انجام تست کرونا به این روش باعث ابتلا شما به آن می شود!

انجام تست کرونا به این روش باعث ابتلا شما به آن می شود!

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

تست کرونا روشی برای تشخیص مطمئن به ابتلای یک فرد به این بیماری می باشد. ویروس کووید ۱۹ که به تازگی بیماری زائی آن در انسان کشف شده است به نظر می رسد تا چند سال پیش اثری از بیماری زائی آن در انسان وجود نداشت. این ویروس عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد که اخیرا باعث پاندمی و درگیری در کل دنیا شده است. تشخیص سریع این ویروس و انجام برخی اقدامات مانند قرنطینه فرد مبتلا، استراحت و خواب کافی ، تحت نظر بودن فرد، مصرف برخی داروها تحت نظر پزشک و غیره می تواند در بهبودی سریع فرد مبتلا کمک کننده باشد و از انتقال آن به سایر نزدیکان فرد پیشگیریی کند.

تست کرونا دارای انواع مختلفی از جمله تست های غربالگری مانند CBC, CRP, ESR ، تست PCR، تست های الایزا آنتی بادی و آنتی ژن، تست های رپید یا کاست می باشد که در این میان تست PCR بهترین و قطعی ترین روش تشخیصی کووید ۱۹ می باشد. روش انجام این تست به این صورت می باشد که یک وسیله مشابه به گوش پاک کن ولی در اندازه بزرگتر را فرد نمونه گیر وارد بینی جهت نمونه برداری از راه های تنفسی بیمار می کند. همان طور که می دانیم ویروس کووید ۱۹ عامل بیماری با علائم تنفسی می باشد. بنابراین بهترین راه تشخیص آن بررسی سلول های ناحیه تنفسی می باشد.

آزمایش اعتیاد در منزل

روش خطرناک با احتمال بالای ابتلا به کووید ۱۹ در انجام تست کرونا

همان طور که در بالا اشاره شد انجام تست کرونا یک امر ضروری و حیاتی می باشد ولی انجام آن با روش نادرست خطر ابتلا به کووید ۱۹ را بالا می برد. این روش خطرناک مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها می باشد. به این صورت که فرض کنید برای انجام آزمایش های مرتبط با کرونا به مراکز درمانی و آزمایشگاه مراجعه کنید. آزمایشگاه ها و مراکز درمانی، بهداشتی به علت مراجعه بالای افراد مبتلا به کووید ۱۹، آنفولانزا و سایر بیماری های مسری مراکز پرخطر در انتقال بیماری ها می باشند . به طوری که عفونت های بیمارستانی یکی از مقاوم ترین بیماری ها به انواع داروها می باشند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ۹ محل پر خطر که احتمال ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در آن ها بیشتر است و راه های مقابله با آن مراجعه فرمایید.)

انجام تست کرونا به صورت حضوری احتمال ابتلا به این ویروس را افزایش می دهد. علاوه بر آلوده بودن این مراکز به ویروس کووید ۱۹ ، مراکز مانند اتوبوس ، مترو ، تاکسی ها و به طور کلی وسایل حمل و نقل عمومی نیز از جمله محل های پر خطر کرونا می باشند که ممکن است شما برایی مراجعه به یک آزمایشگاه از آن ها استفاده کنید. صف های طولانی پذیرش، جواب دهی ، نمونه گیری و همچنین ازدحام جمعیت، سربسته بودن فضا، عدم تهویه مناسب از دیگر دلایل پر خطر بودن انجام حضوری آزمایش کرونا می باشد.

روش خطرناک با احتمال بالای ابتلا به کووید ۱۹ در انجام تست کرونا

بهترین روش انجام تست کرونا

بهترین و آسان ترین روش انجام تست کرونا با توجه به شرایط موجود ، انجام نمونه گیری در منزل می باشد. آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا به امروز وجود داشته است یک مجموعه ای برای انجام تمامی مراحل تشخیص در منزل طراحی کرده است. به طوری که دیگر برای انجام تست کرونا و یا هر آزمایش دیگری نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها نیست. انجام پذیرش آنی آزما به صورت آنلاین و بدن نیاز به انتظار در صف های طولانی پذیرش می باشد. به طوری که برای انجام پذیرش تنها کافیست وارد صفحه اول آنی آزما شوید و پذیرش خود را انجام دهید. همچنین در صورت هر گونه سوال می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

در آنی آزما نمونه گیری تست کرونا در منزل و یا محل کار شما به آسانی قابل انجام است. به این صورت که همکاران ما در اسرع وقت پس از پذیرش با شما در ارتباط با هماهنگی دقیق زمان نمونه گیری تماس خواهند گرفت. پس از نمونه گیری ، نمونه سریعا به آزمایشگاه مد نظر شما منتقل می شود. جواب دهی این سیستم نیز به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه می باشد. بنابراین با این روش دیگر به مراجعه حضوری به آزمایشگاه نیست و با این روش می توانید سلامت خود و خانوادتان را تضمین کنید.

