زگیل تناسلی یکی از مهمترین بیماری های مقاربتی

زگیل تناسلی چیست و چه علایمی دارد؟

زوجین در برقراری رابطه جنسی باید به سلامت خود اهمیت دهند تا سلامت همسر خود را به خطر نیندازند. متاسفانه گروهی از بیماری ها تحت عنوان بیماری های مقاربتی شناخته شده اند به این معنا که در حین رابطه، به طرف مقابل منتقل می شود. زگیل تناسلی از جمله همین بیماری هاست که در اثر تماس مستقیم، ویروس سریعا به بدن فرد سالم وارد شده و او را بیمار خواهد کرد. به همین دلیل است که باید سریعا درمان شروع شده و تا زمانی که مشکل به طور کامل رفع نشده است، به هیچ عنوان رابطه جنسی برقرار نشود. اما اکنون این سوال مطرح می شود که علائم زگیل تناسلی چیست و چگونه می توانیم متوجه شویم آنچه در بدن خود مشاهده می کنیم، زگیل است. تشخیص زودهنگام برای جلوگیری از ابتلای همسر، اهمیت زیادی دارد. در این مقاله شما با این بیماری و علائم آن آشنا خواهید شد.

زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی یک بیماری عفونی است که عامل اصلی به وجود آورنده ی آن ویروس می باشد. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست افراد و عمدتا در اثر ارتباطات جنسی منتقل می شود. به بیماری هایی که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شوند، بیماری های آمیزشی می گویند و زگیل تناسلی نیز یک بیماری آمیزشی یاSTD می باشد که باعث ایجاد ضایعات ریز پوستی می شود. این ضایعات با گذر زمان ممکن است به طور خود به خود از بین بروند اما اهمیت این ویروس در سرطان دهانه ی رحم و مجاری ادراری و غیره نیاز به شناسایی و درمان این ویروس را بسیار پراهمیت کرده است.

اگر زگیل تناسلی درمان نشود، بزرگ شده یا تعداد آن افزایش می یابد. زگیل تناسلی معمولاً بی‌خطر است و حتی اگر درمان نشود آسیبی به سلامتی نمی زند، اما تحمل آن ناراحت کننده است و ظاهر نا‌زیبایی دارد. با درمان کردن زگیل احتمال سرایت آن به دیگران کاهش می یابد. عامل بیماری ویروس DNA دار HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی می باشد.

علت درخواست آزمایش ژنتیک قبل ازدواج

تشخیص زگیل تناسلی و علائم بیماری زگیل تناسلی چیست؟

متاسفانه اكثر افراد آلوده به ویروس هیچ علائمی ندارند اما در افراد علامت دار به صورت ضایعات پوستی متنوع ظاهر می شود. تظاهر زگیل تناسلی در مردان و زنان کمی متفاوت است و در زنان در داخل واژن یا روی الت تناسلی، دور مقعد یا داخل مقعد دیده می شود. در زنان در مواردی که ضایعات تناسلی دیده نمی شود، علائم می تواند به صورت ترشحات واژینال، خارش واژن و یا خون ریزی ظاهر شوند. در مردان تظارات بالینی بر روی آلت تناسلی، روی بیضه ها، روی كشاله ران و دور ناحیه مقعد دیده می شود.

زگیل تناسلی که در نواحی خشک بدن ایجاد می شود با زگیل در نواحی مرطوب دارای ویژگی ظاهری متفاوت می باشد. البته این نوع زگیل معمولا در نواحی مرطوب و سایشی بروز می کند. برای تشخیص این بیماری بهتر است علائم هر یک را بشناسیم:

زگیل تناسلی نواحی مرطوب سطح تخت تری دارند و امکان دارد شکل معمول شان را نداشته باشند. در بعضی نواحی تناسلی که به طور طبیعی دارای برآمدگی هایی است، در تشخیص این زگیل ها اشتباه هایی رخ می دهد که بیشتر درباره خانم ها صدق می کند. این زگیل ها گاهی اندازه های بزرگی پیدا می‌کنند و گاهی به قدری کوچک هستند که به راحتی قابل تشخیص نیستند، به همین دلیل درمانشان چند جلسه طول می کشد. در مواردی که ضایعات کوچک است، گاهی بدون مداخله درمانی هم برطرف می شود، اما در بعضی موارد بدون تغییر باقی می مانند و حتی بزرگ تر شده و در سطح این ناحیه گسترش پیدا می کنند. مساله‌ای که اهمیت و خطر این نوع زگیل ها را پر رنگ تر می کند، سرایت آنهاست؛ زیرا انتقال از محیط مرطوب بسیار سریع تر در تماس پوستی رخ می دهد.

زگیل نواحی خشک بدن بیشتر شبیه زگیل های معمولی روی دست و پا هستند، اما در حالت کلی این زگیل ها، به صورت ضایعات برجسته کوچک حدود یک تا دو میلی متر و در بعضی موارد به صورت برجستگی ها مخملی شکل و همرنگ پوست یا تیره تر یا حتی روشن تر بروز می کنند.

راه انتقال زگیل تناسلی

راه سرایت در درصد عمده موارد تماس جنسی می باشد. . به همین دلیل در زوج هایی که یکی از انها مبتلا به زگیل شده است معاینه کامل و درمان مناسب همسر برای بهبودی کامل لازم است. گاهی نیاز است مرد و زن با هم معاینه شوند تا در صورت انتقال بیماری به شریک جنسی نیز درمان شود. این احتمال به ویژه در صورت برقراری روابط پرخطر و غیراخلاقی جنسی و داشتن رابطه با افراد متعدد بسیار افزایش می یابد.

زگیل تناسلی چیست و چه علایمی دارد؟

در موارد نادرتر زگیل تناسلی از راه لباس زیر، حوله یا تیغ آلوده نیز بیماری منتقل می شود. متاسفانه یکی از مواردی که در برخی بیماران باعث انتقال زگیل های تناسلی شده است انجام غیراصولی و غیربهداشتی روش های مختلف لیزر یا اپیلاسیون جهت کاهش و از بین بردن موهای زاید توسط مراکز لیزر و ارایشگاههای غیرمعتبر به علت عدم اصول رعایت بهداشتی در استریل کردن ابزاری که در تماس مستقیم با پوست ناحیه مبتلا به زگیل هستند، روی می دهد.

آیا ممکن است استخر عامل انتقال بیماری زگیل‌ تناسلی باشد؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد ولی در پاسخ باید گفت این زگیل تنها از طریق تماس جنسی قابل انتقال است و در صورتی که فرد یا شریک جنسی او رفتار پرخطر یا غیر ایمن داشته باشد، به زگیل تناسلی مبتلا خواهند شد. برخی افراد تصور می‌کنند که ابتلا به زگیل تناسلی از طریق استخر یا اپیلاسیون امکان‌پذیر است در حالی‌که زگیل‌هایی که از این مراکز به افراد منتقل می‌شوند، از نوع اچ.‌ پی . وی نیستند. امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر یا اپیلاسیون، بسیار ضعیف است و جای نگرانی از این بابت وجود ندارد.

زگیل تناسلی در چه مناطقی در بدن ظاهر می شوند؟

زگیل تناسلی در زنان و مردان از طریق انتقال پوستی و روابط جنسی منتقل می شود بنابراین در اندام هایی تناسلی و اطراف این اندام ها قابل شناسایی هستند که در ادامه این نواحی در زنان و مردان اشاره می شود:

زگیل‌ تناسلی در زنان

• خارج واژن یا مقعد

• دهانه رحم

• درون واژن یا مقعد

زگیل تناسلی در مردان

• آلت تناسلی

• کشاله ران

• زگیل مقعدی

• پوست بیضه

• ران

زگیل تناسلی در دهان

سکس دهانی، ارتباط دهانی، تماس دهان با اشیای و دست آلوده و … سبب انتقال ویروس HPV به دهان می شود. این ویروس اگر از زیر گروه های بی خطر HPV باشد توسط سیستم دفاعی بدن از بین می رود. اما در برخی از موارد درمان آن حدود دو سال به طول می انجامد. این ویروس در صورت عدم مداوا به سرطان حلق و دهان تبدیل می شود. در صورت مشاهده ی علائم زگیل دهان، احساس بی حسی در دهان و زبان، تغییر رنگ ناحیه ی دهان، سرفه های پی در پی و غیره سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید.

