آزمایش Inhibin B در ناباروری

آزمایش Inhibin B در ناباروری

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

شما ممکن است به عنوان بخشی از ارزیابی ناباروری ، همراه با سایر آزمایشات ، آزمایش Inhibin B را انجام دهید. هنگامی که شما و همسرتان در باردار شدن مشکل دارید و به اصطلاح دچار ناباروری هستید. بعضی اوقات قبل از انجام برخی از اقدامات کمک باروری ، مانند لقاح آزمایشگاهی این آزمایش درخواست می گردد. برای انجام این آزمایش نمونه خون گرفته شده از ورید مورد نیاز می باشد.

برای انجام آزمایش Inhibin B هیچ آمادگی خاصی مورد نیاز نیست؛ با این حال ، دستورالعمل های داده شده توسط پزشک خود یا آزمایشگاه انجام دهنده آزمایش را دنبال کنید. اگر شما یک خانم هستید ، ممکن است لازم باشد نمونه خون شما در یک زمان خاص در طول چرخه قاعدگی مانند روز سه گرفته شود.

آزمایش Inhibin B در ناباروری

در آزمایش Inhibin B چه چیزی بررسی می شود؟

اینهیبین B هورمونی است که با تولید مثل و رشد تخمک در زنان و اسپرم در مردان مرتبط است. آزمایش Inhibin B سطح این هورمون را در خون اندازه گیری می کند و ممکن است به عنوان بخشی از ارزیابی ناباروری مورد استفاده قرار گیرد. اینهیبین B بیشتر توسط تخمدان ها در خانم ها و توسط بیضه ها در آقایان ساخته می شود.

در زنان ، اینهیبین B با بلوغ فولیکول ها در تخمدان ها همراه است. فولیکول ها ساختاری هستند که به تخمک های بالغ تبدیل می شوند. اینهیبین B در هر دوره قاعدگی در زمانهای مختلف بالا و پایین می رود. در مردان ، اینهیبین B در تولید اسپرم در بیضه ها نقش دارد. سطح اینهیبین B در مردان با باروری طبیعی در مقایسه با مردانی که تعداد کافی اسپرم زنده تولید نمی کنند ، به طور معمول بیشتر است. این نقش ها باعث می شود که از آزمایش Inhibin B به عنوان نشانگر باقی ماندن قدرت باروری و عملکرد تخمدان در زنان استفاده شود. کمتر معمول است که می تواند برای ارزیابی باروری در مردان استفاده شود

زنان با تعداد مشخصی از فولیکول ها در تخمدان ها متولد می شوند که می توانند بالغ شوند و به تخمک تبدیل شوند. این روند بلوغ در طول هر یک از چرخه های قاعدگی شما اتفاق می افتد. با افزایش سن ، فولیکول های زنده کمتری دارید و تخم های بالغ کمتری تولید می کنید. با گذشت زمان ، کیفیت تخمک ها نیز کاهش می یابد و به احتمال زیاد دچار عدم تعادل کروموزومی می شوند. سطح آزمایش Inhibin B و هورمون دیگری به نام هورمون ضد مولرین (AMH) با تعداد فولیکول های باقیمانده شما ارتباط دارد ، بنابراین آنها یک شاخص کلی برای باروری باقی مانده (ذخیره تخمدان) هستند. اگر می خواهید از روش های باروری مثل لقاح آزمایشگاهی کمک بگیرید ، سطح Inhibin B و AMH به احتمال زیاد پاسخ شما به درمان مربوط می شود.

آزمایش Inhibin B چگونه استفاده می شود؟

آزمایش Inhibin B به طور معمول انجام نمی شود اما ممکن است در شرایط خاص مفید باشد.

اگر شما زنی هستید که در باردار شدن مشکل دارید و دچار ناباروری هستید، ممکن است از آزمایش اینهیبین B به همراه تست هورمون محرک فولیکول (FSH) استفاده شود تا ببینید تخمدان شما خوب کار نمی کند یا نه. Inhibin B همچنین ممکن است همراه با آزمایش AMH برای ارزیابی پتانسیل باروری (ذخیره تخمدان) و احتمال بارداری شما استفاده شود. برای این استفاده ، AMH آزمایش ترجیحی است و اینهیبین B با درخواست کمتری تجویز می شود.

