چرا کارشناسان در مورد ظهور نوع دلتا کرونا ویروس بسیار نگران هستند

نگرانی کارشناسان از ظهور دلتا کرونا ویروس

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

نوع دلتا کرونا ویروس برای اولین بار در هند شناسایی شد. این گونه از ویروس در سطح جهانی در حال گسترش است. کارشناسان فکر می کنند این نسخه نسبت به انواع اولیه ویروس قابلیت انتقال بالاتری دارد. در حالی که برخی از افراد واکسینه شده به بیماری از نوع دلتا کرونا ویروس مبتلا شده اند، اما به نظر می رسد علائم آنها کمتر از افراد واکسینه نشده است.

نوع دلتا ویروس کرونا به سرعت در سطح جهانی در حال گسترش است و منجر به افزایش موارد ابتلا در برخی از کشورها می شود که قبلاً موارد کمی از بیماری کرونا گزارش شده بود. گفته می شود این نوع که برای اولین بار در هند شناسایی شد، حتی از نوع انگلیسی نیز مسری تر است (که اکنون به عنوان آلفا شناخته می شود).

“در این مرحله ، نوع دلتا کرونا ویروس تقریباً 25 درصد از عفونت های جدید [در ایالات متحده] را شامل می شود” ، “دکتر دیوید هیرشوورک ، متخصص بیماری های عفونی در Northwell Health در Manhasset ، نیویورک گفت:” در برخی از مناطق کشور ، این درصد بیشتر است و طی هفته های آینده، به احتمال زیاد فشار اصلی در ایالات متحده خواهد بود ” بنابراین دقیقاً نوع دلتا کرونا ویروس چیست و اکنون باید در مورد آن چه چیزی را بدانیم؟ ما برای کمک به روشن کردن موضوع به متخصصان مراجعه کردیم.

آزمایش چکاپ مردان

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بر این باورند که قابلیت سرایت‌پذیری ۶۰ درصد بیشتر دلتا کرونا ویروس دلتا نسبت به ویروس اولیه کرونا و ظرفیت این سویه برای ایجاد جهش‌های بیشتر، در حال حاضر وضعیت همه‌گیری را به مرحله خطرناکی رسانده است.

تدروس آدهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت هشدار داد هم زمان با وخامت شرایط شیوع بیماری با گونه‌های قابل انتقال‌تر همچون دلتا که به سرعت در حال تبدیل شدن به گونه غالب در بسیاری از کشورها است، اکنون در دوره بسیار خطرناکی از همه‌گیری قرار داریم. آدهانوم با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز برخی واکسن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند، گفت: این فقط یک قطره است و گونه‌های جدید بی‌شمارند.

به گزارش تارنمای سازمان ملل، دلتا کرونا ویروس دلتا که برای نخستین بار در هند شناسایی شد، با قابلیت سرایت‌پذیری ۶۰ برابر بیشتر نسبت به ویروس اصلی کرونا، در حال حاضر در ۹۸ کشور جهان ثبت شده است. همچنین ظرفیت این گونه برای ایجاد جهش‌های جدید بسیار نگران کننده است. رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: دلتا خطرناک است و به تکامل و جهش خود ادامه می‌دهد، بنابراین ارزیابی مداوم و ارائه پاسخ بهداشتی دقیق از ملزومات است. آدهانوم با بیان اینکه «هیچ کشوری هنوز از خطر در امان نیست» افزود: در کشورهایی با پوشش واکسیناسیون اندک، صحنه‌ها از بیمارستان‌های مملو از بیمار دوباره مشاهده خواهد شد.

سومیا سوامیناتان دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت نیز گفت، با وجود گونه‌های مسری تر ویروس کرونا، دریافت دوز دوم واکسن در زمان مشخص شده از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این برنامه کامل واکسیناسیون است که در بیشترین مصونیت و ایمنی را ایجاد می‌کند. ماریا ون کِرخوو متخصص اپیدمیولوژیک که تیم مقابله با کرونای سازمان جهانی بهداشت را هدایت می‌کند نیز با اشاره به اینکه ویروس از زمان ظهور، در حال تکامل و جهش است، گفت: گونه‌های نگران کننده ای که هم اکنون ردیابی می‌کنیم، چهار مورد آلفا، بتا، گاما و دلتا هستند. این سویه‌ها دارای جهش‌های بیشتر خواهند بود.

