

نکته دیگر در مورد ابتلا به کووید ۱۹ و بهبودی پس از آن توجه داشته باشیم این است که در صورت منفی شدن تست کرونا الایزا ، پایان ۱۰ روز قرنطینه، عدم بروز علائم کرونا می توان قرنطینه خانگی خارج شد و در کنار سایر اعضای خانواده قرار گرفت. تعداد کمی از مبتلایان به نوع شدید بیماری ممکن است بیش از ۱۰ روز ناقل باشند، که در این صورت زمان قرنطینه شدن تا ۲۰ روز بعد از شروع علائم افزایش می‌یابد. در این باره با کارشناسان کنترل عفونت و متخصص بیماری‌های عفونی مشورت نمایید.

در صورت ارتباط داشتن با فردی که ابتلا به کووید ۱۹ دارد، تا چند روز در قرنطینه بمانیم؟

اگر شما یا سایر اعضای خانواده تان با فردی ک ابتلا به کووید ۱۹ داشته اند ، ارتباط داشته باشید؛ بهترین اقدام ماندن در قرنطینه به مدت یک هفته و سپس انجام تست PCR می باشد. در صورت منفی شدن تست پی سی آر ولی مشاهده علائمی از قبیل تب، سرفه، تنگی نفس، سردرد های متوالی ، از دست دادن حس بویایی و غیره حتما دوباره آزمایش دهید.

آزمایش کرونا پس از ابتلا به کووید ۱۹ برای اطمینان از بهبودی کامل و عدم انتقال به سایر افراد کدام تست است؟

یکی از مواقعی باید تست کرونا را انجام دهید پس از بهبودی از ابتلا به کووید ۱۹ می باشد. اگر یک بار آزمایش گرونا انجام دادید و جواب تست شما مثبت گزارش شده است پس از آن که علائم بیماریتان ظاهرا بهبود یافت برای ان که از آن که ناقل دیگر نیستید و می توانید به جمع خانوادتان باز گردید نیاز است دوباره آزمایش دهید اما توجه داشته باشید نوع تستی که برای تشخیص این بیماری انجام می شود با نوع تستی که نشانگر ناقل بودن و یا نبودن شما می باشد متفاوت است. آزمایشی که پس از بهبودی ظاهری برای تشخیص عدم ناقل بودن و اطمینان از بهبودی کامل شما نیاز است انجام دهید تست الایزا آنتی بادی می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ دهیم؟ مراجعه فرمایید)

زمایش کرونا پس از ابتلا به کووید ۱۹

آیا احتمال انتقال بیماری پس از بهبودی از ابتلا به کووید ۱۹ وجود دارد؟

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که آیا احتمال انتقال بیماری پس از بهبودی از ابتلا به کووید ۱۹ وجود دارد؟ در پاسخ می توان گفت که گاهی فرد ممکن است پس ازمدتی از ابتلا ، احساس بهبودی کند و علائم بیماری کرونا به مرور از بین برود ولی ویروس در بدن فرد باشد و باعث انتقال آن به سایر افراد شود. بنابراین توصیه می شود که حتی اگر دارای علائم بیماری دیگر نباشید برای اطمینان بیشتر در قرنطینه بمانید و آزمایش الایزا آنتی بادی کرونا را انجام دهید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مقایسه تست های کرونا ویروس (PCR ، الایزا) مراجعه فرمایید) تست الایزا به طور کلی برای موارد زیر کاربرد دارد:

  • افرادی که مبتلا به کرونا ویروس هستند و تحت درمانند و پزشک معالج از روند بهبودی می خواهد آگاه شود.
  • در افرادی که مبتلا بوده اند ولی بهبود یافته اند ولی باید از لحاظ ناقل بودن بررسی شوند.
  • در افرادی که قبلا به این بیماری مبتلا بوده اند و قصد دارند بررسی کنند که آیا بیماری که طی کرده اند کووید ۱۹ بود؟ (توجه داشته باشید که متاسفانه ایمنی حاصل از این بیماری بسیار محدود می باشد و تنها چند روز فرد مبتلا نسبت به ابتلا مجدد ایمن می باشد )
  • در بررسی افراد که واکسینه شده اند که آیا ایمنی کافی علیه بیماری کرونا ویروس دریافت کرده اند یا نه.

