چند نوع ویروس کرونا جدید وجود دارد؟

چند نوع ویروس کرونا جدید وجود دارد؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

ویروس کرونا جدید به طور طبیعی با گذشت زمان و از طریق روند جهش تغییر می کنند. وقتی این اتفاق می افتد، انواع جدیدی می توانند ایجاد شوند. SARS-CoV-2 ، ویروس کرونا جدید که باعث ایجاد کووید 19 می شود، از این قاعده مستثنی نیست. با پیشرفت بیماری همه گیر، انواع ویروس کرونا جدید در سراسر جهان شناسایی شده است. برخی از آنها که ممکن است در اخبار شنیده باشید عبارتند از:

  • B.1.1.7 (نمونه ای که اولین بار در انگلستان مشاهده شد)
  • B.1.351 (نمونه ای که اولین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شد)
  • P.1 (نمونه ای که اولین بار در برزیل مشاهده شد)

آزمایش چکاپ زنان

علاوه بر این، انواع دیگری نیز وجود دارد که در حال حاضر در گردش هستند. از آنجا که آنها اخیراً ظهور کرده اند، دانشمندان زیادی هنوز درباره انواع ویروس کرونا جدید نمی دانند، مانند:

  • دقیقاً چقدر در سراسر جهان گسترده شده اند
  • اگر بیماری که ایجاد می کنند متفاوم تر از نسخه های قبلی ویروس کرونا باشد
  • چه تاثیری در جهش های آنها در آزمایشات، درمان ها و واکسن های موجود دارد

در این مقاله، آنچه را که تاکنون درباره انواع ویروس کرونا و همچنین تأثیر بالقوه آنها بر واکسن های فعلی می دانیم، بررسی خواهیم کرد.

آیا جهش و ایجاد ویروس کرونا جدید طبیعی است؟

جهش ویروس ها کاملاً طبیعی است. این اتفاق به طور طبیعی هنگامی بروز می یابد که ویروس ها در یک سلول میزبان آلوده شده و شروع به تکثیر می کنند. همه ویروس ها حاوی مواد ژنتیکی به شکل RNA یا DNA هستند. جهش درون این ماده ژنتیکی بسته به نوع ویروس با سرعت های مختلفی اتفاق می افتد. میزان جهش به طور معمول در ویروس های RNA بیشتر از ویروس های DNA است.

دو ویروس RNA با میزان جهش بالا که ممکن است در مورد آنها شنیده باشید ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و آنفلوانزا (آنفولانزا) است. SARS-CoV-2 نیز یک ویروس RNA دار است، اما به طور کلی با سرعت بیشتری نسبت به سایر ویروس های RNA تغییر می کند.

ویروس کرونا جدید

جهش در ویروس کرونا جدید چگونه اتفاق می افتد؟

وقتی ویروسی سلول میزبان را آلوده می کند، باید مواد ژنتیکی آن کپی شود تا بتوان آن را در ویروس های جدید قرار داد. این ویروس های جدید در نهایت از سلول میزبان آزاد می شوند و می توانند سلول های جدید را آلوده کنند. ویروس ها برای کپی کردن مواد ژنتیکی خود از آنزیمی به نام پلیمراز استفاده می کنند. با این حال، پلیمرازها کامل نیستند و می توانند اشتباه کنند.

این اشتباهات می توانند جهش ایجاد کنند. بسیاری از اوقات ، جهش یا هیچ کاری انجام نمی دهد یا برای ویروس مضر است. اما در بعضی موارد ممکن است به ویروس کمک کند. هنگامی که جهش ها مضر باشند، می توانند بر توانایی ویروس در آلودگی یا تکثیر سلول میزبان تأثیر بگذارند. از آنجا که عملکرد خوبی ندارند، ویروس های جدیدی که دارای جهش مضر هستند اغلب زنده نمی مانند.

با این حال، گاهی جهش به یک ویروس تازه تولید شده یک مزیت می بخشد. شاید این امکان را فراهم کند که ویروس محکم تر به سلول میزبان متصل شود یا به فرار از سیستم ایمنی بدن کمک کند. وقتی این اتفاق می افتد، این ویروس های جهش یافته یا نوع دیگر می توانند در یک جمعیت شیوع بیشتری پیدا کنند. این همان چیزی است که در حال حاضر با گونه های جدید نوع SARS-CoV-2 شاهد هستیم.

