اولین و مهم‌ترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟

اولین و مهم‌ترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟

هنگام بروز هرنوع علائم تنفسی حتی علائم مشابه حساسیت فصلی و سرماخوردگی ساده مانند آبریزش بینی، گلودرد، عطسه، سرفه و … تا زمان تمام شدن همه‌گیری، اولین شک باید ابتلا به کرونا باشد. بیماری کرونا عمدتاً با لرز، بدن درد، گلودرد و سرفه خشک با یا بدون تب بروز می‌کند.

ویروس‌های کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را بیمار کنند و تعداد زیادی از ویروس‌های کرونا که تاکنون شناخته شده‌اند، باعث ابتلا به طیفی از عفونت‌های دستگاه تنفسی در انسان‌ها می‌شوند، که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری‌های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه مرس- MERS و سندروم تنفسی حاد سارس- SARS متغیر هستند و ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است عامل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

این بیماری عمدتاً با لرز، بدن درد، گلودرد و سرفه خشک با یا بدون تب بروز می‌کند، عنوان کرد: تعدادی از بیماران نیز علائمی مانند اسهال، درد شکم، سردرد، تعریق، گرفتگی بینی و آبریزش بینی دارند همچنین در برخی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف وغیره بروز پیدا می‌کند و بیمارانی که این بیماری در آن‌ها شدت می‌یابد، دچار مشکل تنفسی و تنگی نفس می‌شوند و لازم به ذکر است در برخی از بیماران ممکن است از دست دادن حس بویایی و چشایی اتفاق افتاده که پس از یک تا دو هفته بهبود یابد.

تشخیص سریع‌تر بیماری

تشخیص سریع‌تر بیماری باعث می‌شود که هم فرد مبتلا کمتر باعث انتقال آن در جامعه شود وهمچنین توجه بیشتر به علائم هشدار و شروع سریع‌تر درمان شانس بهبودی را افزایش دهد، باید توجه داشت که در شرایط همه‌گیری یک ویروس، باید اولین شک ابتلا به همان ویروس باشد.

هنگام بروز هرنوع علائم تنفسی حتی علائم مشابه حساسیت فصلی و سرماخوردگی ساده مانند آبریزش بینی، گلودرد، عطسه، سرفه و … تا زمان تمام شدن همه‌گیری، اولین شک باید کرونا باشد. تب یکی‌از اصلی‌ترین علائم کووید- ۱۹ است اما همان طور که بارها محققان هشدار دادند امکان درگیری با این بیماری به شکل بدون علامت وجود دارد، پس افراد میتوانند تب نداشته باشند اما به کروناویروس مبتلا شوند.

مهم‌ترین علائم کرونا در پوست

مهم‌ترین علائم کرونا در پوست ضایعاتی شبیه به کهیر، بیماری‌های ویروسی و آبله مرغان است، ادامه داد: وجود تب در افراد مهم است، یعنی اگر فردی به مراکز درمانی مراجعه، دارای تب و علائم پوستی داشته باشد، باید به کرونا فکر کند و اگر فرد تب نداشته باشد اماعلائم پوستی داشته باشد شاید خیلی مهم نبوده و مربوط به کرونا نباشد.

مهم‌ترین علائم کرونا در پوست

با توجه به وجود دوره کمون دو تا ۱۱ روزه و قابلیت انتقال ویروس در این دوران و حتی پس از آن، باید مراودات اجتماعی کاهش یافته و نسبت به همه افراد استفاده از ماسک و سایر توصیه‌های احتیاطی و بهداشتی در نظر گرفته شود .میزان ورود اولیه ویروس به بدن تأثیر بسزایی در شدت علائم دارد، همین امر اهمیت زدن ماسک و رعایت اصول پیشگرانه را در جهت کاهش مرگ و میر می‌رساند، برخی از افراد مبتلا ممکن است هیچ یک از علائم بیماری را تجربه نکرده و احساس ناخوشی نکنند.

