علائم گوارشی کرونا و درمان آن

علائم گوارشی کرونا و درمان آن

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

علائم گوارشی کرونا از نشانه های جدید این ویروس می باشد. کووید ۱۹ عضو جدید عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد که همه دنیا را درگیر خود کرده است به طوری که کمتر از چند ماه به یک پاندمی تبدیل شد‌. از اعضای دیگر این خانواده ویروس های سارس و مرس می باشد که در چند سال پیش باعث درگیری ریه شده است ولی با پیشگیری و درمان مناسب از شیوع آن کم شده است .

همچنین خانواده کرونا ویروس ها می تواند به سرماخوردگی های ویروسی متداول اشاره کرد که هر سال شیوع بالا پیدا می کنند اما ویروس جدید عضو این خانواده یعنی  ویروس کووید ۱۹ دارای یک خصوصیت جدید می باشد که درمان و کشف واکسن را سخت کرده است که آن جهش های شدید در ژنوم این ویروس می باشد. جهش های شدید باعث به وجود آوردن علائم جدید از جمله علائم گوارشی کرونا می باشد.

علائم گوارشی کرونا یکی از علائم جدید و عجیب این ویروس می باشد به طوری که ویروس های خانواده کرونا ویروس ها با وجود پوشش می توانند باعث مشکلات گوارشی در فرد شود. ویروس های دارای پوشش نسبت به شرایط خشکی، اسید معده ، اتر، فرمالین و غیره حساس می شوند. این پوشش ها دارای ساختار لیپدی دو لایه هستند که پوشش سطح سلولی و یا از اندامک های درون سلولی میزبان کسب می شود. ویروس کرونا با وجود دارا بودن این پوشش نسبت به اسید معده مقاوم بوده و می تواند در دستگاه گوارش تکثیر پیدا کند و باعث بروز مشکلاتی در این ارگان شود.

علائم گوارشی کرونا و درمان آن

تفاوت علائم گوارشی کرونا با مسمویت ها

علائم گوارشی کرونا بسیار مشابه مسمومیت ها می باشد ولی تفاوت هایی با آن ها دارد که شناسایی این تفاوت ها به ما در تشخیص صحیح می تواند راهنمایی کند. علائم گوارشی کرونا شامل حالت تهوع، استفراغ، اسهال های آبکی، دل پیچه های شدید ، کاهش اشتها، به همراه احساس خستگی ، بی حالی و تب خفیف می باشد که این علائم با نشانه های یک مسمومیت تقریبا مشابه است. در ادامه به تفاوت این موارد اشاره می کنیم:

حالت تهوع

حالت تهوع شدید با حجم استفراغ های بالا از اولین نشانه های علائم گوارشی کرونا می باشد که قبل از دیگر موارد بروز می کند. بالا آوردن در این بیماری به حدی زیاد می باشد که فرد درگیر حتی از نوشیدن آب عاجز می ماند و با نوشیدن آب نیز دچار این حالت می شود.

مدت زمان علائم گوارشی کرونا

به طور میانگین علائم گوارشی کرونا بیش از ۵ روز طول می کشد ولی این علائم در مسمومیت ها حدودا یک الی سه روز می باشد. طولانی بودن علائم در بیشتر موارد بیماری ها نشانه ویروسی بودن ویروس می باشد.

اسهال آبکی

اگر چه در سایر مسمومیت ها نیز معمولا اسهال آبکی می شود ولی غلظت دفع مواد به حدی در کرونا کم می شود که مدفوع کاملا حالت آب و موکوس دیده می شود. همچنین تعداد دفع مواد در این بیماری بیش از چهار بار می باشد به طوری که اسهال آبکی روزی پنج مرتبه ، دل پیچه ، کاهش اشتها ، تب خفیف و کاهش حس بویایی و چشایی از جمله علائم گوارشی بیماران کرونایی می باشد.

تپش قلب

یکی از مواردی که با علائم گوارشی کرونا همراه است تپش قلب و احساس تیر کشیدن در ناحیه سمت چپ قفسه سینه می باشد. احساس ناخوشایندی که ممکن است ممکن است برای مدت طولانی در فرد مبتلا احساس شود. این علامت در کمتر ویروس دیگری شناسایی شده است ولی علت این درد ها را محققان به احتمال ایجاد لخته های ریز در رگ های قلب می دانند. ( پجهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ق آیا کرونا می تواند به  قلب شما آسیب بزند؟ مراجعه فرمایید)

علائم گوارشی کرونا و درمان آن

علائم پوستی

مشکلات پوستی یکی دیگر از نشانه های همراه علائم گوارشی کرونا می باشد. این علامت به طور معمول در مراحل انتهایی افرادی که مبتلا به علائم گوارشی هستند بروز پیدا می کند. ارتباط بین علائم پوستی و COVID_19 به درستی ثابت نشده است و متخصصان و محققان در سراسر دنیا به دنبال یافتن این ارتباط هستند و سوالاتی در این رابطه وجود دارد که آیا علائم پوستی در کرونا نشانه پیش آگهی در این بیماری می باشد؟ و همچنین این علائم آیا نشان شدت COVID_19 می باشد؟ پاسخ به سوالات نیازمند تحقیقات بیشتر در این زمینه می باشد. البته با توجه به تحقیقات که در این مدت انجام گرفته است تا به حال احتمال ارتباط بین این علائم با بیماری COVID_19 را نشان داده است. (پجهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم پوستی کرونا مراجعه فرمایید)

