با آزمایش خون بارداری آشنا شوید

آزمایش خون بارداری

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

آزماش خون بارداری به دنبال هورمون خاصی می باشد به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) – که فقط در طول بارداری در بدن زن ایجاد می‌شود. این آزمایش می تواند از خون شما برای بررسی hCG استفاده کند. تست‌های بارداری خانگی، تست‌های ادرار ارزان‌قیمت هستند و معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما گاها به دلیل برخی خطاها که در نتایج آن وجود دارد بهتر است آزماش خون بارداری را به راحتی در منزل خود با آنی آزما انجام دهید.

آزمایش چکاپ زنان

آزماش خون بارداری چیست؟

آزماش خون بارداری راهی برای تعیین باردار بودن با بررسی میزان گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در بدن شما است. از همان ابتدای بارداری، بدن شما شروع به تغییراتی برای حمایت از رشد در گروه بندی سلول هایی می کند که به کودک شما تبدیل می شوند. چیزی که خیلی سریع اتفاق می افتد تولید hCG است. این ماده شیمیایی فقط در زنان باردار یافت می شود و زمانی که تخمک بارور شده در رحم (رحم) کاشته می شود – حدود 10 روز پس از لقاح – شروع به تجمع می کند.

دو نوع اصلی تست بارداری وجود دارد – آزمایش ادرار و آزماش‌خون بارداری. اغلب، با یک کیت تست بارداری خانگی، آزمایش ادرار را در خانه انجام می دهید. این نوع آزمایش را می توان بدون نسخه خریداری کرد (شما به نسخه ای از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود نیاز ندارید) و در محدوده قیمت های مختلف موجود است. آزمایش خون برای بررسی بارداری در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما انجام می شود.

چرا ممکن است آزماش خون بارداری انجام دهید

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است آزماش خون بارداری انجام دهید. ممکن است برای باردار شدن تلاش کنید و امیدوار باشید که نتیجه مثبتی به دست آورید. ممکن است مشکلی را در مورد کنترل بارداری خود تجربه کرده باشید. حتی ممکن است در شرف انجام یک روش پزشکی یا شروع یک داروی جدید باشید که ممکن است با بارداری پیچیده شود.

مهم نیست دلیل آن چیست، اگر در مورد نتایج آزمایش خود سؤالی دارید، بهترین کار این است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. بارداری از طریق سونوگرافی نیز قابل تایید است. بعداً در بارداری، سونوگرافی نه تنها برای نگاه کردن به کودک، بلکه برای اطمینان از مطابقت جدول زمانی رشد با تاریخ لقاح و پریود شما استفاده می‌شود.

انجام آزماش خون بارداری

آزمایش بارداری با استفاده از نمونه خون یا ادرار انجام می شود.

آزمایش خون با کشیدن یک لوله خون از ورید بازوی شما انجام می شود. این کار در مطب پزشک انجام می شود و نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود.

آزمایش ادرار با ادرار کردن در یک فنجان و سپس قرار دادن یک قطره ادرار بر روی نوار شیمیایی آماده انجام می شود. این را می توان در مطب پزشک یا در خانه با استفاده از کیت تست خانگی انجام داد.

انجام آزماش خون بارداری

قبل از آزمایش

معمولاً قبل از آزمایش ادرار یا آزمایش خون بارداری نیازی به ناشتا بودن یا انجام اقدامات خاصی ندارید. با این حال، همیشه باید از پزشک خود بخواهید که دستورالعمل های قبل از آزمایش را روشن یا تأیید کند.

در طول آزمایش

هنگامی که آزمایش بارداری در یک مرکز پزشکی یا آزمایشگاه انجام می شود، یک متخصص مراقبت های بهداشتی به شما در مورد نیاز به نمونه خون یا نمونه ادرار راهنمایی می کند. در صورت نیاز به نمونه خون، با یک سوزن وارد شده در رگ بازوی شما گرفته می شود.

