سردرد کرونا به صورت می باشد و درمان آن چیست؟

سردرد کرونا به صورت می باشد و درمان آن چیست؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

سردرد کرونا یکی از علائمی می باشد که افراد مبتلا به آن ممکن است از آن شکایت کنند. اگر چه این نشانه در بسیاری از بیماری ها ممکن است بروز کند ولی سردرد کرونا ممکن است کمی با سردرد های بیماری های دیگر متفاوت باشد برای مثال اگر تا به حال مبتلا به آنفولانزا شده اید متوجه سردرد های متوالی در چند روز شده اید و حتی بسیاری از سرماخوردگی ها نیز باعث ایجاد سردرد هایی نیز می شود.

اما برخلاف تصور عموم که کرونا را فقط با تنگی نفس و درگیری ریه می شناسند ویروس کووید ۱۹ عضو جدید کرونا ویروس ها دارای علائم مختلف و جدیدی می باشد که همه روزه از زمان ظهور این ویروس تا به الان ما را متعجب کرده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی مراجعه فرمایید) یکی از این علائم جدید سردرد می باشد.

سردرد کرونا به صورت می باشد و درمان آن چیست؟

علائم سردرد کرونا

همان طور که در بالا اشاره شد علائم سردرد کرونا کمی با سردرد های دیگر متفاوت است. البته الگوی سردرد بیماران مبتلا به کرونا مشخصه اختصاصی ندارد معمولا سردرد جنرالیزه است و عمدتا سردرد کرونا با احساس چرک در ناحیه پیشانی، درد یک طرفه چشم ، درد در ناحیه پشت سر و همچنین با احساس ناخوشایند با تکان دادن سر همراه است به طوری که با خم شدن احساس سردرد در شما بدتر می شود. همچنین سردرد مداوم و ادامه دار است می تواند ضرباندار باشد یا فشارنده و مشخصات سردرد تنشی را داشته باشد. معمولا به دوز بالای مسکن ها مقاوم است.

کاهش اشتها ، اختلال خواب ، فتوفوبی (حساسیت به نور) و درد گردن نیز از دیگر علائم بیماران مبتلا به سردرد کرونا می باشد. مانند سایر بیماری های ویروسی، سردرد COVID-19 ممکن است همراه با تب رخ دهد. تب با میگرن و همچنین انواع دیگر سردردها مانند سردردهای تنشی یا خوشه ای غیر طبیعی است. سردرد پوزیشنال یا وضعیتی را بسیاری از بیماران گزارش کرده اند.

به طور کلی برای کرونا ویروس (کووید 19) سه عارضه شایع نورولوژیک مشخص شده است:

  • انسفالیت ویروسی که خودش را با سردرد، تشنج، اختلال سطح هوشیاری و تب نشان می دهد.
  • درگیری توکسیک عفونی مغز
  • حوادث عروقی مغز مثل سکته مغزی

در بین این علائم شایع ترین مربوط به سردرد کرونا می باشد که در 8 درصد بیماران مبتلا به کرونا گزارش شده است. بعد از آن اختلال سطح هوشیاری و پارستزی (بی حسی و گزگز اندامها) ممکن است اتفاق بیافتد. همچنین توجه داشته باشید توصیه شده بیماران مبتلا به کرونا از نظر درگیری سیستم عصبی بررسی شوند چراکه اگر بیمار مبتلا به کوید 19 دارای علائم نورولوژیک مثل سردرد باشد ممکن است سریع تر به سمت بد حالی پیش رود. علائم های سیستم عصبی مرکزی (CNS) در بیمار مبتلا به کرونا می تواند به صورت سردرد ، سرگیجه ، اختلال هوشیاری ، عدم تعادل و تشنج می باشد. درگیری سیستم عصبی محیطی (PNS) می تواند به صورت اختلال حس بویایی و چشایی و حتی اختلال دید و نورالژی (درگیری اعصاب محیطی) و درگیری سیستم موسکولو اسکلتال و ماهیچه ها باشد.

نکته قابل توجه دیگر در سردرد کرونا این است که معمولا با گسترس درگیری ریه ها و عفونت ریه ممکن است سردرد در بیماران مبتلا به این بیماری نیز شدت می یابد.

سردرد کرونا به صورت می باشد و درمان آن چیست؟

تشخیص سردرد کرونا

همان طور که در بالا اشاره کردیم سردرد یکی از شایع ترین علائم بسیاری از بیماری ها به ویژه بیماری های عفونی و مسری می باشد. بنابراین در صورت احساس سردرد، آبریزش، بی حالی، احتقان بینی و غیره کردید به احتمال نسبت به ابتلا به ویروس کووید ۱۹ ، آنفولانزا یا یک سرما خوردگی شک داشته باشید ولی بهترین کار در این مسئله این است که فرض خود را کووید ۱۹ بگیرید و در اولین فرصت نسبت به آزمایش PCR کرونا اقدام کنید. این آزمایش ماده ژنتیک ویروس کرونا را در سلول های شما بررسی می کند که برای نمونه گیری آن یک وسیله شبیه گوش پاک کن( سواپ استریل) از راه بینی شما وارد مجاری تنفسی می شود و از آن قسمت نمونه برداری صورت می گیرد.( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تست PCR در منزل مراجعه فرمایید)

