اطلاعات خود را در مورد یائسگی بیشتر کنید

فیزیولوژی بدن خانم ها با آقایان متفاوت است و اولین تفاوت، قاعدگی ماهانه خانم ها است. از زمان بلوغ، قاعدگی شروع شده و در سنی به پایان می رسد. در این زمان خانم ها وارد دوران یائسگی خواهند شد. این سن در افراد مختلف متفاوت است و به طور مشخص نمی توان تعیین نمود که هر خانم، در چه سنی یائسه خواهد شد. اما لازم است بدانید که شروع ورود به دوران یائسگی، با علائمی است که به خانم ها خبر می دهند خودشان را برای اتمام قاعدگی آماده کنند. البته در این مورد نیز متذکر می شویم الزاما تمامی علائم در یک خانم دیده نمی شود و تنها برخی از آن ها بروز می کند. به همین دلیل شروع یائسگی در هر فرد با فردی دیگر، متفاوت خواهد بود. بهترین کار این است که با مطالعه مقالات مرتبط، سطح آگاهی خود ار در مورد یائسگی بالا برید. کارشناسان ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما با نگارش این مقاله به شما کمک می کنند.

آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی : یکی از آزمایش های کنترلی که خانم ها در دوران میانسالی آن را انجام می دهند، آزمایش یائسگی می باشد. در این آزمایش شروع دوران یائسگی در خانم ها مورد بررسی قرار می گیرد. یائسگی و علائم و مشکلاتی که به همراه دارد، در صورت تشخیص درست و به موقع، به راحتی به وسیله دارو و روش های درمانی دیگر قابل کنترل می باشد.

آزمایش یائسگی شامل تست ها و آزمایش هایی است که به صورت هورمونی بوده و اندازه گیری مقادیر آنها می تواند در کنار هم و با بررسی شرایط بالینی، بیانگر شروع یا عدم شروع دوران یائسگی باشد.

یائسگی چیست و آزمایش یائسگی چگونه می تواند آن را نشان دهد

یائسگی، به دوره ای در زندگی یک خانم اطلاق می شود که دوره پریودی متوقف می شود. از لحاظ پزشکی، می توان یائسگی زودرس را این گونه تعریف کرد: عدم دوره قاعدگی به مدت 12 ماه متوالی. متوسط سن برای یائسگی در زنان بطور طبیعی 51 سال است. برخی اوقات به دلیل بعضی از بیماری ها یا فاکتورهای ژنتیکی و یا جراحی، یائسگی زودتر نیز اتفاق می افتد.

زمان یائسگی طبیعی در بین خانم ها بسیار متنوع است، به هر حال وقتی یائسگی قبل از 40 سالگی اتفاق می افتد به آن یائسگی زودرس می گویند. برای تشخیص این حالت از آزمایش یائسگی استفاده می شود

آشکارترین نشانه سالخوردگی زنان قطع قاعدگی است که انتقال زن از دوران باروری به دوران یائسگی را بطور واضحی مشخص میسازد. این افراد باید خود را با مسائل اجتماعی و فیزیکی متعددی سازگار نمایند. معمولا بعد از سن 40 سالگی تخمک گذاری (اوولاسیون) بی نظم تر میشود.

سن متوسط وقوع یائسگی حدود 51 سالگی است، بعضی از زنان از سنین پائین تر یائسه میشوند در حالیکه عده دیگری ممکن است تا سن 55 سالگی یا بالاتر نیز قاعده شوند که غیرعادی نمی باشد، البته در 1 الی 3 سال آخر مقدار خونریزی کاهش یافته و فواصل بین دوره های خونریزی طولانی تر میشود. بعضی از زنان قبل از یائسگی خونریزی بیشتری دارند. علت بروز یائسگی کم شدن و یا نارسائی فعالیت تخمدانها است .

از لحاظ آزمایشگاهی با اندازه گیری مقدار هورمونهای , FSH LH و استروژن میتوان وقوع آن را تائید نمود. به مجموعه این تست ها، آزمایش یائسگی گفته می شود.

هورمون محرک فولیکولی یا همان FSH یکی از مهم ترین تست های موجود در آزمایش یائسگی  می باشد.اندازه گیری هورمون محرک فولیکولی (FSH) بهترین آزمایش برای نشان دادن نارسائی تخمدانی است. (FSH>50mIU/ml).

پس از هورمون FSH، پزشک می تواند برای انجام آزمایش یائسگی از تست مقدار استروژن خون نیز استفاده نماید.اکثریت زنان، یعنی حدود 85% از آنان اشکالی از کمبود استروژن را در یائسگی تجربه میکنند. بنابر این افزایش سطح هورمون محرک فولیکولی (FSH)و کاهش سطح استروژن در آزمایش خون از نشانه های شروع دوران یائسگی است. با ما باشید در ادامه مقاله آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

هورمون FSH چیست

هورمون FSH یک هورمون گلیکوپروتئینی می باشد که از لوب پیشین هیپوفیز و سلول های گنادوتروپ این ناحیه ترشح می شود. هورمون محرکه فولیکولی یا هورمون FSH  در رشد و بلوغ اندام های جنسی مردانه و زنانه و پیشبرد رهاسازی تخمک و چرخه قاعدگی و تولید اسپرم نقش دارد. تولید این هورمون توسط هیپوتالاموس کنترل می شود و معمولا به صورت نوسانی ترشح می شود.

آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

هورمون های استروئیدی مانند پروژسترون و استروژن بر کنترل میزان ترشح این هورمون نقش دارند. به همین دلیل در خانم های یائسه به دلیل فقدان هورمون های استروئیدی این اثر کنترلی از بین رفته و میزان این هورمون در این سنین به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد.

هورمون FSH در اوایل چرخه قاعدگی، با تاثیر بر فولیکول ها باعث رشد آنها می شود و با افزایش آن در میانه دوره قاعدگی، عمل تخمک گذاری انجام می شود و سپس به صورت تدریجی میزان ترشح آن کاهش می یابد.با ما باشید در ادامه مقاله آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

تغییرات فیزیولوژیک بدن بعد که در کنار آزمایش یائسگی بررسی می شوند

تغییرات مربوط به اعضای تناسلی:

ساختمانهای نگهدارنده رحم، مثانه و راست روده توان و استحکام قبلی خود را از دست میدهند و این تغییرات ممکن است به افتادگی مثانه و رکتوم و بیرون زدگی رحم منجر شوند. اندازه رحم شروع به کوچک شدن میکند و شبیه رحم یک دختر قبل از سن بلوغ میشود. بافت پوششی واژن نازک میشود، ترشحات واژن و گردن رحم کاهش میابد و سینه ها نیز شروع به کوچکتر شدن مینمایند.

تغییرات مختلف در اعمال فیزیولوژیک بدن:

کاهش فعالیت تیروئید، اختلال در تنظیم دمای بدن، تغییر در انتشار چربی و نیز تغییراتی در سیستم عصبی مانند کم حافظگی و اختلال در کنترل تعادل پدید می آید. تغییرات ناشی از کمبود استروژن باعث ازبین رفتن مخاط واژن و در نتیجه مقاربت دردناک میگردد.

گرگرفتگی:

از اولین نشانه های آن احساس گرما در سر، گردن و سینه است که بسرعت افزایش یافته و معمولا تا 3 الی 4 دقیقه دوام دارد و بدنبال آن ممکن است لرز و تعریق اتفاق افتد. گرگرفتگی اغلب با تپش قلب و احساس ضعف همراه است. فواصل زمانی و مدت گرگرفتگی متغیر است و در بعضی از زنان اصلا مشاهده نمی شود ولی حدود 75درصد زنان آن را تجربه میکنند و غالبا خفیف بوده طوریکه مانع فعالیتهای عادی آنان نمی شود. فراوانی وقوع گرگرفتگی و اثرات آن معمولا بعد از چند ماه شروع به کاهش میکند و اغلب زنان پس از 24 الی 30 ماه از آن رهائی می یابند و ممکن است فقط در مواقع استرس دچار گرگرفتگی شوند.

آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

نشانه های مربوط به اعصاب و روان:

سردرد، بیخوابی، سرگیجه، افسردگی و احساس ناامیدی در طی این دوره زیاد اتفاق می افتد. البته شخصیت فرد عامل مهمی در تعیین شدت این نشانه ها است و ممکن است بسیاری از آنها منشاء عاطفی داشته باشند، بنابر این حمایت عاطفی در این دوران از طرف نزدیکان بسیار مهم است.با ما باشید در ادامه مقاله آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

نشانه های مربوط به استخوان:

درد و خشکی مفاصل از شکایات شایع زنان در حوالی یائسگی است. استئوپروز(پوکی استخوان) بخش اعظم توده استخوانی را در بر میگیرد و بویژه در مهره های ستون فقرات قابل توجه است. پوکی استخوان از عوارض شایع این دوران است و بدلیل افزایش احتمال شکستگی، ناتوانی جسمی در این دوره افزایش میابد. توصیه های زیر به کاهش پوکی استخوان و تقویت استخوانها کمک میکند: از قبل از 35 سالگی ورزش منظم ( لااقل یک روز درمیان) شروع شود، مصرف لبنیات و سبزیهای دارای کلسیم افزوده شود، زمان در معرض آفتاب قرار گرفتن افزوده شود و یا اینکه ویتامین دی بصورت دارو مصرف شود.( جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد استئوپروز، بروشور مربوط به پوکی استخوان را از آزمایشگاه دریافت نموده و آن را مطالعه نمائید).

به صورت خلاصه یائسگی و علائم شایع آن عبارتند از:

 • پریود های نامنظم
 • بیخوابی
 • خستگی و از دست دادن انرژی
 • گرگرفتگی و تعریق شبانه
 • فراموشی و یا افکار مبهم
 • نازک شدن مو یا ریزش مو
 • خشکی واژن
 • خشکی و گرفتگی مفاصل
 • التهاب
 • هوس های غذایی
 • علائم گوارشی
 • درد هنگام مقاربت
 • اضطراب و یا غم
 • تحریک پذیری و یا دمدمی بودن
 • افزایش وزن به ویژه در اطراف کمر و باسن

اگر هر یک از علائم در این لیست برایتان آشنا بود، می توانید از آزمایش یائسگی استفاده نمایید .

