در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ دهیم؟

در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ دهیم؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

آزمایش کووید ۱۹ یکی از تست هایی می باشد که این روزها بسیار حیاتی و مهم شده است. ویروس کووید ۱۹ عضو جدید خانواده کرونا ویروس ها می باشد که انسان ها را نیز درگیر کرده است. شیوع این ویروس به شدت بالا بوده و به سرعت در سراسر جهان منتشر شده است به طوری که در عرض چند ماه در کل دنیا پاندمی شد. آزمایش کووید ۱۹ انواع مختلفی دارد که برخلاف تصور عموم نمی توان گفت کدام آزمایش بهتر است از آزمایش دیگر است بلکه هر تست از انواع آزمایش کووید ۱۹ کاربرد متفاوتی نسبت به شرایط شما دارد. در این مطلب ما قصد داریم در مورد این که در چه شرایطی لازم است آزمایش کرونا را انجام دهیم و به انواع تست های کرونا و کاربرد آن ها بپردازیم.

در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ دهیم؟

شرایطی که لازم است آزمایش کووید ۱۹ را انجام دهیم؟

آزمایش کووید ۱۹ یکی از آزمایشاتی است که این روزها در بسیاری از شرایط نیاز است آن را انجام دهیم. دانستن این که در کدام شرایط نیاز اشت آزمایش را انجام دهیم به ما می تواند بسیار کمک کننده باشد. همچنین در هر شرایطی نیاز به انجام نوع خاصی از آزمایش کرونا می باشد که متفاوت از دیگری است.

نکته ای که باید در به آن توجه داشته باشید این است که در این شرایط حتی اگر علائمی در شما وجود نداشته باشد باید نسبت به انجام آزمایش اقدام فرمایید زیرا که ممکن است شما ناقل باشید و باعث انتقال بیماریتان به سایر افراد شوید و یا مراحل کمون (نهفتگی) بیماری به سر می برد و در چند روز آینده بیماری عود کند. در ادامه شرایطی که لازم است در آن آزمایش کرونا را انجام دهیم را توضیح خواهیم داد:

قبل از اقدام به بارداری

آزمایش کووید ۱۹ شاید یکی از آزمایشاتی باشد که این روز قبل از اقدام بارداری لازم و ضروری شده است. قبل از اقدام به بارداری لازم است والدین یکسری تست ها تحت عنوان آزمایشات قبل از بارداری انجام دهند تا از سلامت خود و در نتیجه سلامت جنین و نوزاد خود در آینده مطمئن شوند و اگر اختلالی وجود داشته باشد قبل از بارداری آن را درمان کنند تا از اختلال در سلامت جنین و کودک پیشگیری به عمل آید.

انجام آزمایش کرونا قبل از اقدام به بارداری به شما نشان می دهد که از نظر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در چه شرایطی می باشید به طوری که اگر جواب آزمایش شما مثبت گزارش شود باید جدا از سایر افراد وارد قرنطینه شوید و بارداری را به بعد از بهبودی موکل کنید ولی اگر به کرونا مبتلا نباشید و جواب تست شما منفی گزارش می توانید با اطمینان و خیال آسوده اقدام به بارداری کنید.

نکته که باید در این موضوع در نظر داشته باشید این است که اگر انتقال IgG از مادر به جنین مشاهده شده است ولی هنوز مقاله ای در مورد تاثیر منفی و یا آنومالی کرونا بر جنین در مادران مبتلا مشاهده نشده است ولی ان چه که منطقی به نظر می رسد پیشگیری از این بیماری عاقلانه ترین اقدام در حال حاضر می باشد.

در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ دهیم؟

در اطرافیان و خانواده افرادی مبتلا به کووید ۱۹

اگر یکی از اعضای خانواده یا فردی که با وی در ارتباط بوده اید، گزارش شود باید شما و همه اعضای خانواده نیز آزمایش دهید. جواب این آزمایش به شما نشان می دهد که اگر مبتلا باشید نسبت به اقدامات بعدی اقدام کنید (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله اگر جواب کرونا مثبت باشد چه کار کنیم؟ مراجعه فرمایید) ولی اگر جواب آزمایشات منفی باشد می توانید در کنار سایر افراد سالم خانوادتان بمانید.

بعد از بهبودی

یکی از مواقعی باید آزمایش کووید ۱۹ را انجام دهید پس از بهبودی علائم بیماریتان پس از ابتلا می باشد. اگر یک بار آزمایش گرونا انجام دادید و جواب تست شما مثبت گزارش شده است پس از آن که علائم بیماریتان ظاهرا بهبود یافت برای ان که از آن که ناقل دیگر نیستید و می توانید به جمع خانوادتان باز گردید نیاز است دوباره آزمایش دهید اما توجه داشته باشید نوع تستی که برای تشخیص این بیماری انجام می شود با نوع تستی که نشانگر ناقل بودن و یا نبودن شما می باشد متفاوت است. آزمایشی که پس از بهبودی ظاهری برای تشخیص عدم ناقل بودن و اطمینان از بهبودی کامل شما نیاز است انجام دهید تست الایزا آنتی بادی می باشد که در ادامه در مورد این آزمایش بیشتر توضیح داده می شود.

