تست دیابت و سه آزمایش دیابت مهم که در این تست باید انجام شود

تست دیابت

تعیین میزان گلوکز و قندهای محلول در خون تعیین کننده وضعیت سلامتی شما از نظر ابتلا و یا عدم ابتلا به دیابت است. برای این منظور لازم است تست دیابت را انجام دهید. البته اگر سابقه بیماری دیابت در خانواده شما وجود دارد، حتما لازم است سریع برای برای این منظور اقدام نمایید. تست دیابت از سه آزمایش دیابت تشکیل شده است که در صورت مشاهده برخی از علائم قند خون، لازم است حتما این آزمایشات انجام گیرد. هر بیماری، علائمی را در ظاهر نشان می دهد. این قانون در مورد قند خون نیز صدق می کند. در این مقاله کلیه علامت های نشان دهنده وجود دیابت و یا زنگ خطر برای این بیماری، شرح داده شده است. در صورتی که شما تعداد بیشتری از این علائم را در خود مشاهده می کنید، انجام تست دیابت برای شما ضرورت پیدا می کند. لازم است سریع تر برای این منظور اقدام کنید.

تست دیابت به آزمایش هایی گفته می شود که میزان گلوکزو یا اصطلاحاً میزان قند موجود در خون افراد را بررسی کرده و در نتیجه مقدار دقیق آن را مشخص می کنند.

افرادی که از قند خون بالایی برخوردار هستند، درواقع دچار بیماری دیابت شده اند. این بیماری یکی از رایج ترین بیماری هایی است که تعداد بسیار زیادی از جمعیت دنیا با آن درگیر هستند.

افراد زمانی دچار این بیماری رایج می شوند که میزان انسولین بدنشان کاهش یابد. کاهش انسولین موجود در بدن، رابطه مستقیمی با مقدار قند و یا گلوکز موجود در خون افراد دارد؛ زیرا این انسولین است که قند را دریافت و به انرژی مبدل می سازد. بنابراین در صورت نبود آن قند وارد شده به بدن رفته رفته افزایش یافته و موجب بروز بیماری خطرناک دیابت می شود.

متاسفانه بر اساس آمار بدست آمده از افراد مبتلا به دیابت کشور ما، گفتنیست که شیوع این بیماری در ایران به مراتب بیشتر از استاندارد های جهانی است. از این رو فرایند تست دیابت در ایران به مراتب عدید تر از دیگر کشور های دنیا انجام می شود.

در سطح کشور ما مراکز آزمایشگاهی متعددی وجود دارد که همواره در حال ارائه بهترین خدمات مرتبط با انواع آزمایش ها و تست ها، به ویژه تست دیابت هستند. این تست جزء آن دسته از آزمایش هایی است که پزشکان آن را مکرراً برای بیماران خود تجویز می کنند.

در صورت مشاهده چه علائمی باید تست دیابت را انجام داد؟

دیابت بیماری خطرناکی است که اگر به موقع و در اسرع وقت تشخیص داده نشود، موجب بروز مشکلات خطر آفرین و جبران نا پذیری برای افراد مبتلا می شود. بنابراین افراد باید توجه داشته باشند که در صورت مشاهده علائم مربوط به بروز دیابت در اولین فرصت به پزشک به جهت انجام تست، مراجعه کنند.

حال سوال اینجاست که چه علائمی نشان دهنده بروز بیماری دیابت هستند؟

علائم تست دیابت

در ادامه متن مواردی آورده ایم که همه جزء مهم ترین علامت های نشان دهنده بیماری دیابت هستند و در صورت مشاهده آن ها فرد باید بدون اتلاف وقت، سراغ تست دیابت و یا قند خون خود برود:

 علائمی باید بعد از آن آزمایش دیابت داد :

1- سخت شدن فرایند کاهش وزن

2-خوردن انواع و اقسام شیرینی ها در مقادیر بالا و سیر نشدن

3- عصبانیت و خشمگین شدن در اثر نخوردن یک وعده غذایی

4- داشتن حس گیجی در صورت از دست دادن یکی از وعده های غذایی صبحانه، نهار، شام

5- خستگی و خواب آلودگی پس از خوردن وعده های غذایی

6- مصرف کافئین در روز به طوری که در غیر این صورت فرد نا آرام می شود.

