شرایط لازم برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی

یکی از آزمایشاتی که معمولا لازم است خانم ها در دوره ای از زمان و البته برحسب بیماری هایی که به ان مبتلا می شوند انجام دهند، آزمایش هورمونی روز سوم پریودی است. این تست کمک می کند تا پزشک متخصص براساس تغییرات رخ داده در سطح هورمون ها و مقایسه آن با قبل از پریودی و حد نرمال، تشخیص دهد وضعیت بدن در چه حالت بوده و علت برخی از بیماری ها را کشف کند. به طور کلی بهترین زمان برای آزمایشاتی که قرار است در دوران پریودی انجام شوند، روز سوم است زیرا در این زمان اوج تغییرات هورمونی مشاهده می شود. اما یکی از سوالاتی که اغلب خانم ها مطرح می کنند، لزوم ناشتا بودن برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی است. با توجه به اینکه برای انجام آزمایش خون باید ناشتا بود، به هر حال این ذهنیت پیش می آید که آیا لازم است برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی نیز ناشتا بود یا خیر. در این مقاله پاسخ سوال خود را خواهید یافت.

یکی از سوالاتی که همواره برای افراد جای سوال دارد، ناشتا بودن آنها برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی است. معمولا برای بررسی سطح هورمون زنانه آزمایش های خونی در روز اول تا سوم پریودی به افراد تجویز می شود. از جمله این آزمایش ها میتوان به LH ، FSH، E2 ، پرولاکتین اشاره کرد. برای انجام  آزمایش هورمونی روز سوم پریودی نیازی به ناشتا بودن نیست.

اما معمولا چون این آزمایش ها در کنار هم تجویز می شود بهتر است ناشتا بودن را رعایت کنید. برای مثال آزمایش هورمونی روز سوم پریودی که در رابطه با پرولاکتین است، پرهیز غذایی دارد و باید شرایط خاصی را برای آن رعایت شود. از جمله اینکه روز و شب قبل از آزمایش،  فعالیت ورزشی و جنسی نداشته باشید و هنگام خواب از لباس های گشاد و آزاد استفاده کنید.

برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی باید ناشتا بود؟

برای انجام آزمایش پرولاکتین لازم است تا سینه ها به هیچ عنوان تحریک  و فشرده نشوند. همچنین نکته مهم دیگری که در رابطه با آزمایش پرولاکتین وجود دارد این است که باید حداقل دو تا سه ساعت از زمان بیداری شما گذشته باشد.

برای انجام این آزمایش بهتر است زودتر در آزمایشگاه حضور داشته باشید و بدون استرس اقدام به نمونه گیری نمایید. استرس فاکتوری است که به طور قطع میتواند تاثیر منفی بر روی نتیجه آزمایش داشته باشد.

آزمایش هورمونی روز سوم پریودی و مفهوم ناشتایی

اگر پزشک برای شما این آزمایش را تجویز کرده است و بنا بر شرایطی از شما درخواست می کند که ناشتایی نمونه خون را بدهید، منظور این است که نباید به مدت 12 ساعت از غذا و مواد انرژی زا استفاده نمایید.

هدف از انجام آزمایش روز سوم پریودی، قرار دادن بدن در حالت پایه است تا بهترین و معتبرترین نتیجه در آزمایش به دست آید. شرایط نمونه گیری 60 درصد بر نتیجه آزمایش تاثیر خواهد داشت. اکثر اینگونه از آزمایشات خونی و هورمونی در ساعات اولیه صبح داده می شوند، بنابراین بهتر است زمان شام خوردن خود را تنظیم کرده و شامی سبک میل نماید.

پرسش دیگری که ممکن است مراجعه کننده بپرسد این است که آیا می توان در طول مدت ناشتایی برای انجام آزمایش روز سوم پریودی آب نوشید؟ نوشیدن آب معمولی در این رابطه مانعی نخواهد داشت، اما از نوشیدن نوشابه  و آب های گازدار خودداری نمایید.

استفاده از آدامس و قرص های خوشبو کننده دهان نیز در زمان ناشتایی ممنوع است. در طی مدت ناشتایی از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی پرهیز نمایید. چنانچه پزشک تجویز کرده است هیچگونه رابطه جنسی نیز نداشته باشید. استفاده از مسواک در این زمان محدودیتی ندارد، اما نوشیدن انواع آبمیوه، چای و قهوه و سیگار شدن ممنوع است، بخصوص اگر قرار است آزمایش قند خون دهید.

