دلتا ویروس کرونا در کمین کودکان

دلتا ویروس کرونا در کمین کودکان

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

بروز علائم دلتا ویروس کرونا در کودکان مانند تب، اسهال و استفراغ سبب کم آبی در کودکان و اختلال الکترولیت در بدن می‌شود که خانواده‌ها باید به این موضوع حساس بوده و در مراجعه فرزندشان به مراکز درمانی تاخیر نداشته باشند. موج جدید بیماری کرونا به نام دلتا ویروس کرونا با سرعت غیر قابل کنترلی وارد نوار جنوبی کشور و تهران شده و آنچه نگرانی‌ها را درباره این سویه جدید ویروس نسبت به سایر انواع بیشتر می‌کند، افزایش همه‌گیری این نوع ویروس در کودکان و سنین پایین‌تر است درحالی که کودکان قبلا اغلب فقط ناقل بودند.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

شیوع دلتا ویروس کرونا در ۱۰۴ کشور جهان از جمله ایران افزایش یافته است و سرعت انتقال و درگیری این نوع ویروس بیشتر از ویروس‌های کرونا با سویه‌های دیگر است. همجواری با کشورهای آلوده به ویروس دلتا مانند پاکستان و افغانستان و از سوی دیگر کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیرانه داخل کشور از دلایل عمده شیوع دلتا ویروس کرونا در کشور است.

برخلاف تصور عموم مردم، کودکان بیشتر به دلتا ویروس کرونا مبتلا شده و می توانند ویروس را به سایر افراد منتقل کنند. پیش از این جهش و شیوع سویه دلتا، کودکان و نوجوانان عمدتا ناقل بی‌علامت بودند و صرفا بیماری را منتقل می‌کردند، اما دلتا ویروس کرونا اکنون کودکان را نیز مبتلا می‌سازد که همراه با بروز علائم است. از سوی دیگر با توجه به واکسینه نشدن کودکان، این گروه سنی به راحتی در خطر ابتلا به کرونای دلتا قرار دارند که از سرعت انتقال و درگیری بیشتری برخوردار است، اگر هر بیمار مبتلا به ویروس کلاسیک ووهان بتواند ۲ تا ۴ نفر را درگیر کند،

در نوع انگلیسی این میزان سرایت به ۵۰ درصد می‌رسد و در نوع دلتا حدود ۱۴۰ درصد میزان انتقال افزایش می‌یابد. همچنین در دلتا ویروس کرونا سرعت انتقال بیشتر موجب می‌شود در بازه زمانی کمتری، تعداد افراد بیشتری درگیر شوند.

به باور برخی پزشکان، دلتا ویروس کرونا در کودکان شایع‌تر است و این روزها بخش قابل توجهی از افراد بستری شده در مراکز درمانی را کودکان و نوزادان تشکیل می‌دهند چرا که به دلیل شدت بالای درگیری این ویروس نسبت به پیک‌های قبلی، جامعه هدفی که سوش دلتا هدف قرار داده، گسترده‌تر شده و بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌ها علاوه بر اینکه خطر ابتلای تمامی سنین را افزایش می‌دهد، تاثیر منفی بر ابتلای کودکان نیز دارد.

علائم دلتا ویروس کرونا در کودکان

به طور کلی علائم ویروس کرونا یکسان است، اما علائمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، بدن درد و سردرد ممکن است در کودکان مبتلا به دلتا ویروس کرونا دیده شود. البته سرفه کمتر دیده شده است. با این حال اگر علائم شدت پیدا کند، می‌تواند ارگان‌های دیگر را هم درگیر کند و حتی مسائل ریوی ایجاد کند و عوارض التهابی را بروز دهد.