نوع دلتا کرونا ویروس چیست؟

نوع دلتا کرونا ویروس چیست؟

نوع دلتا کرونا ویروس نسخه ای از ویروس کرونا است که از ابتدای کشف آن در هند در بیش از 80 کشور دیده شده است. با توجه به داده های بهداشت عمومی انگلستان، نوع دلتا اکنون به صورت بالقوه مسئول بیش از 90 درصد موارد جدید در انگلستان است. در ایالات متحده، اعتقاد بر این است که عامل تقریبا 25 درصد از کل موارد جدید بیماری است، اما این درصد به سرعت در حال رشد است.

تاکنون درمان اختصاصی برای درمان ویروس کرونا یافت نشده و بنابر آخرین یافته های علمی و پزشکی برای نوع دلتا کرونا ویروس نیز درمان خاصی وجود نداشته و تفاوتی با نوع دیگر ویروس ندارد و همان داروهایی که برای انواع ویروس کرونا وجود دارد برای درمان نوع دلتا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گزارشاتی که از این نوع بیماری دریافت شده علائم نوع دلتا کرونا ویروس نسبت به گذشته کمی شدیدتر است و هنوز گزارشات کافی مبنی بر شدیدتر بودن علائم وجود ندارد. برای شدیدتر بودن علائم احتیاج به مطالعات بیشتری از سوی پزشکان و محققان است و می توان ادعا کرد که نوع دلتا هنوز اثبات شده نیست.

تمام موجودات و تمامی سلول‌ها، ویروس‌ها، میکروب‌ها و … همواره در حال جهش هستند و این رنگ عوض کردن صرفا مختص کرونا نیست و دامنه وسیعی را در حوزه ویروس‌ها در بر می‌گیرد. بنابراین جهش یافتن ویروس کرونا خیلی عجیب نیست و مدام در حال تغییر و جهش است، اما در این خصوص که بازی کرونا چه زمانی تمام خواهد شد و چه زمان به نقطه پایان نزدیک می‌شویم باید گفت برای پایان پاندمی تسریع در واکسیناسیون نیاز است و هرچقدر افراد بیشتری در برابر این ویروس واکسینه شوند فرصت جهش برای ویروس کرونا کاهش یافته و علاوه بر اینکه با جهش های جدیدی مواجه نخواهیم شد، نقطه اتمامی برای این پاندمی شکل خواهد گرفت.

در گذشته نیز برای اینکه مردم مجاب به انجام واکسیناسیون برای مقابله با پاندمی‌ها شوند، مشکلات فراوانی وجود داشت و امروز نیز در شرایط کرونایی، تاریخ در حال تکرار شدن است و هستند افرادی که هنوز از واکسن ترس دارند و این در حالی است که افراد از دوران کودکی واکسن‌های متعددی را تزریق می کنند و اینکه امروز عده‌ای دچار تردید برای دریافت واکسن کووید ۱۹ هستند برای محققین و پزشکان جای تامل دارد.

چه کسانی در معرض خطر نوع دلتا کرونا ویروس هستند؟

در ایالات متحده ، نوع دلتا کرونا ویروس بیشتر در افرادی که واکسینه نشده اند یا فقط تا حدی واکسینه شده اند، تأثیر می گذارد. براساس داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، تقریباً 78 درصد از افراد بالای 65 سال واکسینه شده اند. از آنجا که بسیاری از افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری زمینه ای در حال حاضر واکسینه شده اند، ویروس بیشتر در بین کسانی که واکسن نزده اند – بیماران 20 ، 30 و 40 ساله که یا واکسینه نشده اند و یا به طور نسبی واکسینه شده اند – در حال شیوع است.

