با آزمایش پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی (آزمایش HE4) آشنا شوید

آزمایش HE4 (پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی)

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

متاسفانه آمار نشان می دهد که در سال های اخیر تعداد افراد مبتلا به سرطان در حال افزایش است. برخی از سرطان ها مختص خانم ها و برخی دیگر مختص آقایان است. برای مثال سرطان اپیتلیال تخمدان که به عنوان سرطان تخمدان معروف است، به عنوان پنجمین عامل شایع مرگ و میر زنان در جهان شناخته شده است. لذا تشخیص سریع آن و شروع درمان به موقع، نقش بسیار مهمی در سلامت و کنترل بیماری دارد. به محض اینکه متخصص کوچکترین علائم را در شما مشاهده کند، از شما می خواهد آزمایش پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی را انجام دهید. با این تست مشخص می شود که در چه مرحله ای از بیماری به سر برده و سرطان تا چه اندازه پیشرفت کرده است. همچنین زمانی که درمان آغاز می شود، باید در بازه های زمانی منظم، آزمایش پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی را انجام دهید تا روند بهبودی مشخص شود.

از آزمایش HE4 یا پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی برای کمک به نظارت بر روند درمان و بهبودی سرطان اپیتلیال تخمدان استفاده می شود. این آزمایش بیشتر برای تشخیص عود یا پیشرفت بیماری می باشد. استفاده از آزمایش HE4 برای غربالگری زنان بدون علامت برای سرطان تخمدان توصیه نمی شود.

این آزمایش قبل از شروع درمان سرطان اپیتلیال تخمدان و در فواصل زمانی معین بعد از شروع درمان برای بررسی میزان بهبودی بیمار و همچنین بررسی احتمال عود مجدد بیماری استفاده می گردد. برای انجام آزمایش HE4 یک نمونه خون وریدی از بازوی شما گرفته می شود و به وسیله همین نمونه خون، این آزمایش انجام می پذیرد. هیچ آمادگی خاصی برای انجام این تست مورد نیاز نمی باشد.

آزمایش HE4 (پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی)

در آزمایش HE4 چه چیزی بررسی می شود؟

پروتئین اپی دیدیم 4 انسان یا HE4، پروتئینی است که توسط بیشتر، اما نه همه سلول های سرطانی اپی تلیال تخمدان تولید می شود. همین امر باعث می شود تا آزمایش HE4 در شرایط خاص به عنوان یک تومور مارکر مفید باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیگر تومور مارکر های موجود برای بررسی سرطان از طریق آزمایش خون می توانید به مقاله آزمایش سرطان و انواع تومورمارکرها مراجعه فرمایید.) آزمایش HE4 میزان پروتئین اپی دیدیم 4 انسان را در خون اندازه گیری می کند.

غلظت قابل توجهی از HE4 به طور قابل ملاحظه ای اغلب در خون زنانی که مبتلا به سرطان سلول های اپی تلیال تخمدان هستند، وجود دارد. با افزایش HE4 ، آزمایش HE4 ممکن است برای نظارت بر اثربخشی درمان و یا برای بررسی عود یا پیشرفت مجدد سرطان استفاده شود.

سرطان تخمدان پنجمین علت شایع مرگ و میر در زنان است. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) ، خطر ابتلا یک زن به سرطان تخمدان در طول عمر خود حدود 1 در 75 و خطر مرگ او در اثر این بیماری یک در 100 است. ACS تخمین می زند که هر سال حدود 22000 مورد جدید در ایالات متحده تشخیص داده می شود و حدود 14000 زن بر اثر آن می میرند.

سرطان اپیتلیال تخمدان شایع ترین نوع سرطان تخمدان است. منشا این نوع سرطان از سلول هایی است که قسمت بیرونی تخمدان ها را پوشانده و 85 تا 90 درصد سرطان های تخمدان را تشکیل می دهد. چندین نوع مختلف از سرطان تخمدان اپی تلیال وجود دارد ، از جمله: سروز ، اندومتریوئید ، مخاطی و سلول شفاف که شایع ترین آنها سروز است.