قبل از گرفتن خون، یک نوار الاستیک دور بازوی شما بسته می شود تا خون در رگ ها افزایش یابد. سپس محل سوراخ شده پاک می شود و ضد عفونی می شود. خونگیری با سوزن ممکن است باعث ایجاد یک نیش کوتاه شود اما معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشد.

برای جمع آوری نمونه ادرار، در یک ظرف استریلی که توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی به شما داده شده است ادرار می کنید. در بیشتر موارد، نمونه ادراری که در اولین بار ادرار در صبح گرفته می شود، بهترین کار است. جمع آوری نمونه ادرار به طور معمول تنها چند دقیقه طول می کشد.

بعد از آزمایش

هنگامی که خونگیری کامل شد، برای جلوگیری از خونریزی از چسب یا سواب پنبه ای استفاده می شود. احتمالاً به شما توصیه می شود که چسب زخم را برای یک ساعت یا بیشتر روشن نگه دارید. ارائه نمونه ادرار نیازی به دستورالعمل یا محدودیت پس از آزمایش ندارد.

آزماش خون بارداری چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

تست بارداری هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) را در بدن اندازه گیری می کند. hCG در دوران بارداری در سطوح بالاتری ایجاد می شود. نتایج hCG به دو روش مختلف گزارش می شود:

کیفی: تست های کیفی hCG بسته به وجود یا عدم وجود hCG در نمونه، نتیجه مثبت یا منفی می دهد. آزمایش های کیفی را می توان با استفاده از نمونه خون یا ادرار انجام داد. این نوع آزمایش اغلب برای تایید بارداری انجام می شود.

کمی: آزمایش کمی hCG میزان hCG موجود در خون را اندازه گیری می کند. این آزمایش ها اغلب از نمونه خون استفاده می کنند، اما برخی از آزمایشات ادرار می توانند درجه ای از اندازه گیری کمی را ارائه دهند. همراه با تایید بارداری، آزمایش‌های کمی hCG نیز می‌تواند به عنوان بخشی از فرآیند تشخیصی برای بارداری‌های غیرطبیعی و سایر بیماری‌های غیرمرتبط با بارداری که می‌توانند سطح hCG را افزایش دهند، مورد استفاده قرار گیرد.

آزماش خون بارداری چگونه کار می کند؟

هنگامی که آزماش خون بارداری انجام می دهید، به دنبال میزان گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در بدن شما است. شما می توانید hCG را در ادرار یا خون خود پیدا کنید. با این حال، این ماده شیمیایی به زمان نیاز دارد تا در بدن شما جمع شود، که می تواند باعث شود تست های بارداری خیلی زود منفی شوند.

هر روز از اوایل بارداری، بدن شما hCG بیشتری تولید می کند. با گذشت هفته ها، hCG بیشتری در بدن خود خواهید داشت، که احتمال مثبت نشان دادن تست بارداری را افزایش می دهد. اگر آزمایش خون بدهید، ارائه دهنده شما نمونه ای از خون شما را می گیرد و به آزمایشگاه می فرستد. آزمایشگاه میزان hCG را در خون شما تعیین می کند.

چه زمانی باید آزمایش بارداری بدهم؟

آزمایش بارداری معمولا زمانی انجام می شود که تصور می شود فردی باردار است. آزمایش ممکن است حاملگی را 10 روز پس از لقاح تشخیص دهد. دقت تست‌های بارداری معمولاً در صورتی افزایش می‌یابد که حداقل 1-2 هفته پس از قاعدگی از دست رفته انجام شود. همچنین ممکن است زمانی انجام شود که علائم و نشانه هایی وجود داشته باشد که حاکی از حاملگی خارج از رحم یا بارداری ناموفق باشد.

علائم حاملگی خارج از رحم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی غیر طبیعی واژن
  • درد کمر
  • درد در ناحیه تحتانی شکم یا لگن
  • گرفتگی در یک طرف لگن

اگر حاملگی خارج از رحم شناسایی و درمان نشود، ممکن است علائم اضافی و شدیدتری ایجاد شود، بنابراین برای زنان در سنین باروری مهم است که در صورت مشاهده این علائم با پزشک مشورت کنند.

