واکسن های کرونا در برابر نوع دلتا ویروس کرونا چقدر موثر هستند؟

واکسن های کرونا در برابر نوع دلتا ویروس کرونا چقدر موثر هستند؟

موج جدید بیماری کرونا به نام دلتا ویروس کرونا با سرعت غیر قابل کنترلی وارد نوار جنوبی کشور و تهران شده و آنچه نگرانی‌ها را درباره این سویه جدید ویروس نسبت به سایر انواع بیشتر می‌کند، افزایش همه‌گیری این نوع ویروس در کودکان و سنین پایین‌تر است درحالی که کودکان قبلا اغلب فقط ناقل بودند. در ادامه مقاله تاثیر واکسن های کرونا در برابر نوع دلتا ویروس کرونا  همراه ما باشید.

شیوع دلتا ویروس کرونا در ۱۰۴ کشور جهان از جمله ایران افزایش یافته است و سرعت انتقال و درگیری این نوع ویروس بیشتر از ویروس‌های کرونا با سویه‌های دیگر است. همجواری با کشورهای آلوده به ویروس دلتا مانند پاکستان و افغانستان و از سوی دیگر کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیرانه داخل کشور از دلایل عمده شیوع دلتا ویروس کرونا در کشور است. داده ها تاکنون نرخ کارآیی بیش از 67 درصد برای واکسن J&J ، 72 تا 95 درصد برای واکسن مودرنا و 64 تا 96 درصد برای واکسن Pfizer-BioNTech را نشان می دهد.

آزمایش ایدز در منزل

حتی اگر واکسن های کرونا دامنه های مختلفی از محافظت را ارائه می دهند ، متخصصان می گویند واکسیناسیون کامل بسیار مهم است. همانند انواع قبلی، نوع دلتا ویروس کرونا به بسیاری از کشورهای جهان، از جمله، انگلستان، که در حال حاضر مسئول 99 درصد موارد جدید است، گسترش یافته است.

ایالات متحده برای اولین بار اعلام کرد که یک مورد تایید شده کووید 19 با نوع دلتا ویروس کرونا در مارس سال جاری دارد. اکنون این نوع غالب در سراسر کشور است که 83 درصد از کل عفونت های جدید در کشور را تشکیل می دهد. موارد کووید 19 در ایران به سرعت در حال افزایش است. طبق داده های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، متوسط تعداد موارد کووید 19 روزانه بیش از 40000 مورد است. بر اساس تحقیقات اخیر ، این افزایش تا حدودی به علت دلتا بودن 60 درصد منبع معتبر قابل انتقال نسبت به نوع آلفا نسبت داده شده است. علاوه بر این، مناطقی که میزان واکسیناسیون پایین دارند به احتمال زیاد شاهد افزایش عفونت ها هستند.

افراد کم واکسینه شده باعث بالا رفتن عفونت ها می شود

“جمعیت واکسینه نشده در معرض خطر بالایی برای عفونت است. اگر این نوع به سرعت در حال حرکت باشد، به ویژه در مناطقی که میزان واکسیناسیون آنها کم است می تواند شاهد افزایش عفونت SARS-CoV-2 باشید. مدیر CDC دکتر راشل والنسکی منبع معتمد در اوایل ماه جاری هشدارهایی را درباره این افزایش احتمالی صادر کرد. وی در یک جلسه مطبوعاتی گفت که داده های اولیه حاکی از آن است که 99.5 درصد افرادی که از ژانویه بر اثر دلتا ویروس کرونا فوت کرده اند واکسینه نشده اند. وی گفت: “ما می دانیم که نوع دلتا ویروس کرونا در حال حاضر در کشورهای با نرخ واکسیناسیون پایین افزایش یافته است.”

در میسوری که میزان واکسیناسیون آن 40 درصد است ، در هفته های اخیر عفونت های دلتا ویروس کرونا افزایش یافته است. در مقابل ، ورمونت فقط 23 مورد را در 23 ژوئیه گزارش کرد و در حال حاضر با 68 درصد یکی از بالاترین میزان واکسیناسیون در کشور را دارد. این یافته های حاصل از یک منبع معتبر انگلیس است که نشان می دهد نوع دلتا دو برابر منجر به بستری شدن در بیمارستان می شود و هر دو واکسن AstraZeneca-Oxford و Pfizer-BioNTech COVID-19 در کاهش این خطر موثر هستند.