کرونا برای چه کسانی نگران کننده است؟

به هر حال در سالمندان، افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی، نقص ایمنی، سابقه بدخیمی، BMI بالا و … دارند، احتمال وخامت بیماری بیشتر است. هیچ فردی از پیش در برابر بیماری کرونا مصون نیست، برخلاف تصور عموم احتمال ابتلا به این بیماری در کودکان نیز وجود دارد اما در اغلب موارد علائم بیماری در کودکان خفیف است .عوارض جدی این بیماری عمدتاً در افراد مسن و یا افراد با سابقه بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند رخ دهد .بیماری‌های عفونی می‌تواند از طریق قطره‌هایی که با سرفه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کووید- ۱۹ به اطراف پخش ‌شود و به دیگران نیز سرایت کند.

این قطره‌ها بر وسایل و سطوح اطراف فرد بیمار پخش می‌شود سپس سایر افراد با دست زدن به این وسایل یا سطوح آلوده و لمس چشم‌ها، دهان و بینی، به کرونا مبتلا می‌شوند، به همین دلیل مهم است که همه افراد فاصله یک تا یک و نیم متر را با دیگران حفظ کنند. احتمال ابتلا به کووید- ۱۹ از طریق تماس با فردی که هیچ علائمی ندارد، کم است، البته بسیاری از مبتلایان به کووید- ۱۹، به ویژه در مراحل ابتدایی بیماری، علائم خفیف دارند.

علائم اخطار دهنده کرونا دلتا

تعداد تنفسی که هر بار از دفعه قبل و در حالت استراحت در یک دقیقه بیشتر شود. تعداد نرمال تنفس در بزرگسالان ۱۲ تا ۱۸ است. ۱۶ علامت اخطار کرونا دلتا به شرح زیر است:

– تب رو به افزایش که با استامینوفن و سایر تب‌برها و بدن‌شویه کمی پایین می‌آید و دوباره به بالای ۳۸.۵ درجه می‌رود.

– تعریق شدید همراه با ضعف و بی‌حالی فزاینده.

– تعداد تنفسی که هر بار از دفعه قبل و در حالت استراحت در یک دقیقه بیشتر شود. تعداد نرمال تنفس در بزرگسالان ۱۲ تا ۱۸ است. تعداد تنفس بالای ۳۰ در یک دقیقه چه در اطفال چه در بزرگسالان اخطار کامل است. بهتر است فرد دیگری تعداد تنفس را بشمارد تا بیمار حواسش نباشد.

– بالا رفتن ضربان قلب در یک دقیقه. نرمال ضربان قلب در یک دقیقه ۷۰ تا ۹۰ است. در کودکان زیر ۹ سال ضربان قلب تا ۱۱۰ در یک دقیقه هم نرمال است.

– تیره شدن لب‌ها و زیر ناخن‌ها همراه با تنگی نفس یا تعداد تنفس بالا.

– ضعف فزاینده و خواب آلودگی.

– هذیان و کلمات بی ربط و عدم تشخیص زمان و مکان.

– بی اختیاری در ادرار یا مدفوع.

– اسهال یا استفراغ شدید همراه با ضعف و خواب آلودگی.

– سرفه‌های شدید، قطاری و همراه با خلط زرد یا تیره.

– درد تشدید شونده روی قفسه سینه. به خصوص هنگام حرکت و بالا رفتن از پله.

– کاهش تعداد ضربان قلب به زیر ۵۰.

– بالا رفتن قند خون به صورت فزاینده.

– کاهش اکسیژن خون ناگهانی زیر ۹۰ یا کاهش ساعت به ساعت آن. مثلا اکنون ۹۷ باشد و یکی دو ساعت بعد ۹۵ و بعد ۹۴ و همینطور کاهش یابد.

– قطع یا کاهش فزاینده میزان ادرار در ۲۴ ساعت. نرمال آن حدود یک لیتر ادرار در ۲۴ ساعت است. البته به شرطی که مایعات مناسب میل شود.

علائم اخطار دهنده کرونا دلتا

چرا برخی افراد هم زمان با تزریق واکسن به کرونا مبتلا می‌شوند؟

این افراد وقتی واکسن می‌زنند، علائم کرونا در آن‌ها خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین این افراد مبتلا بوده‌اند اما خبر نداشتند و واکسن زدند. برخی از افراد تصور می‌کنند واکسیناسیون باعث ابتلا به کرونا در آن‌ها شده اما هیچ‌کدام از واکسن‌های موجود فرد را مبتلا به ویروس کرونا نمی‌کند زیرا واکسن ویروس زنده ندارد. این که برخی از افراد هم زمان با تزریق واکسن مبتلا به کرونا می‌شوند، به هیچ‌ عنوان به تزریق واکسن ارتباطی ندارد.