آزمایش بارداری همچنین ممکن است به عنوان یک آزماش خون بارداری معمول قبل از برخی درمان‌های پزشکی، مانند جراحی یا شیمی‌درمانی، که به طور بالقوه می‌تواند به جنین آسیب برساند، انجام شود. برای هر بیمار خاص، پزشک در بهترین موقعیت برای تشخیص مناسب بودن تست بارداری است.

چه زمانی باید آزمایش بارداری بدهم؟

انواع مختلف تست های بارداری چیست؟

دو نوع اصلی آزمایش بارداری وجود دارد: آزمایش ادرار و آزماش خون بارداری. آزمایش‌های ادرار معمولاً در خانه انجام می‌شود – اگرچه می‌توانید آزمایش ادرار را در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود انجام دهید – در حالی که آزماش خون بارداری توسط متخصص آزمایشگاه شما انجام می‌شود.

تست بارداری خانگی

یک آزمایش خانگی معمولاً از ادرار شما برای جستجوی hCG در بدن شما استفاده می کند. به گفته بسیاری از تولیدکنندگان، تست‌های بارداری خانگی زمانی که طبق دستورالعمل استفاده می‌شوند حدود 99 درصد موثر هستند. این تقریباً همان میزان دقت تست های بارداری ادرار است که در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما انجام می شود.

این آزمایشات در اکثر داروخانه ها یا خواربار فروشی ها موجود است و نیازی به نسخه ندارند. آنها بسته به برند می توانند زمان های مختلفی را صرف کنند. مهم است که دستورالعمل های مربوط به این آزمایش ها را قبل از انجام آنها بخوانید.

هنگامی که برای انجام تست بارداری در خانه می روید، معمولا یک تا چند قطره ادرار را روی یک نوار شیمیایی آماده می ریزید یا نوار را در جریان ادرار قرار می دهید. این نوار به طور ویژه برای تشخیص hCG طراحی شده است.

برای بسیاری از این آزمایش ها، hCG را می توان حدود 10 روز پس از لقاح در ادرار شما تشخیص داد. با این حال، مصرف آن پس از قاعدگی از دست رفته احتمال منفی کاذب را کاهش می دهد. هنگام انجام آزمایشات بارداری خانگی باید به چند نکته توجه داشته باشید، از جمله:

در صورت امکان از اولین ادرار صبحگاهی خود استفاده کنید

این زمانی از روز است که سطوح hCG شما متمرکزترین و به راحتی قابل تشخیص است. اگر این کار را در زمان دیگری از روز انجام می دهید، سعی کنید و مطمئن شوید که ادرار شما حداقل به مدت چهار ساعت در مثانه شما بوده است.

قبل از انجام تست بارداری، مایعات بیش از حد ننوشید. بسیاری از مردم فکر می کنند که این باعث افزایش حجم ادرار می شود، اما همچنین می تواند سطح hCG شما را رقیق کند (رقیق کند).

قبل از شروع آزمون، دستورالعمل‌های همراه با آزمون را به طور کامل بخوانید و هر مرحله را دقیقاً دنبال کنید.

آزماش خون بارداری

نوع دیگری از تست بارداری که می توان از آن استفاده کرد، آزماش خون بارداری است. آزمایش های خونبه دلیل صحت و دقت بالایی که دارد بیشتر برای تعیین بارداری مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع آزمایش بارداری با استفاده از نمونه کوچکی از خون که می تواند در منزل یا محل کار شما گرفته شود، انجام می شود.

