چرا انجام آزمایش در منزل یکی از بهترین راه های انجام آزمایش خون می باشد

چرا انجام آزمایش در منزل یکی از بهترین راه های انجام آزمایش خون می باشد

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

آزمایش در منزل یکی از خدمات نوین آزمایشگاه آنی آزما می باشد که با انجام نمونه برداری در منزل، کلیه تست های شما را بدون این که نیاز باشد به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه نمایید، انجام می دهد. در این روش شما با صرف یک هزینه بسیار جزئی و معقول آزمایشگاه را به منزل خود می آورید. آزمایشگاه های تشخیص طبی و بیمارستان ها به دلیل مراجعه تعداد زیادی از افراد مختلف با مشکلات مختلف به صورت روزانه بسیار شلوغ و پر ازدحام می باشد.

در این بین ممکن است شما به صورت ناخواسته به انواع اقسام مشکلات دچار شوید. یکی از این مشکلات ابتلا به بیماری های عفونی می باشد. در هر زمانی از سال، حداقل یک بیماری عفونی و بسیار شایع در جامعه وجود دارد که شما ممکن است آن را از دیگران بگیرید. خواه این بیماری از یک سرماخوردگی ساده باشد، و یا بیماری های خطرناکی مثل آنفولانزا یا حتی کرونا ویروس. همه این بیماری ها در صورتی که شرایط بدنی شما خاص باشد و یک بیماری زمینه ای در شما وجود داشته باشد، ممکن است برای شما بسیار خطرناک باشد. انجام آزمایش در منزل این امکان را برای شما فراهم می نماید تا بدون این که نیاز باشد از منزل خود خارج شوید، آزمایشات خود را با خونگیری در منزل انجام دهید.

چرا انجام آزمایش در منزل یکی از بهترین راه های انجام آزمایش خون می باشد

در طی چند ماه اخیر که ویروس کرونا تعداد زیادی از افراد را مبتلا کرده است؛ دولت‌های تمامی کشور‌ها افراد را به خانه نشینی ملزم کرده اند و با این حال عده‌ای این قانون را رعایت می‌کنند، اما برخی قوانین را زیر پا گذاشته و با خروج از منزل زحمات بقیه را به باد خواهند داد.وزارت بهداشت جهانی طبق اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون یا مایع هر یک ساعت یک بار و حداقل به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه، استفاده از ماسک و دستکش و پرهیز از تردد در اماکن عمومی تا حدودی می‌تواند ریسک ابتلا به کووید ۱۹ را کاهش دهد، اما در این میان شستن دست‌ها می‌تواند امری لازم و ضروری نسبت به بقیه موارد است.

جلوگیری از ارتباط اجتماعی می‌تواند زنجیره شیوع کرونا را به نسبت بالایی کاهش دهد. در این روز‌های خطرناک مهم‌ترین کار ماندن در منزل و تقویت سیستم ایمنی بدن است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا می توانید به مقاله آزمایش آنتی بادی ویروس کرونا و مقاله ویروس کرونا چیست و چگونه گسترش می یابد مراجعه نمایید.)

در این بین اگر مجبور هستید برای اطلاع از وضعیت بدنی خود و یا برای انجام چکاپ، آزمایش خون بدهید ولی نمی خواهید به بیمارستان ها و آزمایشگاه های تشخیص طبی مراجعه فرمایید، به راحتی می توانید تست های خود را با آزمایش در منزل و آزمایشگاه آنی آزما انجام دهید. در بعضی موارد افراد میانسال و یا مسن، برای چکاپ و ویزیت دوره ای خود و همچنین پیشگیری از بیماری ها، به پزشک و آزمایشگاه ها مراجعه می کنند.

