آیا درد عضلانی و کمردرد از علائم کووید ۱۹ محسوب می شود؟

آیا درد عضلانی و کمردرد از علائم کووید ۱۹ محسوب می شود؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

علائم کووید ۱۹ بسیار گسترده می باشد به طوری که هر چند وقت یک بار ما شاهد علائم جدیدی از این ویروس بوده ایم. ویروس کووید ۱۹ یکی از اعضای خانواده کرونا ویروس ها می باشد. ویروس ها را بر اساس ویژگی های شیمیایی و توالی یابی ژنوم به چند خانواده تقسیم بندی می کنند. شاید برای شما هم پیش از این طی یک سرما خوردگی یا ابتلا به آنفلونزا درد عضلانی و حتی کمردرد را تجربه کرده باشید ولی اخیرا گزارش هایی از تجربه این علائم در کووید ۱۹ نیز بوده ایم.

برخی علائم کووید ۱۹ بسیار علائم رایج در سرماخوردگی یا آنفلونزا هستند برای مثال علائمی مانند تب، احساس خستگی، درد، بی حالی و غیره از این نوع علائم هستند ولی گاهی این ویروس باعث بروز علائمی می شود که بسیار شوکه کننده و جای تعجب دارد به طوری که این علائم را پیش از این در هیچ ویروس دیگری مشاهده نکرده بودیم. برای مثال احساس بوی لجن ، سبزی گندیده، بوی نفت را تنها در ویروس کووید ۱۹ گزارش شده است.

آزمایش ایدز در منزل

احساس کمردرد و درد عضلانی در علائم کووید ۱۹

احساس کمردرد در علائم کووید ۱۹ یکی از علائم شایع این بیماری می باشد به طوری که متخصص طب فیزیکی با تأکید بر این که در یک سوم افراد ممکن است درد های عضلانی جزء اولین دردها و درواقع شروع علامت ‌های ابتلا به کرونا باشد، معمولا این دردها مدتی دو هفته ‌ای دارند. درگیری سیستم عضلانی یکی از نشانه‌‌های ابتلا به کروناست. یکی از شایع‌ ترین علامت ‌های درگیری اسکلتی، دردهای عضلانی است که الگوی خاصی دارد و عموما بعد از شروع تب و سرفه فرد دچار درد عضلانی می ‌شود، ولی در یک سوم افراد هم ممکن است که دردهای عضلانی جز اولین دردها و درواقع شروع علامت‌ها باشد، در 60 درصد موارد بیماران کرونایی از دردهای عضلانی شکایت دارند.

توجه به علائم کووید ۱۹ و شناسایی آن ها بسیار حیاتی می باشد معمولا این دردها مدتی دو هفته ‌ای دارند و گاهی هم ممکن است که بیماران حتی تا هفته‌ ها و ماه‌ ها هم از آن درد عضلانی شکایت داشته باشند، درواقع تمام بدن درگیر این درد ها هست، ولی درد بیشتر عضلات بزرگ را درگیر می‌کند و در ناحیه شانه، کمر، ران بیشتر است.

همچنین آن چه که باید در مورد درد عضلانی و کمرد درد ها در علائم کرونا باید به آن توجه داشت این است که این دردها حتی با لمس یا حرکت بیشتر می‌شود و کسانی که بستری می‌ شوند درد شانه و بازو در آنها زیاد است و بیماران مبتلا به کووید ۱۹ هم داریم که ممکن است در ابتدا با این درد ها مراجعه کنند، توجه کردن به این دردها خیلی مهم است از آنجا که ممکن است برخی ارتباطی بین این درد ها و کرونا ندهند و این تشخیص‌ شان را به تأخیر انداخته و در جامعه به عنوان ناقل باعث گسترش بیشتر بیماری شده و عوارض دیگر بیماری هم در آن ها بیشتر و دوره بیماری هم طولانی ‌تر شود.