دکتر ویلیام شفنر، استاد پزشکی پیشگیری و سیاست بهداشت، بخش بیماری های عفونی، دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت در تنسی، گفت: “این واریانت فوق العاده مسری است.” “با توجه به اینکه بسیار مسری است ، به یاد داشته باشید ، ویروس تنها کار آلوده کردن شخص دیگری است تا بتواند به تولید مثل ادامه دهد. در اینجا در نشویل ، اساساً 90 درصد از افرادی که امروز بستری شده اند ، واکسینه نشده یا واکسینه ناقص شده اند. “

در روزهایی که طرح واکسیناسیون در دنیا و در ایران به صورت گسترده در حال اجراست و محققان تنها راه پایان یافتن این پاندمی را واکسینه کردن افراد می‌دانند این سوال مطرح می‌شود که آیا واکسن‌های فعلی کرونا قادر هستند دلتا کرونا ویروس و سایر انواع جدید کرونا را مهار کنند؟ پاسخ به این سوال و پرسش‌های دیگری از این دست نظیر اینکه نوع دلتا کرونا ویروس چیست و چه فرقی با انواع قبلی دارد؟ چه علائمی دارد و چرا خطرناک‌تر است و روش درمان آن به چه شکل است و اینکه چرا هر از گاهی شاهد بازی جدید این ویروس با نوع جهش یافته هستیم و چه زمان این بازی تمام خواهد شد می تواند ما را در درک بیشتر این موضوع کمک کند.

چه کسانی در معرض خطر نوع دلتا کرونا ویروس هستند؟

چگونه دلتا کرونا ویروس وارد سلول‌ها می‌شود؟

برای آلوده‌کردن سلول‌ها، دلتا کرونا ویروس کروی‌ شکل سارس-کوو-۲ باید وارد بدن شود و به گیرنده‌های سطح سلول‌ها متصل شود. این ویروس به‌وسیله پروتئین‌های اسپایک وارد سلول‌ها شده و به گیرنده‌ای روی سلول‌های انسانی که اِی‌سی‌ئی۲ (ACE2 )نام دارد متصل می‌شود؛ مثل کلیدی که در قفل قرار دارد. این گیرنده در بسیاری از سلول‌های بدن از جمله در سلول‌های ریه وجود دارد. جهش‌هایی که به محکم‌تر چسبیدن ویروس به سلول کمک می‌کند، موجب انتقال آسان بیماری از فردی به فرد دیگر می‌شود.

تصور کنید در قطره کوچکی که حاوی ویروس «سارس-کوو-۲» است نفس می‌کشید. ناتانیل لاندو، میکروب‌شناس کالج پزشکی دانشگاه نیویورک آمریکا (NYU Grossman School of Medicine) می‌گوید: «اگر آن قطره حاوی ویروس‌هایی با قابلیت اتصال بهتر باشد، در یافتن و عفونی‌کردن سلول‌های شما کارآمدتر خواهد بود.» دانشمندان هنوز نمی‌دانند چه میزان از ویروس «سارس-کوو-۲» را اگر استنشاق کنیم به بیماری مبتلا می‌شویم. اما احتمالا برای ویروسی که جذب آن به گیرنده سلولی اِی‌سی‌ئی۲ قوی‌تر است، این آستانه پایین‌تر خواهد بود.

لاندو و همکارانش با شبیه‌سازی دلتا کرونا ویروس در آزمایشگاه شروع به مطالعه کردند. این ویروس‌های مهندسی‌شده آزمایشگاهی نمی‌توانند تکثیر شوند اما محققان می‌توانند با ویرایش آنها، عمل پروتئین اسپایک را در سطح آنها ایجاد و به آنها اجازه می‌دهد اتصال ویروس به سلول را به‌راحتی آزمایش کنند. محققان این شبه‌ویروس‌ها را با مهره‌های پلاستیکی پوشانده شده با گیرنده‌هایی شبیه اِی‌سی‌ئی۲ مخلوط کرده و سپس میزان چسبیدن شبه‌ویروس‌ها به مهره‌ها را بررسی می‌کنند. هر چه تعداد ویروس بیشتر باشد، اتصال ویروس بهتر است. در پیش‌نویس مقاله‌ای که اردیبهشت ماه منتشر شد، گرونبا و همکارانش نشان دادند برخی جهش‌های موجود در دلتا باعث افزایش اتصال می‌شود.

