علائم جدید کرونا که شوکه کننده است

علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

یکی از دلایلی اینکه تشخیص و در نتیجه درمان بیماری کرونا بسیار سخت است، تغییر در علائم این بیماری است. اگر زمانی که این ویروس در کشور شیوع پیدا کرد تاکنون، روند پیشروی این ویروس را بررسی کنید متوجه خواهید شد که با گذر زمان، علائم و نشانه های این بیماری توسعه پیدا کرده است. دو علامت بسیار مهم که اخیرا از بیماری کرونا کشف شده است، احساس بوی لجن در محیط و ایسکمی است. هر دو مورد بسیار آزاردهنده است. احساس بوی لجن ممکن است تا مدت ها بعد از بهبود بیماری با ما همراه باشد اما آیا می دانید دلیل آن چیست؟ ایسکمی به معنی از کار افتادن بخشی از اندام های بدن است. آیا می دانید به چه دلیل این اتفاق رخ می دهد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم.

علائم جدید کرونا

حتما شما هم از علائم جدید کرونا بسیار شنیده اید و برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا هر از چند گاهی شاهد علائم جدید کرونا هستیم؟ علائم جدید کرونا کدام ها هستند؟ در پاسخ به این سوال و سوالاتی از این قبیل باید بگوییم ویروس COVID_19 از خانواده کرونا ویروس ها هستند. تا به حال از این خانواده بیماری های دیگری علاوه بر COVID_19 نیز گزارش شده است.

سارس بیماری دیگری است که در این خانواده وجود دارد و عامل مشکلات تنفسی بوده است. خانواده ویروس کرونا تنها ویروس هایی هستند که با وجود پوشش در اطراف ویروس ، توانایی ایجاد بیماری های گوارشی از قبیل اسهال، استفراغ، حالت تهوع را دارا هستند. کرونا ویروس همچنین یکی از عامل های سرما خوردگی های ویروسی می باشد. بیماری نو ظهور COVID_19 دارای ژنوم بسیار جهش پذیر است. در ادامه این مقاله ما قصد داریم در مورد جهش های ویروس COVID_19 و علائم جدید کرونا صحبت کنیم.

علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی

علت علائم جدید کرونا چیست؟

همان طور که در بالا اشاره شد همواره ما شاهد علائم جدید کرونا هستیم. علائمی که گاهی حتی خطرناک تر از موارد قبل بوده اند. با علائم جدید کرونا که شاهد آن هستیم ویروس COVID_19 به چالش قرن پزشکی معروف شده است. برای مثال راش های پوستی یکی از مواردی است که برخی مقاله ها ارتباط آن را با ویروس کرونا ثابت کرده اند.

علائم پوستی کرونا معمولا به صورت بثورات پوستی قرمز کوچک می باشد که صاف یا برجسته می باشند. همچنین در برخی موارد ، این بثورات پوسته پوسته هستند و گاهی تاول های کوچک پر خون نیز در برخی از بیماران مبتلا مشاهده شده است. (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم پوستی کرونا چیست؟ مراجعه فرمایید)

اما سوالی که در این رابطه ایجاد می شود که علت علائم جدید کرونا چیست؟ ویروس COVID_19 بسیار دچار جهش می شود. به طوری که بیماری حاصل از آن هر روز علائم جدید کرونا را نشان می دهد. ویروس ها انگل های دورن سلولی اجباری هستند. به این صورت که بدون استفاده از امکانات سلول میزبان توانایی تکثیر احندارند و بر روی سطوح ، خارج از سلول فقط برای مدت چند ساعت توانایی زنده ماندن دارند. با ورود به داخل سلول ویروس کرونا شروع به پوشش برداری می کند.

سپس با خارج شدن ژنوم ، ویروس با استفاده از امکانات سلول شروع به تکثیر از ژنوم خود می کند. ژنوم حاوی اطلاعاتی می باشد که همه ویژگی های یک موجود را تعیین می کند. تغییر در ترتیب و چیدمان این اطلاعات گاهی ممکن است باعث تغییرات در نحوی بیماری زائی و در نهایت علائم جدید آن می شود.