جهش در ویروس کرونا

در مورد انواع ویروس کرونا جدید چه چیزی شناخته شده است؟

اکنون بیایید عمیقاً به بررسی انواع ویروس کرونا بپردازیم که ممکن است در اخبار شنیده باشید. ما کشف خواهیم کرد که این انواع از کجا ایجاد شده اند و چه چیزی آنها را از نسخه های قبلی ویروس کرونا جدید متفاوت می کند. لازم به ذکر است که انواع جدید دائماً شناسایی می شوند. دو نمونه از این موارد شامل انواع مختلفی است که اخیراً در CaliforniaTrusted Source و New YorkTrusted Source شناسایی شده اند. همچنین به احتمال زیاد انواع بیشتری وجود دارد که ما هنوز از آنها نمی دانیم. دانشمندان در حال حاضر سخت در تلاشند تا انواع جدید ویروس کرونا را کشف و مشخص کنند.

B.1.1.7: نوع انگلسی ویروس کرونا جدید

ویروس کرونا جدید B.1.1.7 اولین بار در پاییز سال 2020 در انگلستان شناسایی شد. سپس انتقال آن بسیار سریع صورت گرفت و به سویه غالب در انگلیس تبدیل شد. این نوع حداقل در 80 منبع معتبر دیگر کشورهای جهان از جمله ایالات متحده شناسایی شده است. مسئولان بهداشت عمومی نگران این هستند که واریانت B1.1.7. ممکن است به زودی به نوع اصلی ویروس کرونا در دنیا تبدیل شود.

نوع B.1.1.7 دارای جهش های مختلفی است که بر پروتئین اسپایک تأثیر می گذارد. این پروتئین در سطح ویروس یافت می شود. این همان چیزی است که ویروس برای اتصال و ورود به سلول میزبان در بدن شما استفاده می کند. این نوع ویروس کرونا جدید با سرعت بیشتری بین افراد منتقل می شود.

مقامات بهداشت عمومی در انگلیس توجه دارند که B.1.1.7 حدود 50 درصد بیشتر از ویروس کرونا متفاوت است. چرا دقیقاً این مورد مشخص نیست ، اما ممکن است جهش در پروتئین اسپایک به B.1.1.7 کمک کند تا محکمتر به سلول میزبان متصل شود. داده های حاصل از آزمایش های آزمایشگاهی (لوله آزمایش) که در حال حاضر در پیش چاپ است، از این ایده پشتیبانی می کند.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان داده است که نمونه های B.1.1.7 با مقدار بیشتری ویروس (بار ویروسی) همراه هستند. افزایش مقادیر ویروس در افرادی که به این نوع ویروس مبتلا شده اند ، انتقال آن به سایر افراد را نیز آسان می کند. انتقال سریع تر می تواند تأثیر زیادی داشته باشد زیرا وقتی ویروس با سرعت بیشتری منتقل می شود ، افراد بیشتری می توانند بیمار شوند. این می تواند منجر به بستری شدن بیشتر در بیمارستان و مرگ و میر شود ، و بار سنگینی بر دوش سیستم های بهداشتی و درمانی است. گزارش از دانشمندان در انگلیس همچنین نشان می دهد که افرادی که مبتلا به B.1.1.7 می شوند به طور بالقوه خطر مرگ را افزایش می دهند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی این یافته لازم است.

B.1.351: نوع آفریقای جنوبی

ویروس کرونا جدید B.1.351 در اوایل اکتبر 2020 در آفریقای جنوبی شناسایی شد. از آن زمان حداقل در 41 کشور منبع معتبر دیگر از جمله ایالات متحده شناسایی شده است. B.1.351 شامل برخی از جهش های پروتئین سنبله موجود در B.1.1.7 است، نمونه ای که اولین بار در انگلیس مشاهده شد. با این حال ، همچنین حاوی برخی موارد دیگر است.

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد بیماری شدیدتر B.1.351 نسبت به نسخه های قبلی ویروس کرونا وجود ندارد. یکی از نگرانی های اصلی در مورد این نوع تاثیری است که به نظر می رسد جهش های آن بر روی ایمنی بدن تأثیر بگذارد. برخی شواهد نشان می دهد که جهش های موجود در B.1.351 بر روی آنتی بادی ها تأثیر می گذارد.

یک مطالعه معتبر در سال 2021، که هم اکنون در دست چاپ است ، نشان داد که این نوع می تواند از آنتی بادی های جدا شده از افرادی که قبلاً دارای ویروس کووید 19 بودند، فرار کند. آنتی بادی ها پروتئین های ایمنی مهمی هستند که می توانند مانند ویروس ها به مهاجمان خارجی متصل شده و خنثی شوند. آنها در پاسخ به عفونت طبیعی یا واکسیناسیون تولید می شوند.

از آنجا که B.1.351 ممکن است از پادتن فرار کند ، افرادی که زودتر به ویروس کرونا مبتلا شده اند ، می توانند با وجود مصونیت موجود ، با این نوع جدید منقبض شوند. همچنین ممکن است که واکسن های فعلی برای این نوع موثرتر نباشند. B.1.351 همچنین ممکن است سریعتر منتقل شود. ک منبع معتبر در زامبیا نشان داد که 22 مورد از 23 نمونه جمع آوری شده طی یک هفته 1 ، B.1.351 بوده که در 245 نمونه جمع آوری شده قبلی شناسایی نشده است. این یافته همزمان با افزایش موارد تایید شده COVID-19 در زامبیا است.