توصیه می شود در صورت سردرد کرونا انجام آزمایش PCR را در منزل بدون مراجعه به آزمایشگاه ها و مراکز درمانی پر خطر دیگر انجام دهید. شما همچنین با انجام نمونه گیری برای آزمایش کرونا در منزل یا هر آزمایش خون دیگر می توانید در سریع ترین زمان، هزینه کم پذیرش ، جوابدهی خود را به صورت آنلاین انجام دهید.
همچنین توجه داشته باشید در افراد مبتلا به سردرد کرونا تا جایی که امکان دارد باید از انجام MRI در بیماران مبتلا به کرونا خودداری کنید، یکی به علت این که بیمار در اثر ماندن طولانی مدت در دستگاه ام آر آی می تواند دچار ریسک کاهش اکسیژن و شدت علائم تنفسی شود و نکته دیگر این که احتمال ابتلا سایر بیماران به کرونا که از دستگاه ام آر آی استفاده می کنند نیز افزایش می یابد.

علت سردرد کرونا چیست؟

علت اصلی سردرد کرونا ممکن است در اثر کاهش اکسیژن رسانی مغز (هیپوکسی) و یا به علت عارضه ای از انسفالیت ( التهاب بافت مغز ) و یا سکته مغزی (استروک ایسکیمیک ) و یا افزایش فشار مغز باشد. همچنین احتمال داده می شود عامل دیگر این سردرد ها عفونت سینوس ها باشد. البته نکته دیگر که باید به آن توجه داشت این است گاهی علت سردرد در این دوران استرس ناشی از کرونا و ترس از ابتلای خود و اطرافیانمان می باشد به طوری که گاهی این استرس به قدری شدید می باشد که باعث سردرد های تنشی در ما می شود.

اما باید به آن توجه داشته باشیم که استرس در این موقعیت نه تنها کمک کننده نمی باشد در بسیاری از موارد باعث نتیجه عکس می شود برای مثال استرس کرونا با کاهش سیستم ایمنی بدن ما همراه است که بسیار این مسئله مهم و حیاتی می باشد چون که با افزایش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ و شدت بالای این بیماری ممکن است مواجه شویم. (جهت کسب کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چند راهکار برای کاهش استرس کرونا مراجعه فرمایید)

درمان سردرد کرونا

درمان سردرد کرونا به طور معمول مانند درمان سردرد های رایج دیگر است به طوری که درمان با مسکن ها مانند استامینوفین کدئین، نوافین، ژلوفین و دیگر مسکن ها انجام می شود. همچنین درمان با ضد تشنج ها انجام می پذیرد. البته توجه داشته باشید که درمان این نوع سردرد ها مانند سایر سردرد های رایج در وهله اول باید با هیدراتاسیون ( رساندن آب به میزان کافی ) همراه باشد.

آن چه که باید توجه داشته باشید که افرادی که سابقه بیماری های سینوزیت یا میگرن داشته اند در صورت مبتلا به سردرد کرونا ممکن است بیشتر از سایرین به درمان مقاومت نشان دهند. همچنین در افراد مبتلا به میگرن شدت سردرد ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت از ماسک شدت یابد. به طوری که 82 درصد افراد مبتلا به سردرد میگرنی افزایش فرکانس و مدت زمان سردرد و افزایش میزان استفاده از داروهای مسکن را به دنبال استفاده از ماسک گزارش شده است.

سردرد کرونا به صورت می باشد و درمان آن چیست؟

سردرد کرونا ممکن است از علائم خطرناک این ویروس باشد!

سردرد کرونا گاه ممکن است با علائم خفیف تا شدید همراه باشد که در موارد شدید ممکن است نشانه خطرناکی باشد. سایر علائم های عصبی این بیماری، معمولا در افراد مبتلا به کرونایی که دارای بیماری زمینه‌ ای مانند چاقی، بیماری دیابت یا فشار خون بالا هستند بیشتر ممکن است اتفاق بیفتد، ولی سردرد در بیمارانی که به صورت خفیف مبتلا به کرونا شده‌اند نیز مشاهده می‌ شود. بنابراین توجه داشته باشید که اگر سردرد شما از حالت یک سردرد عادی خارج شده باشد حتما در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید و مشکل خود را اطلاع دهید. گاهی یک سردرد شدید در فرد مبتلا به کرونا نشانه خطرناکی از آن و آسیب های پیشرونده عصبی حاکی می شود.

