آسیب ویروس کرونا به مغز

آسیب ویروس کرونا به مغز

زمانی که یک موضوع جدیدی در دنیا به صورت همه‌گیر اتفاق می‌افتد قطعاً بازار داغ شایعات نیز رواج پیدا خواهد کرد. آنچه درمورد ویروس کرونا باعث ترس در بین تمامی مردم جهان شده است، آسیب ویروس کرونا به مغز و در نتیجه بروز مشکلاتی همانند آلزایمر و یا حتی سکته مغزی است. اگر شما نیز این مطلب را شنیده‌اید و نسبت به صحت آن شک دارید، توصیه می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید. ما سعی کرده‌ایم براساس آخرین یافته‌های جهانی، آسیب ویروس کرونا به مغز را بررسی کنیم تا متوجه شوید آیا چنین اتفاقی امکان‌پذیر است یا خیر.

اولین علامت ویروس کرونا

از دست دادن حس بویایی، اولین علامت ویروس کرونا بود که پزشکان در تمام دنیا آن را متوجه شدند که این علامت را به گرایش نورولوژیکی ویروس جدید کرونا مربوط دانستند. شواهد جدید حاکی از آن هستند که ویروس کرونا به غیر از ریه به اندام‌های دیگر نیز می‌تواند آسیب بزند، در حال حاضر این مسئله که کووید – ۱۹ روی مغز نیز اثر می‌گذارد، موضوعی جدید و نگران‌کننده برای پزشکان و دانشمندان شده است. کووید – ۱۹ در مقایسه با سایر بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوانزا تفاوت‌های بزرگی دارد، مثلاً آنفلوانزا تنها علائم تنفسی ایجاد می‌کند و تنها علامت غیر تنفسی آن، تب است.

از دست دادن حس بویایی، اولین علامت ویروس کرونا بود که پزشکان در تمام دنیا متوجه آن شدند. آن‌ها این علامت را به گرایش نورولوژیکی ویروس جدید کرونا مربوط دانستند و می‌گویند از دست دادن حس بویایی به دلیل اختلالاتی در نورون‌هایی روی می‌دهد که به سیستم بویایی تعلق دارند.

تحقیقات پیرامون ویروس جدید کرونا اشاره به گیرنده‌های سلول ACE۲ دارد که راه اصلی ورود به سلول‌های گوناگون در بدن است و این گیرنده در خیلی‌از جاهای بدن وجود دارد و کووید – ۱۹ از طریق همین گیرنده‌ها و استفاده از پروتئین آن‌ها بر مغز اثر می‌گذارد. علائم معمول و معروف کووید – ۱۹ مانند تب، سرفه، خستگی و دیسترس تنفسی همچنان بر قوت خود باقی هستند، اما هر روز تعداد بیشتری از افراد، علائم ثانویه کرونا را از خود بروز می‌دهند که می‌تواند به تشخیص زودتر این بیماری کمک کند، به‌عنوان مثال از دست دادن حس بویایی یا مشکلات بینایی به‌عنوان علائم ثانویه کرونا مطرح شدند.

نمونه گیری در منزل

کووید – ۱۹ بر مغز اثر می‌گذارد

ویروس کرونا شکلی تاج مانند از بیرون دارد و این تاج از سوزنه‌هایی تشکیل شده است که دارای پروتئین‌های لازم برای دسترسی به سلول‌های انسان هستند، گیرنده انسانی نیز پروتئین ACE۲ است که در بدن وجود دارد تا در سیستمی به نام رنین-آنژیوتانسین تعاملاتی انجام دهد، این سیستم که شامل هورمون‌ها و مواد داخلی است، فعالانه در تنظیم فشارخون شرکت دارد بنابراین حتی در کار کلیه‌ها نیز دخالت می‌کند.

کووید – ۱۹ بر مغز اثر می‌گذارد زیرا ما در برخی از نورون‌هایمان نیز گیرنده‌های ACE۲ داریم، ارتباط این گیرنده، کلید درک میزان کُشندگی ویروس کروناست، همانگونه که مطالعات گوناگونی نشان داده‌اند افرادی که دچار اختلالات فشارخون هستند، گروهی‌اند که بیشترین احتمال مرگ ناشی از ویروس کرونا را دارند و این مسئله می‌تواند توسط تأثیری که سیستم رنین-آنژیوتانسین از ویروس کرونا می‌گیرد، توجیه شود.

