کرونا ویروس یا کووید ـ 19 و بارداری

کرونا ویروس یا کووید ـ 19 و بارداری

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

کووید ـ 19 عفونتی است که توسط یک کوروناویروس ایجاد می‌شود، این ویروس شبیه به بسیاری از ویروس‌هاست که باعث سرماخوردگی می شوند. تفاوت در این است که حتی اگر چه اغلب بیماران علایم مشابه یک سرماخوردگی را تجربه می‌کنند، افرادی که مشکلات بهداشتی دیگری مانند مشکلات ریوی یا دیابت مداوم دارند در معرض خطر بالاتر بیماری شدید و مشکلات جدی ریوی هستند. مبتلایان به کووید ـ 19 معمولا تب و سرفه یا احساس تنگی نفس خواهند داشت. در صورت تشدید این علایم ، ممکن است دچار مشکلات جدی تنفسی شوند و نیاز به بستری در بیمارستان یا واحد مراقبت‌های ویژه داشته باشند.

ویروس عامل کووید ـ 19 عمدتا از طریق تماس با شخصی که آلوده و بیمار است یا تماس با اشیائی که اخیرا توسط انان لمس شده‌ یا در معرض سرفه و عطسه‌ی آنان بوده‌اند، منتشر می‌شود. ویروس را میتوان در بزاق یا ترشحات ناشی از آبریزش بینی یافت. این ویروس با تماس با دهان ، بینی یا چشم وارد بدن می شود.

آزمایش ایدز در منزل

من چگونه می‌توانم از ابتلا به کووید ـ 19 جلوگیری کنم؟

شستن منظم دستا نتان بعد از تماس با اشیا خارج از منزل و خودداری از لمس صورت با دستانتان، بهترین راه‌های پیش‌گیری از بیمار شدن هستند. فاصله‌ گذاری اجتماعی (رعایت فاصله‌ی دو متر یا شش فوت از دیگران) و ماندن در خانه تا حد امکان نیز راه‌های موثر برای اجتناب از بیماری است. برای پیشگیری از انتقال ویروس به دیگران، افراد باید حین عطسه یا سرفه، به جای دست‌ها، دهان خود را با بازوی خود (قسمت داخلی آرنج ) بپوشانند.

آیا من باید از رفتن به بیمارستان یا ملاقات با پزشک و ماما خودداری کنم؟

شما در مدت بارداری قرارهای ملاقات متعدد با پزشک یا مامای خود دارید. این ملاقات‌ها برای سلامتی شما و جنینتان ضرورت دارند و شما می‌توانید تنها پس از مشورت با پزشک و مامای خود هر یک از این قرارها را لغو کنید. برخی از ویزیت ها می توانند از طریق تماس تلفنی یا ویدئویی انجام شوند و پزشک یا ماما در صورت مناسب بودن این مورد را در نظر خواهند گرفت. اگر مشکلی در دوران بارداری پیدا کردید، نباید در تماس با پزشک یا ماما خود تردید کنید و بهترین راه دریافت مراقبت را با آنها در میان بگذارید.

وقتی به کلینیک یا بیمارستان مراجعه می‌کنید، مرتبا پس از لمس اشیا، دستان خود را بشویید، به صورت خود دست نزنید و در اتاق انتظار فاصله‌ی ایمن حد اقل دو متری یا شش فوت را از سایرین حفظ کنید. هنگام ترک نیز باید دستان خود را بشویید. اگر دچار سرفه هستید، به محض ورود به بیمارستان یا کلینیک ماسک بپوشید و بگذارید هرکسی فوراً این را بداند ، یا حتی بهتر است،

قبل از رسیدن به بیمارستان یا کلینیک شرایط خود را به آن‌ها اطلاع دهید تا آن‌ها بتوانند با آمادگی بیشتری شرایط مراقبت از شما را فراهم کنند. اگر مبتلا به کووید ـ 19 هستید و قرار ویزیت معمولی و از پیش برنامه ریزی شده دارید، قبل از مراجعه با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید و در مورد این که لازم است این ویزیت انجام شود یا بهتر است به زمان دیرتری موکول شود، با آن‌ها مشورت کنید.

آیا در هنگام بارداری کووید ـ 19 برای من خطرناک است؟

ما در مورد زنان باردار که مبتلا به کووید ـ 19 بیمار شده اند ، اطلاعات بسیار کمی داریم. می دانیم که بهترین راه این است که از بیمار شدن جلوگیری شود. اما با اطلاعات کمی که در اختیار داریم ، به نظر می رسد که زنان باردار با کووید ـ 19 در مقایسه با زنان در همان سن که باردار نیستند، بیمارتر نمی شوند. زنان با مشکلات بهداشتی دیگر ، به ویژه مشکلات ریوی ، فشار خون بالا، دیابت یا HIV ایدز بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند.