در صورت دچار به سردرد کرونا چه باید بکنیم؟

اگر شما آزمایش کرونا متوجه ابتلا به آن شوید و دچار سردرد کرونا شده اید باید چند نکته را رعایت کنید تا علاوه بر این که روند بهبودیتان سریع تر پیش رود، از ابتلای سایرین به این بیماری پیشگیری کنید. این اقدامات شامل موارد زیر می شود:

در قرنطینه بمانید

با ماندن در قرنطینه باعث می شوید که از ابتلا اطرافیانتان به کرونا پیشگیری کنید. سعی کنید قرنطینه خود را در اتاقی که دارای تهویه هوای مناسب باشد انجام شود. نور، تهویه هوای مناسب بهبودی شما را سرعت می بخشد.

استرس خود را کنترل کنید

برخی افراد ممکن است با توجه به ذهنیت که از این بیماری دارند پس از آزمایش کرونا دچار ترس و اضطراب شدید شوند و کنترل خود را از دست بدهند ولی در این رابطه باید گفت که داشتن استرس در این دوران خود شرایط را بدتر می کند و بهبودی را سخت تر می کند. همه ما میدانیم استرس ، ناراحتی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی و کاهش مقابله بدن با بیماری های عفونی می باشد. بیماری نو ظهور COVID_19 به نسبت سایر بیماری های عفونی و ویروسی کمتر شناخته شده است و درمان آن کم تر شناخته شده است ولی این مسئله نباید باعث نگرانی و استرس ما و اطرافیان شود. کنترل استرس یک مرحله مهم در مسیر بهبودی این بیماری می باشد.

آزمایش کرونا در سایر اعضای خانواده

سایر اعضای خانواده و کسانی که با شما در ارتباط هستند نیز باید آزمایش کرونا دهند. این کار باعث می شود که علاوه بر این که افراد سالم از بیمار از هم جدا شوند و از ابتلای افراد سالم جلوگیری شود و علاوه بر آن با تشخیص به موقع آن می توان با انجام برخی اقدامات از پیشرفت آن پیشگیری کرد.

بیرون از خانه همچنان ماسک بزنید

اگر کرونا مثبت بوده اید و مجبور به خارج شدن از خانه شده اید حتما در خارج از خانه ماسک بزنید. همه انواع ماسک ها در جلوگیری از انتقال بیماری و حفاظت از ابتلا به آن موثر می باشند. ولی برخی از این انواع دارای حفاظت بیشتری و برخی کم تر کارآمد تر هستند. ماسک زدن هر فردی باعث می‌ شود که اطرافیانش از انتشار قطرک‌ های تنفسی احتمالاً حاوی ویروس کرونا در امان بمانند.

استراحت کنید

اگر بخواهیم بگوییم بهترین کار برای بهبودی از این ویروس چیست باید گفت بهترین کار ، کاری نکردن است! یعنی برای بهبودی از آن استراحت کنید. استراحت در بازگرداندن نیروی جسمی دوباره شما بسیار کمک کننده باشد.

سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

یک رژیم غذایی سالم از بسیاری از عفونت ها و بیماری ها می تواند جلوگیری کند. در شرایط شیوع کرونا و آنفولانزا، لزوم داشتن سیستم ایمنی قوی برای جلوگیری از ابتلاء یا مهار عفونت در صورت بروز بیماری، تقویت سیستم ایمنی بدن بیش از پیش اهمیت یافته است. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی باید توجه داشت که باید عادت های غلط خود را کنار بگذاریم. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله روش های تقویت سیستم ایمنی بدن مراجعه فرمایید.)

سردرد کرونا به صورت می باشد و درمان آن چیست؟

بعد ۱۴ روز دوباره آزمایش دهید

برای این که بتوانید نزد سایر اعضای خانوادتان و محل کارتان بازگردید نیاز است از این که دیگر ناقل این بیماری نیستید و امکان انتقال بیماری از شما به سایر اعضای خانواده وجود ندارد تنها راه انجام آزمایش الایزا کرونا می باشد. با انجام این آزمایش می توان متوجه شد که از این بیماری بهبود یافته اید یا هنوز درگیر آن می باشد. اساس این آزمایش آنتی بادی علیه این ویروس می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش الایزا کرونا مراجعه فرمایید)

سردرد کرونا به صورت می باشد و درمان آن چیست؟

اگر شما یا اطرافیانتان دچار علائمی مانند سردرد، تب، خستگی، آبریزش بینی، تنگی نفس ، حالت تهوع، اسهال و علائمی از این قبیل شده اید و قصد انجام آزمایش کرونا در منزل را دارید ولی ترس از ابتلا و یا انتقال بیماری خودتان در صورت ابتلا بودنتان را به دیگران دارید، با انجام نمونه گیری در منزل آنی آزما می توانید بدون نیاز به خارج شدن از منزل و به آسانی آزمایش خود را انجام دهید. همچنین توجه داشته باشید که از مزایای دیگر نمونه گیری در منزل آنی آزما این است که پذیرش و جوابدهی نیز به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در مراکز پر تجمع مانند آزمایشگاه ها و ماندن در صف های طولانی آن ها می باشد. بنابراین شما می توانید با صرفه جویی در زمان، هزینه ها و بدون دردسر آزمایش کرونا و یا هر آزمایش دیگر خود را در منزل انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.