آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه نخست، دوم و سوم

آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه نخست، دوم و سوم

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

آزمایشات دوران بارداری از اقدامات مهمی است که باید به طور جدی انجام شود. بارداری یکی از حساس ترین دوره های زندگی برای خانم ها است. در این زمان شما بانوان مسئول سلامت خود و نوزاد درون رحمتان هستید و باید مراقبت های لازم را داشته باشید. اما آیا شما می دانید چگونه می توان از سلامت جسمی و عقلی نوزاد در دوران باردرای مطمئن شد؟ خوشبختانه امروزه آزمایشات و تست هایی ابداع شده است که این امکان را به متخصصین می دهد سلامت جنین را در این زمان تشخیص دهند.

آزمایشات دوران بارداری در دوران کرونا

آزمایشات دوران بارداری همان طور که در بالا اشاره شد از جمله تست های مهم در طول زندگی افراد است. اما با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کووید ۱۹ ، مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها بسیاربرای این اقشار خطرناک می باشد. متاسفانه ویروس کرونا در سراسر دنیا در حال پیشروی است و در این میان، افراد بسته به میزان قوای سیستم ایمنی بدن خود ممکن است به این بیماری مبتلا شده و یا از آن در امان بمانند. مسئله بسیار مهم و خطرناک، ابتلای مادران باردار به ویروس کرونا است.

مادران بارداری بسیار در معرض این بیماری قرار دارند و در صورتی که مراقبت های لازم را از خود نداشته باشند، ممکن است حتی منجر به مرگ هر دو شود. با توجه به اینکه این ویروس جدید بوده و تا پیش از این، هیچ کجای جهان با این ویروس درگیر نبوده است لذا مردم دنیا آگاهی کافی نسبت به آن ندارند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراقب کرونا در دوران بارداری باشید مراجعه فرمایید)

با توجه به ضرورت آزمایشات دوران بارداری و آسیب پذیر بودن این دوران نسبت به کووید ۱۹، بهترین اقدام انجام آزمایش خون در منزل می باشد. در این دوران به علت ضعیف بودن سطح سیستم ایمنی مادر باید بیش از همه مراقب سلامتی خود باشید و با استفاده از ماسک و دستکش و شستشو مرتب دست ها می توانید از این بیماری و بسیاری از عفونت های دیگر پیشگیری کنید. همچنین اگر با این وجود هنوز نگران خارج شدن از منزل هستید آزمایشگاه آنی آزما با نمونه گیری در منزل می تواند بهترین راه حل برای انجام آزمایشات دوران بارداری در این شرایط باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما مراجعه فرمایید)

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه اول

آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه اول زمانی انجام می شود که حدود 12 هفته از بارداری می گذرد. مادر باردار در اولین ملاقات در دوران بارداری، که اغلب در سه ماهه اول بارداری انجام می شود ، پزشک متخصص شما ممکن است آزمایش زیر را برای بررسی برخی شرایط و عفونت هایی که می تواند به نوزاد متولد نشده آسیب برساند یا سلامتی مادر در دوران بارداری را تحت تأثیر قرار دهد، درخواست کند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش های بارداری، آزمایش های اولیه مراجعه فرمایید.) در ادامه به شرح مختصر تست های لازم در این دوران می پردازیم:

آزمایش تعیین گروه خونی

آزمایش گروه خونی در آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه اول معمولاً در اولین آزمایش پس از آزمایش های اولیه درخواست می گردد‌. علت درخواست آزمایش تعیین گروه خونی این است که اگر شما دچار خونریزی در طی دوران بارداری و یا زایمان شدید ، در صورت لزوم به شما خون تزریق شود. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام آزمایش گروه خونی، به مقاله آزمایش گروه خونی چیست مراجعه کنید.)

تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV

تست پاپ اسمیر در آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه اول برای غربالگری دهانه رحم خانم ها (محل باز شدن رحم) از نظر سرطان ، تغییرات پیش از سرطان ، التهاب و برخی بیماری های مقاربتی استفاده می شود. آزمایش HPV انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی را تشخیص می دهد و این ویروس های خطرناک باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم ها می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چه زمان باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهیم؟ مراجعه فرمایید)

تست پاپ اسمیر

آزمایش ادرار (U/A) از آزمایشات دوران بارداری

در آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه اول ، دوم و سوم ، ممکن است از مادر خواسته شود نمونه ادرار تهیه کند ، که معمولاً در آزمایشگاه برای بررسی احتمال وجود گلوکز و یا پروتئین در ادرار استفاده می شود. اگرچه مقادیر اندکی از گلوکز و پروتئین به طور معمول در ادرار وجود دارد ، اما مقادیر زیاد می تواند یک مشکل را نشان دهد و ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر داشته باشد. همچنین آزمایش ادرار برای بررسی عفونت های مجاری ادراری درخواست می شود. وجود عفونت در مجاری ادراری ممکن است باعث آلوده شدن جننی در زایمان طبیعی شود. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش ادرار و مواردی که در آن بررسی می شود، می توانید به مقاله آزمایش ادرار و کاربرد های آن مراجعه فرمایید.)

