ویتامین و مکمل های موثر بر ویروس کووید ۱۹ و روش مصرف آن ها

ویتامین و مکمل های موثر بر ویروس کووید ۱۹ و روش مصرف آن ها

ویروس کووید ۱۹ از اعضای خانواده کرونا ویروس ها می باشد که جان بسیاری افراد را در سراسر دنیا گرفته است. بدیهی است تغذیه مناسب و تقویت سیستم ایمنی بدن ما را در برابر این ویروس محافظت می کند و از بسیاری از عوارض آن جلوگیری می کند. ویتامین ها و مکمل ها برای سیستم ایمنی و کارکرد درست بدن بسیار ضروری و حیاتی می باشند. (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چگونه می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت نمود؟ مراجعه فرمایید.) اما نکته ای که باید به ان توجه داشته باشید هر مکمل و یا ویتامینی برای مقابله با این ویروس مورد نیاز نیست و مصرف این مواد به صورت کپسول یا قرص باید تحت نظر پزشک و به روش درست انجام شود.

ویروس کووید ۱۹ همانند هر عامل عفونی دیگر در هنگام ورود به بدن ، سیستم ایمنی ما با استفاده از مواد تولیدی و سلول های ایمنی سعی در از بین بردن، کاهش عوارض عامل عفونی می‌ باشد. ویروس ها ذره های عفونی هستند که به آن ها انگل درون سلولی اجباری گفته می شود به طوری که اگر چه باکتری ها، تک یاخته ها و غیره توانایی رشد در خارج سلول را دارند ولی ویروس ها تنها قابلیت تکثیر در درون سلول با استفاده از تمهیدات درون سلولی را دارند. وجود مکمل و ویتامین ها به صورت کافی برای عملکرد درست سیستم ایمنی بسیار کمک کننده می باشد. در ادامه به ویتامین و مکمل های برای تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ و روش مصرف آن ها آشنا خواهیم شد:

آزمایش هورمونی زنانه

ویتامین و مکمل های مورد نیاز برای مقابله با ویروس کووید ۱۹

همان طور که در بالا اشاره شد ویتامین و مکمل ها برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ ممکن است برای فردی تجویز شود اما توجه داشته باشید که مصرف این مواد تحت نظر پزشک و پس از انجام آزمایش های اندازه گیری آن ها باید انجام شود. هر گونه تغییرات در سطح ویتامین های بدن می تواند زنگ خطری برای ما باشد تا پیگیر سلامت خود باشیم. چکاپ کامل ویتامین ها شامل آزمایش موادی می باشد که برای بدن بسیار حیاتی هستند و نقش حیاتی برای سلامت انسان ها دارند.

در چکاپ ویتامین ها، مواردی مثل B12، D3، B9 یا اسید فولیک و ویتامین E به صورت روتین در خواست می شوند، ولی ویتامین های A، C، B1 و سایر ویتامین های مشابه، ممکن است در موارد خاص درخواست شود. ( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراجعه چرا باید آزمایش چکاپ ویتامین ها انجام شود؟ فرمایید)

ویتامین C

یکی از ویتامین ها که مصرف آن با گسترش ویروس کووید ۱۹ افزایش یافته است ویتامین C می باشد. ویتامین C یا آسکوربیک اسید یک ویتامین محلول در آب است که در بدن به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و از سلول ها در برابر آسیب ناشی از مواد شیمیایی مضر موسوم به رادیکال های آزاد محافظت می نماید. رادیکال های آزاد در اثر سوخت و ساز درون سلولی، آلودگی هوا، سیگار کشیدن و اشعه ماوراء بنفش به وجود می آیند و ویتامین C می تواند از بدن در برابر آسیب ناشی از این مواد محافظت نماید.

ویتامین C

ویتامین C همچنین به عملکرد بهتر سایر آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین A و E کمک می کند. ویتامین C در بسیاری از میوه ها و سبزیجات به وفور یافت می شود. مواد غذایی شامل گروه مرکبات (پرتقال، لیمو و گریپ فروت)، انواع فلفل شیرین (قرمز، زرد و سبز)، کیوی، بروکلی، توت فرنگی، گوجه فرنگی، کلم قرمز، گل کلم و طالبی غنی از این ویتامین می باشد.

اما نکته که باید به آن توجه داشت این است که رفع نیاز بدن برای مقابله با ویروس کووید ۱۹، حتما نیاز به مصرف قرص های ویتامین Cنمی باشد بلکه مثلاً با استفاده از ۳ تا ۵ واحد میوه و سبزی و برای مثال گنجاندن فلفل دلمه‌ای قرمز در برنامه غذایی میزان نیاز بدن به ویتامین C تأمین می‌شود. حال با ازدیاد دریافت ویتامین C که دوزهای موجود در بازار آن بسیار بیشتر از میزان نیاز بدن فرد است،

مطالعات نشان داده‌اند که منجر به اختلالاتی از قبیل کاهش جذب مس، افزایش دفع کلسیم اگزالات ادراری (که در افرادی که سابقه سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیم را دارند باعث بزرگ شدن سنگ و تشدید آن می‌شود)، فرسایش و پوسیدگی دندان در نوع جویدنی ویتامین، افزایش احتمال ریفلاکس و سوزش سر دل در افراد با سابقه زخم‌ ها و التهاب مری و ریفلاکس، افزایش جذب آهن که در افراد با سابقه غلظت خون منجر به تشدید بیماری و…، می‌ شود.

