چای سبز و بیماری کرونا

چای سبز و بیماری کرونا

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

با شیوع بیماری کرونا و افزایش مرگ و میر ناشی از آن، باعث اهمیت هر چه بیشتر درمان کرونا شده است. ویروس کووید ۱۹ یکی از پاندمی های تاریخ بشر است که تقریبا می توان گفت همه جوانب زندگی ما را درگیر خود ساخته است. وضعیت اقتصادی، سلامتی جسم و روان انسان ها ، روابط اجتماعی همه و همه وابسته به این ویروس میکروسکوپی شده است! در این میان دانشمندان در تلاش هستند تا درمان های مؤثری برای بیماری کرونا پیدا کنند.

روش های درمانی مورد بررسی شامل داروهایی است که برای درمان مالاریا و بیماری های خود ایمنی استفاده می شود. داروهای ضد ویروسی که برای سایر ویروس ها ایجاد شده اند، و آنتی بادی های افرادی که از ویروس کرونا بهبود یافته اند، می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا می توانید به مقاله ویروس کرونا چیست و چه ویژگی هایی دارد مراجعه نمایید.)

طبق جدیدترین اطلاعات حاصل از تحقیقات انجام گرفته در سازمان BioRxiv، ماده ای در چای سبز وجود دارد می تواند با جلوگیری از اتصال نوع جدید ویروس کرونا به سلولهای انسانی، از ابتلا به بیماری کرونا به ویژه در انواع شدید و جهش یافته ویروس، جلوگیری کند. کووید – 19 به سلول می چسبد، وارد آن می شود و کنترل سلول انسانی را به دست می گیرد و خود را تکثیر می کند.

این خلاصه داستان کرونا در بدن ماست و بقیه اش به میزان مقاومت بدن در برابر این مهاجم بی رحم بستگی دارد. اما نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان امریکایی، امیدهای تازه ای را پیش روی ما گذاشته است: چای سبز، نمی گذارد ویروس کرونا به سلول های بدن مان بچسبد و ما به بیماری کرونا مبتلا شویم؛ خبری شاید خوش تر از کشف واکسن کرونا که معلوم نیست کی به دست مان برسد!

آزمایش چکاپ زنان

بر اساس یافته های این تحقیق، ماده ای به نام “اپی گالوکاتکین گالات (EGCG)”موجود در چای سبز حتی می تواند تا حد زیادی در جلوگیری از ابتلا به نوع جهش یافته بیماری کرونا که طی ماه های گذشته نگرانی گسترده ای را در دنیا سبب شده، موثر باشد. چای سبز همچنین با pH اسیدی بالایی که دارد می تواند به کاهش خطر ابتلا به علائم شدید کووید19 کمک کند.

داروی “کورتیکوئید استروئید”، “داروی ضد انعقاد” و “اکسیژن” نیز به عنوان سه داروی موثر در درمان بیماری کرونا هستند. کورتیکواستروئیدها نوعی دارو هستند که باعث کاهش التهاب در بدن می شوند. آن ها همچنین فعالیت سیستم ایمنی بدن، تورم، خارش، قرمزی و واکنش های آلرژیک را کاهش می دهند. به همین علت پزشکان اغلب پیش از این از کورتیکواستروئیدها را برای کمک به درمان بیماری هایی مانند آسم، آرتروز، لوپوس و آلرژی تجویز می کردند ولی اخیرا از این دارو برای کاهش اثرات التهابی ویروس کووید ۱۹ استفاده می شود.

گاهی به علت درگیری ریه در افراد مبتلا به بیماری کرونا، دستگاه اکسیژن یا اکسیژن تراپی به عنوان درمان کرونا در نظر گرفته می شود. درگیری ریوی در بیماران مبتلا به کرونا سبب کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود. حدود ۲۰ درصد از بیماران دچار درگیری ریوی شدید می‌شوند که این موضوع می‌تواند خود را به صورت تنگی نفس، گاهی سرفه و کاهش سطح اکسیژن خون نشان دهد و ممکن است بیمار به دستگاه اکسیژن نیاز داشته باشد.