علائم دلتا ویروس کرونا در کودکان

میزان مرگ و میر کرونا در کودکان کم است، اما مساله مهم این است که کودکان در زنجیره انتقال قرار می‌گیرند. در حال حاضر اگر وضعیت را نسبت به مشابه سال ۱۳۹۹ در نظر بگیرید، اکنون بیمارستان‌های اطفال ما تعداد موارد بستری بیشتر شده است. بنابراین در حال حاضر بخش‌های اطفال‌مان پر است و کمبود بخش هم داریم. در حالی که در سال قبل چنین موضوعی درباره بیمارستان‌های کودکان مطرح نمی‌کردیم. در حال حاضر فایزر تزریقش تا ۱۲ سال هم رسیده و به تدریج به سنین پایین تر هم می آورند، اما در سایر واکسن‌ها فعلا تزریق در سنین بالای ۱۸ سال است.

تحقیقات دانشمندان انگلیسی نشان می دهد از میان کودکان مبتلا به دلتا ویروس کرونا که علائم بیماری داشتند، ۵۵ درصد از بی حالی و ضعف رنج می‌برند. همچنین ۵۳ درصد این کودکان از سردرد شکایت داشته و بیش از ۵۰ درصد آن‌ها نیز علائم تب را نشان می‌دهند. گلودرد با ۳۸ درصد، بی اشتهایی (که منجر به بی میلی از خوردن وعده‌های غذایی می‌شود) ۳۵ درصد، مشکلات مختلف پوستی شامل خارش، التهاب، جوش و غیره با ۱۵ درصد و اسهال با ۱۳ درصد از جمله شایع‌ترین علائم کرونا در کودکان مبتلا بوده است.

به گفته این محققان، نباید در انجام تست کووید ۱۹ از کودکان عجله کنیم بلکه باید با شناسایی کودکان دارای علائم، اقدام به جداسازی آن‌ها از سایر کودکان و قرنطینه خانگی آن‌ها کنیم. در بسیاری از موارد کودکان تنها یکی از علائم را از خود بروز می‌دهند و باید نسبت به شناسایی صحیح آن، خانواده‌ها اهتمام لازم را داشته باشند.

دلتا ویروس کرونا نسخه ای از ویروس کرونا است که از ابتدای کشف آن در هند در بیش از 80 کشور دیده شده است. با توجه به داده های بهداشت عمومی انگلستان، نوع دلتا اکنون به صورت بالقوه مسئول بیش از 90 درصد موارد جدید در انگلستان است. در ایالات متحده، اعتقاد بر این است که عامل تقریبا 25 درصد از کل موارد جدید بیماری است، اما این درصد به سرعت در حال رشد است. تاکنون درمان اختصاصی برای درمان ویروس کرونا یافت نشده و بنابر آخرین یافته های علمی و پزشکی برای نوع دلتا ویروس کرونا نیز درمان خاصی وجود نداشته و تفاوتی با نوع دیگر ویروس ندارد و همان داروهایی که برای انواع ویروس کرونا وجود دارد برای درمان نوع دلتا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق گزارشاتی که از این نوع بیماری دریافت شده علائم نوع دلتا ویروس کرونا نسبت به گذشته کمی شدیدتر است و هنوز گزارشات کافی مبنی بر شدیدتر بودن علائم وجود ندارد. برای شدیدتر بودن علائم احتیاج به مطالعات بیشتری از سوی پزشکان و محققان است و می توان ادعا کرد که نوع دلتا هنوز اثبات شده نیست.

سرعت انتقال باورنکردنی دلتا ویروس کرونا

کودکان بیشتر ممکن است به دلتا ویروس کرونا مبتلا شوند و چون این موج به ‌سرعت واگیردار است بیشتر از چهار موج قبلی، درگیری را در کودکان افزایش داده و به تبع آن کودکان نیز در زنجیره انتقال کرونا قرار گرفته‌اند. به طور کلی علائم ویروس کرونا دلتا بیشتر گوارشی بوده و علائمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، تب، بی اشتهایی و بی حالی ممکن است در کودکان مبتلا به کرونای دلتا دیده شود. البته سرفه کمتر دیده شده، اما با این حال اگر علائم شدت پیدا کند، می‌تواند ارگان‌های دیگر را هم درگیر کند و حتی موجب مسائل ریوی و تنگی‌نفس شود و به صورت عوارض التهابی بروز کند.