علائم جدید کرونا

اگر اخبار کرونا دنبال کنید حتما شاهد علائم جدید کرونا در تیتر های خبری می شوید. ویروس COVID_19 یک ویروس هزار چهره که جان هزاران نفر را تا به حال گرفته است و متاسفانه تا به حال درمان قطعی برای این بیماری در دسترس نیست . برای مقابله با این بیماری بیش از هر بیماری دیگری به دلیل نبود درمان قطعی راه های پیشگیری توصیه می شود. برای تشخیص آن ابتدا پزشک علائم فرد را بررسی می کند اما ویروس کرونا دارای علائم مشترک با آنفولانزا و سرماخوردگی می باشد. بیماری هایی که در فصل سرد هر ساله شاهد گسترش آن ها هستیم.

اما این بیماری ها تفاوت هایی با هم دارند که در تشخیص بیماری بسیار کمک کننده می باشد. همچنین حایز اهمیت است که دانستن تفاوت آنفلونزا با کرونا ما را در انتخاب درمان ها و پیشبرد اقدامات پزشکی راهنمایی می کند‌. ( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تفاوت آنفولانزا با کرونا مراجعه فرمایید) اما سوالی که برای ما ممکن است ایجاد شده باشد تمام علائم جدید کرونا که تا به حال ثابت شده است، کدام علائم می باشد؟ در ادامه این مطلب ما به علائم جدید کرونا می پردازیم:

احساس بوی لجن و بد در بینی

احساس بوی بد و لجن یکی از علائم جدید کرونا می باشد به طوری که جدیدا برخی از بیماران کرونایی بوی بد و لجن را در بینی خود احساس می کنند . این احساس بو شدیدا آزار دهنده می باشد و بیماران از آن شکایت می کنند. ولی توجه داشته باشید داشتن یک علامت از این بیماری نمی توان به طور قطع ابتلا به آن را ثابت یا نقض کرد.

علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی

کاهش احساس شنوایی و مشکلات آن

اختلال در شنوای یکی از علائم جدید کرونا می باشد.یک گروه از پزشکان در آمریکا در بررسی‌ های خود دریافتند ویروس کرونا نه تنها می‌تواند گلو و بینی را درگیر کند بلکه ممکن است به گوش و استخوان ماستوئید نیز آسیب بزند.در این بررسی متخصصان به مطالعه روی سه بیمار حدودا ۶۰ و ۸۰ ساله که به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده بودند پرداختند.

بررسی آنان نشان داد ویروس در قسمت میانی گوش راست و چپ و استخوان ماستوئید بیماران نفوذ کرده است.به گفته متخصصان این مطالعه تایید کننده وجود ویروس کرونا در گوش میانی و استخوان ماستوئید این بیماران است.درحالی که این مطالعه تنها روی سه بیمار انجام گرفته و بسیار محدود بوده است ، اما نشان می‌دهد که مشکلات مربوط به گوش از جمله از دست دادن قدرت شنوایی می‌تواند نشانه این بیماری باشد.

ایسکمی در اندام های فوقانی و تحتانی

ایسکمی در اندام از نادر ترین علائم جدید کرونا می باشد به طوری که در کل دنیا تا به حال تنها چند مورد گزارش شده است که متاسفانه یکی از این موارد از ایران بوده است! ایسکمی به معنای کاهش خون رسانی به یک اندام می باشد. به دنبال کاهش خون رسانی ، کاهش اکسیژن ، مواد مغذی نیز وجود دارد که باعث از کار افتادن آن اندام می شود. متاسفانه ایسکمی که در ایران گزارش شده است پزشک معالج مجبور به قطع فرد مبتلا شده است.

ایجاد راش های و علائم پوستی

از علائم جدید کرونا می توان به راش های پوستی اشاره کرد. ضایعاتی که فرد مبتلا بسیار دچار خارش می شود و این علائم معمولا در مراحل آخر و رو به بهبودی فرد مبتلا به COVID_19 ظاهر می شود. علائم پوستی کرونا نشانه های گمراه کننده ای هستند زیرا وجه مشترک بسیاری از بیماری ها است، به عنوان مثال گاه وجود عوارضی مانند کهیر در بدن را به گرمی خوردن و حساسیت های غذایی نسبت می دهند تا علامت کرونا. این علائم و نشانه ها بسته به گروه سنی، پیش یا اواسط بیماری بروز می کند. مثلا در جوانان این علایم در اواخر بیماری، در گروه سنی میانسالان معمولا در حین بیماری و در کهنسالان سیر شدید از ابتدای ابتلاء بروز می کند که بستری می شوند.

علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی

التهاب و قرمزی چشم

براساس داده‌های در دسترس، پزشکان بر این باورند که التهاب و قرمزی چشم از علائم جدید کرونا می باشد به طوری که ۱ تا ۳ درصد از مبتلایان به کووید ۱۹ دچار التهاب ملتحمه یا قرمزی چشم می‌شوند. این اتفاق زمانی می‌افتد که ویروس بافتی به نام ملتحمه را که قسمت سفید چشم یا قسمت داخلی پلک شما را پوشانده است، آلوده می‌کند. البته توجه داشته باشید که اگر مبتلا به التهاب ملتحمه هستید، لزوماً به معنای اثرات کووید ۱۹ بر چشم شما نیست. علل رایج ‌تری نیز وجود دارد، مانند ویروس‌ها، باکتری‌ ها، مواد شیمیایی و مواد حساسیت‌زا که می‌توانند چشم شما را تحریک کنند. همچنین بسیاری از انواع التهاب ملتحمه در حدود ۱ تا ۲ هفته با درمان بدون نسخه از بین می‌روند.

سردرد

سردرد یکی از علائم کرونا می باشد. اگر چه سردرد را ما در آنفولانزا و برخی از سرما خوردگی ها دیده می شود ولی سردرد در کرونا بسیار شدید تر می باشد. به طوری که فرد را از کار های روزانه باز می دارد. سردرد می‌تواند ظرف مدت پنج تا هفت روز از شروع دیگر علایم کرونا از جمله تب و سرفه و سایر علایم عفونت حاد خودش را نشان دهد.متخصصان می‌گویند بیماری عصبی شدید، معمولا در افراد مبتلا به کرونایی که دارای بیماری زمینه‌ای چاقی، دیابت یا فشار خون بالا هستند بیشتر رخ می‌دهد ولی سردرد در بیمارانی که به صورت خفیف مبتلا به کرونا شده‌اند هم مشاهده می‌شود.

کاهش حس بویایی و چشایی

کاهش حس بویایی و چشایی از علائم جدید کرونا می باشد که بسیار رایج می باشد. اگر چه کاهش حس بویایی را در سرما خوردگی ، آنفولانزا شاهد هستیم ولی اخیرا دانشمندان ثابت کرده است که کاهش حس بویایی و چشایی را در ویروس COVID_19 نیز وجود دارد. یک مطالعه‌ی جدید بر اساس داده‌های گذشته‌نگر نشان داد بیماران مبتلا به کووید 19 که عملکرد نرمال بویایی داشتند، بیماری سخت ‌تری را تجربه کردند و احتمالاً در بیمارستان بستری شده و در ونتیلاتور قرار می‌گیرند. این یافته‌ها نشان می‌دهد بیمارانی که در عملکرد بویایی‌شان اختلالی را تجربه می‌کنند ممکن است دچار نوع خفیف این بیماری شوند.

علاوه بر این، داده ‌ها تاکنون نشان می‌دهد که در درصد قابل‌ توجهی از جمعیت آلوده به کووید 19، از بین رفتن حس بویایی می‌تواند تنها علامت و یا یکی از اولین علائم بیماری حتی قبل از سرفه و تب باشد. توجه باید داشت که ویروس‌ ها باعث ایجاد التهاب در نورون‌ های حسی در بینی می‌شوند و بدین ترتیب اختلالی در توانایی سلول‌های عصبی در انتقال اطلاعات بو به مغز ایجاد می‌شود؛ اما برخلاف چشم و گوش، سلول‌های عصبی آسیب‌دیده در پیاز بویایی می‌توانند در طول زندگی ما بازسازی شوند.

مشکلات گوارشی مانند اسهال و استفراغ

از علائم جدید کرونا که بسیار شایع نیز می باشد مشکلات گواراشی می باشد. بر خلاف تصور عموم ویروس COVID_19

تنها باعث مشکلات ریوی نمی شود بلکه برخی اوقات باعث اسهال، استفراغ، حالت تهوع شدید می باشد. علائمی که ممکن است با بسیاری از بیماری ها تشابه داشته باشد ولی باید توجه داشته که این علائم بسیار شدید تر از بسیاری از بیماری ها می باشند. در درمان این افراد مصرف آب و الکترولیت ها بسیار حیاتی است.

علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی

سکته مغزی از علائم جدید کرونا

شاید برایتان عجیب باشد ولی سکته مغزی از علائم جدید کرونا می باشد! البته در مواردی تاثیر این بیماری در کاهش حافظه، تمرکز مشاهده شده است ولی نگرانی مهم در رابطه با سکته مغزی می باشد. وجود لخته خون در مغز و سایر نقاط بدن موجب سکته می شود. به گفته دکتر مایکل زندی فوق تخصص مغز و اعصاب در بیمارستان ملی بیماری‌های‌ عصبی و جراحی مغز و اعصاب: “سارس و مرس هم که عاملشان نوعی ویروس کروناست، با بعضی عوارض عصبی همراه بودند ولی هرگز شاهد چنین چیزی نبودیم. نزدیک‌ترین مقایسه، همه‌گیری آنفلوآنزای سال ۱۹۱۸ است که بیماری‌ها و مشکلات مغزی زیادی ۱۰ تا ۲۰ سال بعد از آن بروز کرد”

سکته قلبی از علائم جدید کرونا

با اظهار نظر داشمندان سکته قلبی از عوارض دیگر این بیماری می باشد به طوری که برخی از مبتلایان به کرونا به دلیل درگیری قلبی و ایجاد لخته در رگ های قلب دچارسکته قلبی می شوند که این سکته به دلیل ابتلا کرونا و در دوره حاد بیماری اتفاق می افتد. در این بحران مناسب ترین کار در صورت بروز سکته قلبی انجام آنژیوگرافی اورژانس برای نجات جان بیماران در اتاق جداگانه به منظور رعایت نکات بهداشتی است.

متخصصان در این حیطه تاکید دارند اگر دچار علائم سکته قلبی شده باشید باید حتما به پزشک فورا مراجعه فرمایید و همچنین به افرادی که به دلیل از ترس از آلوده بودن محیط های درمان در حملات قلبی به پزشک مراجعه نمی کنند ، باید گفت : این اشتباه بزرگی است که افراد مرتکب می شوند، چراکه در صورت بروز علایم نباید زمان را از دست داد و حتی با وجود خطر بیماری کرونا باید در کمترین زمان خود را به بیمارستان رساند.

علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی

اگر شما نیز مایل به انجام  آزمایش کرونا در منزل می باشید و نگران از ابتلا به کرونا در محیط های درمانی هستید، همچنین به دنبال انجام آزمایش در منزل و یا کار خود هستید،  انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

5 دیدگاه در علائم جدید کرونا که شوکه کننده است

 1. مهناز می‌گوید:

  سلام .من سه ماه پیش کرونا گرفتم و حس بویایی و چشایی رو از دست دادم.بعد سه ماه که هنوز برنگشته ی هفته بود همه ی بو هارو از بوی خمیر دندان تا غذا و دستشویی ی بوی فوق العاده آزار دهنده میده.با دکتر تماس گرفتم گفتن احتمالا دوباره کرونا گرفتی .و گفته شده از علایم جدید کرونا هست .من دو روز پیش تست دادم و تست رو هم دوبار تکرار کردن ولی جواب منفی بود.سرم شستشو و اسپری ضد آلرژی استفاده کردم.یکمی بهتره .اول فکر میکردم قطعا جواب آزمایش اشتباه ولی الان میبینم خیلی ها مثل من شدن .البته اونایی که بعد چند ماه هنوز حس بویایی و چشایی نداشتن.

  • ghanbari می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   اختلال در حس بویایی و چشایی از جمله عوارض شایع بیماری کرونا می باشد

  • ghanbari می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   مشکل بویایی ایجاد شده در افراد مبتلا به کرونا ممکن است تا 2 ماه و یا بیشتر باقی بماند. در صورت طولانی شدن این مورد به پزشک مراجعه کنید

 2. فرشاد می‌گوید:

  سلام،وقت بخیر
  بنده یه سه یا چهار روز هست که در بینی خود احساس بوی لجن میکنم،خیلی بوی بدیه وقتی که نفس میکشم
  همچنین در گلو هم همین را حس میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.