در چه صورت باید تست کرونا را انجام دهیم؟

همه افراد باید در صورت بروز علائم مشکوک، تست کرونا را انجام دهند. این روز ها با افزایش رعایت ها مانند شستشوی مکرر دست ها، ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و غیره باعث کاهش چشمگیر آنفولانزا، سرماخوردگی ها و غیره شده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله با شیوع کرونا امسال شاهد آنفولانزا نبودیم! مراجعه فرمایید.) علائم کووید ۱۹ با علائم بیماری هایی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا بسیار مشابه است اما با کاهش چشمگیر این بیماری ها ، بروز هر گونه علائم مانند تب، آبریزش بینی، احتقان بینی، سردرد، احساس خستگی و کوفتگی در عضلات بدن، از دست دادن حس بویایی و چشایی، سرگیجه و غیره را می توان علائم مشکوک به کرونا دانست و در صورت بروز این علائم در خود یا سایر افراد خانواده سریعا با اقدام به نمونه گیری در منزل کنید.

شایعه در مورد ابتلا افراد با انجام تست کرونا PCR

یکی از شایعاتی که این روزها در ارتباط با کووید ۱۹ و تست کرونا مطرح شده است ابتلا افراد به این ویروس با وارد شدن سواپ استریل به ناحیه بینی می باشد. به تازگی ویدئویی در شبکه های مجازی منتشر شده است که در آن ادعا می شود انجام آزمایش کرونا خطر آلوده شدن به این بیماری را در پی دارد. این کلیپ با توضیح «آزمایش نده … آزمایش ها مشکل سازهستند.» در تاریخ دهم نوامبر به یوتیوب ارسال و بارها در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده و در آن ادعا می شود با انجام آزمایش کرونا احتمال ابتلا به ویروس وجود دارد. در این ویدئو فردی ادعا می کند که من افراد بسیاری را می شناسم که همه آنها بلافاصله پس از انجام این آزمایش، بیمار شده اند.

در پاسخ به این شایعه در مورد تست کرونا باید گفت که انجام آزمایش کرونا به هر روشی و به طور خاص در روش پی سی آر یا نمونه برداری از مخاط بینی، هیچ ارتباطی با ابتلا به این بیماری نداشته و تنها راه مبتلا شدن به کووید ۱۹، تماس مستقیم با ویروس به واسطه حضور فرد مبتلا یا تنفس در محیطی است که به ویروس آلوده است. البته باید به این موضوع نیز اذعان داشت که طبیعتا ما در مورد نحوه استاندارد انجام تست و استفاده از وسایل استریل و کاملا ضدعفونی شده یک بار مصرف صحبت می کنیم و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در هر شرایطی می تواند با خطر ابتلا به بیماری همراه باشد. همچنین جهت اطمینان خاطر گفتنی است انجام تست PCR توسط سازمان ها و نهادهای علمی مختلفی در سطح جهان تایید شده و هیچ مدرک معتبر علمی دال بر خطرناک بودن آن وجود ندارد.

انواع تست کرونا

همان طور که در بالا اشاره شد تست کرونا دارای انوع مختلف می باشد. البته به این نکته باید توجه داشت که انواع این آزمایش به معنای برتری آن ها نیست بلکه هر کدام از این آزمایشات کاربرد متفاوتی دارند. در ادامه به انواع آزمایش کرونا و کاربرد آن ها می پردازیم:

انواع تست کرونا

تست PCR کرونا

تست PCR در آزمایش ویروس کرونا به دنبال خود ویروس در بینی ، گلو یا مناطق دیگر دستگاه تنفسی است تا مشخص شود آیا عفونت فعال با SARS-CoV-2 وجود دارد یا خیر. در بیشتر موارد ، یک نمونه از بینی یا گلو توسط پزشک متخصص یا کارکنان بیمارستان و پرستار ها به وسیله سواپ گرفته می شود و آن سواب برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. تست مثبت PCR در آزمایش ویروس کرونا بدین معنی است که فرد مورد آزمایش عفونت فعال COVID-19 دارد. در تست PCR در منزل به صورت کلی ماده ژنتیکی ویروس که در نمونه گرفته شده از فرد وجود دارد، توسط روش های آزمایشگاهی چندین بار دچار تکثیر و افزایش می شود تا در صورت وجود ویروس و ماده ژنتیکی آن در نمونه، قابل ردیابی و تشخیص باشد.

