آیا از دست دادن حس چشایی و بویایی می تواند از علائم ویروس کرونا باشد؟

آیا از دست دادن حس چشایی و بویایی می تواند از علائم ویروس کرونا باشد؟

کووید 19، بیماری تنفسی ناشی از ویروس کرونا است، اگر شما علائم مختلفی داشته باشید. غالباً، انواع علائم و مقاومت آنها در افراد مختلف متفاوت است. علاوه بر علائم تنفسی مانند سرفه و تنگی نفس، ویروس کرونا می تواند انواع دیگر علائم را نیز داشته باشد. ویروس کرونا بیماری است که توسط ویروس کرونا جدید، SARS-CoV-2 ایجاد می شود. این بیماری می تواند علائم مختلفی مانند تب، سرفه و از دست دادن بو و طعم را ایجاد کند.

برخی از افراد مبتلا به ویروس کرونا بیماری خفیفی را با علائم اندک تجربه می کنند در حالی که دیگران می توانند به شدت بیمار شوند یکی از این موارد از دست دادن حس بویایی یا چشایی است. بیایید در این مقاله از دست دادن بویایی و چشایی در اثر ویروس کرونا و میزان و علائم آن را در ادامه از نزدیک بررسی کنیم.

همه نکاتی که باید در مورد پنومونی بدانید

آیا از دست دادن حس بویایی یا چشایی از علائم ابتلا به ویروس کرونا است؟

عفونت های تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا بر روی حس بویایی و چشایی ما می توانند تاثیر داشته باشند. در حقیقت، تخمین زده شده است که از دست دادن حس بویایی به صورت موقت در بیش از 60 درصد موارد سرماخوردگی و عفونت های تنفسی اتفاق افتاده است. حس چشایی و بویایی شما ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در حقیقت، از دست دادن بویایی می تواند حس چشایی شما را بسیار تحت تأثیر قرار دهد.

تخمین زده می شود که 95 درصد مواقع از بین رفتن چشایی، با کاهش حس بویایی همراه است. از دست دادن بویایی می تواند به طور ناگهانی در افراد مبتلا به ویروس کرونا اتفاق بیفتد و غالباً با از بین رفتن چشایی همراه است. همچنین، در ویروس کرونا، این علائم ممکن است بدون آبریزش بینی یا گرفتگی بینی رخ دهد.

این احتمال وجود دارد که از دست دادن بویایی یا چشایی یکی از علائم اولیه ویروس کرونا باشد. یک بررسی اخیر معتبر منبع هشت مطالعه را با 11505 بیمار ویروس کرونا ارزیابی کرده است. طبق این بررسی، از دست دادن بویایی و چشایی اغلب قبل از علائم دیگر ویروس کرونا اتفاق می افتد. به طور خاص، از دست دادن بویایی ممکن است یک شاخص بالقوه از یک مورد خفیف ویروس کرونا باشد. یک منبع معتبر از اوایل ابتلا به بیماری همه گیر نشان داد که از دست دادن بویایی در مقایسه با پذیرش در بیمارستان بیشتر با مراقبت های سرپایی ارتباط دارد.

چگونه ویروس کرونا باعث از بین رفتن حس بویایی یا چشایی شما می شود؟

هنوز دقیقاً مشخص نیست که چگونه از دست دادن بویایی و چشایی در ویروس کرونا اتفاق می افتد، اما نظریه های مختلفی در این زمینه وجود دارد. SARS-CoV-2، ، به پروتئینی به نام ACE2 متصل می شود که در سطح سلول های میزبان بالقوه یافت می شود. ACE2 به وفور در سلولهای موجود در بینی و دهان شما وجود دارد. ممکن است ویروس مستقیماً به سلولهای عصبی مرتبط با حس بویایی و چشایی شما حمله کند. با این حال، مطالعه اخیر در مجله Science Advances این ایده را تردید کرده است.

محققان موفق به یافتن ACE2 روی سلول های عصبی که رایحه ها را تشخیص می دهند، نبودند. در عوض، آنها ACE2 را روی سلول هایی یافتند که این سلول های عصبی را احاطه کرده و از آنها پشتیبانی می کنند. این احتمال وجود دارد که عفونت این سلول های اطراف منجر به التهاب یا صدمه ای شود که بر توانایی بویایی شما تأثیر می گذارد.

در مورد اینکه ویروس کرونا به طور خاص چشایی تأثیر می گذارد تحقیقات کمتری انجام شده است. از آنجا که از دست دادن بویایی و از دست دادن چشایی اغلب با هم اتفاق می افتد ، در حال حاضر منبع معتبری معتبر است که احتمالاً افراد مبتلا به ویروس کرونا در نتیجه از دست دادن بویایی دچار از دست دادن چشایی می شوند.