علائمی که نشانه های احتمالی ابتلا به کووید ۱۹ می باشد

پس از ابتلا به کووید ۱۹ ، در ابتدا هیچ علائم و نشانه ای از ابتلا در فرد دیده نمی شود. این در حالی است که بیماری در این دوران می تواند از فرد آلوده به دیگران منتقل شود. پس از پایان این دوره نهفتگی، نشانه هایی که فرد با آن مواجه می شود تقریبا به مدت دو تا چهار روز حالتی مانند سرما خوردگی یا آنفولانزا را در او به وجود می آورد. علائم این بیماری عبارتند از :

• تب

• آبریزش بینی

• سردرد

• خستگی و بی حالی

• از دست دادن حس بویایی و چشایی

• سرفه

• حالت تهوع

• خارش گلو

• علائم گوارشی

• آسم تشدید شده

علائم ابتلا به کووید ۱۹

در صورت مشاهده علائم و یا احتمال ابتلا به کووید ۱۹ ، آزمایش کرونا را در منزل انجام دهید

در صورت ابتلا به کووید ۱۹ و یا احتمال ابتلا دیگر نیاز به خارج شدن از خانه و مراجعه به آزمایشگاه نیست. خانه ماندن یکی از راحت ترین و مناسب ترین روش های پیشگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک می باشد. رعایت نکات پیشگیری و همچنین کاهش رفت و آمد های غیر ضروری در سطح شهر، از بهترین راه های شکست دادن این بیماری می باشد. در این بین هستند کسانی که مجبور هستند برای انجام کارهایی مثل آزمایش خون و آزمایش قند خون و بررسی روند بیماری خود، به مراکز درمانی که کانون و مرکز عفونت هستند، مراجعه کنند.

با آزمایشگاه آنلاین آنی آزما و انجام نمونه برداری و آزمایش در منزل و انجام آزمایش در منزل، دیگر نیازی نیست به بیمارستان ها مراجعه کنید. فقط کافیست با آنی آزما تماس بگیرید و کلیه آزمایشات خود را در اسرع وقت در منزل خود انجام دهید. ( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله خدمات آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما برای آزمایش در منزل چیست؟ مراجعه فرمایید)

در صورت ابتلا به کووید ۱۹ باید چه کنیم؟

اولین نکته پس از اطمینان از ابتلا به کووید ۱۹، کنترل استرس می باشد. جواب کرونا مثبت ممکن است شما و یا سایر اعضای خانوادتان را به اضطراب بیندازد و نگرانی در این باره به شدت به استرستان بیفزایید ولی توجه داشته باشید اولین اقدام بعد از انجام تست کرونا و دریافت آن کنترل بر احساسات و استرستان می باشد. بیماری ویروسی کووید ۱۹ که امروزه همه ما را به نحوی درگیر خود کرده است متاسفانه هر روز درحال افزایش است و هنوز درمان کاملا موثر و واکسن مورد تائید کشف نشده است. بنابراین بهترین راه در مقابله با این بیماری پیشگیری با رعایت موارد بهداشتی مانند استفاده از ماسک، شستن دست ها، خودداری از اجتماعات و غیره می باشد.

آزمایش در منزل

در قرنطینه چه باید کنیم؟

در صورت ابتلا به کووید ۱۹ ، باید یکسری باید ها و نباید ها رعایت کنید. دوران قرنطینه اگر به درستی انجام شود به طور حتم لین بیماری ریشه کن خواهد شد. همچنین باتوجه به اپیدمی ویروس کرونا، راه‌های متفاوتی برای پیشگیری و درمان این ویروس بیان شده است که با توجه به توصیه سازمان بهداشت جهانی، تغذیه یکی از راه‌های پیشگیری مربوط به رژیم غذایی و تغذیه سالم به جهت بالابردن سیستم ایمنی بدن می‌شود. بنابراین در این دوران باید اصولی را برای سلامت جسم و روان خود رعایت کنیم. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در دوران قرنطینه چیکار کنیم؟ مراجعه فرمایید)

نمونه گیری در منزل یا محل کار راهکاری می باشد تا فرد بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، آزمایش خود را انجام دهد. تقریبا برای همه ما پیش آمده است که برای انجام آزمایش به آزمایشگاه مراجعه کنیم و خون بدهیم، اما گاهی اوقات به دلیل وجود مشکلاتی، فرد نمی تواند به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه نماید، و در همین راستا آزمایشگاه آنی آزما اقداماتی جهت نمونه گیری آسان در محل مد نظر شما انجام داده است. آزمایش در منزل دارای مزایا و محاسن مختلفی برای فرد می باشد. مهم ترین و اصلی ترین مزایای این روش صرفه جویی در وقت و هزینه می باشد.

تمامی مراحل انجام پذیرش و نمونه گیری در منزل، آزمایش کرونا در منرل و همچنین جواب دهی به صورت غیر حضوری انجام می شود و بدون نیاز به مراجعه حضوری می باشد. شما پس از مراجعه به سایت و ثبت پذیرش خود https://www.anyazma.com/record-sampling-request/ و وارد کردن اطلاعات فردی که نیاز است از وی نمونه گیری شود و درج شماره ای که در دسترس باشد ، به صورت غیر حضوری آزمایش های خود را در سایت آنی آزما ثبت می کنید. همچنین از جمله از مزیت های این نمونه گیری این می باشد که خود فرد با توجه شرایطی که دارد زمان مناسب نمونه گیری را تعیین می کند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.