میالژی یا درد عضلانی نوعی از علائم کووید ۱۹ محسوب می شود که به موجب آن بیمار ممکن است در رباط ها، تاندون ها و فاشیا، بافت های نرم عضلات، استخوان ها و اندام ها درد احساس کند. بر اساس گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی 55 هزار و 924 مورد تایید شده کووید-19 در چین نشان می دهد 14.8 درصد از بیماران میالژی یا آرتروژیا (درد مفصل) را تجربه کرده اند. اگرچه درصد افرادی که با علائم شایع دیگر دست و پنجه نرم می کنند بسیار بیشتر است، اما درد عضلانی به عنوان یکی از علائم کووید ۱۹ بیشتر از گلودرد، سردرد و لرز شناخته شده است.

احساس کمردرد و درد عضلانی در علائم کووید ۱۹

کمردرد در بین علائم کووید ۱۹ بیشتر در افرادی دیده می‌شود که سابقه قبلی هم داشتند!

کمردرد در بین علائم کووید ۱۹ بیشتر در افرادی دیده می ‌شود که سابقه قبلی هم داشتند ولی درد با کرونا تشدید شده، در واقع در این افراد اگر کمردرد به طور ناگهانی افزایش پیدا کند و این دردها همراه با علائم دیگری هم باشد می ‌تواند دلیل ابتلا به کرونا باشد، ممکن است دردکمر جز اولین درد ها بوده و یا در برخی از افراد هم جزء علائم ثانویه باشد، البته برخی از اسپاسم ‌ها و درد های عضلانی هم ممکن است به دلیل بی ‌حرکتی و کم ‌تحرکی ناشی از خانه‌ نشینی این روزها باشد.

علت علائم کووید ۱۹ درد عضلانی و کمردرد چیست؟

شاید برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که علت علائم کووید ۱۹ درد عضلانی و کمردرد چیست؟ که در پاسخ این سوال می توان گفت که علت درد عضلانی در ویروس کووید ۱۹، سرماخوردگی ها، آنفلونزا و یا بیماری های مشابه به علت التهاب و تولید مواد ضد عامل عفونی است که سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن تولید و ترشح کرده است. عفونت ها بدن را مورد حمله قرار می دهند و سیستم ایمنی بدن سعی می کند با این عفونت ها مبارزه کند. التهاب به ویژه در گلو، قفسه سینه و ریه ها، می تواند منجر به درد شود. از آنجایی که بدن برای مبارزه با عفونت سخت تلاش می کند، بقیه قسمت های بدن نیز ممکن است درد بگیرند. البته علاوه بر این مورد عللی دیگری در ایجاد احساس درد عضلانی و کمردرد دخیل است که در ادامه به شرح آن ها نیز می پردازیم:

یکی دیگر از علل علائم کووید ۱۹ درد عضلانی و کمردرد ، کمبود و کاهش آب بدن می باشد. آب یکی از ترکیبات ضروری برای عملکردهای سالم و معمول بدن محسوب می شود. بدون آب بدن نمی تواند بسیاری از فرایندهای مهم، از جمله نفس کشیدن و هضم غذا را به درستی انجام دهد. وقتی بدن کم آب می شود و این فرایندها به درستی انجام نمی شوند، دچار بدن درد می شوید.

یکی دیگر از علائم کووید ۱۹ ،علائم گوارشی مانند اسهال، حالت تهوع همراه باشد که باعث کاهش حجم آب بدن می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم گوارشی کرونا مراجعه فرمایید) به این صورت لازم است روزانه ۸ لیوان آب بنوشید و اگر فعالیت زیادی دارید یا زیاد عرق می کنید، بیشتر آب بنوشید. اگر به خاطر شرایطی مانند اسهال دچار کم آبی شده اید، تا رفع مشکل آب زیادی بنوشید. نوشیدن آب و نوشیدنی های مختلف با الکترولیت اضافه به حفظ آب بدن کمک می کند و الکترولیتی را که بر اثر اسهال از دست رفته، جبران می کند.
جهت رفع این حالت و علائم کرونا درد عضلانی باید به مقدار کافی آب و مایعات مصرف کنید و در صورتی که توانایی مصرف آب را به علت حالت تهوع شدید ندارید می توانید از سرم های تزریقی استفاده کنید.