هنوز درمان قطعی برای این ویروس به وجود نیامده است. روش های درمانی موجود نیز از پیشرفت بیماری جلوگیری می کنند. پس بهتر است قبل از ابتلا به این بیماری از آن پیشگیری کنیم و از موارد ابتلا به این بیماری اجتناب شود.

زگیل تناسلی چیست و چه علایمی دارد؟

پیشگیری از زگیل تناسلی چطور امکان پذیر است؟

بهترین و امن ترین روش پیشگیری از زگیل‌ تناسلی رعایت ارزش های اخلاقی و اجتناب از روابط جنسی متعدد می باشد. برای جلوگیری از مبتلا به زگیل تناسلی مطمئن شوید خود یا همسرتان به این بیماریی مبتلا نیستید و در صورت ابتلای هر یک بیماری باید معالجه شود.

واکسن گارداسیل، در بسیاری از کشورهای پیشرفته، پیش از شروع رفتارهای جنسی در هر سنی که احتمال بروز این رفتار وجود دارد، تزریق می‌شود. واکسن جدید گارداسیل، به نسبت نوع قدیمی آن، مزیت بیشتری دارد چون می‌تواند از ابتلا به 9 نوع زگیل پرخطر که یکی از آنها اچ پی وی است، جلوگیری کند. واکسن‌هایی که در حال حاضر در کشور ما وجود دارند، تنها می‌توانند از ابتلا به چهار نوع ویروس پر خطر پیشگیری کنند. این واکسن تا زمانی که در سه نوبت تزریق نشود، نمی‌تواند بدن را در برابر زگیل مصون کند.

کاندوم از زگیل تناسلی پیشگیری نمی کند!

بسیاری از افراد تصور می کنند که استفاده از پوشش بهداشتی (کاندوم)، می‌تواند مانع از ابتلا به این زگیل شود در حالی‌که این باور نادرست است هر چند استفاده از کاندوم به طور دائم، خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد، هرچند که قطعى نیست. پوشش های بهداشتی تنها می توانند مانع ابتلای قسمت های داخلی بدن مانند رحم و مجاری ادرار شوند و امکان انتقال زگیل از طریق پوست ناحیه تناسلی وجود دارد

روش های تشخیص آزمایشگاهی زگیل تناسلی

انواع روش های تشخیص آزمایشگاهی زگیل‌ تناسلی در ادامه اشاره می شود:

روش تشخیص آزمایشگاهی زگیل تناسلی در زنان (پاپ اسمیر)

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان گردن رحم را تشخیص داد. در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

زگیل تناسلی در زنان (پاپ اسمیر)

روش تشخیصی ویروس پاپیلومای انسانی با آزمایش خون

ژنوتایپینگ: در این روش ژن های ویروس پاپیلومای انسانی توالی یابی می شود و از این طریق به این مساله که آیا فرد به ویروس آلوده است یا خیر پی می برند.

:REAL TIME PCR

در این روش ژن مورد نظر بیش از هزاران بار مورد تکثیر قرار می گیرد و سپس نتایج حاصل از آن را روی دستگاه آنالیز می کنند.