آزمایش HE4 (پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی)

برخی از مطالعات نشان داده اند که HE4 در بیش از 90٪ از سرطان های اپیتلیالی تخمدان و سروز و اندومتریوئید و حدود 50٪ تومورهای سلولی روشن وجود دارد ، اما معمولاً در سرطان های مخاطی بالا نمی رود. بنابراین ، از آزمایش HE4 برای نظارت بر بیماران مبتلا به انواع دیگر سرطان تخمدان مانند تومورهای مخاطی یا سلول های جوانه ای استفاده نمی شود.

در حال حاضر ، روش قابل قبولی برای تشخیص زودرس سرطان تخمدان در بین زنان بدون علامت وجود ندارد. کمتر از 20٪ از سرطان های تخمدان در مراحل اولیه قبل از گسترش در خارج از تخمدان مشاهده می شوند. یکی از دلایل عدم تشخیص این سرطان ها این است که علائم سرطان تخمدان نسبتاً غیر خاص است. نیاز به یک روش قابل اعتماد برای تشخیص زودرس سرطان تخمدان در بین زنان بدون علامت همچنان به تحقیق در حال انجام است. در این میان ، معاینات جسمی منظم ، معاینات لگن و آگاهی از سابقه خانوادگی و علائم از اهمیت بالایی برخوردار است.

از آزمایش HE4 چه استفاده ای می شود؟

پروتئین 4 اپی دیدیم انسان (HE4) به همراه CA-125 برای نظارت بر زنانی که تحت درمان سرطان اپیتلیال تخمدان قرار دارند ، استفاده می شود. برای اینکه آزمایش HE4 به عنوان یک نشانگر تومور مفید باشد ، باید قبل از درمان مقادیر آن بالا باشد. CA-125 ابزاری اساسی است که برای نظارت بر سرطان های تخمدان مورد استفاده قرار می گیرد ، اما در همه سرطان ها مقادیر آن زیاد نیست، و ممکن است با ابتلا به سرطان اولیه به میزان قابل توجهی افزایش نیابد و در شرایط غیر سرطانی قابل افزایش باشد.

به همین دلایل، جامعه پزشکی به جستجوی تومور مارکرهایی هستند که حساس تر و خاص تر باشند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش CA-125 می توانید به مقاله تومور مارکر ها مراجعه فرمایید.) درخواست هر دو آزمایش HE4 و CA-125 با هم اطلاعات تکمیلی را ارائه می دهند و یک سیستم نظارتی بهتر را برای تشخیص اینکه آیا درمان مؤثر بوده و آیا سرطان اپی تلیال تخمدان برگشته است یا خیر، ایجاد می کند. قبل از شروع درمان ، این آزمایشات درخواست داده می شوند تا یک پایه و یک مبنا از مقادیر این تومورمارکر ها در اختیار پزشک باشد و سپس به صورت دوره ای و پس از شروع درمان این آزمایشات برای بررسی اثرگذاری روش درمانی استفاده می شوند.

آزمایش HE4 (پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی)

یک سری آزمایشات HE4 و CA-125 که نشان دهنده افزایش یا افت غلظت است ، بیشتر از یک مجموعه نمونه واحد مفید است. آزمایش سریالی برای HE4 باید همراه با سایر یافته های بالینی برای نظارت بر سرطان تخمدان استفاده شود. نتایج آزمایش HE4 با ابزار و روش های مختلف قابل مقایسه با یکدیگر نیست.

آزمایش HE4 به عنوان تست غربالگری برای زنان بدون علامت توصیه نمی شود زیرا این آزمایش غیر اختصاصی است. مقادیر کمی از HE4 توسط بافت های طبیعی در بدن ایجاد می شود و ممکن است افزایش خفیفی در افراد با انواع شرایط غیر سرطانی مشاهده شود. آزمایش HE4 قرار نیست برای نظارت بر سرطان های تخمدان اپیتلیال و مخاطی یا تومورهای سلول های جوانه زا استفاده شود ، زیرا به ندرت در این سرطان ها بالا می رود. استفاده بیشتر از HE4 به عنوان بخشی از الگوریتم خطر ابتلا به بدخیمی تخمدان (ROMA) است.