ویروس کرونا چگونه وارد مغز شود؟

ویروس کرونا می‌تواند از طریق گیرنده‌ ACE۲ در نورون‌ها وارد مغز شود، تصریح کرد: از دست دادن حس بویایی، اولین علامت ویروس کرونا بود که پزشکان در تمام دنیا آن را متوجه شدند که این علامت را به گرایش نورولوژیکی ویروس جدید کرونا مربوط دانستند. پزشکان می‌گویند از دست دادن حس بویایی به دلیل اختلالاتی در نورون‌هایی روی می‌دهد که به سیستم بویایی تعلق دارند. مواردی از افرادی که دچار ویروس کرونا شده بودند، دچار التهاب عضله، سندرم گیلن‌باره و مننژیت نیز بوده‌اند که همه این بیماری‌ها به سیستم عصبی مرکزی مربوط هستند.

علاوه ‌بر گرایش احتمالی کووید – ۱۹ به نورون‌ها، لایه‌های درونی عروق مغز نیز ممکن است آسیب ببینند. این آسیب اندوتلیال میکروسکوپی، میکروآنژیوپاتیک است که در بدترین حالت می‌تواند منجر به خونریزی و سکته مغزی شود. ویروس کرونا از دو مسیر بر مغز اثر می‌گذارد، یکی از این مسیرها، مستقیم‌تر بوده و براساس فرضیه‌ تمایل نورونی این ویروس است، راه دیگر نیز غیرمستقیم بوده و به دلیل اندام‌هایی است که وقتی بیمار در شوک شدید در ICU است روی می‌دهد.

ویروس کرونا چگونه وارد مغز شود؟

سینوزیت یا ویروس کرونا؟

عفونت سینوس و ویروس کرونا در خیلی از علائم مانند گرفتگی یا آبریزش بینی، سردرد، گلودرد، سرفه، تب و خستگی مشترک هستند. برخی از علائم کووید ۱۹ ممکن است مشابه عفونت سینوس‌ها باشند، علائمی مانند گرفتگی بینی، گلودرد یا تب ممکن است باعث شوند شک کنید که آیا دچار عفونت سینوس‌ها شده‌اید یا کووید – ۱۹. سینوس‌ها حفره‌های هوایی هستند که پشت صورت قرار دارند و وقتی مایعات در سینوس‌هایتان جمع می‌شوند، ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند تکثیر شده و منجر به عفونت شوند. کووید ۱۹ یک بیماری ویروسی است که میزان آن در نواحی بینی و سینوس‌ها می‌تواند زیاد بوده و برخی از علائم آن مشابه عفونت سینوس‌ها باشند. پس چگونه تفاوت عفونت سینوس و ویروس کرونا را تشخیص دهیم؟

عفونت سینوس و کووید ۱۹ در خیلی از علائم مانند گرفتگی یا آبریزش بینی، سردرد، گلودرد، سرفه، تب و خستگی مشترک هستند. برخی از علائم عفونت سینوس‌ها با علائم کووید – ۱۹ مانند درد سینوس یا احساس فشار در بالای گونه‌ها، پیشانی یا قسمت داخلی چشم‌ها، ترشحات پشت بینی یا حلق، دندان درد، بوی بد دهان، کاهش حس بویایی و رنگ متفاوت ترشحات بینی متفاوت هستند. درد و فشار سینوس‌ها و ترشحات پشت بینی، معیارهایی هستند که به خوبی نشان می‌دهند موضوع عفونت سینوس‌ها مطرح است، این علائم معمولاً همراه با دیگر علائم عفونت سینوس‌ها مانند گرفتگی یا آبریزش بینی اتفاق می‌اُفتند.

علائم کووید ۱۹

کووید ۱۹ علائم منحصر به فردی دارد که به ندرت در عفونت سینوس دیده می‌شود، علائمی مانند تنگی نفس، بدن درد، مشکلات گوارشی مانند تهوع و اسهال و استفراغ و از دست دادن حس بویایی و چشایی منحصر به این بیماری هستند. در ۶۰ درصد از موارد عفونت سینوس‌ها یا سرماخوردگی، کاهش حس بویایی می‌تواند روی دهد، در کووید ۱۹، از دست دادن حس بویایی و چشایی تقریبا به صورت کامل رخ می‌دهد و حتی بدون گرفتگی یا آبریزش بینی هم می‌تواند وجود داشته باشد، تحقیقات نشان داده‌اند از دست دادن حس بویایی و چشایی در اثر کووید ۱۹ به طور متوسط تا ۱۰ روز وجود دارد.

علائم عفونت سینوس‌ها

علائم عفونت سینوس‌ها معمولاً ناگهانی ظاهر می‌شوند اما علائم ویروس کرونا می‌توانند تدریجی و طی دو تا چهارده روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا خود را نشان دهند. عفونت سینوس‌ها اغلب بعد از یک بیماری ویروسی معمولی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا اتفاق می‌افتد، اگر علائم‌تان بعد از اینکه به تازگی بیمار بوده‌اید ایجاد شده‌اند پس به احتمال زیاد دچار عفونت سینوس هستید، ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی یا آنفلوانزا می‌شوند معمولاً در ماه‌های پاییز و زمستان منتشر می‌شوند، اما ویروس عامل کووید ۱۹ می‌تواند در هر زمانی از سال وجود داشته باشد.