علائم گوارشی کرونا

علائم کاهش حجم آب بدن شامل موارد زیر می باشد:

 • ادرار تیره
 • سرگیجه یا عدم تعادل
 • خستگی مفرط
 • تشنگی زیاد
 • تب
 • خشکی لب ها

کم خوابی را نیز شاید بتوان یکی دیگر از علل کمردرد و درد عضلانی در بین علائم کووید ۱۹ دانست. به طوری که شما در صورت ابتلا به این بیماری دچار بی خوابی ناشی از درد شوید و شب ها به سختی بتوانید به اندازه کافی بخوابید. کم خوابی بر روی سلامت کل بدن تاثیر می گذارد. شبانه به ۶ تا ۸ ساعت خواب نیاز دارید. بافت ها و سلول های بدن برای سلامت ماندن به خواب کافی احتیاج دارند و مغز نیز برای هوشیاری و عملکرد درست به خواب نیاز دارد.بدون خواب بدن زمان برای استراحت و دریافت انرژی و انجام فرایندهای ضروری ندارد.

برای رفع درد عضلانی و کمردرد در ببن علائم کرونا توصیه می شود هر شب برنامه منظم خواب داشته باشید. لازم است بدن ریتم شبانه روزی منظمی داشته باشد تا سالم بماند علاوه بر این ها پژوهش های اخیر ثابت کرده است که خواب کافی در مقابله با ویروس کووید ۱۹ موثر است به طوری که تحقیقات نشان داده است که افرادی که دارای میزان کافی ملاتونین هستند دارای علائم خفیف این بیماری بوده اند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تاثیر مستقیم خواب بر ابتلا به بیماری کرونا مراجعه فرمایید) کمبود انرژی باعث بدن درد می شود.

از نشانه های کم خوابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گیجی یا عدم تعادل
 • خوابیدن در طول روز بدون ان که قابل کنترل باشد
 • مشکل در فهم صحبت های دیگران یا مطالبی که می خوانید
 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکل در به خاطر آوردن مسائل

درد عضلانی و کمردرد که از علائم کووید ۱۹ به محسوب می شود ممکن است ناشی از بی تحرکی فرد مبتلا باشد به طوری که بیماران مبتلا به COVID-19 که در بستر بیماری بودند یا مدت زیاد فعالیت نداشته اند، ممکن است به دلیل عدم تحرک، درد کمر را تجربه کنند. درد کمر در هنگام ابتلا به بیماری کرونا به اندازه سایرعلائم شایع نیست. حتی ممکن است در اثر کشیدگی عضلات، وضعیت بد بدن یا فشار بر روی اعصاب نخاعی ایجاد شود.

نشانه های کم خوابی

درمان علائم کووید ۱۹ درد عضلانی و کمردرد چیست؟

برای رفع و درمان درد عضلانی و کمردرد فقط به کمی استراحت و درمان خانگی نیاز دارید تا بدن درد تان بهبود پیدا کند. همچنین خواب کافی، نوشیدن مایعات فراوان و مصرف استامینوفین نیز در بهبود این علائم بسیار کمک کننده می باشد. اما توجه داشته باشید که برخی بدن دردها به ویژه زمانی که مدت زیادی طول می کشند، نشان می دهند شرایط خاصی باعث بروز این مشکل شده است. در این موارد لازم است به پزشک مراجعه کنید تا علت بدن درد تشخیص داده شود. پزشک می تواند برنامه درمانی طولانی مدت ارائه دهد تا بدن درد و علائم مربوط به آن را برطرف کند.