این افراد کسانی هستند که برخی علائم از جمله بی‌حالی، گلودرد، آبریزش بینی، عطسه و… داشته‌اند یا در محیط کار و خانه با فرد کرونایی در ارتباط و ناقل بودند و ویروس در بدنشان وجود داشته است. این افراد وقتی واکسن می‌زنند، علائم کرونا در آن‌ها خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین این افراد مبتلا بوده‌اند اما خبر نداشتند و واکسن زدند. علاوه بر این ممکن است این افراد در مراکزی واکسن زدند که ازدحام بوده و در این محل مبتلا به کرونا شدند؛ بنابراین هیچکدام از واکسن‌های موجود فرد را مبتلا به ویروس کرونا نمی‌کند.

افرادی که با بیماران کرونایی در ارتباط هستند

افرادی که با بیماران کرونایی در ارتباط هستند، باید حداقل ۲ هفته از آخرین تماس شان با فرد کرونایی بگذرد و سپس واکسن بزنند. از آنجایی که درصد منفی شدن تست هم زیاد است، گذراندن این بازه ۲ هفته‌ای بهترین کار است. توقف چرخه انتقال ویروس و نجات جامعه از این شرایط دشوار نیازمند واکسیناسیون همه مردم است. در غیر این صورت افرادی که واکسینه شدند هم در برابر میزان زیادی از افرادی که واکسن نزدند، ایمنی لازم در مقابل ویروس را پیدا نمی‌کنند. واکسیناسیون میزان مرگ‌ومیر را به شدت کاهش می‌دهد. تنها تعداد بسیار اندکی از افرادی که واکسینه شده بودند، فوت کردند که اکثر آن‌ها از کادر درمان بودند اما در مجموع احتمال فوت در افرادی که واکسن زدند، بسیار کمتر از افرادی است که هیچ‌ واکسنی نزدند.

در مورد این که افراد مبتلا به کرونا که بهبود پیدا کردند تا چه زمانی آنتی بادی در بدن خود دارند و از ویروس ایمن هستند، باید گفت معمولا حداقل ۲ تا سه ماه ایمنی ابتلای قبل در بدن وجود دارد اما این مساله بستگی به چند عامل دارد؛ اول اینکه جامعه‌ای که فرد در آن زندگی می‌کند چه میزان واکسینه شده است زیرا هرچه فرد کمتر در معرض ویروس باشد، احتمال ماندن ایمنی ابتلای قبل در بدن بیشتر است. همچنین این مساله به محیط کاری فرد نیز بستگی دارد؛ به طور مثال کادر درمان که تماس و ارتباط زیادی با افراد کرونایی دارند، ممکن است زودتر از ۲ تا سه ماه دوباره به ویروس مبتلا شوند.

مصونیت با کدام واکسن کرونا پایدارتر است؟

فایزر اثربخشی اولیه بالاتری داشت اما با گذشت زمان حفاظت آن در برابر بار ویروسی بالا و عفونت‌های با علائم چند ماه پس از واکسیناسیون کامل، سریع‌تر کاهش یافت. بر اساس نتایج تحقیق جدید، اثربخشی واکسن فایزر-بیوان‌تک (Pfizer-BioNTech) در برابر کووید-۱۹ سریع‌تر از واکسن آسترازنکا (AstraZeneca) کاهش می‌یابد. دانشمندان دانشگاه آکسفورد اظهار کردند: دو دز واکسن فایزر اثر اولیه بیشتری در برابر عفونت‌های جدید کووید-۱۹ دارد اما این میزان در مقایسه با دو دز واکسن آسترازنکا-آکسفورد سریع‌تر کاهش می‌یابد.