آزمایش هورمونی روز سوم پریودی

مهمترین آزمایش هورمونی روز سوم پریودی

آزمایش هورمونی  روز سوم پریودی  به منظور پیشگیری، تشخیص و درمان ناراحتی های زنان در دستگاه تولید مثل آنها صورت می گیرد. از انواع آزمایش هورمونی روز سوم پریودی می توان به آزمایش هورمون LH ، FSH ، استروژن، استرادیول،  پروژسترون، پرولاکتین، تستوسترون، هورمون DHEA  ، هورمون AMH ، هورمون Inhibin B ، هورمون Androstenedione و هورمون 17OH-Progesterone  اشاره کرد.

با بررسی این فاکتورها اطلاعات دقیق و جامعی از وضعیت سلامت باروری زن به دست می آید و علت بسیاری از مشکلات ناباروری به واسطه آزمایش هورمونی روز سوم پریودی تشخیص داده می شود.

تنظیم نبودن برخی از این هورمون ها نشانه خاصی نداشته و تنها در زمان باروری شخص متوجه آنها خواهد شد. به همین دلیل است که توصیه می شود هر چند وقت یکبار آزمایش روز سوم پریودی انجام شود تا در صورت وجود مشکل به موقع اقدام به درمان آنها شود.

از این رو آن دسته از بانوانی که در سنین بالا ازدواج می کنند بهتر است نسبت به این موضوع سهل انگاری نداشته باشند، چرا که احتمال باروری آنها به شدت کاهش خواهد یافت و شاید با صرف هزینه ایی سنگین هم نتوانند فرزند خود را در آغوش بگیرند.

در بعض از مواقع نیز ممکن است در آزمایش هورمونی روز سوم نکته و اشکالی وجود نداشته باشد که منجر به ناباروری شود. اما زوج به دلایل ناشناخته با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین بهتر است انجام این آزمایشات را جدی گرفته و برای داشتن  بدن و فرزندی سالم برنامه ریزی کنید.

در بین آزمایشاتی که ذکر شد، بررسی LH ، FSH، پروژسترون، پرولاکتین و استروژن بیش از سایرین مورد توجه قرار می گیرند. تنظیم نبودن هر یک از هورمون ها در بدن موجب بروز عارضه ایی نمایان و یا مخفی خواهد شد.

 آزمایش هورمونی روز سوم پریودی

آزمایش هورمونی روز سوم پریودی و تست پروژسترون

در این آزمایش به بررسی میزان پروژسترون در خون پرداخته می شود. این هورمون در غده فوق کلیوی، جفت  و تخمدان ها ترشح می شود. وجود این هورمون برای بارداری و به اتمام رساندن آن بسیار ضروری و حیاتی است.

از مهم ترین وظایف این هورمون آماده سازی رحم برای لانه گزینی تخمک است. برای اینکه لانه گزینی رخ دهد، دیواره رحم باید به ضخامت مطلوبی برسد. این هورمون با ترشح ماده پروتئینی خاصی اقدام به این امر خواهد کرد و شرایط را برای لانه گزینی تخمک مهیا می سازد.

چنانچه میزان پروژسترون در بدن به میزان کافی نباشد، دیواره رحم آنقدر ضخامت نخواهد داشت که بتواند تخمک را در خود نگه دارد و در نتیجه شروع به ریزش می کند و این درست همان زمانی است عادت ماهانه شروع می شود.

در این حالت سطح استروژن و پروژسترون در بدن پایین خواهد بود. چنانچه بارداری رخ دهد،پروژسترون از طریق جفت شروع به ترشح شدن میکند و میزان آن در خون بالا می رود. این هورمون در رشد غدد شیری نیز تاثیر دارد.  میزان پروژسترون در زنان به سن، شرایط فیزیکی  و اجتماعی آنها نیز بستگی دارد.

آزمایش هورمونی روز سوم پریودی و پایین بودن پروژسترون

کمبود هورمون پروژسترون می تواند با علائمی همراه باشد اگر این علائم را در خود می بینید بهتر است اقدام به انجام آزمایش هورمونی روز سوم پریودی نمایید تا بررسی های لازم صورت بگیرد.