سرعت انتقال باورنکردنی دلتا ویروس کرونا

اگر در خانه یکی از افراد به کرونا مبتلا شود، پرهیز از انتقال ویروس به اعضای خانواده کار آسانی ‌نیست و در این میان رعایت برخی نکات کمک می کند خطر ابتلا و انتقال آن به کودکان و سنین کمتر کاهش یابد. بنابراین باید به منظور جلوگیری از انتشار ویروس در صورت ابتلای سایر افراد خانواده، کودکان را در همان خانه اما در اتاق جداگانه و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی نگهداری کنید.

در سویه های آفریقایی، انگلیسی و دانمارکی بیماری، بیشتر یک نوع جهش رخ داده اما در دلتا ویروس کرونا بیش از سه جهش اتفاق افتاده به صورتی که ماهیت آن با سایر سویه ها متفاوت شده و در دلتا ویروس کرونا سرعت انتقال بیشتر باعث می شود در بازه زمانی کمتر تعداد افراد بیشتری درگیر شوند. انجام به موقع واکسیناسیون روتین کودکان در مقابل بیماری های واگیر بسیار اهمیت دارد و می تواند از ابتلا به ویروس کرونای معمولی نیز پیشگیری کند. اما در کرونای نوع دلتا درصد درگیری کودکان نیز افزایش یافته است.

در نوع دلتا معمولا آبریزش بینی و گلودرد بیشتر مشاهده می شود و حتی در بزرگترها نیز نسبت به کرونای کلاسیک حس چشایی و بویایی را کمتر درگیر می کند. در شرایط فعلی هر کودکی که با ۲ یا سه نشانه از میان علائمی مانند گلودرد، آبریزش بینی، سردرد، بدن درد، سرفه، اسهال و استفراغ، بی‌اشتهایی مفرط و تنگی نفس مراجعه می کند حتما باید به کرونا مشکوک شد هرچند سایر ویروس‌ها نیز ممکن است این علایم را ایجاد کنند اما در شرایط پاندمیک و موج پنجم بیماری حتما باید به فکر کووید ۱۹ باشیم. ویروس کرونا ممکن است ارگان های مختلف بدن از پوست گرفته تا مغز را درگیر کند، همچنین عوارضی مانند درگیری مغز و بروز تشنج و کاهش سطح هوشیاری، تنگی نفس و افت اکسیژن خون و درگیری قلب و کلیه و کبد و ماهیچه ها را ایجاد کند.

اگر کودکی با علایم ابتلا به تب همراه با درگیری دو ارگان و افزایش التهاب مراجعه کند و سایر بیماری ها نیز رد شوند حتما به عارضه میسک -سندرم التهابی چند سیستمی- مشکوک می شویم که درمان های خاص خود را لازم دارد و کودک برای چندین هفته باید تحت نظر باشند. رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون همگانی راهکار اصلی کنترل بیماری است و باید با رعایت پروتکل ها زنجیره بیماری را قطع کرد تا کودکان و سایر اقشار جامعه در مقابل این بیماری محافظت شوند.

دلتا ویروس کرونا و انتقال به سایر اعضای خانواده

همان گونه که گفته شد دلتا ویروس کرونا قدرت انتقال فوق العاده بالایی دارد و حتی کودکان بسیار کم‌ سن نیز می توانند درگیر این بیماری ‌شوند. در حال حاضر بیمارستان‌ها جا ندارند. انواع جدید بیش از ۹۷ درصد قدرت انتقال دارند. هنوز همچنان تجمع وجود دارد و با گرم شدن هوا اغلب مردم ماسک نمی‌زنند. استفاده نکردن از ماسک در این شرایط برای خود فرد و دیگران ضرر دارد. واریانت جدید دلتا ویروس کرونا از قدرت سرایت پذیری بالایی برخوردار است و متاسفانه شدت بیماری در نوع دلتا کرونا نسبت به جهش‌های قبلی افزایش داشته است و همین موضوع باعث شده تا شاهد ابتلای خانوادگی به بیماری کرونا باشیم.