والنسکی گفت: “ما همچنین می دانیم که واکسن های مجاز ما از بیماری شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از نوع دلتا ویروس کرونا جلوگیری می کنند.” دکتر تئودور استرنج ، رئیس موقت پزشکی در بیمارستان دانشگاه استاتن آیلند در نیویورک ، گفت که داده ها از این امر پشتیبانی می کنند.

“ایمنی و کارایی واکسن های فعلی کاملاً واضح است. این سه واکسن برای جلوگیری از بیماری و شیوع بیماری کار می کنند و مانند هر واکسن دیگری که استفاده شده ایمن هستند. اگرچه برخی از عوارض جانبی گزارش شده است ، اما این موارد نادر و قابل درمان هستند. “

واکسن های کرونا در مقابل دلتا ویروس کرونا

ثابت شده است که هر سه واکسن در درجات مختلف در برابر نوع اصلی ویروس کرونا، SARS-CoV-2 ، که باعث کووید 19 می شود، موثر هستند. با این حال، از زمان ظهور نوع دلتا ویروس کرونا، دانشمندان در تلاشند تا تعیین کنند که آیا این واکسن ها به همان اندازه در برابر آن موثر هستند یا خیر. آنچه را که داده های فعلی می گویند توضیح دادیم. اما تحقیقات جدید می تواند به معنی تغییر این داده ها با گذشت زمان باشد.

واکسن کرونا Pfizer-BioNTech در مقابل دلتا ویروس کرونا

واکسن کرونا Pfizer-BioNTech در مقابل دلتا ویروس کرونا

با توجه به تحقیقات محدود تاکنون، تلاش برای تعیین اثر بخشی هر واکسن در برابر نوع دلتا ویروس کرونا همچنان یک چالش است. با این حال، نتایج امیدوار کننده ای از چندین مطالعه به دست آمده است. طبق تجزیه و تحلیل انجام شده توسط بهداشت عمومی انگلستان، به نظر می رسد دو دوز واکسن Pfizer-BioNTech حدود 88 درصد در برابر بیماری علامت دار و 96 درصد در برابر بستری شدن در بیمارستان در اثر ابتلا به دلتا ویروس کرونا موثر است. همان مطالعه نشان داد که واکسن تقریباً 80 درصد در جلوگیری از عفونت از نوع دلتا ویروس کرونا موثر است.

دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل 14،019 فرد مبتلا به عفونت که 166 نفر در بیمارستان بستری بودند، در انگلیس به این نتیجه رسیدند. این مطالعه نشان داد که واکسن ها در برابر عفونت های دلتا ویروس کرونا اثر محافظتی دارند و موارد بیمارستانی نیز خفیف تر هستند. بهداشت عمومی انگلستان همچنین داده های دنیای واقعی را در ماه مه به اشتراک گذاشت که اهمیت وجود دوز دوم واکسن کووید 19 را تثبیت کرد.

تجزیه و تحلیل نشان داد که یک دوز واکسن Pfizer-BioNTech تنها حدود 33 درصد در برابر بیماری علامت دار محافظت می کند. این کاهش نسبت به اثربخشی 50 درصدی قبلی بود که در برابر نوع آلفا تخمین زده شده بود. این مطالعه همچنین نشان داد که واکسن Pfizer-BioNTech 2 هفته پس از دوز دوم 88 درصد در برابر نوع دلتا ویروس کرونا موثر است.

مطالعه 2

گزارش معتبر منتشر شده در ژورنال Nature یافته ها را منعکس می کند که یک بار تزریق واکسن دو دوز مانند Pfizer-BioNTech یا AstraZeneca “به سختی” هیچ گونه محافظتی ایجاد می کند. با این حال، محققان همچنین گزارش دادند که افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده اند به طور قابل توجهی در برابر عفونت با نوع دلتا ویروس کرونا محافظت بیشتری داشته اند، به طوری که محققان سطح تأثیرگذاری 95 درصدی را تخمین زده اند.

این مطالعه همچنین نشان داد که نوع دلتا ویروس کرونا نسبت به “سرم های افراد واکسینه شده طبیعی” حساسیت کمتری دارد، به این معنی که افرادی که قبلاً عفونت داشته اند ممکن است در برابر عفونت مجدد با نوع دلتا ویروس کرونا محافظت نشوند.

مطالعه 3

در همین حال، یک مطالعه در کانادا نشان داد که دو دوز واکسن کرونا در مقایسه با نوع آلفا به همان اندازه در برابر نوع دلتا عمل می کند. هنوز بررسی نشده است. این مطالعه حاکی از آن است که واکسن Pfizer-BioNTech 14 روز پس از دو دوز در حدود 87 درصد موثر بوده است.