اگر این مورد برای شما وجود داشته باشد ، در صورت تشخیص کووید ـ 19 ممکن است بیشتر از سایر خانم های باردار مراقب باشید. اکثریت خانم های باردار سالم با تست مثبت در منزل تحت نظر قرار می‌گیرند ولی با بدتر شدن علائم باید سریعاً دیده شوند. در صورت بدتر شدن علائم، رسیدگی ِسریع بهترین کار برای ممانعت از مشکلات جدی در مادر یا بارداری است.

ممکن است به توصیه پزشک اقدام به انجام X ray شود. بعضی اوقات درمان زنان بارداری که خیلی بیمار هستند ضروری است.اگر بدانند شما باردار هستید، باید تمام اقدامات لازم را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که این کار تا حد امکان برای شما و کودک شما با ایمنی انجام می شود. مادرانی که دچار بیماری شدید می‌شوند و به ناچار در بیمارستان بستری می‌شوند، بیشتر احتمال دارد وارد مراحل زایمان شوند و به همین دلیل باید به دقت تحت نظر باشند. در صورتیکه تب دارید استامینوفن یا پاراستامول از داروهای ایمن در بارداری است.

آیا در هنگام بارداری کووید ـ 19 برای من خطرناک است؟

آیا اگر در زمان بارداری به کووید- 19 مبتلا شوم، برای جنین من خطرناک است؟

ما اطلاعات بسیار کمی داریم که بدانیم ویروس از مادران به نوزادان در دوران بارداری منتقل می شود یا خیر. تاکنون آزمایش خون در سه نوزاد نشان داده که در طول بارداری به این ویروس عکس العمل نشان داده‌اند. شواهدی در دست نیست که نشان دهد کووید ـ 19 سبب افزایش نقائص مادرزادی می شود، اگر چه اطلاعات ما بر پایه ی شواهد تعداد محدودی خانم باردار است که در زمان بارداری به بیماری شدید مبتلا شده اند و همچنان به بارداری ادامه دادند.

تب ِبالا در حوالی هفته ششم بارداری یا چهار هفته بعد از لقاح، ممکن است با افزایش خطر مشکلات در مغز و ستون فقرات جنین همراه باشد. این مختص کووید ـ 19 نیست و با هر علتی که تب ایجاد کند دیده می‌شود . خطر بسیار کم است. حدود دو زن از هر هزار زن با تب در اوایل بارداری؛ در مقابل یک زن در هر ۱۰۰۰ زنی که در اوایل بارداری تب نداشته اند می‌توانند نوزادانی با این مشکلات داشته باشند. برای بررسی این نوع مشکلات ، انجام سونوگرافی در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری توصیه می شود.

بیشترین خطر برای نوزاد در زمانی است که به بیماری شدید مبتلا شده و قبل از موعد مقرر وارد زایمان شوید یا پزشک یا ماما به دلیل شرایط نامناسب برای جنین به دلیل شدت بیماری شما ، توصیه به ختم بارداری زودرس کنند. هر چقدر به موعد زایمان ِخود نزدیک تر باشید، خطر برای نوزاد کمترمی شود. اگر کووید ـ 19 دارید و حین زایمان هستید، ممکن است بدن شما قادر نباشد به اندازه معمول اکسیژن دریافت کند. این ممکن است تطبیق با زایمان را برای جنین مشکل تر کند.

توصیه می شود ، هر زمان ممکن باشد ، زایمان در بیمارستان باشد تا کودک را بتوان از نزدیک و به طور مداوم مراقبت کرد و امکانات انجام سزارین در صورت لزوم موجود باشد . در حال حاضر دلیلی برای انتخاب سزارین بجای زایمان طبیعی به دلیل ابتلا ی مادر به کووید ـ 19 وجود ندارد، مگر اینکه دلیل دیگری وجود داشته باشد.

با اطلاعات بسیار اندکی که اگر مادری در زمان زایمان به کووید ـ 19 مبتلا باشد موجود است، به نظر می رسد حدود یکی از هر ۲۰ نوزاد علائم عفونت را ظرف چند روز اول بعد از تولد نشان خواهند داد . به احتمال بسیار آنها حوالی زمان زایمان به این عفونت مبتلا شده‌اند . بیشترین چیزی که میدانیم در مورد سه نوزادی است که نیاز به درمان پیدا کردند و به نظر می‌رسد عفونت کووید ـ 19 در آنها بهبود یافته است.

بعضی مطالعات با ویروس های مشابه نشان داده اند که ممکن است کودک بعد از ابتلا به عفونت مشابه با کووید ـ 19، به خوبی رشد نکند. اکثر افراد صاحب‌نظر حداقل یک سونوگرافی 2 تا 4 هفته پس از پایان عفونت را توصیه می کنند تا از رشد مناسب کودک اطمینان حاصل کنند. همچنین توصیه می شود سونوگرافی‌های مرتب، حداقل هر چهار هفته در طول بارداری برای پایش رشد جنین ادامه پیدا کند.