علائم کمبود هورمون پروژسترون:

 • خشکی واژن
 • حساسیت سینه ها
 • لکه بینی
 • خستگی همیشگی
 • افت قند خون

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

65 دیدگاه در شرایط لازم برای آزمایش هورمونی روز سوم پریودی

 1. Samyar می‌گوید:

  سلام
  ممنونم توضیحات عالی میشه الان بگید هزینش چقدر میشه
  ممنون میشم الان جواب بدید

  • ghanbari می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   برای اطلاع از هزینه آزمایش و همچنین درخواست نمونه گیری با شماره های مندرج در پایین صفحه در تماس باشید

  • ژیان می‌گوید:

   راستش من خودم همین امروز هزینشو پرسیدم چند تا ازمایش هورمون زنانه آزاد شد یک میلیون و سیصد و با دفترچه تامین اجتماعی ۷۰۰

  • ghanbari می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   آتی آزما حتی در روزهای تغطیل آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. کافیست با شماره های تماس با ما در تماس باشید

 2. حنانه می‌گوید:

  سلام ببخشید من روز سوم مشکل واسم پیش اومد نتونستم برم اشکال نداره روز چهارم برم؟

 3. ف می‌گوید:

  سلام. من تزریق آمپول پریود شدم. حالا دادن آزمایش روز سوم پریودی درست است؟ یعنی چون با آمپول بوده و نه خود به خودی موقع آزمایش میزان هورمون های واقعی خواهد بود یا القایی است؟ سپاس

  • ghanbari می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   این مورد بسته به داردوی دریافتی شما می باشد. لطفا برای انجام ازمایش با پزشک معالج خود مشورت کنید

 4. Sh می‌گوید:

  سلام وقت بخیر،آزمایش هورمون باید روز سوم پریودی داده بشه؟
  چون دکترم در این مورد بهم چیزی نگفت.

 5. Tiii می‌گوید:

  سلام
  من از دکتر درخاست انجام تست هورمون کردم وقتی برام نوشتن گفتن باتوجه به اینکه پریود منظم داری لازم نیست حتما روز سوم باشه هر روزی بدی مشکل نداره ایا درست کفتن؟!

  • ف. ع می‌گوید:

   سلام .بنده روز جمعه اخر شب پریود شدم وروز یکشنبه بدلیل کمخوابی برای ازمایش نرفتم. .امکانش هست روز دوشنبه (روز 4 میشه)برم با خیر .
   جایی گفته میشه امکانش تا روز 5 هست ایا درسته یاخیر؟ حتما باید روز سوم باشه

   • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

    سلام وقت بخیر
    بهتره روز دوم الی سوم پریود انجام بشه ، اما در روزهای دیگه هم مشکلی نداره ، توصیه می کنم از خدمات آزمایش در منزل آنی آزما استفاده کنید که مشکل رفت و امد نداشته باشید و در زمانتون صرقه جویی بشه .

 6. فاطمه می‌گوید:

  سلام روز بخير
  روز سوم چجوري مشخص ميشه ؟
  مثلا كسي ك جمعه ساعت ١٢ ظهر پريود شده روز سومش يك شنبه ميشه يا دو شنبه ؟؟

 7. بی نام می‌گوید:

  سلام من ساعت ۱۱ از خواب بیدار شدم و دو ساعت بعد خون دیدم،شنبه هست و روز سوم من برای ازمایش دقیقا کی میشه

 8. Fa می‌گوید:

  سلام وقت تون بخیر
  من تو روز دوم پریود هستم ولی تو این دوروز لکه بینی دارم یعنی فقط موقع ادرار خون ریزی خیلی کمی دارم به نظرتون میتونم فردا رو روز سوم در نظر بگیرم و آزمایش بدم؟

   • بهار می‌گوید:

    سلام اگه چهارشنبه ۷ غروب پریود شدم الان روز سوم من میشه جمعه ؟یا شنبه ؟؟ جمعه ها همه ازمایشگاها شهرستان تعطیله چیکار باید کرد ؟؟

     • قاصدک می‌گوید:

      دکتر متخصصم برام آزمایش هورمونی نوشته و گفته که روز سوم پریودی باید این آزمایش و بدم
      ولی من نامنظمی دارم و چند ماهه که ۳ روز اول لکه بینی دارم
      سوالم اینه که از روز اول لکه بینی این ۳ روز و حساب کنم و بعد برم آزمایش؟

 9. فاطمه قانعی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید دکترم برای من ازمایش هورمونی نوشتن و من تنبلی تخمدان دارم و عادت نمیشم برای ازمایش هورمونی به من نگفتن که باید روز سوم برم یعنی چیزی نگفتن من باید چیکار کنم؟

 10. تنیا می‌گوید:

  سلام من پنج شنبه ساعت ۴ عصر پریود شدم
  الان آزمایش هورمونی روز سوم رو کی باید انجام بدم؟

 11. Asiye می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من با دریافت پرژسترون این ماه پریود شدم و شب گذشته ک شنبه بود من تو ترشحم یه مقدار خون دیدم و از امروز صبح ک یکشنبه هستش خونریزی داشتم برای من چندشنبه میشه روز سوم؟

    • پشتیبان می‌گوید:

     سلام
     وقت بخیر
     آزمایشات هورمونی متفاوت هستند و این موضوع بستگی به نسخه شما و یا تست مورد نظر شما دارد.

 12. زهرا می‌گوید:

  سلام خوب هستید روز سوم پریودی میشه جمعه و آزمایشگاه بسته هست میتونیم روز دوم یا روز چهارم آزمایش بدیم ؟روز دوم بهتره یا روز چهارم ممنون میشم پاسخ بدید

 13. شاپرک می‌گوید:

  سلام من رشد موهای زایدزیر چونه ام خیلی زیاد شده آزمایشات هورمونی میتونه مشخص کنه واسم

 14. اساره می‌گوید:

  سلام من کلا ۳ تا ۴ روز پریود میشم دکتر برام نوشته دوم یا سوم اگر روز دوم برم آزمایش بدم اشکال داره. آخه تو شهر ما جمعه ها آزمایشگاه تعطیل هستش

 15. شیرین می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  طی جواب هایی که به دوستان دادید متوجه شدم لکه بینی هم بعنوان روزهای پریود حساب میشه
  من دوشنبه شب لک دیدم و سه شنبه کامل پریود شدم آیل میتونم برای چهارشنبه برم آزمایش هورمون بدم؟

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   شما میتونین بین روز 3 تا 5 قاعدگی این تست رو انجام بدین

 16. فاطمه می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ببخشید من پشت شونه و کمرم زیاد جوش میزنه میتونم خودم ب صورت آزاد آزمایش هرمونی بدم ، و اینه بهترین زمانش همون روز سوم پریودی میشه؟؟

   • بهار می‌گوید:

    سلام وقت بخیر من یک سال پریودیم نامنظم هست دکترم برام ازمایش هورمون نوشته گفته روز سوم باید ازمایش بدم بد چهارشنبه غروب پریود شدم روز سوم میشه جمعه که تعطیله . و شنبه یکشنبه هم تعطیلات هست . من میتونم دوشنبه که روز ششم هست ازمایش بدم ؟؟

 17. سمیرا می‌گوید:

  سلام. من چهارشنبه پریود شده.دکتر گفت ازمایش هورمونی بین روز سوم تا ۵ بدم.که متاسفانه به تعطیلات چند روزه خوردم.فردا دوشنبه میتونم این ازمایش و بدم؟

 18. مارال می‌گوید:

  سلام آزمایش پرولاکتین رو میشه بعد از ظهرم انجام داد؟یا زمانی که چند بار بخوابی و بیدار شی در طول شب؟

 19. حنا می‌گوید:

  سلام آزمایش پرولاکتین رو میشه بعد از ظهرم انجام داد؟یا زمانی که چند بار بخوابی و بیدار شی در طول شب؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام حداقل دو ساعت از بیدار شدن گذشته باشه و بهتر است هوشیار باشید .

 20. ف. ع می‌گوید:

  سلام .بنده روز جمعه اخر شب پریود شدم وروز یکشنبه بدلیل کمخوابی برای ازمایش نرفتم. .امکانش هست روز دوشنبه (روز 4 میشه)برم یا خیر .
  جایی گفته میشه امکانش تا روز 5 هست ایا درسته یاخیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.