دلتا کرونا بسیار تهاجمی بوده و قدرت سرایت این ویروس بیش از ۹۷ درصد است و همه حتی کودکان را درگیر می‌کند، این ویروس به بافت‌ها حمله می‌کند و موجب شدت بیشتر بیماری می‌شود. علائم این ویروس با علائم شبیه سرماخوردگی مثل آبریزش بینی آغاز می‌شود و بعد موجب تنگی نفس و سرفه می شود. همه باید با ایجاد علائم تست دهند و آن را با آلرژی و سرماخوردگی اشتباه نگیرند با شروع علائم باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد و تست داد.

ضرورت مراجعه سریع والدین به پزشک درصورت سرماخوردگی کودکان

بسیاری از متخصصان و پزشکان بر این باورند که با توجه به درگیری کودکان با شیوع دلتا ویروس کرونا ، والدین باید بیش از پیش مراقب وضعیت سلامت فرزندان خود باشند و با کوچکترین علائمی شبیه سرماخوردگی، فورا و حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند. به گفته این متخصصان، بروز علائم کرونا در کودکان مانند تب، اسهال و استفراغ سبب کم آبی در کودکان و اختلال الکترولیت در بدن می‌شود که خانواده‌ها باید به این موضوع حساس بوده و در مراجعه فرزندشان به مراکز درمانی تاخیر نداشته باشند.

ضرورت مراجعه سریع والدین به پزشک درصورت سرماخوردگی کودکان

کووید ۱۹ دو فاز ویروسی و التهابی دارد که فاز التهابی شدیدتر است، به نظر می رسد در نوع جهش یافته دلتا هر چه سریع‌تر درمان ضد ویروسی شروع شود بهتر می‌توان کل بیماری را کنترل کرد.

دلتا ویروس کرونا به کلیه‌ها آسیب می‌زند

مطالعه جدید توسط محققان کلینیک مایو آمریکا نشان می‌دهد که آسیب حاد کلیوی ناشی از بیماری کرونا (کووید ۱۹) مشابه با صدمه به کلیه ناشی از سپسیس است و اختلال عملکرد میتوکندری ممکن است نقش اصلی را در بروز این مشکل داشته باشد. یافته‌های مطالعه همچنین نشان می‌دهد که اختلال در عملکرد میتوکندری یعنی از دست دادن عملکرد در تولید انرژی سلولی معمولاً در آسیب کلیه ناشی از کووید ۱۹ دیده می‌شود. تا به امروز مشخص شده است که بیش از یک سوم بیماران کرونایی بستری در بیمارستان، آسیب حاد کلیه ناشی از دلتا ویروس کرونا را گزارش می‌کنند و نارسایی ناگهانی کلیه عامل خطر مرگ و میر در بیمارستان است.

دکتر «ماریام الکساندر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این موارد نشان می‌دهد که کووید ۱۹ می‌تواند باعث ایجاد یک واکنش ایمنی قوی در بیماران شود که به آسیب کلیه منجر می‌شوند و درمان‌های حمایتی کلیه باید فوراً برای این بیماران آغاز شود.» وی همچنین اضافه کرد: «داده‌های مطالعه ما به آسیب میتوکندری به عنوان یک هدف بالقوه برای درمان‌ها اشاره دارد که برخی از آن‌ها اخیراً در مدل‌های پیش بالینی تولید و آزمایش شده اند.» مشخص شده است که نوع شدید بیماری کووید ۱۹ با واکنش التهابی سیستمیک و همچنین التهاب در قلب و ریه‌ها همراه است.

نمونه گیری در منزل

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم . فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید

همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند . لازم به ذکر است تمامی پرسنل نمونه گیر از آزمایشگاه های مرجع ارسال خواهند شد و آنی آزما صرفا نقش معرفی بیماران به آزمایشگاه ها را دارا می باشد .خدمات نمونه گیری در منزل فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.