دلتا ویروس کرونا و کودکان: نکاتی که والدین باید بدانند

دلتا ویروس کرونا و کودکان

به نظر نمی رسد که نوع دلتا ویروس کرونا خطر بیشتری نسبت به سایر انواع ویروس کرونا برای کودکان خردسال داشته باشد. بسیاری از مردم نگران خطراتی هستند که نوع دلتا ویروس کرونا برای سلامتی کودکان واکسینه نشده آنها ایجاد می کند. اگرچه به طور کلی موارد در برخی مناطق در حال افزایش است، اما طبق آخرین داده های موجود، درصد بستری در کودکان در نتیجه نوع دلتا ویروس کرونا افزایش چندانی نداشته است. با این حال، متخصصان می گویند، درست مثل بزرگسالان، کودکانی که دارای مشکلات پزشکی هستند بیشتر در معرض خطر و عوارض ناشی از این نوع سویه هستند.

انتظار می رود واکسیناسیون برای کودکان خردسال از اواخر امسال انجام شود. با ادامه انتشار نوع بسیار مسری دلتا ویروس کرونا، بسیاری از آمریکایی ها نگران این هستند که این برای کودکان واکسینه نشده آنها چه تاثیری دارد.

نمونه گیری در منزل

در بیشتر موارد، کودکان از عوارض جدی کرونا در سراسر همه گیری در امان مانده اند. در حالی که بیش از 4 میلیون کودک مبتلا به SARS-CoV-2 شده اند، اکثریت قریب به اتفاق موارد خفیف بوده و فقط به ندرت منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ شده است. اخیراً گزارش هایی مبنی بر پذیرش بچه ها در بخش مراقبت های ویژه و تشخیص بیشتر کودکان با کووید 19 وجود دارد. اما آخرین داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان می دهد که میزان بستری شدن در بیمارستان و خطر بیماری شدید در کودکان افزایش نیافته است.

در عین حال، کارشناسان بیماری های عفونی از دیدن مواردی که در میان جوانان آمریکایی افزایش می یابد، تعجب نمی کنند زیرا میلیون ها نفر واکسینه نشده و به فعالیت های منظم خود مانند اردوگاه و مدرسه باز می گردند. موثرترین راه برای محافظت از کودکانی که هنوز واجد شرایط واکسن نیستند، واکسیناسیون برای بزرگسالان بیشتر است.
دکتر آمش آدلجا، متخصص بیماری های عفونی و یک محقق ارشد در دانشگاه جان هاپکینز می گوید “کودکان از عواقب شدید کووید 19 در امان هستند و احتمال شیوع آن کمتر است، و من فکر می کنم که این مورد برای نوع دلتا ویروس کرونا نیز درست باشد.” به نظر نمی رسد این خطر در حال افزایش باشد. دلتا ویروس کرونا نوع مسری تری است و انتظار می رود در مناطقی با میزان واکسیناسیون پایین شیوع ایجاد کند. از آنجا که بسیاری از کودکان واکسینه نشده اند، همچنان مستعد ابتلا به ویروس هستند. کودکان نیز به دلیل خطر کم بیماری جدی با کووید 19 بیشتر از بزرگسالان به فعالیت های اجتماعی خود بازگشتند.

آدالجا گفت: “مردم نباید از موارد متعجب شوند، زیرا این ویروس حذف یا ریشه کن نخواهد شد.” به گفته آدالجا ، هدف هرگز به صفر رساندن موارد ویروس کرونا نبوده است. آدالجا گفت: “هدف ما از بین بردن توانایی ویروس در ایجاد بیماری شدید ، بستری شدن در بیمارستان و مرگ است – تا آن را کنترل کنیم.” طبق تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا (AAP) ، کودکان هنوز هم در معرض خطر شدید بیماری شدید کووید 19 قرار دارند.

دلتا ویروس کرونا و کودکان

آخرین داده ها نشان می دهد که بچه ها حدود 1.3 تا 3.6 درصد از کل موارد بستری در بیمارستان را تشکیل می دهند و حدود 0.1 تا 1.9 درصد از کل موارد کرونا در کودکان منجر به بستری شدن در بیمارستان می شود. دکتر مونیکا گاندی، متخصص بیماری های عفونی از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو ، گفت: “بستری شدن در بیمارستان در نتیجه نوع دلتا ویروس کرونا افزایش نمی یابد، بنابراین به نظر می رسد هنوز حتی خطر کرونا در کودکان کم است.”

گاندی، که یک کودک واکسینه نشده دارد، گفت که اکنون نگران نیست، با توجه به داده هایی که نشان می دهد نرخ بستری در کودکان به دلیل نوع دلتا ویروس کرونا افزایش نمی یابد.