ویتامین D

بر اساس تحقیقات اخیر در مورد ویروس کووید ۱۹ محققان دریافتند که ویتامین D در کاهش علائم کرونا و برای تسریع بهبودی بیماران مبتلا به کرونا موثر می باشد. ویتامین خورشید و یا ویتامین D همان ویتامینی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن، ماهیچه ها، دندان ها و استخوان به آن نیاز داریم. این ویتامین محلول در چربی است و به همین دلیل این توانایی را دارد تا در بدن ذخیره شود. از آن جهت به آن ویتامین خورشید گفته می شود چون منبع اصلی آن از پرتوهای خورشید توسط بدن جذب می شود.

آنچه که باعث جذب ویتامین هایی مانند کلسیم و فسفر در بدن می شود ویتامین D3 است به همین دلیل است که گفته می شود در ساخت بافت های استخوانی نقشی تاثیرگذار دارد.در ادامه مطلب همه چیز در مورد ویتامین D3 گفته شده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله با ویتامین D3 و خواص آن بیشتر آشنا شوید مراجعه فرمایید)

با کشف ویروس کووید ۱۹ در خانواده کرونا ویروس ها اثر این ویتامین در کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ بررسی شده است ولی متاسفانه هنوز به طور قطعی رابطه علت و معلولی بین میزان این ویتامین و شدت بیماری ثابت نشده است. کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ با ویتامین D3 و علت آن یکی از سوالاتی می باشد که ممکن است برای شما پیش آمده باشد.

همان طور که در بالا اشاره شد بر اساس یک پژوهش جدید که به تازگی به انجام شده است، بیماران مبتلا به کرونا که به اندازه کافی ویتامین دی (D) مصرف کنند، خطر مرگ آن‌ها به میزان ۵۲ درصد به نسبت افرادی که از کمبود این ویتامین رنج می‌برند، کمتر خواهد بود. به طوری که تحقیقات نشان داده است که با کاهش سطح ویتامین D3 احتمال مرگ و میر در بیماران مبتلا و افراد مبتلا به نوع شدید آن بیشتر می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله اثر ویتامین D3 بر کاهش مرگ و میر کووید ۱۹ مراجعه فرمایید)

آن چه که در مورد اثر ویتامین D بر ویروس کووید ۱۹ به آن توجه داشت این است که مصرف بی ‌رویه آن منجر به افزایش سنگ کلیه در بیماران قلبی عروقی منجر به آریتمی و…، می‌ شود. که علت آن عدم دفع مازاد این ویتامین از کلیه ها می باشد. ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی می باشد. بنابراین قبل از مصرف هر ویتامینی باید آزمایش چکاپ ویتامین آن را انجام داد.

ویتامین D

زینک

یکی دیگر از مکملی که برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ در برخی مقالات به اثر گذاری آن اشاره شده است زینک می باشد. روی یکی از عناصری است که پس از آهن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این عنصر حیاتی ، در فعالیت آنزیم های مربوط به سوخت و ساز ، کربوهیدرات ها و پروتئین ها دخالت داشته و نقش مهمی در پوست و ناخن می باشد به همین دلیل در آزمایشات مرتبط با پوست و مو کاربرد دارد.

اخطارهایی در مورد مصرف ویتامین و مکمل ها برای مقابله به ویروس کووید ۱۹

این روزها با گسترس ویروس کووید ۱۹ ، نگرانی مردم‌ نیز در مورد ابتلا به آن نیز افزوده شده است به طوری که از ابتدای کرونا شاهد مصرف بی‌رویه مکمل‌ها و گروه خاصی از مواد خوراکی هستیم که مصرف آن ها هیچ پایه و اساس علمی ندارد. اگر چه ویتامین و مکمل‌ ها و به خودی‌خود بد نیستند و می‌بایست زمانی استفاده شود که فرد دچار کمبود آن ماده مغذی در بدن است. اکثر این مواد مغذی با رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای بدن تأمین می‌شوند. مثلاً با استفاده از ۳ تا ۵ واحد میوه و سبزی و برای مثال گنجاندن فلفل دلمه‌ای قرمز در برنامه غذایی میزان نیاز بدن به ویتامین C تأمین می‌شود.