ویروس کووید ۱۹ در چه کسانی باعث بروز علائم گوارشی کرونا می شود؟

تحقیقات نشان داده است که بروز علائم گوارشی کرونا توسط یک سویه متفاوت از سویه می باشد که باعث بروز علائم ریوی می باشد. به طوری که فردی مبتلا به این نوع سویه از کووید ۱۹ شود ممکن است دچار علائم ریوی نشود ولی این به این معنا نیست که کسی که مبتلا به این نوع کووید ۱۹ شده است نسبت به سویه درگیر کننده ریه مقاومت پیدا کند. در واقع اگر دچار این بیماری شدید ، همچنان باید موارد بهداشتی اعم از پوشاندن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن مرتب دست ها و ضد عفونی کردن آن ها رعایت کنید.

همچنین به نظر می رسد این نوع از ویروس بیشتر از راه گوارش منتقل می شود و باعث بیماری می کند در حالی که انتقال سویه ریوی بیشتر موارد از راه تنفس می باشد. بنابراین علاوه بر استفاده از ماسک در مورد این سویه توصیه به شستشوی مرتب دست ها و پرهیز از تماس آن ها با صورت و چشم ها می شود. اگر چه احتمال ابتلای کووید ۱۹ در همه افراد وجود دارد ولی احتمال انتقال در برخی افراد بیشتر است به طوری که حتی ممکن است برخی افراد دچار بیماری های شدیدتری از این ویروس شوند بنابراین این افراد باید بیشتر از سایرین مراقب ابتلای آن باشند. در ادامه به این موارد می پردازیم:

در افراد سالمند

علائم گوارشی کرونا یکی از نگرانی هایی است برای افراد سالمند در ارتباط با این ویروس وجود دارد. این جمله که بگوییم” کرونا در سالمندان شیوع بیشتری دارد” یا “سالمندان بیشتر کرونا مبتلا می شوند” اشتباه است. ویروس کرونا ممکن است سالمندان را هم، مانند سایرین گرفتار کند. سالمندان بیشتر از بقیه در معرض سرایت ویروس کرونا نیستند. در واقع در افراد سالخورده، خطر بروز عفونت شدید بیشتر است و به همین دلیل، رعایت دقیق ‌تر نکات بهداشتی اهمیت زیادی دارد.

افراد سالخورده‌ای که دچار بیماری‌های جدی زمینه‌ ای هستند، بیش از سایر سالمندان در معرض خطر بروز علائم شدید عفونت کرونا قرار دارند. و این نکته قابل تامل است که برخی از بیماری هایی زمینه ای ممکن است خطرات و عوارض ناشی از بیماری کرونا را افزایش دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کرونا در سالمندان و راهکار های پیشگیری و مقابله با آن مراجعه فرمایید)

در زنان باردار

کرونا در دوران بارداری یکی از مسائلی است که اخیرا با شیوع ویروس کووید – 19 مورد توجه قرار گرفته است که یکی از نگرانی ها می تواند علائم گوارشی کرونا باشد. این روز ها نگرانی زنان باردار نسبت به ویروس کرونا دو چندان شده است. متاسفانه اطلاعات کافی در مورد اینکه آیا کرونا در دوران بارداری نیز می تواند به جنین انتقال پیدا کند یا خیر، وجود ندارد. تنها راه ارتباطی جنین و مادر جفت است. مواد غذایی و اکسیژن از راه جفت وارد خون جنین و دی اکسید کربن و مواد زائد از خون جنین وارد جفت می شود.

جفت به بسیاری از مواد اجازه عبور نمی دهد ولی با این حال برخی ویروس ها امکان عبور از این راه را پیدا می کنند و موجب ابتلای جنین می شوند. تا کنون اطلاعات دقیقی از ابتلای جنین به ویروس جدید کرونا کووید – 19 در مادران مبتلا گزارش نشده است. ولی با توجه به اطلاعاتی که از عضو های دیگر این ویروس هم چون سارس و مرس وجود دارد، ممکن است احتمال ابتلای جنین به ویروس جدید این خانواده نیز وجود داشته باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراقب کرونا در دوران بارداری باشید مراجعه فرمایید)

در افراد با سیستم ایمنی پایین

تحقیقات نشان داده اسن که علائم گوارشی کرونا در افراد با سیستم ایمنی ضعف تر با شدت بیشتری بروز پیدا می کند به طوری که با تقویت سیستم ایمنی در افراد با این علامت به طور محسوس کاهش یافته است. برخی خوردنی ها موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. یک رژیم غذایی سالم از بسیاری از عفونت ها و بیماری ها می تواند جلوگیری کند. در شرایط شیوع کرونا و بیماری آنفولانزا، لزوم داشتن سیستم ایمنی قوی برای جلوگیری از ابتلاء یا مهار عفونت در صورت بروز بیماری، تقویت سیستم ایمنی بدن بیش از پیش اهمیت یافته است.