این آزمایش خون نه تنها تشخیص می دهد که آیا هورمون بارداری در بدن شما وجود دارد یا خیر، بلکه می تواند میزان وجود هورمون را نیز تعیین کند. آزمایش خون برای بارداری ممکن است در شرایط خاص انجام شود، مانند زنانی که تحت درمان های ناباروری هستند یا زمانی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فکر می کند ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

آزماش خون بارداری

این آزمایش های خون بسیار حساس تر از آزمایش ادرار هستند

زیرا می توانند سطوح بسیار کمی از hCG را تشخیص دهند. این بدان معناست که آنها می توانند پاسخ دقیق تری را در اوایل بارداری – طی 9 تا 12 روز پس از لقاح – ارائه دهند. برای این آزمایش، نمونه خون شما گرفته می شود و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. نتایج ممکن است از چند ساعت تا بیش از یک روز طول بکشد.

همچنین ممکن است پزشک شما از آزماش خون بارداری برای مقایسه سطوح hCG در دوران بارداری استفاده کند. سطح hCG شما معمولاً هر دو روز یک بار در هفته های اول بارداری دو برابر می شود. اگر سطوح بالا نرود، ممکن است نشان دهنده مشکل در بارداری باشد. سطوح بسیار بالای hCG ممکن است به این معنی باشد که شما دوقلو دارید یا مشکلی در بارداری وجود دارد.

چه زمانی باید آزماش خون بارداری بدهم؟

اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، بهتر است یک آزماش خون بارداری انجام دهید و مطمئن شوید. اگر باردار هستید، باید مراقبت های دوران بارداری را شروع کنید. تست‌های بارداری خانگی می‌توانند در تشخیص زودهنگام بارداری متفاوت باشند. در بسیاری از موارد، ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح از یک آزمایش خانگی مثبت شوید.

برای نتیجه دقیق تر، منتظر بمانید تا بعد از اینکه پریودتان را از دست دادید، آزمایش بدهید. به یاد داشته باشید، اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر باردار هستید، ممکن است منفی باشد. اگر آزمایش منفی دریافت کردید و سپس پریود نشدید، آزمایش دیگری انجام دهید یا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

آیا دارویی وجود دارد که بتواند نتیجه آزمایش بارداری من را تغییر دهد؟

در بیشتر موارد، داروها نتایج تست بارداری شما را تغییر نمی دهند. آنتی بیوتیک ها، کنترل بارداری، الکل و بسیاری از داروهای دیگر بر نتایج آزمایش شما تأثیری ندارند. دلیل اصلی منفی کاذب آزمایش خیلی زود است. همچنین در صورت استفاده نادرست از تست خانگی ممکن است یک منفی کاذب دریافت کنید.

پیروی از دستورالعمل های کیت تست خود برای اطمینان از دریافت نتیجه دقیق بسیار مهم است. با این حال، داروهای باروری یک استثنا هستند. این داروها گاهی اوقات می توانند باعث مثبت کاذب تست بارداری شما شوند. اگر از داروهای باروری استفاده می کنید، در مورد نتایج خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که آنها دقیق هستند.

نمونه گیری در منزل

بعد از مثبت شدن تست بارداری چه باید کرد؟

اگر تست بارداری را در خانه انجام می دهید و مثبت است، باید چند کار انجام دهید، از جمله:

ویتامین های دوران بارداری خود را مصرف کنید – ویتامینی را با اسید فولیک که در لیست مواد تشکیل دهنده موجود است انتخاب کنید. توصیه می شود که در واقع مصرف این ویتامین ها را قبل از بارداری شروع کنید. این به این دلیل است که اسید فولیک می تواند به جلوگیری از نقایص مادرزادی کمک کند.

برای قرار ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. این قرار ممکن است برای مدتی اتفاق نیفتد – گاهی اوقات چندین هفته – اما ایده خوبی است که با ارائه دهنده خود تماس بگیرید و قرار ملاقات بگذارید.

مطمئن شوید که عادات سالم را دنبال کنید. توصیه می شود در دوران بارداری الکل مصرف نکنید و سیگار نکشید. همچنین ممکن است بخواهید میزان کافئین مصرفی روزانه خود در دوران بارداری را محدود کنید.

آنی آزما برای راحتی شما عزیزان آزمایش در منزل یا محل مورد نظر که شما می خواهید را انجام می دهد. برای این کار فقط کافیست به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.