اگر قصد مسافرت های هوایی و با هواپیما را دارید

یکی از تغییراتی که در این روزها برای خط های هوایی اتفاق افتاده است لزوم انجام آزمایش کووید ۱۹ می باشد. آزمایش مورد نیاز برای شرکت های هواپیمایی تست های PCR کرونا می باشد. جواب این تست دارای دقت بالا می باشد و این اقدام جهت حفظ سلامت شما و سایرین درخواست می شود. پس از شیوع بیماری کووید ۱۹ بسیاری از کشور ها خط های هوایی خود و در بسیاری از پلیس راه ها محدودیت های ایجاد شد تا با این سیاست کشور ها بتوانند از گسترش این بیماری جلوگیری کنند اما با طولانی شدن کرونا بسیاری از کشور ها این محدودیت ها را برداشته و اقدامات های جدیدی جهت کاهش گسترش این بیماری در نظر گرفته اند که یکی از این اقدامات درخواست آزمایش کرونا قبل از پرواز می باشد.

اما مشکلی که ممکن است برای وجود دارد این است که ممکن است این کار برای شما یک کار پردردسر و وقت گیر محسوب شود که در کنار کارهای سفرتان دغدغه انجام آزمایش کرونا نیز باعث سردرگمی شده باشد ولی شما می توانید به آسانی ،در کمترین زمان، بدون دردسر نمونه گیری ، پذیرش ، جواب دهی خود را به صورت آنلاین و در منزل با آنی آزما انجام دهید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایشگاه های مورد تایید هواپیمایی در شرایط کرونا مراجعه فرمایید)

اگر علائم کووید ۱۹ را دارید

برخی علائم می تواند اصلی ترین علت درخواست ما در انجام آزمایش کووید ۱۹ باشد. تب، سرفه خشک، و خستگی و بی حالی از جمله رایج‌ترین علائم ابتلا به کووید ۱۹ است. از دیگر علائم ابتلا به این ویروس می ‌توان به درد و رنج، گلودرد، اسهال، التهاب ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، و بثورات پوستی اشاره کرد. با این حال، این موارد تنها علائم مشاهده شده در بیماران کرونایی نیست. دانشمندان به تازگی علامت دیگری از ابتلا به کووید ۱۹ را کشف کردند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ابتلا به کرونا و علائم جدید آن مراجعه فرمایید)

بر این اساس، تحقیقات جدید در اسپانیا نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد از مبتلایان به کرونا علامت خشکی بینی را از خود بروز داده اند. نکته قابل تامل در این زمینه این است که پژوهشگران مشاهده کردند خشکی بینی پیش از سایر علائم در افراد آلوده مشاهده می‌شود و در واقع نخستین علامت ابتلا به کووید ۱۹ در بیماران خشکی بینی بوده است.

در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ دهیم؟

انواع آزمایش کووید ۱۹

آزمایش کووید ۱۹ به دو دسته تست های غربالگری و تست های اختصاصی کرونا تقسیم می شود. برای تشخیص کرونا از یافته‌ های بالینی در کنار نتایج آزمایشگاهی استفاده می‌شود. هنگام مراجعه بیماران به مراکز درمانی، پزشک با توجه به علائم بیماران دستور عکس ‌برداری از ریه و آزمایش خون می‌ دهد. در ادامه انواع تست های کرونا را توصیح خواهیم داد:

تست های غربالگری برای تشخیص کرونا

گاهی برای غربالگری تست های روتینی برای تشخیص عفونت در آزمایش کووید ۱۹ در خواست می شود. شاید برایتان سوال شده باشد که منظور از تست های غربالگری چیست و شامل چه آزمایشاتی می باشد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم تست های غربالگری آزمایشات غیر اختصاصی هستند که به طور کلی عفونت را نشان می دهد. به این صورت که اگرجواب تست های غربالگری شما مثبت باشد نشانگر این است که شما مبتلا به یک عفونت فعال می باشید که این عفونت ممکن است یک سرماخوردگی ، آنفولانزا، کووید ۱۹ و یا غیره باشد ولی اگر جواب این نوع تست شما منفی باشد نشانه ای از این است که شما به احتمال زیاد به کووید ۱۹ یا هر عفونت دیگری مبتلا نیستید یا این که در دوران کمون (نهفتگی ) بیماری هستید. این تست ها شامل موارد زیر می شود:

در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ دهیم؟

آزمایشات اختصاصی تشخیص کرونا

آزمایش کووید ۱۹ به طور عمده به دو دسته PCR و الایزا تقسیم می شود. بر خلاف تصور عموم این دو آزمایش با هم تفاوت و کاربرد متفاوت دارند. سوالی که بسیار در ارتباط با آزمایش های کرونا بسیار پرسیده می شود این است که کدام یک از آزمایشات کرونا بهتر است و یا کدام یک از آن ها درست نتیجه می دهد؟ در پاسخ باید بگوییم هر کدام از آزمایشات کرونا کاربرد متفاوتی دارد که در ادامه به این مطلب می پردازیم:

آزمایش pcr

آزمایش PCR قابل اعتماد ترین آزمایشی می باشد که در حال حاضر برای تشخیص کرونا مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه مثبت این آزمایش به معنی وجود ویروس است، در واقع این تست ماده ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می دهد همچنین وجود ویروس فعال در بدن را نشان می دهد ولی توجه داشته باشید نتیجه منفی آن ممکن است ۴۰ درصد خطا داشته باشد. این همان آزمایشی است که از طریق یک سواب که مایع مخاطی را از ته گلو یا دماغ نمونه می گیرد و به آزمایشگاه منتقل می کند تا آزمایش انجام شود. اگر چه تست PCR. هزینه بالاتری نسبت به تست های سرولوژی و الایزا دارد ولی توجه داشته باشید که میزان خطای تشخیصی این تست نسبت به الایزا کمتر می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش PCR در منزل مراجعه فرمایید)

آزمایش الایزا

آزمایش الایزا یکی دیگر از آزمایشاتی است که در شرایط خاصی درخواست می شود. به طور کلی اساس آزمایش الایزا آنتی بادی، آنتی ژن می باشد. آنتی ‌بادی ‌ها یا پادتن ‌ها مولکول‌ های پروتئینی تخصص‌ یافته‌ ای شبیه حرف Y هستد که مانند قفل‌ و کلید به عومل بیگانه مهاجم به بدن مانند ویروس‌ ها، قارچ‌ ها یا انگل‌ ها متصل می‌ شوند. هنگامی که آنتی ‌بادی ‌ها هدف ‌هایشان را پیدا می‌ کنند، رشته‌ ای از کنش‌ ها را باعث می‌ شوند به نابودی مهاجمان می‌ انجامد. آنتی‌بادی ‌ها بخشی از دستگاه ایمنی «تطبیقی» هستند، یعنی بخشی از دستگاه ایمنی شناسایی و نابود کردن عوامل بیماری‌ زای خاص را می ‌آموزد. انتی بادی های کلاس های مختلفی دارند که اولین کلاس آن ها IgM می باشد ولی با پیشرفت سیستم ایمنی بدن در ادامه IgG نیز توسط پلاسماسل ها ترشح می شود.

هدف الایزا آنتی بادی کرونا ویروس در واقع شناسایی آنتی بادی هایی است علیه این ویروس ساخته شده است نه خو ویروس. چون که از زمان ورود ویروس به بدن تا تولید آنتی بادی علیه آن به طول می انجامد بنابراین تشخیص ویروس در این وقفه زمانی توسط الایزا امکان پذیر نیست.

در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ دهیم؟

آیا ممکن است که آزمایش کووید ۱۹ در فردی بدون علامت، مثبت گزارش شود؟

گاهی به اشتباه بسیاری افراد تصور می کنند که جواب آزمایش کووید ۱۹ فقط در فردی با علائم ممکن است مثبت گزارش شود ولی باید به آن توجه داشته باشید که جواب نتیجه آزمایش ممکن است در فردی حتی بدون علائم نیز مثبت گزارش شود ولی فرد با ان که هیچ علائمی ندارد ولی ناقل کرونا باشد و باعث انتقال آن به سایر افراد شود. بنابراین نتیجه آزمایش می تواند در یک تصمیم آگاهانه به شما در جهت اقدامات پیشگیرانه کمک کند.

شما یا سایر اعضای خانوادتان جهت پیشگیری از کووید ۱۹ در قرنطینه به سر می برید و انجام آزمایش کرونا و آزمایشات چکاپ خود را سخت می دانید با انجام پذیرش آنلاین در صفحه اصلی آنی آزما از صف های طولانی پذیرش و خطر ابتلا در آن ها می توانید رها شوید. علاوه بر این ها نمونه گیری آنی آزما در خانه یا محل مد نظر شما در کم ترین وقت ممکن و بدون دردسر انجام می شود.

توجه داشته باشید که آزمایش کرونا در منزل و نمونه گیری در منزل توسط کادر مجرب و آموزش دیده انجام می گیرد. در خصوص جواب دهی و پشتیبانی این مجموعه باید بگوییم جواب دهی در سریع ترین زمان ممکن توسط آزمایشگاه های مطرح در سطح شهر انجام می شود. شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن جواب آزمایش خود را به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه دریافت کنید و برگه خود پرینت بگیرید و یا در گوشی ، لپ تاپ خود ذخیره کنید تا در صورت نیاز با پزشک خود جهت اقدامات لازم مشورت کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.