این محاسبه نتایج HE4 ، CA-125 و وضعیت یائسگی یک زن را در یک نمره عددی ترکیب می کند. نمره ROMA را می توان قبل از جراحی توسط پزشک متخصص بهداشت استفاده کرد تا به شما در تعیین اینکه آیا یک توده در لگن (توده لگن) بدخیم است یا خیر، کمک کند.

آزمایش CA-125 برای نظارت بر درمان سرطان تخمدان یا تشخیص عود مجدد آن استفاده می شود. گاهی اوقات از این آزمایش برای ارزیابی توده موجود در ناحیه لگن (توده لگنی) نیز استفاده می گردد. این تست برای غربالگری زنان بدون علامت توصیه نمی شود ، اما گاهی اوقات دستور داده می شود در تشخیص سرطان اولیه تخمدان در افرادی که خطر ابتلا در آنها زیاد است، و برای شناسایی این نوع سرطان استفاده می شود.

آزمایش HE4 (پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی)

قبل از شروع درمان سرطان تخمدان و در فواصل زمانی معین بعد از شروع درمان بعد از اتمام درمان از این آزمایش استفاده می گردد. گاهی اوقات وقتی توده لگنی دارید یا در معرض خطر زیادی برای ابتلا به سرطان تخمدان هستید، از این آزمایش استفاده می شود.

آنتی ژن سرطانی 125 (CA-125) پروتئینی است که در سطح سلول های سرطانی تخمدان وجود دارد ، اما نه همه آنها. این امر باعث می شود که این آزمایش در شرایط خاص به عنوان یک تومور مارکر مفید باشد. آزمایش CA-125 میزان CA-125 خون را اندازه گیری می کند. غلظت قابل توجهی از CA-125 ممکن است در خون یک زن مبتلا به سرطان تخمدان وجود داشته باشد.

بنابراین این آزمایش ممکن است برای نظارت بر اثربخشی درمان و یا عود سرطان باشد. با این حال ، تمام زنان مبتلا به سرطان تخمدان CA-125 بالا نخواهند داشت ، بنابراین آزمایش ممکن است در همه موارد مفید نباشد. در حال حاضر ، کمتر از 20٪ از سرطان های تخمدان در مراحل اولیه قبل از گسترش در خارج از تخمدان یافت می شوند. دلیل اصلی کشف نشده این است که علائم سرطان تخمدان نسبتاً غیر خاص است. نیاز به یک روش قابل اعتماد برای تشخیص زودرس سرطان تخمدان در بین زنان بدون علامت همچنان به تحقیق در حال انجام است

. در این میان ، جسمی منظم ، معاینات لگن و آگاهی از سابقه خانوادگی و علائم از اهمیت برخوردار است. CA-125 به عنوان یک آزمایش غربالگری برای زنان بدون علامت توصیه نمی شود زیرا این تست غیر اختصاصی است. مقادیر کمی CA-125 توسط بافتهای طبیعی در بدن و برخی سرطان های دیگر تولید می شود. سطح خونی این آزمایش ممکن است با انواع شرایط غیر سرطانی از جمله قاعدگی ، بارداری و التهاب لگن به میزان متوسط افزایش یابد.

آزمایش HE4 چه زمانی درخواست داده می شود؟

هنگامی که یک زن مبتلا به سرطان اپی تلیال تخمدان تشخیص داده شود، آزمایش HE4 ممکن است همراه با CA-125 و سایر ارزیابی های بالینی سفارش داده شود تا ببیند آیا این پروتئین ها توسط سرطان تولید می شوند و یک پایه را برای مقایسه با اندازه گیری های آینده ایجاد می کنند. اگر غلظت ها قبل از درمان افزایش یابد ، ممکن است HE4 و CA-125 پس از درمان مرتباً دستور داده شوند تا تغییر نتایج آزمایش را تعیین کنند و بر عود سرطان یا پیشرفت بیماری نظارت کنند.