P.1: نوع برزیلی

ویروس کرونا جدید P.1 برای اولین بار در اوایل ژانویه 2021 در مسافران از برزیل که هنگام ورود به ژاپن آزمایش شده بودند، شناسایی شد. اولین بار در اواخر ژانویه 2021 در ایالات متحده یافت شد. به طور کلی ، کمتر از دو نوع دیگر در مورد این نوع شناخته شده است. P.1 حاوی 17 جهش منحصر به فرد است. این شامل برخی از جهش های کلیدی پروتئین سنبله موجود در هر دو نوع مختلف برای اولین بار در انگلستان و آفریقای جنوبی و همچنین جهش های دیگر است. همانند دو نوع دیگر ، P.1 نیز قابل انتقال است.

P.1 منبع معتبری در نمونه هایی بود که طی موج تایید شده COVID-19 در ژانویه 2021 در ماناوس ، برزیل جمع آوری شد. این نمونه در نمونه های قبلی وجود نداشت. از آنجا که P.1 جهش هایی با B.1.351 مشترک دارد ، ممکن است این نوع ماده بر ایمنی و اثربخشی واکسن تأثیر بگذارد. در حال حاضر برخی از شواهد برای این وجود دارد. بیایید به موارد COVID-19 موارد تأیید شده در Manaus برگردیم. یک نظرسنجی از اهدا کنندگان خون در شهر نشان داد که حدود 76 درصد افراد معتمد تا اکتبر 2020 با ویروس کرونا جدید مبتلا شده اند. این بدان معنی است که برخی از افراد در اوج ژانویه ممکن است به عفونت مکرر با P.1 مبتلا شده باشند.

انواع ویروس کرونا جدید

ویروس کرونا جدید دلتا خطرناک تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بر این باورند که قابلیت سرایت‌پذیری ۶۰ درصد بیشتر ویروس کرونا جدید دلتا نسبت به ویروس اولیه کرونا و ظرفیت این سویه برای ایجاد جهش‌های بیشتر، در حال حاضر وضعیت همه‌گیری را به مرحله خطرناکی رسانده است. تدروس آدهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت هشدار داد هم زمان با وخامت شرایط شیوع بیماری با گونه‌های قابل انتقال‌تر همچون دلتا که به سرعت در حال تبدیل شدن به گونه غالب در بسیاری از کشورها است، اکنون در دوره بسیار خطرناکی از همه‌گیری قرار داریم. آدهانوم با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز برخی واکسن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند، گفت: این فقط یک قطره است و گونه‌های جدید بی‌شمارند.

به گزارش تارنمای سازمان ملل، ویروس کرونا جدید دلتا که برای نخستین بار در هند شناسایی شد، با قابلیت سرایت‌پذیری ۶۰ برابر بیشتر نسبت به ویروس اصلی کرونا، در حال حاضر در ۹۸ کشور جهان ثبت شده است. همچنین ظرفیت این گونه برای ایجاد جهش‌های جدید بسیار نگران کننده است. رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: دلتا خطرناک است و به تکامل و جهش خود ادامه می‌دهد، بنابراین ارزیابی مداوم و ارائه پاسخ بهداشتی دقیق از ملزومات است. آدهانوم با بیان اینکه «هیچ کشوری هنوز از خطر در امان نیست» افزود: در کشورهایی با پوشش واکسیناسیون اندک، صحنه‌ها از بیمارستان‌های مملو از بیمار دوباره مشاهده خواهد شد.

سومیا سوامیناتان دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت نیز گفت، با وجود گونه‌های مسری تر ویروس کرونا، دریافت دوز دوم واکسن در زمان مشخص شده از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این برنامه کامل واکسیناسیون است که در بیشترین مصونیت و ایمنی را ایجاد می‌کند. ماریا ون کِرخوو متخصص اپیدمیولوژیک که تیم مقابله با کرونای سازمان جهانی بهداشت را هدایت می‌کند نیز با اشاره به اینکه ویروس از زمان ظهور، در حال تکامل و جهش است، گفت: گونه‌های نگران کننده ای که هم اکنون ردیابی می‌کنیم، چهار مورد آلفا، بتا، گاما و دلتا هستند. این سویه‌ها دارای جهش‌های بیشتر خواهند بود.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل و محل کار با هدف تشخیص آسان طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی ، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد. یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل ، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد.

آزمایش خون در منزل به منظور آسان تر کردن انجام تست ها و درنهایت تشخیص انجام می گیرد. با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.