نوع دلتا پلاس چیست؟

اگر نوع دلتا کرونا ویروس را شنیده اید، احتمالاً نوع دلتا پلاس را نیز شنیده اید. این گونه آخرین نسخه از ویروس کرونا است که در اواخر ماه ژوئن توسط مقامات بهداشتی هند اعلام شد. طبق گزارش NPR، از 24 ژوئن، حدود 40 مورد از عفونت های دلتا پلاس وجود دارد. مقامات هند با توجه به مسری بودن نوع اصلی دلتا در حالت آماده باش هستند. به نظر نمی رسد جهش ها به اندازه کافی عالی باشند که بتوان تفاوت قابل توجهی بین نوع دلتا و دلتا پلاس قائل شد.

شفنر گفت: “بسیاری از جهش ها هیچ تأثیر قابل توجهی بر روی ویروس ندارند یا فقط اثرات متوسطی دارند.” “بنابراین به نظر می رسد که نوع دلتا پلاس برای ویروس شناسان جالب است، اما فاقد پیامدهای فوری قابل توجهی در بهداشت عمومی است، زیرا مسری تر یا شدیدتر از دلتا کرونا ویروس به نظر نمی رسد.”

دلتا پلاس کرونا

انواع دلتا کرونا ویروس و واکسن ها

طبق یک مطالعه بهداشت عمومی انگلیس که در ماه مه منتشر شد، یک دوز واکسن AstraZeneca (که در حال حاضر در ایالات متحده تأیید نشده است) یا Pfizer’s خطر ابتلا به علائم را به دلیل نوع دلتا کرونا ویروس 33 درصد کاهش می دهد. پس از دو دوز ، واکسن Pfizer / BioNTech 88 درصد در برابر بیماری علامت دار از نوع دلتا موثر بود.

“فاجعه این است که واکسن ها کار می کنند. اساساً در صورت واکسیناسیون، هرگونه بستری شدن، فوت یا بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه قابل پیشگیری است. و ما مقدار زیادی از آن را داریم. اگر به توزیع سنی افراد مبتلا به عفونت و بستری شدن در بیمارستان نگاهی بیندازیم، آنها بسیار جوان تر از ابتدا هستند. این امر به این دلیل است که بسیاری از افراد مسن واکسینه می شوند. بخش واکسینه نشده جمعیت ما در گروه سنی بزرگسالان جوان متمرکز شده است. “

آیا خطرات دیگری در ارتباط با دلتا و دلتا پلاس وجود دارد؟

جدا از افزایش نرخ انتقال، آنچه باعث خطرناک تر شدن دلتا و دلتا پلاس می شود، این است که آنها ممکن است بیماران را در معرض خطر سایر مشکلات سلامتی طولانی مدت قرار دهند، اگرچه اطلاعات مربوط به آن هنوز مقدماتی است. “سوال این است که این گونه نه تنها مسری است بلکه ممکن است بیماری های شدیدتری ایجاد کند؟ آیا به احتمال زیاد به یک عفونت شدید مبتلا می شوید؟ به طور کلی، داده ها نشان می دهد که واکسیناسیون هنوز معتبرترین راه برای جلوگیری از به ابتلا یا انتقال هر گونه کووید 19 است.

هیرشورک افزود: “واکسن های موجود در ایجاد محافظت در برابر نوع دلتا کرونا ویروس موثر هستند.” وی ادامه داد: “در افراد واکسینه شده، بدون توجه به فشار، برخی از عفونت های موفقیت آمیز همچنان وجود خواهد داشت. با این حال، این مسئله همچنان وجود دارد که در افراد واکسینه شده علائم بسیار خفیف است یا بیماران بدون علامت هستند و فقط با غربالگری تشخیص داده می شوند. وی افزود که از کل افرادی که در ماه گذشته با کووید 19 در بیمارستان ها بستری شده اند، کمتر از 1 درصد به طور کامل واکسینه شده اند.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل و محل کار با هدف تشخیص آسان طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی ، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد. یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل ، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد.

آزمایش خون در منزل به منظور آسان تر کردن انجام تست ها و درنهایت تشخیص انجام می گیرد. با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

2 دیدگاه در چرا کارشناسان در مورد ظهور نوع دلتا کرونا ویروس بسیار نگران هستند

  1. ربابه جهانگیربخت می‌گوید:

    سلام ایا من که دو ماه پیش کرونا نوع انگلیسی گرفتم ممکنه در این روزها مبتلا به کرونا بشم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.