اگر شما یک مرد هستید ، ممکن است پزشک متخصص شما برای ارزیابی تولید و باروری اسپرم ، برای شما آزمایش Inhibin B را به همراه آزمایش FSH و آنالیز مایع منی انجام دهد.

آزمایش Inhibin B در ناباروری

آزمایش Inhibin B چه موقع درخواست داده می شود؟

هنگامی که شما و همسرتان دچار ناباروری شده اید ممکن است آزمایش Inhibin B انجام شود. ناباروری معمولاً وقتی تشخیص داده می شود که یک زوج سعی کرده اند به مدت 12 ماه یا بیشتر بدون موفقیت باردار شوند. Inhibin B ممکن است گاهی اوقات قبل از انجام یک روش کمک باروری ، مانند لقاح آزمایشگاهی ، برای زنان تجویز شود تا به ارزیابی میزان ذخیره تخمدان کمک کند.

نتیجه آزمایش Inhibin B چه چیزی را نشان می دهد؟

سطح اینهیبین B به طور معمول بسته به جنس و سن متفاوت است. آزمایش Inhibin B به عنوان آزمایش های تشخیصی یا “به تنهایی” برای ناباروری در نظر گرفته نمی شوند. آنها همراه با سایر آزمایشات و یافته های بالینی مانند سابقه پزشکی شما و نتایج حاصل از معاینه فیزیکی استفاده می شوند.

اگر شما یک زن در سنین باروری هستید و سطح اینهیبین B شما پایین است ، در این صورت پتانسیل باروری (ذخیره تخمدان) و احتمال بارداری شما کاهش می یابد. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید باردار شوید ، این فقط یک شاخص است که باید با سایر فاکتورهای باروری در نظر گرفته شود.

اگر یک مرد هستید و سطح اینهیبین B شما پایین است ، ممکن است بر روی تولید اسپرم تأثیر بگذارد. این بدان معنا نیست که شما تعداد کافی اسپرم زنده تولید نمی کنید ، این فقط یک شاخص است که باید به همراه سایر عوامل مانند نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل مایع در نظر گرفته شود.

علاوه بر اینهیبین B ، چه آزمایشات دیگری می توان انجام داد؟

چندین آزمایش دیگر ممکن است برای کمک به تعیین علت ناباروری انجام شود.

نمونه هایی از تست های آزمایشگاهی برای زنان عبارتند از:

 • هورمون لوتئین کننده (LH)
 • هورمون محرک فولیکول (FSH)
 • پرولاکتین (PRL)
 • استرادیول
 • پروژسترون
 • استروژن
 • هورمون ضد مولری (AMH)
 • تستوسترون آزاد و تام
 • گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی (SHBG)

آزمایش Inhibin B در ناباروری

تست های آزمایشگاهی اضافی برای مردان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تجزیه و تحلیل مایع منی
 • تستوسترون رایگان و کامل
 • گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی (SHBG)
 • هورمون لوتئین کننده (LH)
 • هورمون محرک فولیکول (FSH)
 • پرولاکتین (PRL)

(برای جزئیات بیشتر به مقاله ناباروری مراجعه کنید)

هورمون محرک فولیکول (FSH)

اولین آزمایشی که با آزمایش Inhibin B درخواست می شود، هورمون محرک فولیکول (FSH) هورمونی است که با تولید مثل و رشد تخمک در زنان و اسپرم در مردان مرتبط است. FSH توسط غده هیپوفیز ساخته می شود ، اندام کوچکی که در مرکز سر در پشت حفره سینوس در پایه مغز قرار دارد. کنترل تولید FSH یک سیستم پیچیده است که شامل هیپوتالاموس در مغز ، غده هیپوفیز و هورمون های تولید شده توسط تخمدان ها یا بیضه ها است. هیپوتالاموس هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) آزاد می کند ، که هیپوفیز را برای آزاد سازی FSH و هورمون لوتئینیزه (LH) ، هورمونی نزدیک به هم که در تولید مثل نیز نقش دارد تحریک می کند. در زنان در سنین باروری ، FSH باعث رشد و بلوغ تخمک ها (فولیکول ها) در تخمدان ها در مرحله فولیکولر چرخه قاعدگی می شود.