اما در همین موارد ممکن است مراجعه به آزمایشگاه ها به صورت حضوری ممکن نباشد به منظور در اولویت قرار دادن سلامتی افراد و انجام کارهای آزمایشی به صورت لحظه ای بدون صرف زمان زیاد یا صرف هزینه اضافی، آزمایشگاه آنلاین آنی آزما قابلیت انجام خدمات را به صورت آنلاین دارد و می تواند همه آزمایشات بالینی و ژنتیکی را جز برخی آزمایشات ژنتیکی را به صورت آنلاین و در منزل به انجام رساند، تا هیچ بیماری در انجام آزمایش ها و پیگیری درمانی خود مجبور به تعویق انداختن نباشد

آزمایش در منزل در چه شرایطی توصیه می شود؟

بسیاری از افراد به دلیل شرایط خاص خود توانایی مراجعه به آزمایشگاه را ندارند به همین دلیل آزمایش در منزل می تواند بهترین راه حل برای انجام آزمایشات این افراد باشد. برای مثال افرادی که به تازگی عمل جراحی انجام داده باشند، بیماران، معلولین، سالمندان، کودکان یا زنان باردار، تحمل و توانایی انتظار در صف آزمایشگاه ها را ندارند و یا مراجعه حضوری به آزمایشگاه برای این افراد می تواند خطرناک باشد. به همین دلیل بهتر است از خدمات آزمایش در منزل استفاده کنند. همچنین محل زندگی برخی افراد فاصله زیادی تا آزمایشگاه دارد و انجام آزمایش در منزل آن ها را از رفت و آمد و گرفتار شدن در ترافیک معاف می دارد.

هزینه ای که شما برای مراجعه حضوری به یک آزمایشگاه خاص را در نظر داشته باشید و آن را با هزینه بسیار جزئی و ناچیز آزمایش در منزل مقایسه نمایید. این امر به شما اجازه می دهد تا تصمیم درستی برای انجام آزمایشات خود بگیرید. برخی دیگر از اشخاص نیز برنامه بسیار فشرده ای دارند و زمان کافی برای مراجعه به آزمایشگاه را ندارند. نمونه گیری در منزل شرایط خاصی ندارد.

شما بعد از ثبت اینترنتی آزمایشات خود در سایت آنی آزما، و پس از انجام هماهنگی های لازم و تعیین زمان و مکان خونگیری توسط شما، کارشناس نمونه برداری ما جهت انجام نمونه برداری با کارت مخصوص آزمایشگاه مراجعه می نماید. پس از انجام نمونه برداری، این نمونه توسط تیم ما به آزمایشگاه فرستاده می شود. پس از انجام آزمایش، درصورتی که مایل باشید جواب آزمایش در اسرع وقت با پیک برای شما ارسال خواهد شد و یا به صورت اینترنتی در اختیار شما قرار می گیرد.

آزمایش در منزل برای چه تست هایی قابل انجام می باشد؟

آزمایش در منزل برای طیف وسیعی از آزمایش های عمومی و حتی تخصصی قابل انجام می باشد. آزمایش خون، آزمایش هورمون، نمونه گیری ادرار، آزمایش تیرویید، تست بارداری، پاتوبیولوژی، هماتولوژی، تست اعتیاد، نمونه گیری بزاق، آزمایش سیتولوژی، آزمایش ژنتیک و… تعدادی از آزمایش های قابل انجام در منزل می باشند.

آزمایش CBC یا شمارش سلول های خونی در منزل

آزمایش CBC یا شمارش کامل سلول های خونی، یک آزمایش بسیار رایج و کاربردی در آزمایشگاه های تشخیص طبی است که برای شمارش سلول های تشکیل دهنده خون یا همان شمارش WBC ها و RBC ها و پلاکت ها استفاده می شود.

آزمایش CBC در موارد بسیاری می تواند کاربرد داشته باشد. پزشک با توجه به علائم موجود در شما ممکن است از آزمایش CBC برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

• بررسی احتمال وجود آنمی

• بررسی علت وجود سایر علائم مثل تب، ضعف، درد و غیره

• ارزیابی وضعیت خونی شما

• پی بردن به علت مشکلات انعقادی

• بررسی میزان سلامت جسمانی شما پس از انجام درمان های خاص مثل شیمی درمانی

(جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش CBC و مقادیر نرمال آن می توانید به مقاله تفسیر آزمایش CBC مراجعه فرمایید.)