بی جهت نیست که بی بی سی چندی پیش گزارش خود درباره بیماری کرونا در ژاپن را با این عنوان منتشر کرد:”چرا آمار مرگ و میر کرونا در ژاپن به طرز مرموزی پایین است؟” ؛ گزارشی که هر چند در آن نامی از چای سبز نبود، ولی به فرهنگ ژاپنی اشاره داشت که چای سبز، یکی از بخش های جدایی ناپذیر آن است. همچنین می توان دستکم درصدی از آمار پایین کرونا در چین را نیز به مصرف چای سبز در این کشور ربط داد که 80 درصد چای سبز جهان را تولید می کند.

درمان بیماری کرونا

روش های درمان بیماری کرونا مورد بررسی شامل داروهایی است که برای درمان مالاریا و بیماری های خود ایمنی استفاده می شود. داروهای ضد ویروسی که برای سایر ویروس ها ایجاد شده اند، و آنتی بادی های افرادی که از ویروس کرونا بهبود یافته اند، می باشد.

درمان بیماری کرونا

پژوهشگران “دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، بالتیمور” (UMSOM)، سمی ‌ترین پروتئین‌ هایی را شناسایی کرده‌اند که توسط کروناویروس تولید می‌شوند و سپس از یک داروی سرطان که به تایید “سازمان غذا و داروی آمریکا” (FDA) رسیده است، استفاده کردند تا اثرات مخرب پروتئین ویروسی را کاهش دهند. آنها در آزمایش ‌های خود که روی مگس‌های میوه و سلول‌ های انسانی انجام شدند، یک فرآیند سلولی را کشف کردند که کروناویروس آن را می ‌رباید. این پژوهش می ‌تواند داروهای جدیدی را نشان دهد که می‌توان آنها را برای درمان کروناویروس ۱۹ مورد آزمایش قرار داد.

دکتر “ژه زیون هان” (Zhe Zion Han)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می‌دهد که برای پیشگیری از آسیب رسیدن به بافت‌های بدن در اثر کووید-۱۹، راهی وجود دارد. در حال حاضر مؤثرترین دارو در بیماری کرونا، “رمدسیویر” (Remdesivir‎) است که فقط ویروس را از تکثیر بیشتر بازمی‌دارد اما سلول‌هایی را که آلوده شده‌اند، در برابر آسیب‌های ناشی از پروتئین‌های ویروسی محافظت نمی‌کند.

دکتر “هان” پیش از شیوع کروناویروس، از مگس‌های میوه به عنوان مدلی برای بررسی ویروس‌های دیگر مانند “اچ‌آی‌وی” (HIV) و “زیکا” (Zika) استفاده می‌کرد. “هان” و گروهش در فوریه سال ۲۰۲۰، بررسی در مورد کروناویروس را آغاز کردند.

کروناویروس پس از آلوده کردن سلول‌ها، آنها را به ساخت پروتئین‌های مورد نظر خود وادار می‌کند. دکتر “هان” و گروهش، ژن‌های کروناویروس را به سلول‌های انسانی وارد کردند و میزان سمی بودن آنها را مورد بررسی قرار دادند. آنها همچنین گروهی از مگس‌های میوه را مورد بررسی قرار دادند که پروتئین‌های بیماری کرونا را تولید می‌کردند.

پژوهشگران دریافتند که یک پروتئین ویروسی موسوم به “Orf6″، سمی‌ترین نوع پروتئین است که حدود نیمی از سلول‌های انسانی آزمایش را از بین برده است. دو پروتئین دیگر موسوم به “Nsp6” و “Orf۷a” نیز پروتئین‌های سمی بودند و حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از سلول‌های انسانی را از بین بردند. مگس‌های میوه مبتلا به بیماری کرونا نیز با مشکلاتی مانند کاهش منابع تولید انرژی در سلول‌های عضله رو به رو شدند.