تست الایزا

آزمایش الایزا یکی دیگر از تست کرونا به شمار می رود. آزمایش الایزا یک روش مرسوم در آزمایشگاه است که در آن آنتی ژن یا آنتی بادی مورد نظر مورد بررسی قرار می گیرد.وقتی یک عامل بیگانه اعم از ویروس، باکتری ، قارچ و غیره وارد بدن می شود. سیستم ایمنی بدن علیه آن پروتئین های موسوم آنتی بادی یا ایمونوگلوبین تولید می کند که آن ها با ماده بیگانه مانند کلید و قفل با هم جور می شوند. در واقع برای هر نوع ماده ای بر روی عامل بیگانه یا ساختار های درون آن یک نوع آنتی بادی خاص تولید می شود.

تست الایزا به طور کلی برای موارد زیر کاربرد دارد:

– افرادی که مبتلا به کرونا ویروس هستند و تحت درمانند و پزشک معالج از روند بهبودی می خواهد آگاه شود.

– در افرادی که مبتلا بوده اند ولی بهبود یافته اند ولی باید از لحاظ ناقل بودن بررسی شوند.

– در افرادی که قبلا به این بیماری مبتلا بوده اند و قصد دارند بررسی کنند که آیا بیماری که طی کرده اند کووید ۱۹ بود؟ (توجه داشته باشید که متاسفانه ایمنی حاصل از این بیماری بسیار محدود می باشد و تنها چند روز فرد مبتلا نسبت به ابتلا مجدد ایمن می باشد )

– در بررسی افراد که واکسینه شده اند که آیا ایمنی کافی علیه بیماری کرونا ویروس دریافت کرده اند یا نه.( در صورت کشف واکسن کرونا)

تست الایزا

تست های غربالگری کرونا

گاهی ممکن است برای تشخیص و تست کرونا برای یک جمعیت غربالگری انجام شود. تست های غربالگری کرونا آزمایشات متدوالی هستند که برای بررسی عفونت بدن کاربرد دارند به این صودت که اگر آزمایشات غربالگری فردی مثبت باشد به معنای وجود عفونت در وی می باشد ولی به طور قطعی این موصوع نشانگر ابتلا به کووید ۱۹ نمی باشد. بنابراین پس از مثبت شدن تست های غربالگری ، فرد باید آزمایش PCR را جهت اطمینان انجام دهد. آزمایشات غربالگری شامل موارد زیر می باشد:

تست رپید یا کاستی کرونا

نوع دیگر تست کرونا ، تست های رپید یا کاستی می باشد. تست سریع کرونا که به نام های تست رپید یا کاستی نیز معروف هستند مانند آزمایش کاستی دیگر یک روش تشخیصی می باشد که در بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. اگر چه در حال حاضر ما این روش تست را در ایران نداریم ولی احتمال واردات این نوع کیت ها وجود دارد. علت استقبال از این روش ساده بودن، سریع و هزینه کم آن ها می باشد. علت استفاده از تست سریع کرونا برای غربالگری تشخیص آسان و سریع این نوع روش می باشد به طوری که کمتر از ۳۰ دقیقه می توان جواب تست را دریافت کرد. این تست افراد منفی و مثبت را جدا کرده و سپس با استفاده از تست پی سی آر، تشخیص قطعی می ‌دهد،

تست سریع کرونا در بین تست کرونا برای ارزیابی وضعیت ابتلا فرد با علائم مشکوک انجام می شود و انجام این تست برای فرد بدون علامت ارزش تشخیصی ندارد. همچنین این تست معمولا برای بررسی گروه افراد مشکوک که در معرض این بیماری قرار گرفته اند و دارای تعداد بالای آمار مبتلا و فوتی هستند درخواست می شود. برای مثال تصور کنید افراد یک روستا در اثر تماس با ویروس کرونا دارای آمار بالای ابتلا و فوتی در اثر کووید ۱۹ بوده اند. برای تشخیص سریع و ارزان به جای آزمایش PCR همه افراد ، تست سریع کرونا انجام می شود سپس تنها افراد با گزارش مثبت ، آزمایش PCR را برای اطمینان انجام می دهند. به این صورت افراد سالم با هزینه کمتر، سریع تر از افراد مبتلا جدا می شوند. انجام تست PCR برای همه جمعیت هزینه بر، زمان بر و سخت می باشد.

آزمایش در منزل

مجموعه آنی آزما به علت نیاز به آسان شدن مراحل تشخیص و درمان انجام نمونه گیری در منزل را انجام می دهد. اگر شما نیز تمایل به انجام آزمایش خون در منزل و یا تست کرونا در منزل یا مکان دیگر را دارید می توانید بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم در مورد زمان و مکان که شما تمایل به نمونه گیری می باشید را انجام خواهند داد. پس از نمونه گیری در منزل نمونه شما سریعا به آزمایشگاه درخواستی شما ارسال می شود و درکمترین زمان جوابدهی انجام می گیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.