راه های پیشگیری از ابتلا به کرونا

راه های پیشگیری از ابتلا به کرونا

خود مراقبتی کرونا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و رعایت موارد بهداشتی نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس دارد. در این مقاله موارد مهم، شامل علائم کووید ۱۹ و مراحل بیماری کرونا بررسی می‌شود. علائم و نشانه های مختلفی وجود دارد تا شما بدانید احتمال اینکه شما به بیماری کروناو طولانی مدت مبتلا شده اید یا خیر، چقدر است. درد سینه پایدار در بسیاری از افرادی که با علائم بلند مدت کووید-19 مواجه شده اند، گزارش شده است. طی همه گیری بیماری کووید-19، کروناویرویس جدید کارشناسان سلامت را با سورپرایزهای ترسناکی مواجه کرده است.

آنچه که در ابتدا یک ویروس تنفسی به نظر می رسید، اکنون بیشتر شبیه مهاجمی است که به قسمت های مختلف بدن حمله می کند. همچنین، به نظر می رسد افرادی که به این بیماری مبتلا شده و بهبود می یابند، فقط چند ماه در برابر آن مصنویت دارند. در برخی موارد نیز اگرچه بیماران بر ویروس غلبه کرده اما همچنان با احساس بیماری و اغلب ناتوانی مواجه هستند.

آزمایش هورمونی زنانه

کرونا ویروس (Corona Viruses) ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که در سال ۱۹۶۰ کشف شده‌اند و می‌توانند عاملی برای سرماخوردگی باشند در واقع این ویروس‌ها منجر به بروز بیماری‌هایی از خانواده سرماخوردگی در انسان و حیوانات می‌شوند. از خصوصیات شکل ظاهری آن‌ها می‌توان به زوائد تاج مانند آن بر روی سطوح دیواره ویروس‌ها اشاره کرد. برخی از کرونا ویروس‌ها، دستگاه تنفسی را مورد هدف قرار می‌دهند و برخی دیگر نیز به معده و روده حمله می‌کنند. نشانه‌های بیماری کرونادر ریه در اکثر افراد به صورت سرماخوردگی عادی و نوعی سرماخوردگی ترشح‌آور به نام پنومونیا نمایان می‌شود. در این دسته ۴ نوع کرونا ویروس کشف شده است:

HCoV-229E HCoV-OC43 HCoV-NL63 که در سال ۲۰۰۴ کشف شده است. HCoV-HKUI که در سال ۲۰۰۵ در هنگ‌کنگ کشف شده است. این ۴ نوع ویروس مذکور در بزرگسالان و کودکان با حمله به سیستم تنفسی، ایجاد بیماری می‌کنند. انواع دیگری از این ویروس‌ها هستند که فرد را شدیدا بیمار می‌کنند از جمله سارس، مرس و بیماری کرونایا همان ویروس کرونای جدید. منشا تمام این ویروس‌ها حیوانات بودند مثلا نخستین بار ویروس سارس در خفاش مشاهده شد و بعد در گربه‌های ولگرد نهایتا به انسان رسید. ویروس مرس هم از شتر به انسان رسید. نوع نهایی آن طبق تحقیقات پژوهشگران، مورچه‌خوار است البته جانوران دیگری هم ممکن است در شیوع نقشی داشته باشند.

راه های انتقال بیماری کرونا

کووید ۱۹ یک بیماری عفونی است که عامل آن ویروس کرونا می‌باشد. راه های انتقال کرونا ویروس از فرد به فرد از طریق ترشحات راه تنفسی است و قطره‌های بزرگ حاوی ویروس که از طریق سرفه، عطسه و آبریزش بینی انتقال می‌یابند، می‌توانند افرادی را که در محدوده ۲ متر یا نزدیکتر از فرد بیمار قرار گرفتند را بیمار کنند. علاوه بر این راه، ابری از ذرات آلوده پس از سرفه یا عطسه فرد بیمار به مدت ۳ ساعت در هوا باقی می‌ماند که می‌تواند سایر افراد را از طریق تنفس و یا مخاط چشم‌ها آلوده کند. بنابراین خود مراقبتی کرونا و رعایت اصول پیشگیری بسیار حائز اهمیت است.