عفونت سینوسی معمولاً در عرض دو تا سه هفته برطرف می‌شود اما کووید ۱۹ بسته به شدت و وضعیت عمومی سلامت فرد، حدوداً یک تا دو هفته طول می‌کشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۰ که روی ۲۷۰ بیمار سرپایی کووید ۱۹ انجام شد نشان داد ۱۷۵ نفر از این افراد گزارش کردند بعد از تقریبا هفت روز مثبت شدن تست کرونای خود، به وضعیت معمول سلامتی خود بازگشتند. بیشتر موارد عفونت سینوسی خود به خود و بدون عوارض شدید برطرف می‌شوند، اگر عفونت سینوسی ناشی از باکتری باشد ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. عفونت سینوسی نسبتاً شایع بوده و خطرناک نیست. بیشتر عفونت‌های سینوسی در عرض چند روز برطرف شده و عوارض طولانی ندارند، اما کووید ۱۹ جدی‌تر بوده و می‌تواند عوارض بلندمدت‌تری ایجاد کند.

علائم عفونت سینوس‌ها

تست ویروس کرونا برای پرواز

اگر این روزها به فکر سفر هوایی هستید، بدون شک متوجه الزام تست کرونا برای پرواز بوده اید. همیشه شما قبل یک سفر کاری و یا تفریحی نیاز به بستن چمدان، رزور بلیط، هتل و غیره داشتید ولی با آمدن کرونا و سخت شدن شرایط سفر و مسافرت ها انجام تست کرونا به سری کارهای قبل از سفر اضافه شده است‌.

آزمایش کرونا با روش های مختلفی و با کاربرد های مختلفی انجام می شود ولی تست کرونا برای پرواز به منظور تشخیص ابتلا به کووید ۱۹ و پیشگیری از انتقال و گسترس بیشتر این بیماری می باشد. اما روش انجام تست کرونا پی سی آر می باشد. در روش تست پی سی آر در منزل ،ماده ژنتیک ویروس را شناسایی می کنیم و از جایی که عامل کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است و مجاری تنفسی را درگیر می کند، نمونه برداری آن از مجاری بینی انجام می شود‌.

اما اگر بخواهیم در مورد کاربرد این تست بگوییم می توان به تشخیص ابتلا به کرونا اشاره کرد. اما نکته که باید در تست کرونا با روش پی سی آر اشاره کرد این است چون در مراحل اولیه این بیماری تعداد ویروس کم است و در نمونه گیری ممکن است وارد نشوند ممکن است در چند روز اول جواب تست ما منفی گزارش شود در حالی که به کووید ۱۹ مبتلا باشیم!

با ما آسان سفر کنید

همان طور که در بالا اشاره شد اگر به فکر سفر در این روزها هستید، انجام تست کرونا برای پرواز به یکی از دغدغه های شما تبدیل شده است. زمانی که برای انجام تست طی می کنید، هزینه ها، ترافیک، پیدا کردن جای پارک، انتظار برای جواب دهی و غیره از جمله مشکلاتی است که در این رابطه برای شنا وجود دارد ولی ما این مسیررا برای شما آسان کرده ایم! در آنی آزما دیگر نیاز نیست زمان زیادی برای انجام تست کرونا، چکاپ های خود و یا هر آزمایش دیگر اختصاص دهید و در کمترین زمان آزمایش خود را در خانه یا محل کار خود می توانید انجام دهید‌. به این صورت که پذیریش شما به صورت آنلاین انجام می شود و می توانید آزمایشگاه خود را انتخاب کنید.

برای انجام تست کرونا برای پرواز ، کادر آزمایشگاه به محل مورد نظر شما مراجعه می کند و نمونه گیری در منزل یا محل کار شما انجام می شود و نمونه سریعا به آزمایشگاه ارسال می شود. سپس جواب آزمایش را در سریع ترین زمان می توانید به صورت آنلاین دریافت کنید.

جواب آزمایش پرواز را سریع دریافت کنید

شاید برای شما پیش آمده باشد که یک برنامه اضطراری سفر برایتان پیش آمده باشد و یا لحظات آخر و در فرصت کم متوجه الزام تست کرونا برای پرواز شده اید و در هر صورت نیاز به انجام تست و دریافت سریع جواب هستید ولی آیا این مورد امکان پذیر است؟ در پاسخ باید بگوییم بله. با مجموعه آنی آزما شما می توانید در کمترین زمان مپکن پذیریش را به صورت آنلاین انجام دهید و سپس‌ کادر نمونه گیر برای انجام آزمایش به محلی می خواهید مراجعه می کند و در نهایت جواب تست شما در کمترین زمان ممکن بر روی سایت قرار می گیرد.

