با آزمایش خون آشنا شوید

با آزمایش خون آشنا شوید

آزمایش خون اجزای مختلف خون را بررسی و اندازه گیری می کند. آزمایش خون یکی از رایج ترین روش های آزمایش پزشکی است که برای ارائه اطلاعات مهم در مورد جنبه های بی شماری از سلامتی استفاده می شود. خون مایعی است که در بدن در گردش است. خون اکسیژن و مواد مغذی را به بافت ها منتقل می کند و مواد زائد را برای دفع می برد.

هنگام گردش خون، همچنین به تنظیم دمای بدن، انتقال سلول‌های ایمنی برای مبارزه با عفونت‌ها و حمل هورمون‌هایی که عملکرد بسیاری از سلول‌ها و اندام‌ها را فعال می‌کنند، کمک می‌کند. خون که به آن خون کامل نیز می گویند، از مایعات و جامدات ساخته شده است. چهار جزء اصلی خون وجود دارد: پلاسما، گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها.

آزمایش چکاپ مردان

پلاسما چیست؟

مایعی است که از آب، نمک، قند، چربی و پروتئین تشکیل شده است. پلاسما که بیش از نیمی از حجم خون را تشکیل می دهد، به حرکت مواد در بدن کمک می کند. گلبول های قرمز فراوان ترین سلول های خونی هستند. این سلول های دوناتی شکل حاوی هموگلوبین است که حاوی آهن است و وظیفه تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن بین ریه ها و بقیه بدن را بر عهده دارد. گلبول های قرمز معمولاً حدود 40 تا 45 درصد از حجم خون را تشکیل می دهند. درصدی از خون کامل که از گلبول های قرمز تشکیل شده است، هماتوکریت نامیده می شود.

گلبول های سفید چیست؟

گلبول های سفید (WBCs) بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. انواع مختلف WBC می توانند به سرعت جمع شوند تا از بدن در برابر عفونت محافظت کنند. این سلول های مهم تنها حدود 1 درصد از حجم خون را تشکیل می دهند. پلاکت ها قطعاتی از سلول ها هستند که از لخته شدن خون حمایت می کنند. هنگامی که آسیبی در بدن ایجاد می شود، پلاکت ها در محل جمع می شوند و به هم می چسبند تا داربستی ایجاد کنند که خون می تواند روی آن منعقد شود تا از خونریزی جلوگیری یا متوقف شود.

اصطلاح دیگری که برای قسمت مایع خون استفاده می شود سرم است. سرم مایعی است که پس از حذف سلول های خونی و لخته شدن پروتئین ها از نمونه خون باقی می ماند. خون از طریق سیستم قلبی عروقی که به نام سیستم گردش خون نیز شناخته می شود، در بدن حرکت می کند که از قلب و عروق خونی تشکیل شده است.

گلبول های سفید چیست؟

رگ های خونی بر اساس ساختار و عملکردشان گروه بندی می شوند و عبارتند از:

 • شریان هایی که خون و اکسیژن را از قلب دور می کنند
 • سیاهرگ هایی که خون را پس از برداشتن اکسیژن به قلب برمی گرداند.
 • مویرگ هایی که شریان ها را به سیاهرگ ها متصل می کنند و اکسیژن، دی اکسید کربن و سایر مواد را بین خون و بافت تبادل می کنند.

آزمایش خون چیست؟

آزمایش خون اجزای مختلف خون را بررسی و اندازه گیری می کند. همچنین آزمایش خون یکی از رایج ترین روش های آزمایش پزشکی است که برای ارائه اطلاعات مهم در مورد جنبه های بی شماری از سلامتی استفاده می شود. پزشک شما ممکن است آزمایش خون را به عنوان بخشی از یک معاینه منظم، برای بررسی بیماری ها یا شرایط سلامتی، ارزیابی عملکرد اندام های شما، یا ارزیابی عملکرد یک درمان پزشکی تجویز کند. به طور کلی، نقش آزمایش خون در مراقبت از بیمار شامل غربالگری، تشخیص و نظارت است.

آزمایش های غربالگری

برای بررسی شرایط پزشکی در افراد بدون علائم تجویز می شود. هدف از آزمایش‌های غربالگری، یافتن مشکلات پزشکی در مراحل اولیه زمانی است که درمان ممکن است مؤثرتر باشد. آزمایش خون برای غربالگری طیف گسترده ای از شرایط پزشکی از جمله انواع خاصی از سرطان، کلسترول بالا، دیابت و بیماری های مقاربتی (STDs) استفاده می شود. تست های تشخیصی برای تشخیص یا رد یک بیماری خاص استفاده می شود. هنگام تشخیص، آزمایش خون اغلب در کنار عوامل دیگری مانند سابقه پزشکی، علائم حیاتی، و نتایج یک معاینه فیزیکی و آزمایش های تصویربرداری در نظر گرفته می شود.