علائم شایع کووید ۱۹ یا کرونا ویروس چیست؟

علائم شایع کووید ۱۹ یا کرونا ویروس شامل تب، خشکی‌ گلو و خستگی است. البته علاوه بر این علائم، علائم دیگری مانند از دست دادن حس چشایی و بویایی، برون روی، احساس تهوع و استفراغ، سرگیجه و سردرد، درد عضلانی یا مفصلی نیز دیده شده است. شدت و ضعف این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. در افرادی که به نوع شدید این بیماری مبتلا می شوند علائمی مانند نفس تنگی، گیجی، تب شدید دیده می‌شود. علائمی که در این افراد کمتر دیده شده است کاهش سطح هوشیاری، افسردگی، اختلال خواب و مشکلات عصبی مثل التهاب مغز، آسیب اعصاب و غیره می‌باشد.

اخیرا طی گزارشی که در نشریه وال استریت ژورنال در مورد بیماری کرونا منتشر شده به شرایط مردی سنگاپوری اشاره شد که در فصل بهار به ویروس کووید 19 مبتلا شده و پس از گذشت بیش از شش ماه همچنان با علائم این بیماری مانند خستگی، سینه درد و التهاب قلب مواجه است. علائم وی به اندازه ای شدید هستند که توانایی بازگشت به سر کار یا دیدار با خانواده اش را نداشته است. او یکی از موارد شدید تجربه علائم کووید-19 در بلند مدت پس از پاکسازی ویروس از بدن محسوب می شود.

پزشکان فکر می کنند افرادی مانند این مرد سنگاپوری که پس از اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی زنده باقی مانده اند، برای ریکاوری احتمالا حداقل به یک سال زمان نیاز خواهند داشت. البته این مدت زمان همچنان به طور دقیق مشخص نیست چون هنوز یک سال از زمان آغاز بیماری نگذشته است.

پزشکان مطمئن نیستند که چه زمانی یا چه مدت طول می کشد تا علائم بلند مدت کووید-19 و بیماری کرونا در بیشتر افراد بهبود یابند. برای برخی، این ممکن است به یک بیماری مزمن تبدیل شود. در ادامه با چند مورد از رایج‌ترین علائم بیماری کرونا بیشتر آشنا می شویم.

خستگی

اولین مورد در علائم بیماری کرونا خستگی می باشد. بنابر نتایج نظرسنجی Long Hauler Symptom Survey، صد درصد بیماران مبتلا به کووید-19 شرکت کننده در این نظرسنجی خستگی بلند مدت را گزارش کردند. پزشکان این مورد را برای ماه ها مشاهده کرده و پدیده ای است که دکتر آنتونی فائوچی متخصص بیماری های عفونی، آن را با سندرم خستگی مزمن که به نام انسفالومیلیت مایالژیک شناخته می شود، پیوند داده است. به گفته فائوچی، به طور روزافزون بر تعداد افرادی که ظاهرا ویروس را شکست داده اند اما پس از آن همچنان با احساس ضعف و خستگی و تنگی نفس مواجه هستند، افزوده می شود.

خستگی

درد سینه

سینه درد پایدار توسط بسیاری از افرادی که با بیماری کرونا مواجه شده اند، گزارش شده است. یک دلیل این شرایط کوستوکندریت، التهاب غضروفی که دنده ها را به استخوان سینه متصل می کند، است. این درد می تواند با سرفه بلند مدت تشدید شود. بنابر مطالعه ای که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا انجام شد، 43 درصد افراد بهبود یافته از کووید-19 اظهار داشتند که سرفه آنها 14 تا 21 روز پس از تشخیص برطرف نشده بود.

تنگی نفس

کووید-19 موجب التهاب و آسیب ریوی می شود که می تواند تنفس را برای فرد دشوار کند. این شرایط می تواند برای هفته ها یا ماه ها باقی بماند. بنابر نظرسنجی Long Hauler Symptom Survey، تعداد 1,020 نفر از 1,567 افراد مبتلا به بیماری کرونا حاضر در این نظرسنجی تجربه این علامت را گزارش کردند.

التهاب قلب

به نظر می رسد بیماری کرونا موجب التهاب در سراسر بدن از جمله ریه ها، مغز و قلب می شود. یک اثر این بیماری روی قلب کاردیومیوپاتی است که در آن عضله قلب سفت، ضخیم یا کشیده می شود. این شرایط بر توانایی قلب در پمپاژ خون تاثیر می گذارد که می تواند موجب مسائلی با شدت کم مانند خستگی تا شدت زیاد مانند نارسایی اندام شود.

