روش های ساده برای از بین بردن علائم بیماری کووید ۱۹

روش های ساده برای از بین بردن علائم بیماری کووید ۱۹

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

بیماری کووید ۱۹ شاید یکی نادر مشکلاتی است در چند دهه اخیر همه جوانب دنیا را درگیر خود کرده است و به جرات می توان گفت که هیچ مسئله ای دیگری تا به حال به این اندازه بیماری کووید ۱۹ با سرعت و سریع باعث تغییرات اعظم در زندگی فردی و اجتماعی در کل دنیا نشده است. ویروسی که هنوز دقیقا مشخص نشده است کی و کجا به وجود امده است و علت شیوع شدید آن چه چیزی است؟

بیماری کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. تا به حال دو ویروس دیگر از این خانواده به نام های سارس و مرس در دنیا معروف شده اند. ویروس هایی که در دنیا با سرعت بالا شیوع پیدا کردند و باعث مانند ویروس کووید ۱۹ باعث بیماری های تنفسی شده اند ولی این دو عامل ویروسی پس از کشف کنترل و به شدت شیوع آن ها با انجام تدبیراتی کاهش یافت.

روش های ساده برای از بین بردن علائم بیماری کووید ۱۹

همچنین خانواده کرونا ویروس ها به عنوان عامل یکی از سرماخوردگی ها ویروسی در دنیا پیش از این معروف بوده اند که ممکن است ما در طول زندگی خود چندین بار به این نوع سرما خوردگی ها شدید یا خفیف مبتلا و بهبود یافته ایم. اما سوالی که ممکن است در این رابطه برای شما پیش امده باشد اگر دچار بیماری کووید ۱۹ شده ایم با چه روش هایی می توانیم علائم آن را درمان کنیم و در خانه بهبودی را دوباره به دست بیاوریم؟ در این مطلبا قصد داریم چند راهکار ساده و در دسترس برای تسریع بهبودی شما ارائه کنیم:

راهکار های ساده برای آن که در خانه علائم بیماری کووید ۱۹ خود را از بین ببریم

همان طور که می دانیم بیماری کووید ۱۹ همه روزه در حال گرفتن قربانی می باشد. آمار مبتلایان به حدی بالا می باشد که شناسایی افراد مبتلا از سالم واقعا سخت شده است. همچنین به علت نبود واکسن جهت پیشگیری سازمان جهانی بهداشت همیشه در حال توصیه انجام پیشگیری های بهداشتی دیگر اعم از شستشوی دست ها و ضد عفونی کردن مرتب آن ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی یک الی دو متر و پرهیز از حضور در مراکز پرازدحام و دورهمی ها می باشد ولی گاهی ممکن است شما یا یکی از عزیزنتان با وجود رعایت این مسائل مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شوید.

افراد مبتلا به این بیماری معمولا دارای علائم مشترکی می باشند اگر چه در برخی سویه های این ویروس و در برخی افراد بیماری دارای علائم جدید و عجیبی را بروز می دهد که کمتر ویروسی تا به حال دارای این گونه علائمی بوده است. برای مثال علائم جدید این ویروس می توان به احساس بوی بد و لجن ، ایسکمی در دست ها و پاها ، از دست دادن حس بویایی و حس چشایی برای مدت طولانی، آسیب به قلب ، آسیب به مغز و سلول های عصبی و غیره اشاره کرد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا ایسکمی در دست ها مراجعه فرمایید)

متاسفانه به علت جدید بودن بیماری کووید ۱۹ هنوز درمان دقیق و قطعی به اثبات نرسیده است ولی سازمان جهانی بهداشت به افرادی که دچار این بیماری شده اند توصیه هایی برای کاهش علائم آن ها کرده است که انجام آن ها به کاهش علائم و تسریع بهبودی کمک می کند و در نتیجه از مراجعه ها به بیمارستان ها و سایر مراکز بهداشت که خود منبعی برای گسترش و شیوع بیماری هستند جلوگیری می کند. انجام این اقدامات به شما و سایر اعضای خانوادتان کمک می کند که در منزل بدون مراجعه به مراکز درمانی بیماری بهبودی خود را به دست آورید:

روش های ساده برای از بین بردن علائم بیماری کووید ۱۹

آزمایش خون و کووید ۱۹ را در خانه انجام دهید

همان طور که می دانیم برای انجام هر اقدامی باید از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ مطمئن شوید. انجام آزمایش خون برای تست الایزا و تست های غربالگری دیگر یا نمونه برداری از بینی برای آزمایش PCR می تواند در تشخیص ابتلا شما و وضعیت بیماریتان بسیار کمک کننده باشد ولی یکی از مشکلات و ترس هایی که ممکن است شما را نیز برای انجام آن مواجه شده باشد، این می باشد که این روزها در صورتی که دچار علائم مشابه به کرونا باشید و اطمینان از بیماری خود نداشته باشید ممکن است حتی اگر مبتلا نباشید به علت ازدحام و شیوع بالای بیماری های عفونی در مراکز درمانی به این بیماری مبتلا شوید. در پاسخ به این ترس و استرس در این رابطه باید بگوییم ترس شما منطقی می باشد!

آمار و ارقام نشان داده است که احتمال ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در مراکز پرازدحام به خصوص درمانی بیشتر از سایر مکان ها می باشد و پرهیز از حضور در این مراکز کار عاقلانه ای به نظر می رسد ولی سوالی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد این است که چطور در این دوران بدون حضور در این مراکز کرونا را تشخیص دهیم و یا آزمایشات و چکاپ های خود را انجام دهیم؟ در پاسخ می توان گفت به نظر می رسد انجام نمونه گیری در منزل بهترین گزینه برای راحت کردن مسیر تشخیص می باشد. آنی آزما با انجام نمونه گیری در منزل با کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت شما سعی در آسان نمودن مسیر تشخیص و در نهایت درمان دارد.

به قرنطینه بروید

بعد از تشخیص بیماری کووید ۱۹ باید به انجام تعدادی کار ها اقدام کنید. اگر چه انجام برخی این اقدامات به ظاهر در بهبود درمان و بهبودی ما بی تاثیر باشد ولی از گسترش بیماریمان به سایر افراد به خصوص اعضای خانوادمان می تواند پیشگیری کند. در قرنطینه ماندن یکی از این اقدامات می باشد. به طوری که اگر به این بیماری مبتلا شده اید در اولین اقدام این است که محل استراحت و ماندن خود را از سایر افراد خانواده جدا کنید و در صورت توانایی محل دستشویی و استحمام خود را نیز جدا کنید ولی اگر این امکان را ندارید در صورت خروج از اتاق محل قرنطینه خود ماسک بزنید و محل استحمام شما نیز باید بعد از اتمام حمام کردنتان ضد عفونی شود.

روش های ساده برای از بین بردن علائم بیماری کووید ۱۹

تب خود را پایین بیاورید

یکی از علائم بیماری کووید ۱۹ تب بالا برای مدت طولانی می باشد. تب یک واکنش بیولوژیکی بدن در مقابله با عامل های عفونی است . همچنین می توان گفت سیستم ایمنی بدن ما برای مقابله با عفونت ها برخی مواد را تولید و ترشح می کند که گاهی تولید این مواد با افزایش متابولیسم و در نهایت افزایش دمای بدن و تب همراه است ولی همین تب ممکن است به برخی ارگان های بدن آسیب برساند. در واقع تب یک شمشیر دو لبه می باشد که هم می تواند علیه یک عامل عفونی و در جهت حفظ جان ما و هم موجب آسیب به ما شود ولی توصیه می شود برای کاهش این آسیب ها تب را کنترل کنیم.