حال با ازدیاد دریافت ویتامینC برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ که دوزهای موجود در بازار آن بسیار بیشتر از میزان نیاز بدن فرد است، مطالعات نشان داده‌اند که منجر به اختلالاتی از قبیل کاهش جذب مس، افزایش دفع کلسیم اگزالات ادراری (که در افرادی که سابقه سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیم را دارند باعث بزرگ شدن سنگ و تشدید آن می‌شود)، فرسایش و پوسیدگی دندان در نوع جویدنی ویتامین، افزایش احتمال ریفلاکس و سوزش سر دل در افراد با سابقه زخم‌ ها و التهاب مری و ریفلاکس، افزایش جذب آهن که در افراد با سابقه غلظت خون منجر به تشدید بیماری و…، می ‌شود.

چرا باید قبل از مصرف ویتامین و مکمل ها برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ آزمایش چکاپ ویتامین ها را انجام دهیم؟

همان طور که در بالا اشاره شد اگر چه مصرف مکمل و ویتامین ها برای مقابله به ویروس کووید ۱۹ بهترین کار به نظر می رسد ولی مصرف بی رویه این مواد همان طور که از زمان شیوع آن رایج شده است به طوری که مصرف این مکمل ها و ویتامین ها چندین برابر قبل از شیوع پاندمی این ویروس شده است، در بسیاری از موارد خطرناک می باشد. برخی ویتامین ها در صورت مصرف بی رویه در بدن تبدیل به حالت توکسیک (سمی) در بدن می شوند. برخی باعث عدم جذب یا جذب بیشتر سایر مواد می شوند. ولی با انجام چکاپ های ساده ویتامین ها و مواد معدنی مقدار و دوز نیاز برای وضعیت نرمال را تشخیص داد.

مصرف ویتامین و مکمل ها برای مقابله به ویروس کووید ۱۹

بنابراین بهترین عملکرد برای مقابله با ویروس کووید ۱۹، انجام چکاپ ویتامین و موادی مانند روی ، مس و غیره می باشد تا با اندازه گیر یاین مواد بتوانیم تشخیص دهیم برای چه مدتی و چه مقدار دوز دارو برای رفع کمبود نیاز است. به این منظور می توانید با انجام پذیرش آنلاین، آزمایشات مد نظر خود را انتخاب کنید و نمونه گیری در منزل انجام دهید. همچنین جوابدهی این روش به صورت آنلاین می باشد. به این صورت که شما می توانید بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه تمامی مراحل آزمایش خود را از پذیرش، نمونه گیری ، جوابدهی را در منزل و به صورت آنلاین انجام دهید.

شرایط انجام چکاپ کامل ویتامین ها برای بررسی نیاز برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ چیست ؟

اگر مایل به انجام آزمایش چکاپ ویتامین و مکمل ها باشید، باید قبل از انجام آزمایش برخی شرایط قبل از آزمایش را رعایت کنید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سوالاتی که پیرامون شرایط آزمایش برای شما پیش خواهد آمد؟ مراجعه فرمایید.) نمونه مورد بررسی در چکاپ ویتامین ها خون وریدی می باشد . بهتر است حداقل ۲ ساعت قبل آزمایش ناشتایی رعایت شود و از خوردن مکمل های ویتامین دار ۷۲ ساعت قبل از آزمایش اجتناب شود. این آزمایش هر سال یکبار برای تمامی سنین توصیه می شود.

نمونه گیری در منزل

نمونه گیری در منزل آنی آزما با کادر مجرب و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی انجام می شود. توجه داشته باشید که افراد خونگیر پیوسته از لحاظ ابتلا به کرونا بررسی می شوند. همچنین جهت امنیت و اطمینان خاطر شما کادر هنگام مراجعه دارای کارت پرسنلی دارای مشخصات کامل می باشد تا شما از حضور فرد در خانه خود نگران نباشید. کادر مجرب آنی آزما قبل از وارد شدن به این حیطه طی چند مرحله آموزش های لازم را دیده اند بنابراین از تخصص این افراد اطمینان کامل داشته باشید. نمونه های خون پس از نمونه گیری با رعایت شرایط مناسب جهت انتقال در اسرع وقت به آزمایشگاه درخواستی شما انتقال داده می شود.

اگر شما مایل به انجام نمونه گیری و آزمایش در منزل و آژمایش کرونا در منزل می باشید می توانید با وارد شدن به صفحه اصلی آنی آزما به آسانی مراحل پذیرش خود را انجام داده و نمونه گیری در منزل، محل کار یا محل مد نظر شما به سرعت انجام می شود. همچنین جواب آزمایش خودتان را نیز بدون حضور در آزمایشگاه می توانید از صفحه اصلی آنی آزما با وارد کردن اطلاعات کاربری خود دریافت کنید. هدف آنی آزما فراهم آوردن دقیق ترین ، سریع ترین تشخیص ها برای شماست.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.