چرا انجام آزمایش در منزل یکی از بهترین راه های انجام آزمایش خون می باشد

آزمایش تیروئید در منزل

آزمایش تیروئید شامل آزمایش هورمون هایی می باشد که عملکرد غده تیروئید را بررسی می کند . غده ی تیروئید که بزرگترین غده ی درون ریز بدن است به صورت غده ای پروانه ای شکل است که در قسمت عرضی حنجره ، و در جلوی گلو قرار گرفته است. غده ها بافتی هستند که موادی را تولید و وارد جریان خون می کنند که به اصطلاح به این مواد هورمون گفته می شود. هورمون های تیروئید شامل تیروکسین یا T4 تری یدوتیرونین یا T3 و تری یدوترونین وارون RT3 و همچنین هورمون کلسی تونین توسط غده ی تیروئید ترشح و وارد جریان خون می شود.

این هومون ها عملکرد های مختلف و بسیار مهمی را در بدن هماهنگ می کنند. بنابراین هر گونه تغییر در مقادیر این هومون ها بر سلامت بدن موثر است. آزمایش تیروئید برای بررسی غده ی تیروئید انجام می شود و علت در خواست آن برای بررسی اختلالات تیروئیدی که شامل کم کاری تیروئید (هایپو تیروئیدیسم)، پرکاری تیروئید (هایپر تیروئیدیسم)، گواتر( بزرگی غده ی تیروئید)، ندول های تیروئیدی و غیره انجام می گیرد.

هورمون TSH یا همان هورمون محرکه تیروئید از غده ی هیپوفیز قدامی ترشح می شود و در تنظیم عملکرد غده ی تیروئید نقش محوری دارد. هورمون های تیروئیدی برای فعالیت تقریبا تمامی بافت های بدن بسیار مهم هستند. این هورمون ها در کنترل درجه حرارت بدن، تنظیم سوخت و ساز و ضربان قلب نقش دارند. همچنین این هورمون ها برای رشد اسکلت ها، نمو جنین، تکامل عصبی و دستگاه تناسلی مورد نیاز می باشند. بیماری های تیروئیدی جزء شایع ترین اختلالات هورمونی هستند و امروزه انجام آزمایش های مربوط به تیروئید در آزمایشگاه های بالینی متداول می‌باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام آزمایش تیروئید می توانید به مقاله چه کسانی باید آزمایش تیروئید دهند؟ مراجعه فرمایید.)

آزمایش قند خون در منزل

آزمایش قند خون نوعی آزمایش می باشد که برای بررسی میزان قند موجود در خون فرد استفاده می شود. افزایش قند یا بیماری دیابت یک بیماری خطرناک می باشد که در صورت عدم کنترل علائم و عوارض آن، می تواند باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای فرد شود. آزمایش قند خون نه تنها به عنوان یک وسیله برای تشخیص بیماری دیابت و میزان افزایش قند خون می باشد، بلکه از نتایج آن برای تعیین لزوم استفاده از دارو یا انسولین و همچنین پیگیری روند درمان استفاده می شود.

بر حسب اینکه هدف از اندازه گیری قند خون چه باشد، از چهار نوع آزمایش قند خون استفاده می شود: (1) قند خون ناشتا؛ (2) قند خون 2 ساعت بعد از غذا؛ (3) تست تحمل گلوکز و (4) قند خون ساده

(جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش قند خون و مقادیر نرمال آن می توانید به مقاله آزمایش قند خون مراجعه فرمایید.)