دکتر ریچارد مارتینلو، متخصص بیماری های عفونی پزشکی ییل و دانشیار پزشکی و اطفال در دانشکده پزشکی ییل، گفت که اگرچه خطر کمتری در کودکان وجود دارد، اما درصد کمی از کودکان دچار عوارضی مانند سندرم التهابی چند سیستم (MIS-C) یا کووید 19 طولانی مدت می شوند. وقتی نوع دیگری مانند دلتا ویروس کرونا مسری تر باشد، طبیعتاً منجر به “بستری شدن کوتاه مدت ” بیشتر می شود – که مساوی با افزایش نرخ بستری در بیمارستان نیست. این امر واقعا به سلامت زمینه ای کودک بستگی دارد. درست مانند بزرگسالان، کودکانی که دارای مشکلات پزشکی هستند بیشتر در معرض خطر عوارض هستند.

اکثر کودکان به بیماری شدید مبتلا نمی شوند و با سایر ویروس های تنفسی رایج تفاوت چندانی نخواهد داشت. اگر شما یک کودک سالم و بدون مشکل پزشکی دارید ، آدالجا گفت که والدین می توانند ارزیابی خطرآمیز آگاهانه انجام دهند که ممکن است کودک شما در مواردی که نیازی به ماسک نیست ، نیازی به استفاده از ماسک نداشته باشد. اگر فرزندی دارید که به عنوان مثال پیوند قلب انجام داده و از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کند، پس می خواهید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید. آدالجا گفت: “من فکر نمی کنم شما بتوانید یک توصیه همه جانبه را ارائه دهید.” “این امر به خطر ابتلا به بیماری شدید کودک بستگی دارد.”

علائم دلتا ویروس کرونا در کودکان

به طور کلی علائم ویروس کرونا شبیه به هم است، اما علائمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، بدن درد و سردرد ممکن است در کودکان مبتلا به دلتا ویروس کرونا دیده شود. البته سرفه کمتر دیده شده است. با این حال اگر علائم شدت پیدا کند، می‌تواند ارگان‌های دیگر را هم درگیر کند و حتی مسائل ریوی ایجاد کند و عوارض التهابی را بروز دهد.

میزان مرگ و میر کرونا در کودکان کم است، اما مساله مهم این است که کودکان در زنجیره انتقال قرار می‌گیرند. در حال حاضر اگر وضعیت را نسبت به مشابه سال ۱۳۹۹ در نظر بگیرید، اکنون بیمارستان‌های اطفال ما تعداد موارد بستری بیشتر شده است. بنابراین در حال حاضر بخش‌های اطفال‌مان پر است و کمبود بخش هم داریم. در حالی که در سال قبل چنین موضوعی درباره بیمارستان‌های کودکان مطرح نمی‌کردیم. در حال حاضر فایزر تزریقش تا ۱۲ سال هم رسیده و به تدریج به سنین پایین تر هم می آورند، اما در سایر واکسن‌ها فعلا تزریق در سنین بالای ۱۸ سال است.

علائم دلتا ویروس کرونا در کودکان

تحقیقات دانشمندان انگلیسی نشان می دهد از میان کودکان مبتلا به دلتا ویروس کرونا که علائم بیماری داشتند، ۵۵ درصد از بی حالی و ضعف رنج می‌برند. همچنین ۵۳ درصد این کودکان از سردرد شکایت داشته و بیش از ۵۰ درصد آن‌ها نیز علائم تب را نشان می‌دهند. گلودرد با ۳۸ درصد، بی اشتهایی (که منجر به بی میلی از خوردن وعده‌های غذایی می‌شود) ۳۵ درصد، مشکلات مختلف پوستی شامل خارش، التهاب، جوش و غیره با ۱۵ درصد و اسهال با ۱۳ درصد از جمله شایع‌ترین علائم کرونا در کودکان مبتلا بوده است.

به گفته این محققان، نباید در انجام تست کووید ۱۹ از کودکان عجله کنیم بلکه باید با شناسایی کودکان دارای علائم، اقدام به جداسازی آن‌ها از سایر کودکان و قرنطینه خانگی آن‌ها کنیم. در بسیاری از موارد کودکان تنها یکی از علائم را از خود بروز می‌دهند و باید نسبت به شناسایی صحیح آن، خانواده‌ها اهتمام لازم را داشته باشند.

دلتا ویروس کرونا نسخه ای از ویروس کرونا است که از ابتدای کشف آن در هند در بیش از 80 کشور دیده شده است. با توجه به داده های بهداشت عمومی انگلستان، نوع دلتا اکنون به صورت بالقوه مسئول بیش از 90 درصد موارد جدید در انگلستان است. در ایالات متحده، اعتقاد بر این است که عامل تقریبا 25 درصد از کل موارد جدید بیماری است، اما این درصد به سرعت در حال رشد است. تاکنون درمان اختصاصی برای درمان ویروس کرونا یافت نشده و بنابر آخرین یافته های علمی و پزشکی برای نوع دلتا ویروس کرونا نیز درمان خاصی وجود نداشته و تفاوتی با نوع دیگر ویروس ندارد و همان داروهایی که برای انواع ویروس کرونا وجود دارد برای درمان نوع دلتا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق گزارشاتی که از این نوع بیماری دریافت شده علائم نوع دلتا ویروس کرونا نسبت به گذشته کمی شدیدتر است و هنوز گزارشات کافی مبنی بر شدیدتر بودن علائم وجود ندارد. برای شدیدتر بودن علائم احتیاج به مطالعات بیشتری از سوی پزشکان و محققان است و می توان ادعا کرد که نوع دلتا هنوز اثبات شده نیست.