مطالعه 4

مطالعه ای در ScotlandTrusted Source نتایج مشابهی را نشان داد. واکسن Pfizer-BioNTech ، محققان نتیجه گرفتند که “بسیار خوب” از نوع دلتا محافظت می کند و 14 درصد پس از دریافت دوز دوم ، 79 درصد اثربخشی را نشان می دهد.

مطالعه 5

یک مطالعه در اسرائیل بیشتر از موارد دور از دسترس بود و دریافت که واکسن Pfizer-BioNTech از محافظت بالایی که قبلاً تخمین زده شده بود ، ارائه نمی کند. این مطالعه نشان داد که واکسن حدود 64 درصد در جلوگیری از عفونت با نوع دلتا و 64 درصد در برابر بیماری علامت دار بعد از دو دوز موثر است. اما دانشمندان اشاره کرده اند که اطلاعات کامل هنوز منتشر نشده است و ممکن است شامل عفونت های بدون علامت باشد که توسط برنامه نظارت اسرائیل انتخاب شده است.

مطالعه 6

مطالعه ای که با استفاده از تجزیه و تحلیل اثر واکسن در هند ، جایی که اولین بار نوع دلتا ظاهر شد ، نشان داد که واکسن Pfizer-BioNTech پس از دو دوز 88 درصد در برابر نوع دلتا ویروس کرونا موثر است. اثر بخشی پس از یک دوز واکسن بطور قابل توجهی کمتر بود ، با این حال ، تقریباً 36 درصد.

دوز سوم؟

Pfizer و BioNTech می گویند آنها در حال توسعه دوز سوم واکسن کرونا خود هستند که به عنوان تقویت کننده در برابر نوع دلتا عمل می کند. این شرکت ها می گویند داده های جدید وزارت بهداشت اسرائیل که نشان می دهد اثر واکسن پس از 6 ماه کاهش می یابد، آنها را وادار به شروع تحقیقات کرد.

واکسن کرونا مودرنا

واکسن کرونا مودرنا

مطالعات آزمایشگاهی متعددی وجود دارد که نشان می دهد این واکسن کرونا بر ضد نوع دلتا ویروس کرونا عمل می کند. و مشابه واکسن Pfizer-BioNTech ، مودرنا همچنین در حال آزمایش است که آیا دوز سوم مفید است یا خیر.

مطالعه 1

یک مطالعه آزمایشگاهی بر روی واکسن موردنا نشان داد که واکسن قادر به محافظت در برابر نوع دلتا ویروس کرونا و سایر انواع آزمایش شده است، حتی اگر در مقایسه با نوع آلفا بسیار کمتر باشد. اما بر اساس داده ها که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است، جالب ترین یافته این بود که واکسن در تولید آنتی بادی علیه دلتا بسیار موثرتر از بتا بود.

“در حالی که ما به دنبال شکست همه گیری هستیم ، ضروری است که با تکامل ویروس فعال باشیم. استفان بانسل ، مدیرعامل موردنا، در بیانیه ای گفت: “از این رو داده های جدید ما را تشویق می کند و باور ما را تقویت می کند که واکسن موردنا کرونا باید در برابر انواع جدید شناسایی شده محافظت کند.” هیچ سطح روشنی از اثربخشی ذکر نشده است.

مطالعه 2

همان مطالعه کانادایی که نشان داد واکسن Pfizer-BioNTech 87 درصد موثر است، نشان داد که واکسن مودرنا 72 درصد در برابر نوع دلتا ویروس کرونا پس از یک دوز موثر است. اطلاعات کافی برای محاسبه حفاظت پس از دو دوز برای مودرنا وجود نداشت. همچنین لازم به ذکر است که این مطالعه هنوز مورد بررسی همتا قرار نگرفته است. با این حال، یافته ها نشان می دهد که حتی یک دوز واکسن مودرنا یا Pfizer-BioNTech حفاظت “خوب تا عالی” را در برابر عفونت علامتی و همچنین بیماری های شدید ارائه می دهد. دو دوز نیز به احتمال زیاد حفاظت بیشتری را ارائه می دهد.

مطالعه 3

یک مطالعه آزمایشگاهی کوچک که توسط محققان نیویورک انجام شده است نشان می دهد که واکسن های مبتنی بر mRNA Pfizer و مودرنا هر دو 94 تا 95 درصد در پیشگیری از کووید 19 با نوع دلتا ویروس کرونا موثر بوده اند.