آزمایشات دوران بارداری سه ماهه سوم

آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه دوم بارداری، اطلاعاتی را برای ارزیابی مشکلات پزشکی موجود و بالقوه در جنین و در عین حال برای نظارت بر سلامت مادر در دوران بارداری، فراهم می کند. نشانه هایی از مشکلات اندام کودک مانند قلب و ریه ها در این آزمایش مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین ممکن است از این روش برای تعیین این که مادر باردار در چند هفتگی خود می باشد، استفاده می شود و به ارزیابی رشد و سلامت کودک کمک می کند. در ادامه به شرح مختصر تست های لازم در این دوران می پردازیم:

آزمایش قند خون و تحمل گلوکز برای بررسی دیابت حاملگی

یکی از آزمایشات دوران بارداری آزمایش قند خون است. در دوران بارداری ، برخی از زنان به دیابت حاملگی (افزایش سطح گلوکز) مبتلا می شوند که از طریق آزمایش بارداری در سه ماهه دوم تشخیص داده می شود. اگرچه این بیماری ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد ، بیشتر موارد در قسمت بعدی بارداری بروز می کند. اگر افزایش قند خون در خانم باردار کنترل نشود ، باعث افزایش اندازه و وزن جنین می شود. این بیماری همچنین می توانند باعث شود کودک با گلوکز بسیار کمی متولد شود و دچار مشکلات تنفسی شود. بیشتر خانم ها در هفته های 24 تا 28 بارداری از نظر دیابت حاملگی در آزمایش بارداری در سه ماهه دوم بررسی می شوند. بعضی اوقات ، اگر مادر مشکوک به دیابتی که از قبل موجود است یا در نظر گرفته می شود که بالاتر از حد متوسط باشد ، آزمایش دیابت در اوایل بارداری انجام می شود.

آزمایشات بررسی وضعیت غده تیروئید

یکی دیگر از آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه دوم بررسی هورمون های تیروئیدی می باشد. بارداری باعث ایجاد تغییرات عادی در عملکرد بسیاری از غدد درون ریز می شود ، اما تأثیر قابل توجهی در غده تیروئید دارد و باعث تولید هورمون هایی مانند تیروکسین (T4) و تریودوتیرونین (T3) می شود که برای رشد جنین و همچنین سلامت مادر حیاتی است.

زنان با بیماری شناخته شده تیروئید در صورت حاملگی، معمولاً نیاز به نظارت دقیق دارند. یک پزشک متخصص ممکن است از آزمایش بارداری در سه ماهه دوم و سایر آزمایشات برای بررسی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) استفاده کند تا عملکرد تیروئید مادر را در تمام دوران بارداری خود کنترل کند. TSH در پاسخ به سطح پایین T4 یا T3 توسط هیپوفیز ، یک غده کوچک در مغز تولید می شود. افزایش سطح TSH در خانم هایی که جایگزین هورمون تیروئید می شوند ممکن است به معنای افزایش دوز هورمون آنها باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش های تشخیص کم کاری و پرکاری غده تیروئید مراجعه فرمایید)

آزمایشات بررسی وضعیت غده تیروئید

غربالگری سرمی مادر از آزمایشات دوران بارداری

پس ازگذشت 15 تا 20 هفته از بارداری، آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه دوم برای بررسی سندرم داون و نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا درخواست داده شود. در پانل غربالگری تست هایی برای آلفا-فیتوپروتئین (AFP) ، گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) ، استریول غیر کونژوگه و بعضی اوقات اینهیبین A وجود دارد. (بسته به تعداد نشانگرهای مورد استفاده ، آزمایش ممکن است یک نشانگر سه گانه یا چهارگانه نیز باشد). این پانل غربالگری خون در آزمایش بارداری در سه ماهه دوم فرصتی را برای ارزیابی خطر بروز این شرایط بدون انجام عمل آمنیوسنتز که روشی تهاجمی تر است، فراهم می کند. در بیشتر موارد ، فقط بیمارانی که نتایج غربالگری خون آنها نشان دهنده یک مشکل بالقوه است ، نیاز به آمنیوسنتز دارند.

آمینوسنتز از آزمایشات دوران بارداری

غالب مادران از انجام آزمایشات دوران بارداری آمینوسنتز نگران هستند. زمان نمونه گیری از آب کیسه جنین، ممکن است به نوزاد آسیب وارد شود. اما این نگرانی به دلیل عدم آگاهی کامل از آزمایش است. در صورتی که پزشک شما لازم می داند آزمایش آمنیوسنتز را انجام دهید و نگران خطرات آن هستید. آزمایش آمنیوسنتز به منظور بررسی وضعیت سلامت جنین و در برخی موارد جهت درمان از مایع آمنیوتیک انجام می شود. جنین در رحم مادر درون کیسه‌ای قرار دارد که توسط مایع آمنیوتیک (amniotic fluid) پر شده است.