نحوه درمان و علائم دلتا ویروس کرونا

تاکنون درمان اختصاصی برای درمان ویروس کرونا یافت نشده و بنابر آخرین یافته های علمی و پزشکی برای نوع دلتا ویروس کرونا نیز درمان خاصی وجود نداشته و تفاوتی با نوع دیگر ویروس ندارد و همان داروهایی که برای انواع ویروس کرونا وجود دارد برای درمان نوع دلتا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گزارشاتی که از این نوع بیماری دریافت شده علائم نوع دلتا ویروس کرونا نسبت به گذشته کمی شدیدتر است و هنوز گزارشات کافی مبنی بر شدیدتر بودن علائم وجود ندارد. برای شدیدتر بودن علائم احتیاج به مطالعات بیشتری از سوی پزشکان و محققان است و می توان ادعا کرد که نوع دلتا هنوز اثبات شده نیست.

تمام موجودات و تمامی سلول‌ها، ویروس‌ها، میکروب‌ها و … همواره در حال جهش هستند و این رنگ عوض کردن صرفا مختص کرونا نیست و دامنه وسیعی را در حوزه ویروس‌ها در بر می‌گیرد. بنابراین جهش یافتن ویروس کرونا خیلی عجیب نیست و مدام در حال تغییر و جهش است، اما در این خصوص که بازی کرونا چه زمانی تمام خواهد شد و چه زمان به نقطه پایان نزدیک می‌شویم باید گفت برای پایان پاندمی تسریع در واکسیناسیون نیاز است و هرچقدر افراد بیشتری در برابر این ویروس واکسینه شوند فرصت جهش برای ویروس کرونا کاهش یافته و علاوه بر اینکه با جهش های جدیدی مواجه نخواهیم شد، نقطه اتمامی برای این پاندمی شکل خواهد گرفت.

در گذشته نیز برای اینکه مردم مجاب به انجام واکسیناسیون برای مقابله با پاندمی‌ها شوند، مشکلات فراوانی وجود داشت و امروز نیز در شرایط کرونایی، تاریخ در حال تکرار شدن است و هستند افرادی که هنوز از واکسن ترس دارند و این در حالی است که افراد از دوران کودکی واکسن‌های متعددی را تزریق می کنند و اینکه امروز عده‌ای دچار تردید برای دریافت واکسن کووید ۱۹ هستند برای محققین و پزشکان جای تامل دارد.

برای محافظت از کودکان واکسینه نشده، واکسن بزنید

برای محافظت از کودکان واکسینه نشده، واکسن بزنید

تحقیقات نشان می دهد که موارد ابتلا به دلتا ویروس کرونا در میان کودکان در مناطقی با میزان واکسیناسیون بالا کاهش یافته است. موثرترین راه برای ایمن نگه داشتن کودکان این است که بیشتر افراد بزرگسال واکسینه شوند و فرصت شیوع ویروس کرونا را در جوامع خود کاهش دهند. آدالجا گفت: “این ویروس برای شما مهم نیست که کودک یا بزرگسال باشید، فقط شما واکسینه نمی شوید برای برای محافظت از کودکان نیز ضروری است.” اگر واکسینه نشده اید اما واجد شرایط این کار هستید، اکنون واکسینه شوید.

مارتینلو گفت: “صدها میلیون دوز واکسن در دنیا تزریق شده است. ما می دانیم که این دارو هم بی خطر است و هم موثر.” انتظار می رود واکسیناسیون برای کودکان خردسال از پاییز امسال انجام شود. تا آن زمان، گاندی توصیه می کند با مراجعه به معیارهای منطقه خود، اقدامات احتیاطی لازم را برای اردوگاه ها و مدارس در منطقه خود ضروری بدانید.

با ادامه انتشار نوع بسیار مسری دلتا ویروس کرونا، بسیاری از آمریکایی ها نگران این هستند که این برای کودکان واکسینه نشده آنها چه معنی دارد. در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر افزایش میزان بستری شدن در بیمارستان در بین بچه ها وجود ندارد. در سراسر شیوع همه گیری، داده ها نشان می دهد که به طور کلی ، کودکان در معرض ابتلا به بیماری شدید قرار دارند. اما هیچ رویکردی متناسب با همه وجود ندارد. در حالی که به احتمال زیاد بچه های سالم علائمی مشابه سایر بیماری های تنفسی شایع پیدا می کنند ، کودکان با مشکلات پزشکی زمینه ای بیشتر در معرض ابتلا به عوارض هستند و باید اقدامات احتیاطی سختگیرانه تری انجام دهند.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل و محل کار با هدف تشخیص آسان طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی ، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد. یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل ، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد.

آزمایش خون در منزل به منظور آسان تر کردن انجام تست ها و درنهایت تشخیص انجام می گیرد. با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.