آزمایش های غربالگری

این آزمایش‌های مانیتورینگ می‌تواند برای بررسی سلامت فرد در طول زمان و ارزیابی اینکه آیا درمان پزشکی مؤثر است یا خیر، استفاده شود. آزمایش‌های نظارت دوره‌ای ممکن است برای پیگیری بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا بیماری قلبی یا ارزیابی منظم مقدار یک داروی خاص در بدن شما استفاده شود.

هر چند وقت یک بار به آزمایش خون نیاز دارم؟

نیاز شما به آزمایش خون بستگی به شرایط خاص شما دارد. برخی از موقعیت های رایج که در آن پزشک ممکن است آزمایش خون را توصیه کند عبارتند از:

معاینات منظم

به عنوان بخشی از یک چکاپ، آزمایش خون ممکن است برای درک میزان عملکرد اندام های شما و غربالگری مشکلات سلامتی مانند کلسترول بالا و دیابت استفاده شود. انواع آزمایش‌های خونی که ممکن است درخواست شوند و دفعات آزمایش بر اساس عواملی مانند سن، جنس و سابقه سلامتی شما متفاوت است. با پزشک خود در مورد اینکه چند وقت یکبار باید معاینات منظم شامل آزمایش خون انجام دهید، صحبت کنید.

یافتن علت علائم

اگر تغییراتی در سلامت خود دارید یا علائم بیماری را تجربه می کنید، ممکن است از آزمایش خون تشخیصی استفاده شود. آزمایش خون ممکن است تشخیص را تأیید یا رد کند و اغلب در ترکیب با انواع دیگر آزمایش ها استفاده می شود. آزمایش خون همچنین ممکن است به پزشک کمک کند تا درمان مناسب برای وضعیت سلامتی شما را تعیین کند.

آزمایشات بعدی: اگر وضعیت سلامتی دارید که باید به مرور زمان تحت نظر باشد، پزشک ممکن است آزمایش خون دوره ای را تجویز کند. آزمایش منظم ممکن است به نظارت بر پیشرفت بیماری شما کمک کند یا بررسی کنید که آیا درمان ها موثر هستند یا خیر.

گرفتن آزمایش خون

برای گرفتن نمونه خون برای آزمایش، یک متخصص پزشکی می تواند به ورید، شریان یا مویرگ دسترسی پیدا کند. روش های اصلی برای جمع آوری نمونه خون عبارتند از:

گرفتن آزمایش خون

رگ‌گیری

که فلبوتومی یا خون‌گیری نیز نامیده می‌شود، رگ‌گیری جمع‌آوری خون از ورید است. خون معمولاً از ورید داخل آرنج یا پشت دست شما گرفته می شود. این روش معمول جمع آوری نمونه خون برای بسیاری از آزمایشات خون استفاده می شود.

نمونه‌گیری خون شریانی

که به آن چوب شریانی نیز می‌گویند، می‌توان خون را از یک سرخرگ در مچ دست، در داخل آرنج، در کشاله ران، یا از محل دیگری گرفت. نمونه خون شریانی اغلب برای اندازه گیری گازهای خون مانند اکسیژن و دی اکسید کربن استفاده می شود.

نمونه گیری مویرگی

با سوراخ کردن پوست با یک سوزن کوچک جمع آوری می شود. این روش جمع‌آوری خون ممکن است انتخاب شود زیرا نمونه‌ها به آسانی به دست می‌آیند و امکان انجام آزمایش با کمی آموزش را فراهم می‌کند. نمونه های مویرگی را می توان از بسیاری از نقاط بدن از جمله انگشتان دست و پاشنه پا جمع آوری کرد.

اکثر آزمایش‌های خون سریع و آزمایش‌های خون خانگی شامل نمونه‌های مویرگی است که با یک انگشت گرفته می‌شوند.

نحوه جمع آوری خون برای آزمایش بستگی به نیازهای آزمایش خون خاص دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند گرفتن نمونه خون با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه برای آزمایش خون آماده شوم؟

پزشک به شما خواهد گفت که آیا دستورالعمل های پیش از آزمایشی برای نوع خاصی از آزمایش خون وجود دارد یا خیر. بسیاری از آزمایشات خون نیاز به آمادگی خاصی ندارند. هنگامی که آمادگی لازم است، یک دستورالعمل معمول پیش آزمون این است که روزه بگیرید. از آنجایی که آنچه می‌خورید و می‌نوشید می‌تواند بر نتایج برخی از آزمایش‌های خون تأثیر بگذارد، ممکن است پزشک به شما بگوید تا چند ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن یا نوشیدن چیزی غیر از آب خودداری کنید. مدت زمانی که باید روزه بگیرید بستگی به آزمایش خون تجویز شده دارد.