مشکلات ذهنی

التهاب در مغز می تواند موجب مسائل روانی و عصبی مختلفی شود. در بیمارانی که علائم بلند مدت کووید-19 را تجربه می کنند و بیماری کرونا دچار شده اند، نه تنها توجه به علائم جسمانی مانند خستگی و ناراحتی تنفسی اهمیت دارد بلکه باید مواردی مانند شرایط حافظه، افسردگی، اضطراب و اختلالات خواب نیز مورد توجه قرار بگیرند. بنابر مطالعه ای که اخیرا در نشریه Lancet منتشر شد، 55 درصد افرادی که کروناویروس جدید در آنها تشخیص داده شد بود، علائم نورولوژیک بلند مدت حتی تا سه ماه پس از تشخیص را گزارش کردند.

مراحل بیماری کرونا

کوئید ۱۹ نیز مانند هر بیماری عفونی دیگر سه مرحله دارد که شدت مشکلات و نوع آن ها در این مراحل متفاوت می باشد. در ادامه مراحل بیماری کرونا بررسی می‌شود.

مراحل بیماری کرونا

مرحله اول بیماری کرونا: کمون

مرحله اول، مرحله کمون بیماری است. در این مرحله با این که شما آلوده هستید و ویروس در بدن شما فعالیت می‌کند اما علائمی نشان نمی‌دهید. در این مرحله شما می‌توانید افراد اطراف خود را نیز به بیماری آلوده کنید.

مرحله دوم بیماری کرونا: فاز حاد

فاز بعدی فاز حاد بیماری است که در این فاز علائم بیماری خود را نشان می‌دهند و شما به شدیدترین قسمت بیماری خود رسیده‌اید، به همین دلیل است که به آن فاز حاد می‌گویند.

مشکلات فاز حاد چیست؟

همانطور که گفته شد شدت و ضعف علائم در افراد جامعه با هم متفاوت است. واضح است که علائم در افرادی که در بیمارستان بستری می‌شوند شدیدتر از افرادی است که در خانه درمان می‌شوند. به علاوه افرادی که نوع خفیف‌تر بیماری را تجربه می‌کنند با یکسری از علائم روبرو نخواهند شد.

مرحله سوم بیماری کرونا: فاز نقاهت

پس از فاز حاد، فاز نقاهت است. در این مرحله شما آلوده نمی‌باشید و افراد دیگر را نیز آلوده نمی‌کنید اما بدن شما به زمان برای بازسازی نیازمند است تا سلامت خود را کاملاً بازیابید. بنابراین پس از بهبودی نیز شما همچنان با یکسری از مشکلات روبه‌رو هستید که با گذر زمان باید آنها را برطرف کنید و از آنها بگذرید.

مدت زمان بهبودی کرونا چند روز است؟

مدت زمان بهبودی کرونا به عوامل مختلفی از جمله شدت بیماری و مشکلاتی که برای شما پیش آمده است بستگی دارد. به صورت نرمال قرنطینه برای افرادی که بیماری خفیف تا متوسط دارند ۱۰ روز پس از دیده شدن علائم و ۲۴ ساعت پس از قطع شدن تب می‌باشد. پس از آن احتمال عفونی کردن سایر افراد در ارتباط با فرد بیمار به شدت کاهش پیدا می‌کند. برای فردی که علائمی نداشته است ۱۰ روز پس از مثبت شدن تست، قرنطینه برداشته می‌شود. اما بازگشت به سلامت کامل و زندگی نرمال می‌تواند تا ماه‌ها طول بکشد.

طول درمان نوع حاد یا شدید کرونا

طول درمان بیماری کرونا برای افرادی که در ICU بستری شدند و به نوع حاد بیماری مبتلا شدند، قرنطینه می‎تواند تا ۲۰ روز طول بکشد و بهبودی کامل حتی تا ۱۸ ماه زمان می‌برد. البته این زمان‎ها با توجه به مشکلاتی که افراد با آن روبرو می‎شوند تغییر می‎کند.