همچنین اگر علائم کووید ۱۹ را در خود احساس کردید باید حداقل یک هفته در خانه قرنطینه باشیو. در صورتی که با شخصی زندگی می کنید که علائمی از خود نشان داده است، باید از او بخواهید خود را قرنطینه کند و خود شما نیز باید به مدت 14 روز قرنطینه شوید. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، بنابراین فاصله اجتماعی و تمام اقدامات احتیاطی از جمله زدن ماسک و شست و شوی مکرر دست ها را فراموش نکنید، نه فقط برای ایمنی خود بلکه برای امنیت دیگران.

آیا می توان با وجود علائم کووید ۱۹ مانند کمردرد ورزش انجام داد؟

انجام ورزش با وجود علائم کووید ۱۹ مانند کمردرد به شدت بیماری بستگی دارد به طوری که اگر دچار نوع خفیفی از علائم باشید به طور آهسته و نرم می توانید در خانه ورزش را ادامه دهید و حتی این که ورزش منظم می‌تواند به تقویت عضلات کمر و کاهش درد کمر کمک کند، اما زیاده‌روی در ورزش می‌تواند منجر به کمردرد و سفتی صبحگاهی شود. ضعف عضلات پا یا افتادگی پا، بی ‌حسی و سوزن ‌سوزن شدن در بازوها و پاها، دردی که ممکن است با نشستن، بلند کردن یا خم شدن بدتر شود. دردی که با راه رفتن، حرکت یا تغییر وضعیت بهبود می‌ یابد ولی در صورتی که دچار علائمی مانند تنگی نفس، تپش قلبی، احساس سرگیجه باشید توصیه می شود انجام ورزش را به بعد بهبودی از این بیماری موکل کنید.

آیا می توان با وجود علائم کووید ۱۹ مانند کمردرد ورزش انجام داد؟

آیا کمردرد می تواند به تنهایی نشانگر علائم کووید ۱۹ می باشد؟

بسیاری افرادی که این روز ها دچار کمردرد شده اند درگی سوال این هستند که آیا کمردرد به تنهایی نشانگر علائم کووید ۱۹ می باشد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تنها داشتن یک علامت نمی تواند به طوری قطعی ابتلا به کووید۱۹ را تایید کند. اما شاید نشانه ای از این بیماری باشد قطعی ترین روش برای تشخیص کووید ۱۹ انجام آزمایش کرونا می باشد.

به طوری که این دردهای اسکلت عضلانی جزء دردهای غیراختصاصی است و با اینکه مهم بوده و باید به آنها توجه کرد ولی معمولا به عنوان تأیید در تشخیص به کار برده نمی‌شود، یعنی کمک به تشخیص می‌کند اما ممکن است به کرونا هم ربطی نداشته باشد چون خستگی دلائل بسیاری دارد، همین استرس‌های ناشی از کرونا می‌تواند برای فرد خستگی ایجاد کند، یعنی اگر فرد تنها دچار خستگی بوده و سایر علائم را نداشته باشد ممکن است علت‌های دیگری برای درد وجود داشته باشد.

آزمایش در منزل

اگر این روزها دچار علائمی مانند تب، سردرد، آبریزش بینی، از دست دادن بویایی و چشایی، علائم گوارشی و عیره شده اید در اولین فرصت باید آزمایش کرونا را انجام دهید. اما از آن جایی که بهترین اقدام در صورت بروز علائم کووید ۱۹ ماندن در خانه و قرنطینه است اتجام نمونه گیری در منزل و آزمایش کرونا در منزل بسیار مفید می باشد. تمامی مراحل آزمایش در منزل آنی آزما به صورت آنلاین غیر حضوری در آزمایشگاه انجام می گیرد به طوری که با پذیرش آنلاین می توانید بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه مد نظرتان و منتظر ماندن در صف های طولانی پذیرش خود را انجام دهید. همچنین براب پاسخ به هر گونه سوالی را در این ارتباط را می توانید با همکاران ما در واتس آپ در ارتباط باشید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

یک دیدگاه در آیا درد عضلانی و کمردرد از علائم کووید ۱۹ محسوب می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.