برخی از آزمایشاتی که ممکن است نیاز به ناشتا بودن داشته باشد عبارتند از:

دستورالعمل های پیش آزمون کمتر رایج عبارتند از:

 • اجتناب از برخی مکمل ها، داروهای تجویزی یا محصولات بدون نسخه
 • عدم مصرف غذاها یا نوشیدنی های خاص
 • استراحت یا خودداری از ورزش
 • سیگار نکشیدن
 • آزمایشات خاصی در ساعات مشخصی از روز انجام می شود

مهم است که قبل از انجام هر گونه تغییر در شیوه زندگی یا داروهایی که قبل از آزمایش خون مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

رایج ترین آزمایشات خون کدامند؟

شمارش کامل خون (CBC) یک آزمایش خون رایج است که بسیاری از جنبه های مختلف خون را اندازه گیری می کند. آزمایش CBC برای تشخیص و نظارت بر طیف گسترده ای از مسائل بهداشتی استفاده می شود و اغلب در طول یک معاینه معمول سفارش می شود.

یک CBC می تواند اندازه گیری های مختلفی از جمله:

1– شمارش کامل سلول های خونی

2- نام تست چه چیزی را اندازه گیری می کند

3- Red Blood Cell Count (RBC)

4- تعداد RBCs

5- White Blood Cell Count (WBC)

6- تعداد و نوع WBCs

7- Platelet Count

8- تعداد پلاکت

9- Hemoglobin

10- میزان هموگلوبین

11- Hematocrit

11- درصد خون متشکل از گلبول های قرمز

12- Mean Corpuscular Volume (MCV)

13- میانگین اندازه RBCs

14- Mean Corpuscular Hemoglobin (MCH)

15- مقدار هموگلوبین حمل شده توسط هر RBC

16- Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration (MCHC)

17- مقدار هموگلوبین حمل شده توسط گلبول های قرمز نسبت به اندازه هر سلول

آزمایشات انعقادی

آزمایش‌های انعقادی پروتئین‌های موجود در خون را که بر لخته شدن خون تأثیر می‌گذارند، اندازه‌گیری می‌کنند. اگر پزشک شما مشکوک به مشکلات یا اختلالات مربوط به انعقاد خون باشد یا در صورت مصرف داروهایی که خطر لخته شدن خون را کاهش می‌دهد، ممکن است این آزمایش‌ها را تجویز کند. آنها همچنین ممکن است قبل از یک عمل جراحی سفارش داده شوند.

آزمایشات انعقادی

آزمایشات رایج انعقاد عبارتند از:

 • تست های انعقادی خون
 • نام تست چه چیزی را بررسی می کند
 • Prothrombin Time (PT)
 • فرآیندهای خاصی که بر مدت زمان لخته شدن پلاسما تأثیر می گذارد
 • Partial Thromboplastin Time (PTT, aPTT)
 • سایر فرآیندهایی که بر مدت زمان لخته شدن پلاسما تأثیر می گذارند، پس از افزودن ماده ای به نام فعال کننده انجام می شوند.
 • و Thrombin Time (TT)
 • چه مدت طول می کشد تا پلاسما در طی تبدیل فیبرینوژن به فیبرین لخته شود، مرحله نهایی در فرآیند انعقاد

پانل لیپید

پانل لیپیدی گروهی از آزمایشات است که مولکول های چربی خاصی به نام لیپیدها را در خون اندازه گیری می کند. با استفاده در غربالگری، تشخیص، برنامه ریزی درمان و نظارت، این پانل می تواند برای ارزیابی خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی مانند بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته استفاده شود.

یک پانل لیپید ممکن است شامل چندین اندازه گیری باشد مانند:

 • پانل چربی
 • نام تست چه چیزی را بررسی می کند
 • Total Cholesterol
 • اندازه گیری مقدار کلی انواع کلسترول
 • Low-Density Lipoprotein (LDL) Cholesterol
 • مقدار LDL یا کلسترول “بد”.
 • High-Density Lipoprotein (HDL) Cholesterol
 • اندازه گیری مقدار HDL یا کلسترول “خوب”.
 • Triglycerides
 • مقدار تری گلیسیرید، نوعی چربی مرتبط با بیماری های قلبی عروقی
 • آزمایشات شیمیایی خون
 • صدها آزمایش وجود دارد که مواد شیمیایی و سایر مواد موجود در خون را اندازه گیری می کند. دو مورد از رایج ترین پانل متابولیک پایه (BMP) و پانل متابولیک جامع (CMP) هستند.

نمونه گیری در منزل

چه زمانی نتایج آزمایش خون خود را دریافت خواهم کرد؟

زمان برگشت نتایج آزمایش خون به عوامل زیادی از جمله نوع آزمایش خونی که سفارش داده شده و مدت زمان طول می کشد تا آزمایشگاه نمونه خون شما را پردازش کند، بستگی دارد. بسیاری از نتایج آزمایش خون در عرض چند روز پس از انجام آزمایش در دسترس هستند. برای سایر آزمایشات، نتایج ممکن است تا چند هفته طول بکشد.

هنگامی که چندین آزمایش به طور همزمان انجام می شود، پزشک شما ممکن است صبر کند تا آنها را با شما بررسی کند تا تمام نتایج در دسترس باشد. نتایج آزمایش ممکن است در طی یک قرار ملاقات بعدی، تلفنی یا از طریق یک پرونده پزشکی آنلاین ارائه شود.

برای انجام نمونه گیری در منزل به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.