نکات مهم دوران یائسگی

تا مدتی بعد از قطع قاعدگی ممکن است گاهی اوقات بارداری اتفاق افتد لذا در صورت استفاده از روشهای جلوگیری از بارداری ، قبل از کنار گذاشتن آن با پزشک یا مرکز بهداشتی ( تنظیم خانواده) مشورت نمائید.با ما باشید در ادامه مقاله آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

برخی از زنان ممکن است بدلایل مختلفی ( بعنوان مثال تنها زندگی کردن، عدم استطاعت مالی، ناتوانی در خوب جویدن غذا و یا بعلت ناآگاهی از نیازهای تغذیه ای خود) دچار سوء تغذیه شوند. رژیم غذائی می باید از نظر پروتئینها و ویتامینها بخصوص ویتامین دی و کلسیم رعایت شود.

با توجه به شیوع بعضی بدخیمی ها در این دوران ، معاینات دوره ای مناسب نظیر ماموگرافی و پاپ اسمیر باید انجام شود. با توجه به اینکه پوکی استخوان از عواقب مهم یائسگی است باید آن را قبل از بروز شکستگی استخوان تشخیص داد. هورمون درمانی تحت نظر پزشک میتواند بسیاری از عوارض ذکر شده را کاهش دهد. آشنائی با تغییرات این دوران باعث اطمینان خاطر در زنان خواهد شد و فرد با یادآوری موفقیتهای گذشته میتواند نیروی روانی بیشتری گرفته و انرژی خود را متوجه کارهای جدید سازد.

آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

انواع درمان ها برای کاهش علائم یائسگی:

 • هورمون درمانی:

یکی از راه های درمان یائسگی هورمون درمانی می باشد در این نوع درمان (استروژن درمانی یا HT و ET) به اشکال مختلفی اعم از اسپری ترانس درمال، ژل، کرم، قرص یا پچ وجود دارد. درمان هورمونی موضعی، برای مصارف درون واژینال در دسترس است. روش HT/ET یا هورمون درمانی، موثرترین راه برای کنترل علائمی مانند گرگرفتگی و خشکی واژن است. از آن جایی که این روش خطراتی به دنبال دارد (حمله قلبی، سکته، سرطان سینه)، متخصصین زنان توصیه می کنند از کمترین دوز موثر هورمون ها در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده شود.با ما باشید در ادامه مقاله آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

 • قرص های ضد بارداری خوراکی:

قرص های ضد بارداری از جمله داروهایی هستند که برای درمان یائسگی استفاده می شوند و استفاده از این دارو ها شکلی از هورمون درمانی است که به تخفیف علائم یائسگی کمک میکند.

 • دارو های ضد افسردگی
 • مهار کننده های بازجذب انتخابی سروتونین (SSRIs) و داروهای مربوط به آن در 60% زنان در کنترل گرگرفتگی، موثر بوده است.
 • لوبریکانت ها، کرم ها و ژل های واژینال غیر هورمونی می تواند در رفع خشکی واژن موثر باشد.
 • تکنولوژی های کمک کننده به بارداری، مانند بارداری با استفاده از تخمک های اهدایی، برای خانم هایی که دچار یائسگی زودرس شده اند و قصد دارند باردار شوند، مناسب است.

چه کسانی در خطر یائسگی زودرس هستند؟

نارسایی زودرس تخمدان، بسیار نادر است و از هر 1000 خانم 15 تا 29 ساله فقط یک نفر و از هر 100 خانم 30 تا 39 ساله نیز در یک نفر اتفاق می افتد. نارسایی تخمدان ها می تواند به دلیل فاکتورهای ژنتیکی یا برخی بیماری های خودایمنی یا اختلالات تیروئیدی، عفونت های ویروسی، اختلالات هورمونی یا اختلال در خوردن باشد. احتمال نارسایی زودرس تخمدان در خانم هایی بالاست که بستگانی با این شرایط دارند.

خانم هایی در خطر یائسگی زودرس هستند که در معرض جراحی یا درمانی قرار دارند که یائسگی را القا می کند و همچنین افرادی که برای درمان سرطان تحت درمان هستند و یا باید برای حذف اندام های زنانه جراحی کنند.با ما باشید در ادامه مقاله آزمایش ها و علائم تشخیص دوران یائسگی

بهترین راه تشخیص یائسگی زود رس استفاده از آزمایش یائسگی می باشد. آزمایشگاه آنلاین آنی آزما با انجام انواع آزمایشات تشخیصی و طبی و به خصوص آزمایش یائسگی در پیشرفته ترین آزمایشگاه و همچنین انجام نمونه برداری و خون گیری در محل کار یا منزل، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.