چرا انجام آزمایش در منزل یکی از بهترین راه های انجام آزمایش خون می باشد

آزمایش در منزل برای بررسی وضعیت کلیه ها

آزمایش در منزل برای بررسی وضعیت کلیه ها چگونه است؟

اندازه گیری اوره (Urea) یا نیتروژن اوره خون (BUN)

اوره یک ماده ی حاصل از سوخت و ساز پروتئین بدن است، که حاصل از تجزیه پروتئینها در کبد بوده و به طور کامل از کلیه ها ترشح می شود، به همین دلیل معیار خوبی برای پایش گلومرولی (عملکرد فیلتری کلیه) است. قابل توجه است که اوره ی خون در موارد دیگر مانند نارسائی احتقانی قلب، دریافت پروتئین زیاد، خونریزی های مختلف داخلی و جذب خون، کم آبی بدن و انسداد دستگاه ادراری نیز افزایش می یابد. هم چنین در مواردی که میزان پروتئین دریافتی کم باشد (سوء تغذیه) ، سنتز و ساخت پروتئین مختل شود (بیماری کبدی) و یا میزان دریافت مایعات بیش از حد لازم باشد (هیدراتاسیون بیش از حد)، سطح اوره خون (BUN) کاهش می یابد. میزان طبیعی اوره ی خون ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم است.

چرا انجام آزمایش در منزل یکی از بهترین راه های انجام آزمایش خون می باشد

آزمایش کراتینین (Cr)

کراتین بیشتر از عضلات اسکلتی مشتق شده و پس از فعل و انفعالاتی به کراتینین تبدیل میشود. سوخت و ساز کراتینین به عضلات هر فرد بستگی داشته و مقدار آن در افراد با توجه به جثه ثابت است به طوری که مقدار کراتینین در یک ورزشکار و یک فرد عادی متفاوت می باشد.قابل توجه است که به علت اینکه این ماده انحصارا از کلیه دفع می شود، یکی از روش های مناسب برای بررسی عملکرد کلیه می باشد. نکته جالب این می باشد که بر خلاف اوره، سطح خونی این ماده با کم آبی و رژیم غذایی تغییر نمی کند. میزان طبیعی کراتینین در بزرگسالان ۰٫۸ تا ۱٫۴و در کودکان ۰٫۴ تا ۰٫۸ است. هر چند این میزان در آقایان مختصری بیشتر از خانم ها می باشد.

(جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر آزمایش های موجود برای بررسی وضعیت کلیه های فرد می توانید به مقاله آزمایش های کلیوی مراجعه فرمایید.)

چرا انجام آزمایش در منزل یکی از بهترین راه های انجام آزمایش خون می باشد

بررسی وضعیت کبدی فرد در آزمایش در منزل

آزمایش های کبدی به منظور تشخیص انواع بیماری ها و مشکلات کبدی انجام می شود. وظیفه اصلی کبد فیلتر کردن خون بخش گوارشی قبل از عبور از آن به بقیه بدن است ؛ کبد همچنین مواد شیمیایی و داروهای متابولیزه شده را نیز سم زدایی می کند. همان طور که این کار را انجام می دهد کبد صفرا را به روده ها می فرستد. همچنین، پروتئین ها را برای لخته شدن خون و دیگر وظایف مهم می سازد بنابراین بیماری های کبدی باعث اختلالات بسیاری در عملکرد بدن می شود. برای بررسی عملکرد کبد تعدادی آنزیم و مواد تولید شده توسط این ارگان در تست های موسوم به آزمایش های کبدی بررسی می شود.

یکی از مهم ترین بیماری هایی که در بررسی وضعیت کبدی فرد در آزمایش در منزل انجام می شود، کبد چرب می باشد. کبد چرب در پزشکی به حالتی برگشت‌ پذیر از تجمع واکوئول‌های چربی در سلول‌های کبدی است که با التهاب کبد مشخص می ‌شود. وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده‌است. کبد چرب نشانه خاصی ندارد اما بعد از رعایت نکردن و پیشروی این بیماری در کبد باعث سوءهاضمه می شود.

این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف می‌ کنند ایجاد شود، ولی این بیماری علل دیگر دارد و «کبد چرب غیرالکلی» نامیده می‌شود. فرم غیرالکلی این بیماری در تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ می ‌دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در مورد کبد چرب چه می دانید مراجعه فرمایید).

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.