پژوهشگران در سایر آزمایش‌ها، تنها بر سمی‌ترین نوع پروتئین تمرکز کردند و بدین ترتیب توانستند فرآیند سلولی را که طی عفونت توسط ویروس ربوده می‌شود، شناسایی کنند. آنها دریافتند که پروتئین Orf6 طی روند عفونت، به پروتئین‌های انسانی که کار آنها انتقال مواد به بیرون از سلول است، می‌چسبد.

“هان” و گروهش دریافتند که می‌توان یکی از این پروتئین‌ها را که مورد هدف ویروس قرار می‌گیرد، با داروی موسوم به “سلینکسور” (Selinexor) که برای درمان سرطان تجویز می‌شود، متوقف کرد. پژوهشگران به آزمایش سلینکسور روی سلول‌های انسان و مگس‌های میوه‌ای که پروتئین ویروسی سمی را تولید می‌کردند، پرداختند تا ببینند آیا دارو می‌تواند به برطرف کردن آسیب کمک کند یا خیر.

داروی سلینکسور مانند بسیاری از داروهای سرطان، سمی است؛ اما به رغم سمی بودن توانست نجات سلول‌های انسانی را تا حدود ۱۲ درصد بهبود ببخشد. این دارو توانست از مرگ زودرس حدود ۱۵ درصد از مگس‌های میوه که پروتئین ویروسی سمی را تولید می‌کردند، پیشگیری کند. سازمان غذا و داروی آمریکا، سلینکسور را برای درمان سرطان‌های ویژه خون تایید کرده است.

خواص دیگر چای سبز

چای سبز، علاوه بر عملکرد قدرتمند در برابر بیماری کرونا، خواص دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنتی اکسیدان قوی؛ محافظ قلب و ضد سرطان

ترکیبات آنتی‌اكسیدان‌ موجود در چای سبز مانعی بزگر در برابر بیماریهای قلبی و سرطان است. محققان دانشگاه مریلند می گویند چای سبز سرعت تکثیر سلول های سرطانی در پوست، معده، مری، روده بزرگ، ریه، پانکراس، مثانه، تخمدان، و پستان را کاهش می دهد. همچنین روند تومورها را نیز کند می کند. بررسی های دیگر نشان می دهد نوشیدن 5 فنجان چای سبز در روز گسترش سلول های سرطانی را کند می کند و ضریب عود سرطان را پس از درمان کاهش می دهد.

خواص دیگر چای سبز

چای سبز و تقویت كننده عملكرد مغز

چای سبز یکی از مهم ترین موانع آلزایمز و کندی عملکرد مغز به شمار می رود. تحقیقات نشان می دهد که سم زدایی چای سبز، باعث می شود سلول های مغز در گذر عمر، کمتر آسیب ببینند و کارایی خود را حفظ کنند. کسانی که مدام چای سبز می خورند، حافظه بهتری از دیگران دارند. مطالعه موسسه ملی سرطان آمریکا حاکی از آن است که تقویت حافظه و پیشگیری از بیماری آلزایمر ، ارتباط معنی داری با مصرف چای سبز دارد.

چای سبز و جلوگیری از بیماری‌های قلبی – عروقی

كاتچین موجود در چای سبز، مانع لخته شدن خون و سکته قلبی می شود. همچنین جریان خون در بدن را بهبود می بخشد.

چای سبز و کنترل بیماری های خودایمنی

در چای سبز ماده ای به نام “اپی گالوكاتچین گالات” وجود دارد که كمك زیادی به كنترل بیماری‌های خودایمنی و مهار آن می‌كند.

تقویت كننده سیستم دفاعی بدن

چای سبز سلول‌های T خون را افزایش دهد. وظیفه این سلول‌ها ارتقاء سطح ایمنی و سیستم دفاعی بدن است.

بهبود شرایط پوست

چای سبز، ضد اشعه ماوراء بنفش است. یک پژوهش نشان می دهد افرادی كه هر روز یك فنجان چای سبز می‌نوشند، 22 درصد كمتر دچار آفتاب‌سوختگی پوست می‌شوند و پوست شفاف تری دارند.