7- داشتن حس هایی اعم از عصبانیت، لرزه و ضعف در طول روز

8- افزایش تعداد ادرار در روز

9- کاهش چشمگیر قدرت حافظه

10- استرس و اضطراب بالا

11- نگرانی زیاد

12- ناراحت شدن سر هر مسئله ی ساده

13- تاری میدان دید

14- بزرگ شدن اندازه قسمت میان تنه بدن در حد باسن و یا حتی بزرگ تر از آن

15- کاهش بالای میل جنسی

16- احساس تشنگی مداوم و زیاد

و …

البته لازم است بدانید هیچ کدام از موارد بالا به طور صد در صدی نشان دهنده بیماری دیابت نیستند. پس لازم و ضروری است، کسی که دچار علائم فوق می باشد، در وهله اول باید اقدام به انجام تست دیابت نماید، تا در صورت ابتلا دیگر اقدامات لازم را برای بهبودی انجام دهد.

تست های مربوط به دیابت شامل چه آزمایش هایی می شود؟

برای تشخیص دیابت در افراد ابتدا باید میزان قند خون آن ها چک شود. تشخیص میزان قند خون نیز از جمله فرایند هایی در پزشکی محسوب می شود که به صورت تست برداری از خون افراد و انجام آمایشات مربوطه روی نمونه خون، می باشد.

نحوه نمونه گیری تست دیابت

بر اساس نتیجه تست دیابت میزان گلوکز موجود در خون افراد با استفاده از اعداد و ارقامی مشخص می شود که اگر بالا تر از حد استاندارد باشد، فرد دچار بیماری دیابت است.

به طور کلی تست دیابت به چند صورت مختلف انجام می شود که هر کدام دارای فرایندی متفاوت هستند. در انواع تست دیابت، نتیجه نهایی طبق بررسی پارامتر های مجزایی به دست می آید که باعث شده هر کدام دارای ویژگی های جداگانه ای باشند.

در ادامه می توانید با تست دیابت در انواع مختلف آشنا شوید:

1- آزمایش قند خون پلاسما ( FBG ) :

در مقایسه با دیگر انواع آزمایش های قند خون تجویز این مورد از تست دیابت، در بین جوامع پزشکی بسیار متداول تر است. چرا که زمان مورد نیاز برای نتیجه گیری در آن به نسبت کوتاه تر از بقیه می باشد. برای انجام این تست لازم است افراد ناشتا باشند.

2- آزمایش دیابت از نوع تحمل گلوکز خوراکی :

این تست دیابت با اینکه زمان بیشتری را برای اعلام نتیجه نهایی نیاز دارد، اما از دقت بسیار بالاتری برخوردار است، به گونه ای که نتیجه به دست آمده از آن به مراتب قابل استناد تر می باشد. لازم به ذکر است که برای تشخیص دیابت حاملگی نیز از این نوع تست دیابت استفاده می شود. در این تست دیابت هم فرد باید ناشتا باشد به صورتی که ۸ ساعت قبل از انجام آزمایش چیزی نخورده باشد.

3- تست دیابت تصادفی :

یکی دیگر از تست های نشان دهنده قند خون، تست دیابت تصادفی است که بر خلاف دو آزمایش قبلی در هر زمان و ساعتی از روز انجام می گیرد، به طوری که ناشتا بودن در این تست دیابت اهمیت ندارد.

مراحل متداول انجام تست دیابت

برای انجام تست دیابت باید مراحلی چون موارد زیر طی شوند:

مراحل انجام تست دیابت

1- ابتدا نواری کشی به نام گارو بالای بازوی فرد بسته می شود تا به وسیله آن جریان حرکت خون بایستد.

2- سپس محل فرو رفتن سوزن با پنبه و الکل استریل می شود.

3- در این قسمت نوبت به وارد کردن سوزن داخل رگ برای کشیدن خون می رسد، که در این جا امکان دارد فرایند چند مرتبه تکرار گردد تا از رگ مناسبی خون مورد نیاز کشیده شود.

4- به جهت جمع آوری خون از رگ به وسیله سوزن وارد شده، باید پس از اتصال به رگ لوله ای به انتهای سوزن متصل شود.

و در آخر باز کردن گارو و بانداژ کردن قسمت سوزن خورده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.