این مطالعه که هنوز مورد بازبینی قرار نگرفته است، بر اساس نتایج نظرسنجی دفتر آمار ملی بریتانیا ارائه شده است که آزمایش‌های پی‌سی‌آر (PCR) را از دسامبر سال گذشته تا این ماه بر روی دریافت‌کنندگان واکسن که به‌طور تصادفی انتخاب شده بودند، انجام داد. به گفته دپارتمان پزشکی دانشگاه نیوفیلد (Nuffield)، پویایی ایمنی پس از دزهای دوم بین واکسن فایزر و آسترازنکا به‌طور قابل توجهی متفاوت بود؛ فایزر اثربخشی اولیه بالاتری داشت اما با گذشت زمان حفاظت آن در برابر بار ویروسی بالا و عفونت‌های با علائم چند ماه پس از واکسیناسیون کامل، سریع‌تر کاهش یافت.

دانشمندان افزودند: نتایج نشان می‌دهد که اثربخشی این دو واکسن پس از چهار تا پنج ماه مشابه خواهد بود. یافته‌های این تحقیق در حالی منتشر شده که ایالات‌متحده قرار است واکسن‌های تقویت‌کننده را برای افزایش سطح آنتی‌بادی به دلیل نگرانی از کاهش اثر واکسن‌های فایزر و مدرنا (Moderna) ارائه دهد. نتایج تحقیقات آکسفورد همچنین نشان داد که محافظت در میان افرادی که قبلا به این ویروس آلوده شده‌اند بیشتر است.

واکسن کرونا

نتایج مطالعات «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» در بهبود بیماران کرونایی

مطالعه‌ای نشان داده شده که فاویپیراویر روی بهبود بالینی و رادیولوژی اثر گذاشته، اما به شرطی که زیر پنج روز داده شود. در عین حال اگر برای بیماران متوسط تا شدید بستری تجویز شود، اصلاً اثر ندارد. یکی از کارهای مهم کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، به روز رسانی و استاندارد کردن درمان بیماری نو پدید کووید ۱۹ است که هر هفته دانسته‌ها و نادانسته‌ها در مورد آن تغییر می‌کند. رمدسیویر برای درمان بیماران خفیف و یا خیلی شدید تأثیری ندارد.

این دارو فقط برای افرادی است که بستری یا بستری موقت هستند و نیاز به اکسیژن مکمل دارند، اما حالشان خیلی بد نیست. میزان تأثیر داروی فاویپیراویر بیش از ۱۰ مطالعه درباره تأثیر داروی فاویپیراویر بر کرونا انجام شده است. داروی فاویپیراویر داروی آسیای شرقی است و در همان کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در حال حاضر در دنیا در ۶ یا ۷ دستورالعمل درمانی در کشورهایی مانند هند، سنگاپور و…، وجود دارد. باید توجه کرد مطالعاتی که عدم تأثیر فاویپیراویر را نشان داده‌اند، بیش از آنهایی است که تاثیرش را نشان داده‌اند.

در عین حال در کشورهای مختلف دوزهای مختلفی از این دارو استفاده می‌شود. به طوری که در مطالعه‌ای نشان داده شده که فاویپیراویر روی بهبود بالینی و رادیولوژی اثر گذاشته، اما به شرطی که زیر پنج روز داده شود. در عین حال اگر برای بیماران متوسط تا شدید بستری تجویز شود، اصلاً اثر ندارد.

نمونه گیری در منزل

نمونه گیری در منزل و آزمایش خون در منزل

با گسترش بیماری های عفونی و مسری مانند ویروس کرونا، بیماری آنفولانزا و سرما خوردگی ها ترس همه افراد در دنیا از قرار گیری در محل های آلوده مانند مراکز درمانی و آزمایشگاه ها بسیار بیشتر شده است در حالی که این روز ها بیش از پیش احساس نیاز به انجام آزمایش ها و تشخیص های طبی احساس می شود. آنی آزما برای حل این مسئله امکانات نمونه گیری در منزل و آزمایش خون در منزل را برای شما توصیه می کند. به طوری که اگر مایل به انجام هر گونه آزمایش خون و تست کرونا در منزل می باشید می توانید بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید.

همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم در مورد زمان و مکان که شما مایل به نمونه گیری می باشید را انجام خواهند داد. پس از نمونه گیری نمونه شما سریعا به آزمایشگاه درخواستی شما ارسال می شود و درکمترین زمان جوابدهی انجام می گیرد.توجه داشته باشید که آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا به امروز بوده است شکل گرفته است.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.