علائم گوارشی کرونا و درمان آن

هیچ گونه داروی معجزه آسا یا غذای بخصوصی وجود ندارد که بتواند سیستم ایمنی بدن شما را ناگهان تقویت کند و شما را در برابر کرونا محافظت کند. با این حال، روش‌های دیگری وجود دارند که شما می‌توانید با آن‌ها از خودتان محافظت کنید و به سیستم ایمنی بدنتان بیشترین شانس را برای انجام وظیفه خود در برابر یک بیماری تنفسی بدهید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تقویت سیستم ایمنی بدن مراجعه فرمایید)

در افراد با مشکل زمینه ای پایین

افراد با مشکل زمینه ای مانند ناراحتی های قلبی، بیماران کلیوی، در افراد دچار آسم ، ایدز و غیره احتمال ابتلا به یک عفونت با شدت شدید تر افزایش می یابد که در بین نشانه های این ویروس ، علائم گوارشی کرونا نیز به چشم می خورد.

درمان علائم گوارشی کرونا

بهبود علائم گوارشی کرونا معمولا در افراد مبتلا به طول می انجامد به طوری که اگر علائم گوارشی در یک مسمومیت باکتریای در طی دو الی یک هفته بهبود یابد ولی این علائم در افراد مبتلا به کووید ۱۹ معمولا بیش از دو هفته ادامه می یابد. جهت درمان و تسریع بهبودی توصیه می شود حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است که قبل از هر گونه اقدام نیاز به انجام تست کرونا و تشخیص قطعی این بیماری می باشد. در ادامه این مطلب ما به برخی از درمان های کمکی برای تسریع بهبودی از این علائم می توان انجام داد اشاره می کنیم:

علائم گوارشی کرونا و درمان آن

آب و الکترولیت ها را جبران کنید

فرد مبتلا در علائم گوارشی کرونا مقدار زیادی آب از طریق اسهال و استفراغ از دست می دهد بنابراین جبران این مواد بسیار لازم و حیاتی است. نوشیدن آب کافی در طول روز، انواع سوپ ها، آبمیوه های طبیعی در این روند بسیار کمک کننده می باشد. اما به علت نداشتن اشتها، حالت تهوع شدید فرد مبتلا ممکن است حتی از نوشیدن آب نیز خودداری کند که دریافت سرم های مغذی به همراه ویتامین های تزریقی در آن ها می تواند بسیار کمک کننده باشد.

دریافت مکمل ها و ویتامین ها

اگر چه دریافت کافی ویتامین ها و مواد معدنی در مواد غذایی و یا به صورت قرص همیشه مهم و حیاتی می باشد ولی به علت کاهش جذب مواد غذایی، کاهش اشتها و مواردی این چنین مصرف این مکمل ها بیش از گذشته مورد نیاز به نظر می رسد. ویتامین C, D, E,A از جمله مواد ضروری در این بیماری به نظر می رسد.

علائم گوارشی کرونا و درمان آن

آزیترومایسین

آزیترومایسین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود . این یک آنتی بیوتیک از نوع ماکرولید است. آزیترومایسین با توقف رشد باکتری ها کار می کند. اما افرادی که بیماری قلبی دارند باید از مصرف این دارو خودداری کنند. تا به حال تحقیقی در مورد میزان اثر بخشی این دارو و علت تاثیر در کاهش علائم گوارشی کرونا در دسترس نیست ولی تجربیات نشان می دهد که علائم گوارشی افراد مبتلا به این بیماری با مصرف این آنتی بیوتیک کاهش یافته است. اما برای مصرف آن حتما با پزشک خود مشورت کنید زبرا که مصرف خودسرانه این قرص ممکن اسا عوارض جانبی خطرناکی را به دنبال داشته باشد‌‌.

با گسترش ویروس کرونا ، آنفولانزا، افزایش هزینه های رفت و آمد، آلودگی هوا، آلودگی های صوتی، افزایش مشغله های زندگی و غیره انجام حضوری آزمایش خون و دیگر آزمایشات مانند تست کرونا در آزمایشگاه ها سخت شده است به طوری که ممکن است از انجام آن ها پشیمان شوید ولی باید گفت که انجام آزمایشات چکاپ ، آزمایش کرونا و دیگر تست های تشخیصی بسیار مهم و حیاتی هستند که ممکن است منجر به تشخیص به موقع یک بیماری و کمک به درمان سریع آن شود.

با توجه به شرایط کنونی انجام تست ها در منزل انند آزمایش کرونا در منزل، آزمایش خون در منزل و … شما می توانید به راحتی و بدون دردسر آزمایش خود را انجام دهید بدون آن که نیاز باشد برای هیچ کدام از مراحل آزمایشاتان به آزمایشگاه مراجعه فرمایید. آنی آزما با توجه به این نیاز به وجود آمده است تا مسیر تشخیص را آسان کند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.