آیا اگر در زمان بارداری به کووید- 19 مبتلا شوم، برای جنین من خطرناک است؟

آیا ابتلای من به کووید ـ 19 زود پس از زایمان ، برای کودک من خطرناک است؟

این که مادران مبتلا به کووید ـ 19 باید از کودکانشان جدا شوند یا خیر ، مشخص نیست. مناطق مختلف، بر اساس امکانات منطقه ای و وضعیت خودشان در رابطه با کووید ـ 19متفاوت عمل خواهند کرد. اغلب توصیه می شود در صورتی که احساس خوبی دارید در کنارکودکتان بمانید. بعضی شرایط ممکن است نیاز باشد از فرزندتان جدا باشید. شما باید از پزشک یا ماما ی خود بپرسید که آیا این شرایط برای شما مناسب است.

شما باید مراقب باشید که ویروس از شما به فرزندتان منتقل نشود. این پیشگیری به بهترین نحو انجام خواهد شد اگر شما قبل از تماس و لمس کودک دستانتان را بشویید، از لمس کردن صورت کودک خودداری کنید، عطسه و سرفه روی فرزندتان نکنید یا وقتی از کودکتان مراقبت می کنید از ماسک استفاده کنید. زمانی که به طور مستقیم از کودک مراقبت نمی کنید (به طور مثال وقتی خواب است) ، سعی کنید حداقل 2 متر یا 6 فوت از کودک دور باشید تا خطر ابتلا به عفونت نوزاد کاهش یابد.

آیا در صورت ابتلا به کووید ـ 19 می توانم به نوزاد خود شیر بدهم؟

شیر تعدادی از مادرانی که به کووید ـ 19 مبتلا بودند، آزمایش انجام شده و هیچ علامتی از ویروس در شیر یافت نشد. بنابراین، به نظر می‌رسد که حتی اگر مبتلا به کووید ـ 19 باشید شیر دادن به کودکتان بی خطر باشد. شما باید مراقب باشید که از انتقال ویروس به کودکتان خودداری کنید.

این کار به بهترین نحو با شستن دستهایتان قبل از تماس با کودک، خودداری از تماس با صورت کودک، خودداری از عطسه کردن و سرفه کردن روی نوزاد یا یا پوشیدن ماسک حین شیردهی انجام میشود. یک روش خوب دیگر دوشیدن شیربا دست یا با شیردوش است و فرد دیگری که بیمار نیست آن شیر را به کودک بدهد. حتماً قبل از دوشیدن شیر با دست یا با شیردوش ، دست تان را بشویید.

آیا در صورت ابتلا به کووید ـ 19 می توانم به نوزاد خود شیر بدهم؟

اگر کسی در منزل پس از تولد کودک من علائم کووید ـ 19 داشته باشد چه کاری باید انجام دهم؟

اگر این افراد در نگهداری نوزاد خیلی مشارکت دارند باید مراقب باشند که از انتقال ویروس به نوزاد اجتناب کنند. این به بهترین نحو با شستن دستهایشان قبل از تماس با نوزاد ، خودداری از سرفه و عطسه روی نوزاد یا پوشیدن ماسک در هنگام مراقبت نوزاد انجام میشود.

اگر نیازی نیست که نزدیک نوزاد بمانند ، حداقل ۲ متر یا 6 فوت از نوزاد در تمام اوقات فاصله بگیرند. به خاطر داشته باشید که دستانتان را قبل از مراقبت از کودک بشویید حتی اگر شما بیمار نیستید چون ممکن است شما به وسایل منزل که با ویروس در تماس بوده اند، دست زده باشید. همچنین شما باید از کسانیکه بیمارند 2 متر یا 6 فوت فاصله بگیرید و مرتب دست‌هایتان را بشویید تا بیمار نشوید.

اگر شما قبلا کووید ـ 19 داشته اید ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که بدن شما بدون اینکه دوباره بیمار شوید ، قادر به مبارزه با ویروس است. اما حتی در این مورد، شستن دست ها قبل از لمس کردن کودک بهترین روش برای جلوگیری از انتقال ویروس به نوزاد از فرد بیمار یا از شیئی است که آنها لمس کرده اند.

آزمایش در منزل

با گسترش بیماری های عفونی و مسری مانند کووید ـ 19 ، بیماری آنفولانزا و سرما خوردگی ها ترس همه افراد در دنیا از قرار گیری در محل های آلوده مانند مراکز درمانی و آزمایشگاه ها بسیار بیشتر شده است در حالی که این روز ها بیش از پیش احساس نیاز به انجام آزمایش ها و تشخیص های طبی احساس می شود. آنی آزما برای حل این مسئله امکانات نمونه گیری در منزل و آزمایش خون در منزل را برای شما توصیه می کند. به طوری که اگر مایل به انجام هر گونه آزمایش خون و تست کرونا در منزل می باشید می توانید بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید.

همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم در مورد زمان و مکان که شما مایل به نمونه گیری می باشید را انجام خواهند داد. پس از نمونه گیری نمونه شما سریعا به آزمایشگاه درخواستی شما ارسال می شود و درکمترین زمان جوابدهی انجام می گیرد.توجه داشته باشید که آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا به امروز بوده است شکل گرفته است.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.