چگونه ویروس کرونا باعث از بین رفتن حس بویایی یا چشایی شما می شود؟

این علامت ها چقدر شایع است؟

سه مورد معمول علائم کروناویروس عبارتند از:

 • تب
 • سرفه کردن
 • خستگی

برخی دیگر از علائم ویروس کرونا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس
 • از دست دادن بو یا چشایی
 • درد و درد بدن
 • سردرد
 • گلو درد
 • آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
 • علائم گوارشی، از جمله حالت تهوع، استفراغ یا اسهال

ترتیب علائم ممکن است از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد، اما ممکن است کنجکاو باشید که به احتمال زیاد علائم ویروس کرونا از نظر ترتیب ظهور متفاوت است. یک مطالعه در اوت سال 2020 با استفاده از مدل سازی ریاضی ترتیب احتمالی برخی از علائم کروناویروس را پیش بینی کرد. داده های 55924 نفر مبتلا به ویروس کرونا تأیید شده برای مطالعه استفاده شد. علائم مورد بررسی شامل تب، سرفه و علائم گوارشی کرونا بود. محققان دریافتند که ترتیب علائم پیش بینی شده به این صورت بود:

 • تب
 • سرفه کردن
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال

شاید شنیده باشید که می توانید ویروس کرونا جدید را منقبض کنید و هیچ علائمی نداشته باشید. این عفونت بدون علامت است. از آنجا که افراد بدون علائم کروناویروس همیشه مورد آزمایش قرار نمی گیرند، مشخص نیست که در واقع عفونت های بدون علامت شایع هستند. یک منبع بررسی معتبر از 79 مطالعه تخمین می زند که حدود 20 درصد افرادی که مبتلا به SARS-CoV-2 می شوند هرگز بیمار نمی شوند. بسیاری از افراد بدون علامت نمی دانند که به ویروس مبتلا شده اند. با این حال ، هنوز هم می توان ویروس را به دیگران انتقال داد، به همین دلیل ادامه اقدامات پیشگیرانه از جمله:

 • هنگامی که در اطراف افراد خارج از خانه خود هستید ، ماسک استفاده می کنید
 • دستهای خود را مرتبا بشویید
 • تمرین فاصله فیزیکی
 • به طور مرتب سطوح با لمس در خانه خود را تمیز و ضد عفونی کنید

درباره ویروس کرونا و از دست دادن بویایی و چشایی شما

یکی از علائم بالقوه ویروس کرونا از دست دادن بویایی یا چشایی است. بررسی 24 آگوست سال 2020 شیوع 41 درصد و 38.2 درصد از دست دادن بویایی و چشایی را تخمین زده است. از دست دادن بویایی و و چشایی در ویروس کرونا خفیف نیز ارتباط دارد. مطالعه ژانویه 2021 این علامت را در 1،363 فرد مبتلا به COVID-19 ارزیابی کرد.

محققان از بین رفتن بویایی و چشایی در 85.9 درصد افراد مبتلا به بیماری خفیف در مقایسه با 4.5 تا 6.9 درصد افراد مبتلا به بیماری متوسط تا شدید مشاهده کردند. این علامت در 95 درصد افراد طی 6 ماه از بین رفت.

“من کمی احساس گرفتگی کردم، اما چیزی بیش از آلرژی نمی تواند ایجاد کند. بعد از ظهر فهمیدم که دیگر بوی قهوه ام را حس نمی کنم ، بنابراین آزمایش شدم. تست سریع مثبت شد. “CDC یادآوری می کند که از دست دادن بویایی و چشایی بیشتر در خانم ها و افراد جوان تا میانسال دیده می شود.

از دست دادن بویایی و چشایی به دلیل کروناویروس می تواند بدون آبریزش بینی یا گرفتگی بینی اتفاق بیفتد. علاوه بر این، داده های بررسی اوت 2020 نشان می دهد که این علامت ممکن است قبل از علائم دیگر COVID-19 ظاهر شود.

چه زمانی باید آزمایش کرونا را انجام دهید؟

چه زمانی باید آزمایش کرونا را انجام دهید؟

طبق اطلاعات CDC، هر کسی که علائم ویروس کرونا را داشته باشد باید آزمایش کند، حتی اگر علائم آن بسیار خفیف باشد. سایر شرایطی که آزمایش توصیه می شود عبارتند از:

ارتباط نزدیک. اگر در تماس نزدیک با شخصی که بیماری کرونا تأیید شده دارد، آزمایش مهم است. این بدان معناست که شما در مدت زمان 24 ساعت کمتر از 6 فوت از آنها به مدت 15 دقیقه یا بیشتر فاصله داشته اید.

فعالیت های پرخطر. برخی فعالیت ها می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به SARS-CoV-2 قرار دهد و به ویروس کرونا مبتلا شوید، بنابراین مهم است که بعد از انجام کارهایی مانند مسافرت یا حضور در یک جمع بزرگ، آزمایش شوید.

بعد از اینکه جواب تست خود را دریافت کردید، باید تا زمان دریافت نتایج خود را در خانه قرنطینه کنید. دلیل این امر این است که اگر ویروس دارید می توانید به طور بالقوه آن را به دیگران منتقل کنید در حالی که منتظر نتایج خود هستید. زمان دقیق مسری بودن شما زمینه تحقیق در حال انجام است. یک منبع معتبر در نوامبر 2020 ، انتقال ویروس را در 79 مطالعه مختلف SARS-CoV-2 بررسی کرد. محققان دریافتند که:

مقدار ویروس شناسایی شده در دستگاه تنفسی فوقانی (بینی و گلو) در اوایل، به طور کلی در 3 تا 5 روز اول بیماری، به اوج خود رسید.