برآورد اثر واکسن مودرنا

یک مطالعه 72 درصد اثربخشی را از یک دوز تخمین زده است. مطالعات دیگر نشان می دهد که ممکن است محافظت مشابهی با واکسن Pfizer-BioNTech ارائه دهد.

واکسن کرونا جانسون و جانسون

واکسن کرونا جانسون و جانسون

اطلاعات کمی وجود دارد که نشان می دهد واکسن کرونا با یک تزریق Johnson & Johnson (J&J) در محافظت در برابر نوع دلتا ویروس کرونا چقدر موثر است. گزارش شده است که این شرکت همچنین در حال تحقیق است که آیا تزریق دوم باعث افزایش ایمنی در برابر انواع مختلف می شود.

مطالعه 1

یک آزمایش بالینی اخیر نشان داد که واکسن 85 درصد در برابر بیماری های شدید موثر است و محافظت قوی و مداوم در برابر بستری شدن در بیمارستان و مرگ را نشان داد. همچنین نشان داد که واکسن J&J باعث “خنثی سازی فعالیت آنتی بادی” می شود که ویروس را از ابتلا به سلول های سالم در برابر نوع دلتا ویروس کرونا در سطح بالاتر از نوع بتا متوقف می کند. واکسن های Pfizer-BioNTech و AstraZeneca در مطالعه دیگری کاهش اثر بخشی را در برابر دومی نشان داده بودند.

مطالعه 2

نتایج موقت مطالعه 20 نفر نشان داده است که واکسن J&J در طی 29 روز از اولین تزریق، نوع دلتا ویروس کرونا را خنثی کرده و با گذشت زمان محافظت بهبود یافته است. “اطلاعات فعلی برای هشت ماه بررسی شده تاکنون نشان می دهد که واکسن تک تزریقی Johnson & Johnson کرونا یک پاسخ آنتی بادی خنثی کننده قوی ایجاد می کند که کاهش نمی یابد. بلکه بهبود را در طول زمان مشاهده می کنیم علاوه بر این، ما یک واکنش ایمنی سلولی با دوام و مداوم و مقاوم را مشاهده می کنیم. “

مطالعه 3

یک مطالعه منتشر شده در سرور BioRxiv نشان داد که واکسن J&J 67 درصد در برابر نوع دلتا ویروس کرونا موثر است. این مطالعه همچنین نشان داد که این واکسن نسبت به نوع آلفا آنتی بادی کمتری در برابر دلتا تولید می کند ، اما دانشمندان می گویند این مطالعه فقط 27 نفر را مورد بررسی قرار داده و ممکن است عملکرد واقعی آن را منعکس نکند. این داده ها بحث هایی را در مورد تقویت کننده احتمالی واکسن تک شبه ایجاد کرده است.

نمونه گیری در منزل

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفته است كه تاكنون داده ها از منبع معتبر پشتیبانی می كنند كه واكسن های Pfizer-BioNTech و AstraZeneca علیه جلوگیری از بیماری شدید ناشی از نوع دلتا ویروس کرونا عمل می كنند. اما همچنین اذعان کرده است که ممکن است واکسن ها از بیماری خفیف و علامت دار ناشی از دلتا محافظت کمتری داشته باشند ، اگرچه مطالعات هنوز نشان می دهد که افراد کاملاً واکسینه شده “محافظت قابل توجهی در برابر نوع دلتا دارند”.

دریافت رژیم کامل دو دوز واکسن mRNA COVID-19 مانند واکسن های Pfizer-BioNTech یا Moderna نیز بسیار موثرتر در برابر نوع دلتا ویروس کرونا نشان داده شده است.

“نتیجه نهایی این است که برنامه واکسیناسیون با هر یک از واکسن های موجود تنها راه برای شکستن چرخه گسترش است که اجازه نمی دهد ویروس میزبان های واکسینه نشده را آلوده کند و سپس به انواع مختلفی مانند دلتا جهش یابد. این واکسن ها بی خطر و دارای درجه اثربخشی بالایی برای جلوگیری از بیماریها و مرگ و میرهای بیشتر هستند. “

برای راحتی شما عزیزان سایت آزمایشگاهی آنی آزما آزمایش در منزل یا محل موردنظر شما را انجام می دهد. برای انجام تست کرونا در منزل یا هر آزمایش دیگری به سایت آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.