راه های پیشگیری از بیماری کرونا یا کوئید ۱۹ چیست؟

راه های پیشگیری کرونا همانطور که در رسانه‌ها مطرح می‌شوند، شامل موارد زیر است:

  • شستشوی مرتب دست‌ها
  • پوشیدن ماسک
  • رعایت فاصله گذاری

پیشگیری از بیماری کرونا

نکات مهم در پوشیدن ماسک

نکاتی که در پوشیدن ماسک باید رعایت بکنید، شستن دست‌ها قبل و بعد از پوشیدن ماسک می‌باشد. یک ماسک پارچه‌ای برای افرادی که در محیط‌های کم خطر هستند مناسب است. اما چنانچه از کسی که بیمار است مراقبت می‌کنید و یا در خطر بالا قرار دارید و سن شما بیشتر از ۶۵ سال می‌باشد، از ماسک‌های جراحی و پزشکی استفاده کنید.

نکات مهم پیرامون فاصله گذاری

در ارتباط با فاصله‌گذاری، فاصله حداقل ۱ متر را در فضای باز رعایت کنید. تا جای ممکن در فضاهای بسته و در فاصله نزدیک با افراد قرار نگیرید. چنانچه مجبور شدید در محیط بسته‌ای باشید سعی کنید با باز کردن پنجره‌ها و یا تهویه مناسب گردش هوا را ممکن کنید. اگر علائم بیماری داشتید در خانه بمانید و با پزشک خود تماس بگیرید. سعی کنید کارهایی را که پزشک شما به شما گفته است انجام دهید. در صورت امکان برای جلوگیری از عفونی کردن سایر افرادی که با شما زندگی می‌کنند ماسک بزنید و در انتها به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای پیشگیری از انتشار عفونت و ویروس کرونا، ماندن در خانه و کم کردن ارتباطات می‌باشد.

آزمایش بیماری کرونا در منزل

با گسترش و شیوع بالای بیماری کرونا، بیماری کرونا تبدیل به یک راه حل ساده و در عین حال ضروری شده است. ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. پیش از این ویروس های عامل سرما خوردگی، سارس ، مرس و غیره در این خانواده کشف و ثبت شده بودند ولی ویروس کووید ۱۹ تبدیل به پاندمی شده است و بیشتر از هر ویروس دیگری در این خانواده سر و صدا کرده است. ویروسی که به خاطر ماهیت جهش پذیر خود هر از چند گاهی چهره جدید به خود می گیرد و با تغییر علائم و یا شدت بیماری زائی ، جهان را در شوک جدیدی می برد.

نمونه گیری در منزل

اهمیت بیماری کرونا در شرایط دشوار امروزی بیش از قبل نمایان می شود جایی که به دلیل وجود بیماری خطرناکی مثل کرونا به افراد توصیه می شود در خانه خود بمانند تا از گزند آسیب این بیماری در امان بمانند. همچنین اغلب پزشکان برای تعیین نوع بیماری مراجعین یا بررسی روند بهبود آنان انجام آزمایش های مختلف مانند آزمایش خون، آزمایش ادرار و مدفوع و… را تجویز می کنند. همچنین بسیاری از افراد میانسال یا مسن، برای چکاپ دوره ای وضعیت بدنی خود و پیشگیری از شرایط حاد و خطرناک، به صورت دوره ای به پزشک و آزمایشگاه مراجعه نموده و وضعیت سلامتی خود را بررسی می کنند.

اما ممکن است در برخی موارد مراجعه به آزمایشگاه برای افراد امکان پذیر نباشد یا به شرایط ویژه ای که به دلیل وجود ویروس کرونا در جامعه حکم فرما شده، ترجیح بدهند در خانه مانده و قرنطینه خانگی را رعایت نمایند. با توجه به اینکه سلامتی افراد همواره در اولویت قرار دارد، آزمایشگاه آنی آزما با ارائه خدماتی مانندانواع  آزمایش در منزل بخصوص آزمایش کرونا در منزل آماده خدمت رسانی بیشتر به شما عزیزان می باشد تا هیچ فردی آزمایشات خود را به هیچ دلیلی به تعویق نیاندازد.

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم . فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید.

همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند . لازم به ذکر است تمامی پرسنل نمونه گیر از آزمایشگاه های مرجع ارسال خواهند شد و آنی آزما صرفا نقش معرفی بیماران به آزمایشگاه ها را دارا می باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.