چرخه قاعدگی به فازهای فولیکولار و لوتئال تقسیم می شود و هر مرحله حدود 14 روز طول می کشد. در طی این مرحله فولیکولی ، FSH تولید استرادیول توسط فولیکول را آغاز می کند ، و دو هورمون در تکامل بیشتر فولیکول تخمک با هم کار می کنند. نزدیک به انتهای فاز فولیکولار ، افزایش FSH و هورمون لوتئین ساز وجود دارد. آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) اندکی پس از این افزایش هورمون ها رخ می دهد. هورمون اینهیبین و همچنین استرادیول و پروژسترون به کنترل میزان FSH آزاد شده از غده هیپوفیز کمک می کنند. FSH همچنین توانایی تخمدان در پاسخ به LH را تسهیل می کند.

با پیر شدن یک زن و یائسگی ، عملکرد تخمدان کمرنگ شده و در نهایت متوقف می شود. با وقوع این امر ، سطح FSH و LH افزایش می یابد.

در مردان ، FSH بیضه ها را برای تولید اسپرم بالغ تحریک می کند و همچنین باعث تولید پروتئین های متصل به آندروژن می شود. سطح FSH در مردان پس از بلوغ نسبتاً ثابت است. کمتر در مورد سطح FSH در مردان مسن شناخته شده است.

استروژن (Estrogen)

استروژن (Estrogen) دیگر آزمایشی است که با آزمایش Inhibin B درخواست شده و به دسته ‌ای از هورمون ‌ها شامل استریول، استرادیول و استرون اطلاق می‌ شود که در بدن خانم ‌ها تولید می ‌شوند. استروژن‌ ها به طور عمده در تخمدان ‌ها، بیضه ها و آدرنال از آندروژن های آندروستن دیون و تستوسترون ساخته می ‌شوند. استروژن در خانم ها در سیکل طبیعی تخمدان، در مرحله فولیکولی از تخمک آزاد می شود. این هورمون باعث رشد دستگاه تولید مثلی زن و ایجاد صفات زنانه مثل بزرگ شدن سینه ‌ها در جنس مونث و داشتن صدای ظریف زنانه می‌ شود.

استروژن در جدار رحم باعث رشد و پرخونی آندومتر (دیواره داخلی رحم) می شود. همچنین در هیپوتالاموس میزان آزاد شدن هورمون محرک غدد جنسی را کاهش داده و موجب کاهش آزاد شدن FSH و LH از غده هیپوفیز می شود. بعد از یائسگی تقریبا هیچ استروژنی در بدن تولید نمی‌ شود، بنابراین فعالیت استخوان‌ سازی در بدن بسیار کاهش می ‌یابد. این حالت اگر شدید باشد، منجر به بروز پوکی استخوان در سنین بعد از یائسگی در زنان می ‌شود. سنجش استروژن در موارد ارزیابی سطح استروژن در بیماران دارای سیکل قاعدگی غیر طبیعی، خونریزی غیر طبیعی به مقدار زیاد، بررسی بلوغ جنسی، ناباروری، وجود ویژگی های زنانه (ژنیکوماستی)، پایش درمان های هورمونی جایگزین در دوران یائسگی، به عنوان تومورمارکر (تشخیص تومورهای تولید کننده استروژن) و بررسی عملکرد تخمدان استفاده می شود.

آزمایش Inhibin B در ناباروری

استرادیول (E2)

استرادیول (E2) هورمون بعدی مورد درخواست با آزمایش Inhibin B است و در تخمدان تولید می شود. زنان دارای مکانیسم پس نوردی برای این هورمون می باشند به طوری که کاهش سطح E2 موجب تحریک هیپوتالاموس و عوامل آزاد کننده گنادوتروپین ها می گردد که این امر باعث تحریک هیپوفیز و ترشح هورمون های FSH و LH می شود. این هورمون ها موجب تحریک تخمدان و تولید E2 می گردند. میزان این هورمون در مرحله تخمک گذاری سیکل ماهانه به حداکثر می رسد. در آقایان نیز مقدار کمی از این هورمون تولید می شود؛ حدود یک سوم استروژن در بیضه ها و بقیه آن از تبدیل تستوسترون و استرون در بافت های محیطی حاصل می گردد. میزان زیادی از استرادیول در سرم به شکل متصل به آلبومین و گلوبولین متصل شونده به هورمون­های جنسی (SHBG) می باشتند وتنها ۳-۲ درصد به شکل آزاد وجود دارد.