ضد چربی و کلسترول

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند اعلام کرده است که نوشیدن روزانه دستکم 3 فنجان چای سبز، می تواند به کاهش سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید بینجامد.

کاهش وزن

چای سبز سوخت و ساز بدن را بهبود می بخشد و مصرف مستمر آن می تواند به کاهش وزن کمک کند.

میزان و نحوه مصرف

برای فردی با شرایط معمولی، مصرف روزانه 3 لیوان چای سبز مناسب است. چای سبز، طعمی گس دارد و برای کسانی که به آن عادت ندارند، چندان خوشایند نیست. بنابراین می توانید آن را با نبات، دارچین، هل، لیموترش، زنجبیل، نعناع، گل یاس، زعفران، گل محمدی و نظایر این ها میل کنید. یا می توانید هر بار که چای سیاه دم می کنید، کمی هم چای سبز بدان اضافه کنید؛ هر چند که چون دما و زمان دم کردن چای سبز و سیاه یکی نیست، بهتر است جداگانه دم شوند و موقع سرو کردن، با هم آمیخته شوند. توصیه ما این است که کم کم ذائقه خود را به چای سبز خالص عادت دهید که واقعاً می ارزد.

طرز تهیه و چای سبز

– وقتی که آب جوش آمد، کمی صبر کنید تا دمای آن اندکی کاهش یابد (بین 70 تا 80 درجه سانتیگراد). آب جوش را روی برگ های چای سبز نریزید.

– به ازای یک لیوان آب، یک قاشق غذاخوری چای سبز درون قوری بریزید.( بهتر است قوری، چینی یا شیشه ای باشد). در قوری را ببندید.

– حدود 3 دقیقه صبر کنید تا چای دم بکشد. اگر از چای سبز کیسه ای استفاده می کنید تا 10 دقیقه صبر کنید.

طرز تهیه و چای سبز

زمان مناسب برای نوشیدن چای سبز

چای سبز را ناشتا نخورید. بلافاصله بعد از غذا هم نخورید چون مانع جذب آهن می شود. بهترین موقع، زمانی است که گرسنه نیستید و حدود دو ساعت از غذا خوردن تان گذشته است. پژوهش ها نشان می دهند مصرف یک استکان چای سبز قبل از تمرینات ورزشی، میزان چربی سوزی را به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. قبل از خواب هم نخورید چون کافئین موجود در چای سبز ممکن است خواب تان را دچار اختلال کند.

بهتر است چای را اعم از سبز و سیاه، در ظروف فلزی و ترجیحا آلومینیومی نگه دارید. بعد از آن بهترین گزینه، ظروف شیشه ای تیره است. حتماً چای را در محلی دور از نور و رطوبت نگه دارید.

اگر بیماری خاصی مانند دیابت، کم خونی، ناراحتی های قلبی و کبدی، اسهال، آب سیاه چشم و … دارید یا باردار هستید، قبل از شروع به مصرف چای سبز با پزشک تان مشورت کنید. در هر حال، در مصرف چای سبز، زیاده روی نکنید.

نمونه گیری در منزل

اگر قصد انجام آزمایش برای تشخیص احتمال ابتلا به بیماری کرونا و هر گونه تست دیگری را دارید، می توانید آزمایش خود را در خانه یا محل کار انجام دهید. به این منظور وارد صفحه اصلی آنی آزما شوید و نوع تست و آزمایشگاهی را که مایل به انجام آزمایش در آن هستید را انتخاب کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با همکاران ما در این خصوص در ارتباط باشید. نمونه گیری در همان آدرسی که شما درخواست کرده اید، انجام خواهد گرفت. پس از نمونه گیری در منزل و آزمایش کرونا در منزل ، جواب آزمایشتان در سایت آنی آزما قرار می گیرد و شما با در دست داشتن شما کاربری خود می توانید جواب آزمایشتان را دریافت کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.