انجام تست کرونا برای پرواز باید با روش PCR انجام شود. همان طور که می دانیم انواع تست کرونا وجود دارد که در این میان تست PCR با احتمال ۷۰٪ با بالا به تشخیص می پردازد. در این تست ماده ژنوم ویروس در بین سلول های شما جستجو می شود. روش PCR یک روش پیشرفته برای تشخیص بسیاری از ویروس ها و بیماری های دیگر کاربرد دارد که در دنیای تشخیص از آن استفاده می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تست PCR کرونا در منزل مراجعه فرمایید)

تست PCR در منزل

نمونه گیری در منزل

اگر شما نیز نیاز به انجام تست کرونا برای پرواز دارید و برای انجام آن وقت کافی ندارید و یا در انجام آن دچار سردرگمی شده اید برای انجام آسان این کار با صرفه جویی در زمان می توانید نمونه گیری در منزل را با کادر مجرب آنی آزما انجام دهید. آنی آزما با توجه به تجربه در چندین سال دارد و همچنین نیاز شما با هدف تشخیص آسان شکل گرفته است. برای انجام این کار تنها با ورود به صفحه اصلی آنی آزما پذیرش خود را انجام دهید و آزمایشگاه مورد تایید شرکت هوایی خود را انتخاب کنید‌ . همکاران ما جهت نمونه گیریی در اسرع وقت با شما تماس می گیرند و به آدرس مورد درخواست شما مراجعه خواهند کرد. سپس نتیجه تست شما در کوتاه ترین زمان در سایت و در دسترس شما قرار می گیرد.

مدارک لازم برای پذیرش آزمایش COVID-19 PCR ویژه مسافران پروازهای بین المللی

1- کپی پاسپورت یا گذرنامه

2- کپی بلیط پرواز

3- تکمیل فرم مربوط به پذیرش

براي درخواست نمونه گيرى در محل توصیه می شود از 24 ساعت قبل هماهنگی های لازم انجام شود. جوابدهی در کمتر از 24 ساعت انجام خواهد شد (به جز مواردی که نیازبه تکرار تست باشد).

نمونه گیری در منزل

آزمایشگاه های مورد تایید تست ویروس کرونا برای پروازهای مختلف

اگر این روزها تصمیم به سفر با خط های هوایی کرده باشید به طور حتم از لزوم انجام تست کرونا بری پرواز ها اطلاع دارید. اما نکته که به آن باید توجه داشت آزمایشگاهی که باید آزمایش شما در آن انجام شود برای هر شرکت هوایی متفاوت است. در نگاه اول این مطلب شاید برای شما سردرد گم کننده باشد و با پیدا کردن یک آزمایشگاه نزدیک به منزل یا محل کارتان که مورد تایید شرکت هوایی مد نظرتان باشد به مشکل برخورد کنید. این مسئله ممکن است به استرس سفرتان افزوده شده باشد و برای انجام آن مجبور باشید یک روز کامل را اختصاص داده باشید.

اگر قصد انجام تست کرونا برای پرواز ها و هر گونه تست دیگری را دارید، می توانید آزمایش خود را در خانه یا محل کار انجام دهید. به این منظور وارد صفحه اصلی آنی آزما شوید و نوع تست و آزمایشگاهی را که مایل به انجام آزمایش در آن هستید را انتخاب کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با همکاران ما در این خصوص در ارتباط باشید. نمونه گیری در همان آدرسی که شما درخواست کرده اید، انجام خواهد گرفت. پس از نمونه گیری ، جواب آزمایشتان در سایت آنی آزما قرار می گیرد و شما با در دست داشتن شما کاربری خود می توانید جواب آزمایشتان را دریافت کنید.

سخن پایانی

به هر حال نمی‌توان این قضیه را نادیده گرفت که ویروس کرونا یک موجود ناشناخته است و علی‌رغم تحقیقات انجام شده در دو سال اخیر هنوز هم متخصصان نتوانسته‌اند این ویروس را به طور کامل شناسایی کنند. بنابراین احتمال آسیب کرونا به مغز نیز وجود دارد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود تا زمان ریشه‌کن شدن کرونا، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید.

برای مثال یکی از آزمایشات انجام گرفته، مبنی بر آسیب ویروس کرونا به حافظه بود که متأسفانه باید بگوییم سن ابتلا به آلزایمر در اثر ابتلا به ویروس کرونا کاهش یافته است. با توجه به آنچه گفته شد در صورت رؤیت علائم کرونا، در خانه بمانید تا افراد دیگر را درگیر نکنید. تست کرونا در منزل برای آن دسته از افرادی مناسب است که علائم را رویت کرده و می‌خواهند از ابتلا به کرونا مطمئن شوند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.