پروژسترون

پروژسترون هورمونی است که به مقدار اندک از غدد فوق کلیه و بیشتر از جسم زرد در تخمدان ترشح می شود و به همراه آزمایش Inhibin B ممکن است خواسته شود. پروژسترون موجب رشد و بازسازی پوشش داخلی رحم شده و رحم را برای جایگزینی تخمک بارور شده آماده می کند. پس از تخمک گذاری سطح پروژسترون در پلاسما افزایش می یابد؛ جسم زرد مقدار زیادی پروژسترون تولید و ترشح می نماید. درصورتی که عمل لقاح صورت نگیرد جسم زرد تخریب می شود؛ بنابراین از بین رفتن جسم زرد که منبع اصلی تولید پروژسترون است، موجب افت سطح پروژسترون خون خواهد شد که این امر شروع خونریزی قاعدگی را به دنبال خواهد داشت.

در صورت وقوع لقاح و جایگزینی تخمک بارور شده در رحم ، جسم زرد باقی مانده و در چند هفته اول بارداری به تولید پروژسترون ادامه می دهد. سپس جسم زرد توسط جفت جایگزین می شود. از این پس تا پایان دوره بارداری، جفت تولید و ترشح عمده هورمون پروژسترون را بر عهده خواهد داشت. میزان پروژسترون و غلظت های ادراری متابولیت های آن (نظیر پرگناندیول) در نیمه دوم دوره تخمک گذاری طبیعی افزایش می یابد. بنابراین میزان پروژسترون اطلاعات دقیقی را در مورد زمان وقوع تخمک گذاری فراهم می نماید. (برای جزئیات بیشتر به مقاله آزمایش پروژسترون مراجعه کنید)

تستوسترون

تستوسترون، هورمونی است که در مردان، بیضه ها و در زن ها تخمدان ها مسئولیت تولید آن را برعهده دارند و با آزمایش Inhibin B درخواست می شود و البته در زنان، این هورمون در مقادیر اندکی تولید می ‎شود. تولید تستوسترون در دوران بلوغ به طور قابل توجهی افزایش می ‎باید و بعد از 30 سالگی تولید آن کم تر و کم تر خواهد شد. تستوسترون اغلب با محرک جنسی همراه بوده و در تولید اسپرم در مردان نقش اساسی دارد و این هورمون، بر استخوان ها، ماهیچه ها، نحوه ذخیره چربی در بدن و حتی تولید گلبول های قرمز تاثیر گزار است و سطح هورمون تستوسترون در مردان می ‎تواند بر روحیه آن ها نیز تاثیر بگذارد. (برای جزئیات بیشتر به مقاله آزمایش تستوسترون مراجعه کنید)

آزمایش Inhibin B در ناباروری

اگر شما نیز برای اطلاع از وضعیت باروری خود قصد انجام آزمایشات بالا را دارید یا می خواهید آزمایش Inhibin B را به صورت غیر حضوری انجام دهید، با انجام پذیریش آنلاین از صفحه اصلی آنی آزما می توانید نمونه گیری خود را در منزل یا محل کار خود انجام دهید. همچنین جوابدهی آزمایش شما نیز به صورت آنلاین در سایت قرار می گیرد. بنابراین بدون آن که نیاز به حضور در مراکز پر خطر و پر تجمع مانند آزمایشگاه ها داشته باشید با انجام تمام مراحل از منزل خود می توانید چکاپ های دوران بارداری خود را انجام دهید و آزمایش در منزل انجام دهید.

همکاران مجرب ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند، خود را با ارائه کارت پرسنلی معرفی کرده نسخه شما را بررسی کرده و پس از اطمینان از شرایط مطلوب بیمار برای نمونه گیری آزمایش کرونا در منزل می کنند و نمونه ها را در اسرع وقت و مطابق شرایط استاندارد به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند . آنی آزما در کوتاه ترین زمان ممکن جواب آزمایش را آماده کرده و شما می توانید جواب را از طریق سایت ، اپلیکیشن ، تلگرام ، ایمیل ، پیک دریافت کنید

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.