در برخی مطالعات، ویروس زنده در اوایل به راحتی از نمونه های تنفسی جدا شد، اما این امر در روزهای 8 یا 9 بیماری بیشتر نبود.

به نظر می رسد افرادی که بیماری شدیدتری دارند مدت طولانی تری ویروس می ریزند. با این حال، برخی از مطالعات هیچ تفاوتی بین بیماری خفیف یا متوسط و شدید پیدا نکردند.

به نظر می رسد افراد بالای 60 سال بیش از افراد جوان ویروس را از بین می برند.

علاوه بر این، محققان در جداسازی ویروس زنده تا روز 9 بیماری مشکل داشتند. این امر به خوبی با دستورالعمل های CDC فعلی مطابقت دارد تا در صورت داشتن یا مشکوک بودن به COVID-19 ، به مدت 10 روز در خانه منزوی شود. روی هم رفته، در حال حاضر به نظر می رسد که ویروس کمی بعد از شروع علائم مسری است. با این حال، برخی از افراد ممکن است ویروس را برای مدت زمان طولانی تر از بین ببرند.

چه روش هایی برای درمان ویروس کرونا وجود دارد؟

Remdesivir (وکلوری) یک داروی ضد ویروسی با طیف گسترده است که در اصل برای هدف قرار دادن ابولا طراحی شده است. محققان دریافته اند که Remdesivir در درمان ویروس کرونا جدید در سلول های جدا شده بسیار ناچیز است. در اکتبر سال 2020، این گزینه اولین داروی مورد تأیید منبع معتمد سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان ویروس کرونا شد. از این روش تزریق داخل وریدی (IV) برای درمان افراد 12 ساله و بالاتر که در بیمارستان بستری شده اند، استفاده می شود. تا به امروز، این روش تنها درمان موثر برای کووید 19 است که توسط FDA تأیید شده است.

درمان ویروس کرونا

درمان های مجاز برای کرونا ویروس

FDA همچنین برای برخی از داروها مجوز استفاده اضطراری (EUAs) منبع معتبر را صادر کرده است. EUA اجازه می دهد از محصولاتی که تأیید FDA دریافت نکرده اند در شرایطی که گزینه های مناسب تأیید شده FDA وجود ندارد استفاده شود. داروهای موثر در درمان ویروس کرونا که EUA دریافت کرده اند عبارتند از:

bamlanivimab

ترکیبی از bamlanivimab و etesevimab (etesevimab باید همراه با bamlanivimab تجویز شود)

casirivimab و imdevimab که باید با هم تجویز شوند

داروی خوراکی باریسیتینیب (Olumiant) ، که باید همراه با remdesivir تجویز شود

COVID-19 پلاسمای نقاهت

Fresenius Kabi Propoven 2٪ ، داروی آرامبخش IV

Fresenius Medical ، سیستم MultiFiltrate PRO و راه حل های multiBic / multiPlus برای افرادی که به درمان مستمر جایگزینی کلیه (CRRT) نیاز دارند

محلول جایگزینی REGIOCIT با سیترات برای افرادی که به CRRT نیاز دارند

Remdesivir همچنین یک داروی مورد تایید توسط EUA است که برای درمان کودکانی که زیر 12 سال ندارند یا وزن بدن کمی دارند، دریافت کرده است.

Bamlanivimab ، etesevimab ، casirivimab و imdevimab درمان های تزریق IV هستند. برخلاف remdesivir ، آنها به عنوان سرپایی درمان می شوند و برای افرادی که بیماری کمتری دارند ، در نظر گرفته شده است. هدف آنها کمک به کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان است.

سایر داروها همه برای افرادی که در بیمارستان بستری شده اند و یا در معرض خطر بستری هستند قرار دارد.

همه نکاتی که باید در مورد پنومونی بدانید

در صورتی که شما نیز احتمال می دهید که علائم ابتلا به ویروس کرونا را داشته باشید، و می خواهید آزمایش ویروس کرونا را انجام دهید تا از ابتلا خود و عزیزان خود مطمئن شوید، به راحتی می توانید با همکاران ما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما مراجعه نمایید تا به صورت نمونه گیری در منزل آزمایش ویروس کرونا را انجام دهید. برای این کار به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه می نمایید و مراحل پذیرش غیر حضوری آزمایش را طی می نمایید.

سپس بدون این که نیاز باشد به صورت حضوری به بیمارستان یا آزمایشگاه های دیگر مراجعه نمایید، همکاران ما به محلی که شما آدرس آن را در سایت آنی آزما تعیین کرده اید مراجعه می کنند تا به صورت غیر حضوری و با نمونه برداری یا نمونه گیری در منزل آزمایش های شما را انجام دهند.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.