این مایع علاوه بر آن که جنین را در خود نگه می‌دارد، کارکردهای زیادی در رشد و محافظت از جنین دارد. هر گونه تغییر در حجم مایع آمنیوتیک می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی در بارداری باشد. مایع آمنیوتیک حاوی سلول‌های جنین و مواد شیمیایی مختلفی است که توسط جنین تولید می‌ شوند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در مورد آزمایش آمنیوسنتز چه می دانید؟ مراجعه فرمایید)

آزمایشات دوران بارداری سه ماهه سوم

آزمایشات دوران بارداری سه ماهه سوم با اهداف مختلف انجام می شود و برخی از آن ها تنها برای گروهی از مادران ضرورت دارد. این موضوع بنا به تشخیص متخصص خواهد بود. آنچه که به شما توصیه می کنیم این است که حتما طبق دستور پزشک عمل کرده و در انجام این آزمایشات سهل انگاری نکنید.

آزمایش خون شمارش گلبول ها (CBC)

شمارش کامل سلول های خونی (CBC) در آزمایشات دوران بارداری در سه ماهه سوم آزمایشی است که سلول های گردشی در خون را ارزیابی می کند. خون شامل سه نوع سلول معلق در مایعی به نام پلاسما است: گلبول های قرمز (RBCs) ، گلبول های سفید (WBCs) و پلاکت ها (PLT). برای شناسایی و جلوگیری از بروز مشکلات ، ممکن است قبل از بارداری ، در صورت امکان ، در ابتدای بارداری و یک یا چند بار در دوران بارداری انجام شود. نتایج اولیه را می توان با مقادیر بعدی مقایسه کرد تا به دنبال تغییراتی باشند که می تواند یک مشکل پزشکی را نشان دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چگونه تفسیر جواب آزمایش CBC خون را خودمان انجام دهیم؟ مراجعه فرمایید)

آزمایش خون شمارش گلبول ها (CBC)

کشت ادرار U/C))

یکی از آزمایشات دوران بارداری سه ماهه سوم، زنان باردار باید از نظر وجود باکتریوری بدون علامت در آزمایش بارداری در سه ماهه سوم با استفاده از کشت ادرار در 12 تا 16 هفتگی از بارداری یا در اولین ملاقات قبل از زایمان ، غربالگری شوند. باکتریوری بدون علامت در دوران بارداری وقتی مقدار قابل توجهی از باکتری ها توسط کشت ادرار یافت می شوند ، تشخیص داده می شود ، اما مادر باردار هیچ علامتی در ارتباط با عفونت مجاری ادراری مانند درد یا فوریت ادرار کردن را تجربه نمی کند.

این وضعیت در تقریباً 2٪ -10٪ از زنان باردار در رخ می دهد و می تواند منجر به عفونت جدی تر کلیه شود و همچنین خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش می دهد. درمان با آنتی بیوتیک های مناسب توصیه می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در چه مواردی باید آزمایش کشت ادرار (UC) را انجام دهیم مراجعه فرمایید)

نمونه گیری در منزل

آزمایش ادرار (U/A)

همان طور که در بالا اشاره شد آزمایش ادرار یکی دیگر از آزمایشات دوران بارداری می باشد که به طور مکرر برای بررسی پروتئین اوری (دفع پروتئین در ادرار) ، وجود گلوکز در ادرار، بررسی عفونت های مجاری ادراری درخواست و بررسی می شود. بنابراین در هر مراجعه قبل از زایمان و در آزمایش بارداری در سه ماهه سوم ، دوم و اول، ممکن است از مادر باردار خواسته شود نمونه ادرار تهیه کند ولی ادرار از نظر وجود عفونت در ماه های آخر اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

اگر در دوران بارداری به سر می برید و نگران سلامتی خود و جنین تان هستید، انجام تست های دوران بارداری در منزل بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه ، در کنار آسان نمودن انجام آن ها ، باعث کاهش احتمال انتقال ویروس کووید ۱۹ می شود. آزمایش در منزل یکی از خدمات نوین آزمایشگاه آنی آزما می باشد که با انجام نمونه برداری در منزل، کلیه تست های شما را بدون این که نیاز باشد به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه نمایید، انجام می دهد. در این روش شما با صرف یک هزینه بسیار جزئی و معقول آزمایشگاه را به منزل خود می آورید. آزمایشگاه های تشخیص طبی و بیمارستان ها به دلیل مراجعه تعداد زیادی از افراد مختلف با مشکلات مختلف به صورت روزانه بسیار شلوغ و پر ازدحام می باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.