دوره کمون این بیماری چقدر است؟

زگیل‌ تناسلی در اثر اولین تماس و رابطه ی جنسی با فرد آلوده به بدن فرد منتقل می شود، ولی علائم و نشانه های زگیل های تناسلی بلافاصله در بدن فرد به وجود نمی آید. دوره کمون یا نهفتگی زگیل تناسلی را نمی توان به طور دقیق مشخص کرد و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد ولی به طور کلی از زمان دریافت ویروس، در حدود 3 ماه طول می کشد تا علائم و نشانه های زگیل های تناسلی بر روی بدن فرد مشاهده شود. البته در برخی افراد که به سایر بیماری های آمیزشی مبتلا هستند و یا سیستم ایمنی بدنی آن ها بسیار ضعیف است علائم و نشانه های زگیل های تناسلی در مدت زمان بسیار کوتاه تری ایجاد می شوند.

روش تشخیص آزمایشگاهی زگیل تناسلی در مردان ( بیوپسی)

بیوپسی برای افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و یا ویروس اچ پی وی در آن ها تشخیص داده شده است، بسیار مهم است که چک آپ های منظم با پزشک داشته باشند (از جمله بیوپسی) تا مطمئن شوند همه چیز تحت کنترل است. بیوپسی به معنای نمونه برداری بافت می باشد. نمونه ی بافتی بعد از انتقال به آزمایشگاه رنگ آمیز شده و تغییرات سلولی زیر میکروسکوپ به طور دقیق بررسی می شود.

درمان بیماری زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی قابل درمان هستند و برای درمان و از بین بردن آن روش های درمانی متعددی وجود دارد. شاید افراد زیادی از مراجعه به پزشک خجالت بکشند ولی باید بدانید که برخی تیپ های این ویروس می تواند باعث سرطان شوند و هرچه درمان زگیل های تناسلی خود را سریع تر و زودتر آغاز نمایید درمان آن راحت تر می باشد. داشتن استرس و پنهان کردن بیماری زگیل تناسلی فقط روند درمانی آن را کند تر و سخت تر می کند بنابراین پس از تشخیص زگیل تناسلی باید اقدام به درمان کرد. برای از بین بردن زگیل راه های مختلفی وجود دارد که براساس تشخیص پزشک و پیشرفت بیماری روشی تجویز می شود.

از بین بردن زگیل

• کرم های موضعی زیکلارا، آلدرا و ایمیکویمود

• رزین گیاهی پدوفیلین

• تری کلرواستیک

• کرایوتراپی یا انجماد با نیتروژن مایع

• الکتروکوتر

• با اعمال جراحی و برداشت زگیل

• استفاده از روش لیزر

اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه مشکلی ممکن است اتفاق بیافتد؟

زگیل تناسلی در خانم ها بسیار خطرناک می باشد که در صورت درمان نشدن به موقع ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود. همچنین زگیل تناسلی در مردان ممکن است عامل سرطان مقعد و سرطان الت تناسلی شود.

انجام نمونه گیری در منزل

چرا بیماری زگیل‌ تناسلی باید درمان شود؟

زگیل تناسلی ممکن است باعث تورم و قرمزی ناحیه ی پوست ، خارش یا ناراحتی در ناحیه ی تناسلی شود و علاوه بر این ها در مواردی باعث خونریزی در مقاربت می شوند.

سرطان : آن چه که ویروس اچ.پی.وی و بیماری زگیل تناسلی را بسیار پر اهمیت کرده است قابلیت ایجاد تغییرات سلولی این ویروس می باشد. ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ممکن است باعث تغییرات سلولی و در نتیجه سرطان را باعث شود. ابتلا به زگیل تناسلی می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، سرطان مجاری ادرار در آقایان و حتی سرطان دهان (در صورت داشتن روابط غیرمعمول) شود.

عوارض در بارداری: زگیل‌ تناسلی ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند. زگیل می تواند بزرگ شود، و ادرار کردن را با مشکلاتی همراه کند. زگیل هایی که در دیواره واژن قرار دارند، می توانند باعث کاهش قدرت بافت واژن در هنگام زایمان شوند. زگیل های بزرگ در ناحیه تناسلی یا واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند. به همین دلیل در آزمایشات بارداری زنان باید از لحاظ HPV با استفاده از پاپ اسمیر غربالگری شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایشات دیگر بارداری به مقاله آزمایشات بارداری مراجعه نمایید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.