انجام پا شوییه، استانوفین ، ایبوپروفن برای کاهش تب بسیار توصیه می شود. همچنین به میزان زیادی آب و مایعات مصرف کنید. به دلیل تب بالا و تعریق، بدن به آب کافی نیازمند است و کاهش آب بدن بیمار می ‌تواند خطرناک باشد. از این رو، اطمینان حاصل کنید به میزان کافی مایعات و آب دریافت می ‌کنید. به مقداری آب بنوشید که ادرارتان به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. اگر ادرار فرد غلیظ باشد نشان دهنده کمبود آب در بدن است.

کاهش سرفه های خشک

سرفه های خشک و درگیری ریه یکی از علائم اساسی بیماری کووید ۱۹ می باشد. به طوری که یکی از علل اصلی مرگ و میر ابتلا افراد به نوع درگیر کننده ریه می باشد. همچنین برخلاف تصور عموم این بیماری در همه افراد فقط باعث درگیری ریه و عفونت آن نمی باشد و فردی ممکن است مبتلا به کرونا باشد ولی تنها علائم گوارشی داشته باشد و یا فردی دیگر دچار کرونا شود ولی دچار سردرد ، تب، آبریزش، از بین رفتن حس بویایی و چشایی شود ولی دچار درگیری ریه نشود. برای کاهش سرفه ها افراد مبتلا باید چند راهکار را رعایت کنند که شامل موارد زیر می باشد:

از خوابیدن به پشت اجتناب کنید و به جای آن به پهلو‌ها یا به روی شکم بخوابید

برای آنکه راحت‌تر سرفه کنید یک قاشق غذاخوری عسل بخورید. با این حال، نباید به نوزادان زیر یک سال عسل داد،؛ زیرا عسل برای این گروه سنی خطرناک است.

در صورت ادامه یافتن سرفه‌ های خشک حتما به یک پزشک متخصص رجوع کنید. وی می‌تواند با تجویز برخی داروها، شرایط عمومی شما را بهبود بخشد.

احساس بویایی و چشایی خود را با این عمل به دست آورید

از دست دادن حس بویای و چشایی یکی از علائم کووید ۱۹ است که به طور مکرر آن را شنیده اید. شاید قبلا شما دچار کاهش حس بویای و چشایی خود در اثر یک سرماخوردگی شده اید ولی تفاوت این علامت در مبتلایان به کرونا این است که حس بویای و چشایی کاهش پیدا نمی کند بلکه فرد دچار از دست دادن کامل این حواس می شود! به طوری که هیچ بویی و مزه ای را حس نمی کند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله از دست دادن حس بویایی و چشایی در کرونا مراجعه فرمایید)

همچنین تفاوت این علامت در بیماران کرونایی این است فرد مبتلا ممکن است برای مدت طولانی تری دچار از دست دادن حس بویایی و چشایی شود به طوری که فرد ممکن است برای دو الی سه هفته درگیر بیماری باشد ولی حس بویایی و چشایی خود را دو الی سه ماه بعد به دست آورد. ولی تحقیقات نشان می دهد که برای تسریع این روند بهبودی افراد می توانند از مکمل های امگا ۳ استفاده کنند.

روش های ساده برای از بین بردن علائم بیماری کووید ۱۹

درمان سردرد بیماری کووید ۱۹

سردرد کرونا یکی از علائمی می باشد که افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ ممکن است از آن شکایت کنند. اگر چه این نشانه در بسیاری از بیماری ها ممکن است بروز کند ولی سردرد کرونا ممکن است کمی با سردرد های بیماری های دیگر متفاوت باشد برای مثال اگر تا به حال مبتلا به آنفولانزا شده اید متوجه سردرد های متوالی در چند روز شده اید و حتی بسیاری از سرماخوردگی ها نیز باعث ایجاد سردرد هایی نیز می شود. درمان سردرد کرونا به طور معمول مانند درمان سردرد های رایج دیگر است به طوری که درمان با مسکن ها مانند استامینوفین کدئین، نوافین، ژلوفین و دیگر مسکن ها انجام می شود.