گاهی اوقات ، وقتی یک زن توده لگنی دارد ، یک پزشک معالج بهداشتی می تواند HE4 و CA-125 را به عنوان بخشی از محاسبه ROMA سفارش دهد تا در تعیین احتمال بدخیم بودن توده کمک کند.

آزمایش HE4 (پروتئین 4 اپی دیدیم انسانی)

نتیجه آزمایش HE4 چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر زنی که به سرطان اپی تلیال تخمدان مبتلا شده است ، یک پایه HE4 طبیعی داشته باشد ، بنابراین آزمایش برای نظارت بر سرطان تخمدان مفید نیست.

اگر سطح HE4 و CA-125 در ابتدا افزایش یافته و پس از درمان کاهش یابد ، به طور کلی به این معنی است که سرطان تخمدان اپیتلیال به درمان پاسخ داده است. اگر سطح این آزمایش افزایش یابد یا یکسان بماند ، احتمالاً سرطان به روند درمان شما پاسخ نداده است. افزایش سطح HE4 و CA-125 که در طی پایش دوره ای بعد از درمان سرطان یا جراحی مشاهده می شود ، ممکن است نشانگر بازگشت سرطان باشد. در یک زن با توده موجود در لگن خود که تحت عمل جراحی قرار می گیرد ، افزایش میزان ROMA می تواند پیش بینی کند که احتمالاً توده لگنی او بدخیم است.

آزمایشگاه های مختلف ممکن است از انواع مختلف آزمایش برای اندازه گیری HE4 استفاده کنند ، بنابراین نتایج حاصل از آزمایشگاه های مختلف ممکن است قابل مقایسه نباشد. هنگام انجام یک سری آزمایشات HE4 ، ترجیح داده می شود که همه آزمایشات با استفاده از همان نوع آزمایش ، معمولاً توسط همان آزمایشگاه انجام شود. این امر تضمین می کند که نتایج حاصل از مجموعه آزمایش ها به طور صحیح قابل مقایسه و قابل تفسیر باشند. ممکن است بخواهید در مورد محل انجام آزمایشات خود با ارائه دهنده خدمات درمانی و پزشک متخصص خود صحبت کنید.

در این زمان ، با داده های موجود ، آزمایش HE4 قرار نیست به خودی خود استفاده شود – این تست یک آزمایش کمکی برای نظارت بر سرطان اپیتلیال تخمدان محسوب می شود. با در دسترس بودن داده های بیشتر ، ممکن است استفاده از آن به مرور زمان تکامل یابد.

در صورت ابتلا به سرطان غیر اپیتلیالی تخمدان، در این آزمایش مشخص نمی شود. اگر سرطان شما باعث افزایش مقادیر HE4 نشود ، به عنوان یک ابزار کنترلی مفید نخواهد بود. همچنین ، از آنجا که این یک آزمایش جدید است ، پزشک مراقبت های بهداشتی شما ممکن است منتظر بماند تا اطلاعات بیشتری در مورد این آزمایش قبل از انجام آزمایش در دسترس باشد.

اگر شما نیز جزو کسانی هستید که احتمال می دهید دچار سرطان تخمدان و به ویژه سرطان سلول های اپیتلیالی تخمدان باشید، می توانید آزمایش HE4 را به صورت آزمایش در منزل و غیر حضوری انجام دهید. برای این کار کافیست به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه کرده و پس از گذراندن مراحل پذیرش غیر حضوری و تعیین محل و زمان آزمایش توسط شما، همکاران متخصص ما با کامل ترین تجهیزات و رعایت شرایط بهداشتی و ایمنی، نسبت به خونگیری در منزل و انجام آزمایشات شما در منزل اقدام می گردد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.