همچنین درمان با ضد تشنج ها انجام می پذیرد. البته توجه داشته باشید که درمان این نوع سردرد ها مانند سایر سردرد های رایج در وهله اول باید با هیدراتاسیون ( رساندن آب به میزان کافی ) همراه باشد. همچنین داشتن استراحت کافی نیز برای کاهش این نشانه از کرونا موثر می باشد. (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سردرد کرونا به چه صورت می باشد و درمان آن چیست؟ مراجعه فرمایید)

کاهش علائم گوارشی در بیماری کووید ۱۹

زمانی که بیشتر افراد به بیماری کووید ۱۹ فکر می‌کنند، اغلب علائمی مانند سرفه خشک و تب بالا همراه است. این در حالی است که تحقیقات جدید نشان می‌ دهد که کرونا در برخی موارد فقط با علائم گوارشی ظاهر می‌شوند. در تحقیق اخیر در حدود یک‌چهارم از بیماران علائم گوارشی بیماری کووید ۱۹ مانند اسهال و سایر علائم گوارشی را بروز دادند، این علائم در موارد خفیف کووید ۱۹ دیده می‌شد و این بیماران دیرتر از بیمارانی که دارای علائم تنفسی بودند، به دنبال دریافت خدمات درمانی رفته‌اند.

هر چند عدم تشخیص زودهنگام این بیماران، به‌طور غالب ممکن است منجر به گسترش ناخواسته این بیماری در بیماران سرپایی مبتلا به بیماری خفیف شود که بیماری‌شان تشخیص داده نشده و از ظرفیت خود برای آلوده کردن دیگران آگاه نیستند. در حال حاضر تحقیقات نشان از درمان این نوع علائم با مصرف آزیترومایسین داده اند! اگر چه آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک است ولی در درمان بیماران با علائم گوارشی موثر واقع شده است ولی توجه داشته باشید که برای مصرف این قرص حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید.

روش های ساده برای از بین بردن علائم بیماری کووید ۱۹

امیدوار و شاد باشید!

داشتن روحیه و کنترل استرس در بهبود کلی علائم بیماری کووید ۱۹ بسیار موثر است. تحقیقات اخیر نشان داده است که استرس باعث کاهش سیستم ایمنی و افزایش شیوع بیماری های عفونی و شدت آن ها می شود. اگر ما بخواهیم از مهم ترین عارضه استرس کرونا در این روز ها سخن بگوییم، تاثیر آن بر سیستم ایمنی بدن می باشد. اگر چه استرس کرونا بر ارگان و بخش های مختلفی از بدن ممکن است تاثیر داشته باشد ولی با توجه به اهمیت دو چندان برابر سیستم ایمنی بدن و مقابله آن با ویروس نو ظهور این عارضه نیز بیشتر به نظر می رسد. بنابراین داشتن روحیه مناسب ، کنترل استرس یکی از مهم ترین اقدامات جهت کاهش علائم این بیماری و تسریع روند بهبودی می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چند راهکار جهت کاهش استرس کرونا مراجعه فرمایید)

انجام آزمایش خون و تشخیص کرونا این روزها یکی از معضلات و دردسر هایی می باشد که با افزایش شیوع این بیماری درگیر آن می باشیم. افزایش صف های طولانی پذیرش، جواب دهی، نمونه گیری ، ترافیک، هزینه های سنگین رفت و آمد، آلودگی هوا، اضطراب از ابتلا به کرونا و آنفولانزا در تین مراکز کار را سخت تر کرده است. آنی آزما با انجام پذیرش و جوابدهی آزمایش درخواستی شما به صورت آنلاین و همچنین آزمایش کرونا در منزل و آزمایش خون در منزل یا محل کارتان سعی درآسان نمودن تشخیص و در نهایت درمان شما دارد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.